EKSTRA
MENÜ

Alman Ekonomi Enstitüsü

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 366 haberi bulunmuştur.

Alman Ekonomi Enstitüsü Haberleri

Emeklilik garanti ya emekli aylığı

Emeklilik garanti ya emekli aylığı!

Almanya’da 1986 yılındaki genel seçimler öncesiydi.Emeklilik yaşının yükseltilmesi tartışmaları gündeme geldi.Buna en çok dönemin Federal Çalışma ve Sosyal Düzen Bakanı Norbert Blüm karşı çıktı.

3.07.2021Avrupa
Alman Ekonomi Enstitüsü: Kovid-19 krizi Almanyaya 300 milyar avroya mal oldu

Alman Ekonomi Enstitüsü: Kovid-19 krizi Almanya'ya 300 milyar avroya mal oldu

Alman ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu sağlık ve ekonomi krizi sonucu 300 milyar avro zarar gördü.

24.05.2021Ekonomi
Almanya’da 65 bin usta açığı var

Almanya’da 65 bin usta açığı var

Almanya’da kalorifer ve su tesisatçısı, elektrikçi ve duvar ustası gibi meslek alanlarında kalifiye açığı giderek büyüyor. Federal Ekonomi Bakanlığı’nın yaptırdığı bir araştırmaya göre bu alanlarda yaklaşık 65 bin kalifiye eleman açığı bulunuyor.

3.05.2021Avrupa
2040’ta iş gücü açığı 4.2 milyonu bulacak

2040’ta iş gücü açığı 4.2 milyonu bulacak

Almanya’da açıklama yapan Alman Ekonomi Enstitüsü IW, başta sağlık sektörü olmak üzere birçok iş kolunda kalifiyeli iş gücü açığının 2040 yılında 4.2 milyon olacağına işaret etti.

13.04.2021Avrupa
Göçmenler inovasyonda itici güç

Göçmenler inovasyonda itici güç

Almanya’da işverenler adına araştırmalar yapan Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) tarafından yapılan bir incelemeye göre, göçmenler ülkenin vazgeçilmez inovasyon gücü. Konuyla ilgili araştırma sonuçlarına göre 1994’ten 2018’e kadar yapılan patent başvurularında göçmenler tarafından geliştirilen buluşların oranı yüzde 3.8’den yüzde 11.2’ye yükseldi.

29.03.2021Avrupa
Kısıtlamaların maliyeti giderek artıyor

Kısıtlamaların maliyeti giderek artıyor

Almanya’da korona salgınıyla mücadelede hayata geçirilen kısıtlamaların ekonomiye maliyeti giderek artıyor. Geçen yıl aralık ayından itibaren gastronomi, oteller, işyerleri, mağazalar kapandı, seyahatler kısıtlandı. Perakende ticaret, gıda ve temizlik ürünleri dışında durma noktasına geldi.

14.03.2021Avrupa
Almanya’da ‘korona yardımları’ tartışması

Almanya’da ‘korona yardımları’ tartışması

Almanya’da korona krizinden etkilenen iş yerlerine yardımların adil olmadığı ve daha ne kadar süreceği tartışması yaşanıyor. Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun, yardım biçiminin değişmesi gerektiğini söyledi.

30.11.2020Avrupa
Otomotiv, Alman ekonomisindeki lokomotifi rolünü kaybediyor

Otomotiv, Alman ekonomisindeki lokomotifi rolünü kaybediyor

Merkezi Köln'de bulunan Alman Ekonomi Enstitüsü'nün (IW) araştırmasına göre, otomotiv sanayisi, Alman ekonomisinin lokomotifi olma özelliğini uzun yıllardan sonra kaybediyor.

7.09.2020Ekonomi
Çalışma süresi 4 güne indirilsin

Çalışma süresi 4 güne indirilsin!

Almanya’da muhalefet Sol Parti Başkanı Katja Kipping’in korona krizinden çıkmak için haftalık çalışma süresinin 4 güne indirilmesi talebi yoğun tartışmalara neden oldu. İş verenler öneriye sıcak bakıyor.

22.07.2020Avrupa
‘Uçurumun dibini gördük, şimdi...’

‘Uçurumun dibini gördük, şimdi...’

Merkezi Köln kentinde bulunan Alman Ekonomi Enstitüsü’den yapılan açıklamada, 2020 yılında tüm sektörlerin koronavirüs nedeniyle büyük kayba uğradığı, kayıpların kısmen 2021’de de süreceği, 2022’den itibaren ise hem sanayi hem de hizmet sektöründe canlanmanın yaşanacağı ve kriz öncesi seviyeye ulaşılacağı belirtildi.

30.06.2020Avrupa
Almanya’nın genç nüfusunu göçmenler dengeliyor

Almanya’nın genç nüfusunu göçmenler dengeliyor

Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) tarafından yapılan araştırmada, göçmen gençlerin Almanya nüfusunun yaşlanmasını yavaşlattığı ortaya konuldu.

25.06.2020Avrupa
Korona en çok dar gelirlileri vurdu

Korona en çok dar gelirlileri vurdu  

Korona krizi nedeniyle 381 bin kişinin işsiz kaldığı 10 milyonu aşkın çalışanın da kısa süreli mesaiye geçtiği Almanya’da dar gelirlinin geliri iyice düştü. Alman Ekonomi Enstitüsü’ne Başkanı Marcel Fratzscher “Salgın her şeyden önce kriz öncesi kısıtlı geliri bulunan insanların hayatını en çok olumsuz etkiledi” dedi.

17.05.2020Avrupa
Bebeklerine bakan babaların sayısı artıyor

Bebeklerine bakan babaların sayısı artıyor

Almanya’da Federal İstatistik Dairesi’nin rakamlarına göre bir önceki yıla göre babalık iznine ayrılanların sayısı yüzde 5.3 oranında arttı. Aynı dönemde annelik iznine çıkan annelerin oranı ise yüzde 0.9 artış gösterdi.

20.03.2020Avrupa
Para mutluluk getirir mi

Para mutluluk getirir mi?

Bankadaki hesabında yüklüce paranın bulunmasını herkes ister. Piyangodan en büyük ikramiyeyi kazananlar herkes tarafından talihli olarak değerlendirilir. Uzmanlar yıllardır para ile mutluluk arasındaki bağı araştırıyor.

20.03.2020Avrupa
Alman ekonomisi yerinde sayıyor

Alman ekonomisi yerinde sayıyor!

Alman Ekonomi Enstitüsü (IW), 48 farklı sektörün temsilcileriyle 2020 beklentilerine dair bir anket yaptı. Buna göre Alman ekonomisinin beklentisi genele bakıldığında çok yüksek değil.

27.12.2019Avrupa
Almanyada iş gücü açığı artıyor: Eğitmen açığı 106 bini aştı

Almanya'da iş gücü açığı artıyor: Eğitmen açığı 106 bini aştı

Alman Bertelsmann Vakfı’nın yaptığı araştırma, yuvalarda eğitmen açığı yüzünden çocuklara ayrılan sürelerin kısaldığını ve personele çok yük bindiğini ortaya koydu. Ülke genelindeki eğitmen açığı sayısı ise 100 bini aşarken diğer yandan gittikçe yaşlanan Alman toplumunda kalifiye iş gücü açığının yalnızca Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gelecek kişilerle kapanmayacağını gösterdi.

26.09.2019Avrupa
Almanyada konut sorunu giderilemiyor

Almanya'da konut sorunu giderilemiyor

Alman Ekonomi Enstitüsü’nin yaptığı araştırmaya göre ülkede konut üretimi son yıllarda ihtiyacın çok altında kaldı. Önümüzdeki iki üç yıl içinde de açığın giderilmesi beklenmiyor. Özellikle büyük şehirlerde ihtiyaç giderilemiyor. Açığın giderilememesi ise kiraların daha da yükselmesi anlamına geliyor.

22.07.2019Avrupa
Almanya’da kazancı en düşük kesim temizlik işçileri

Almanya’da kazancı en düşük kesim temizlik işçileri

Almanya’da Sol Parti milletvekili Sabine Zimmermann’ın soru önergesine Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın verdiği yanıt, 2017 yılı sonunda tam gün çalışanların yüzde 16’sının yani yaklaşık 3 milyon 380 bin kişinin brüt 2 bin Euro’nun altında kazandığını ortaya koydu.

29.04.2019Avrupa
Çocuklara hakları anlatılacak ama, eğitmen olmayacak

Çocuklara hakları anlatılacak ama, eğitmen olmayacak!

Alman Ekonomi Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma sonucu, gelecek 5 yıl içinde Almanya genelinde yuvalarda ve okullarda eğitmen ihtiyacının 215 bini bulacağını ortaya koydu. Almanya’da bir yandan eğitmen açığı tartışmaları sürürken bir yandan da çocuklara yuvalarda özel hayatı ve haklarının neler olduğu anlatılıyor.

17.04.2019Avrupa
Almanyada kiliseler 45 milyon üyeden 12.6 milyar euro gelir elde etti

Almanya'da kiliseler 45 milyon üyeden 12.6 milyar euro gelir elde etti

Alman Maliye Bakanlığı verilerine göre 45 milyon üyeye sahip Katolik ve Protestan kiliseleri, üyelerden 12.6 milyar euro 'kilise vergisi' geliri elde etti. Üye sayısının düşmesine rağmen gelirin artması dikkat çekti.

15.12.2018Avrupa
Küresel piyasalar, ABDnin enflasyon verilerine odaklandı

Küresel piyasalar, ABD'nin enflasyon verilerine odaklandı

Küresel piyasaların karışık görünümünü dün de sürdürmesinin ardından bugün ve yarın ABD'de açıklanacak enflasyon verileri takip edilecek.

10.10.2018Ekonomi
IW açıkladı: Anlaşmasız Brexit, Alman şirketlerini vurur

IW açıkladı: Anlaşmasız Brexit, Alman şirketlerini vurur

Merkezi Köln’de bulunan Alman Ekonomi Enstitüsü’nün (IW) araştırmasına göre, Birleşik Krallık’ın AB’den anlaşmasız şekilde ayrılması, Alman şirketlerini olumsuz etkileyecek.

9.10.2018Avrupa
Almanya’da 440 bin uzman eleman açığı var

Almanya’da 440 bin uzman eleman açığı var

Almanya’da iş var, ancak çalışacak uzman eleman bulunamıyor. İşletmelerde her geçen gün uzman veya eğitimli eleman açığı büyüyor. Bu açık nedeniyle de ekonomik büyüme beklendiği kadar gerçekleşemiyor.

16.04.2018Avrupa
Almanya’da 1.9 milyon kişi uygun fiyatlı konut bulamıyor

Almanya’da 1.9 milyon kişi uygun fiyatlı konut bulamıyor

Almanya’da yapılan bir araştırma, ülkedeki büyük kentlerde yaklaşık 2 milyon kişinin uygun fiyatlı kiralık ev bulamadığını ortaya çıkardı.

13.04.2018Avrupa
Bundesbank, ifo, IW... 2018’de bahar bekliyor

Bundesbank, ifo, IW... 2018’de bahar bekliyor

Alman ekonomisinde görülen olumlu gelişmelerin gelecek yıl da devam etmesi ve ekonomik genişlemenin sürmesi bekleniyor. Almanya, sahip olduğu yüksek teknoloji ve olumlu ekonomik verilerle Avrupa’da öncü ekonomi rolünü sürdürmeye devam ediyor.

28.12.2017Ekonomi
Almanya’da ev sahibi olmak zorlaşıyor

Almanya’da ev sahibi olmak zorlaşıyor

Almanya’da düşük faiz sayesinde kolaylaşan finansmana karşın ülke genelinde konutların aşırı değerli olması ve komisyoncuların talep ettiği yüksek ücretler, ev sahibi olmayı zorlaştırıyor.

27.12.2017Ekonomi
Almanya’nın geleceği için göç kaçınılmaz

Almanya’nın geleceği için göç kaçınılmaz

Almanya’da yıllardır Göç Yasası tartışmaları süregelmektedir. Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümetinin özellikle bilgisayar dalında yaşanan uzman eleman sıkıntısını aşmak için 2000 yılında hayata geçirdiği ‘Yeşil Kart’ (Greencard) uygulaması döneminde ateşli tartışmalar yaşandı.

23.12.2017Dünya
Uyum Bakanlığı’nın yetkileri yetersiz

Uyum Bakanlığı’nın yetkileri yetersiz

Almanya'da 24 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde SPD’nin başbakan adayı Martin Schulz, Hıristiyan Birlik Partilerinin çifte vatandaşlığı yeniden tartışmaya açmasını eleştirdi. Schulz, çifte vatandaşlığın kaldırılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

16.08.2017Dünya
300 bin çocuk, yuva için yer bulamıyor

300 bin çocuk, yuva için yer bulamıyor

Almanya’da çocuklarını kayıt yaptıracak kreş bulamayan anne ve babalar uzun saatler kuyrukta beklemek zorunda kaldı. Ülke genelinde üç yaş altı yaklaşık 300 bin çocuk, gidecek kreş olmadığı için evde kalmak zorunda.

17.05.2017Dünya
Eşitlik kağıt üzerinde

Eşitlik kağıt üzerinde

DEMOKRATİK ülkelerin anayasalarında kadın erkek eşitliği büyük harflerle yazılır.

16.01.2017Dünya
Alman Ekonomi Enstitüsü: 2017’de büyüme, sadece yüzde 1

Alman Ekonomi Enstitüsü: 2017’de büyüme, sadece yüzde 1

Alman Ekonomi Enstitüsü (IW), Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) kararının yanı sıra ABD’deki başkalık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardından Alman ekonomisinin gelecek yıl sadece yüzde 1 büyüyeceği öngörüsünde bulundu.

22.11.2016Ekonomi
En çok onlar kaçak çalışıyor

En çok onlar kaçak çalışıyor

Almanya’da ayda 450 Euro sınırına kadar vergisiz ‘minijob’ uygulamasına rağmen, insanlar kaçak çalışmayı tercih ediyor.

2.08.2016Dünya
Alman ekonomisi ‘mesai’ ile büyüdü

Alman ekonomisi ‘mesai’ ile büyüdü

Almanya'da ekonomideki canlanma, çalışanların çok daha fazla mesai yapmasına neden oldu. Yeni işçi istihdamı yerine, yük çalışanların sırtına bindi ve çalışanlar daha fazla mesaiye kaldı.

12.07.2016Avrupa
İşverenlerin bu talebi çalışanları kızdıracak

İşverenlerin bu talebi çalışanları kızdıracak

Alman İşverenler Birliği, günde 8 saat çalışma süresinin yasadan çıkarılmasını istiyor.

25.07.2015Avrupa
Almanya’da hiç bu kadar grev olmamıştı

Almanya’da hiç bu kadar grev olmamıştı

Almanya’da 2015 yılının ilk beş ayında birçok iş kolunda grev yapıldı.

16.06.2015Avrupa
Almanyada köylü gerçekten milletin efendisi

Almanya'da köylü gerçekten milletin efendisi

Almanya'nın büyük kentlerinde yüzde 22'ye ulaşan yoksulluk oranının kırsal kesimde yaşayanlarda yüzde 14 olduğu açıklandı.

27.08.2014Ekonomi
Almanyada kentliler köylülerden daha yoksul

Almanya'da kentliler köylülerden daha yoksul

Almanya'nın büyük kentlerinde yüzde 22'ye ulaşan yoksulluk oranının kırsal kesimde yaşayanlarda yüzde 14 olduğu açıklandı.

27.08.2014Ekonomi
Almanyada köylüler daha zengin

Almanya'da köylüler daha zengin

Almanya'nın büyük kentlerinde yüzde 22’ye ulaşan yoksulluk oranının kırsal kesimde yaşayanlarda yüzde 14 olduğu açıklandı. Maddi durumu en iyi olan eyaletler yüzde 12.5 yoksulluk oranıyla Bavyera ve 12.7 ile Baden Würtemberg

27.08.2014Avrupa
Hessen’de G8-G9 tartışması yeniden canlandı

Hessen’de G8-G9 tartışması yeniden canlandı

Alman eğitim sisteminde eyaletlere göre 12 veya 13 yıl sonrası abitur lise diplomasını almak mümkün.

22.08.2014Avrupa
Bozuk yol parası tartışması büyüyor

Bozuk yol parası tartışması büyüyor

Çok iyi bir ulaşım ağına sahip Almanya'da sürücülerden yol parası talebi yoğun tartışma yarattı. Otoyollarda yüzde 20, karayolunda ise yüzde 40 tamirat gerektiği belirlendi.

23.04.2014Gündem
Büyük koalisyon eyaletlere farklı yansıyacak

Büyük koalisyon eyaletlere farklı yansıyacak

Almanya’yı önümüzde dört yıl yönetecek büyük koalisyon hükümeti için son hazırlıklar tamamlanırken, koalisyon sözleşmesindeki maddelerin eyaletlere nasıl yansıyacağı da gündemi meşgul ediyor.

5.12.2013Gündem
Almanyada yaşayan yabancılar zor durumda

Almanya'da yaşayan yabancılar zor durumda

Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) tarafından yapılan bir araştırma, ülkede yaşayan yabancıların zor durumda olduklarını ortaya koydu.

26.02.2009Dünya
Avrupa’da doğum oranında Türkiye yine liste başı

Avrupa’da doğum oranında Türkiye yine liste başı

Almanya’da doğumlar İkinci Dünya Savaşı’nın sona erdiği 1945 yılından bu yana en düşük seviyeye inerken, Türkiye’nin de doğum oranındaki artışla liste başı olduğu bildirildi.

16.03.2006Gündem
Almanyada doğumlar 1945ten bu yana en düşük seviyede

Almanya'da doğumlar 1945'ten bu yana en düşük seviyede

Almanya'da doğumların İkinci Dünya Savaşı'nın sona erdiği 1945 yılından bu yana en düşük seviyeye indiği bildirildi.

14.03.2006Gündem
Türkiye üniversite sıralamaları 2021: Hangi üniversite kaçıncı sırada

Türkiye üniversite sıralamaları 2021: Hangi üniversite kaçıncı sırada?

Türkiye üniversite sıralamaları geçtiğimiz Ekim ayında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan "URAP Araştırma Laboratuvarı" tarafından açıklandı. Sıralamada, makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, doktora mezun sayısı, doktora öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı olmak üzere farklı kriterler esas alındı. İşte, Türkiye üniversite sıralamaları 2021 hakkında detaylı bilgiler

31.07.2021Gündem
Bilgisayar Mühendisliği taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları 2021

Bilgisayar Mühendisliği taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları 2021

Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları açıklandı. Sonuçların duyurulmasının ardından da tercih dönemi başlayacak. Bu süreçte Bilgisayar Mühendisliği bölümünün taban puanları da araştırılıyor. Peki Bilgisayar Mühendisliği taban puanı kaç? İşte Bilgisayar Mühendisliği bölümü taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları 2021...

31.07.2021Gündem
Makine Mühendisliği taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları 2021

Makine Mühendisliği taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları 2021

Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları açıklandı. Sonuçların duyurulmasının ardından da tercih dönemi başlayacak. Bu süreçte Makine Mühendisliği bölümünün taban puanları da araştırılıyor. Peki Makine Mühendisliği taban puanı kaç? İşte Makine Mühendisliği bölümü taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları 2021

30.07.2021Gündem
Dikkat Yüzde 84’ü Delta

Dikkat! Yüzde 84’ü Delta!

Almanya’da koronavirüsü vaka sayısı her geçen gün artarken, yayılan virüs içindeki en yüksek oranın delta varyantı olduğu belirtildi.

23.07.2021Avrupa