Almanya’ya ‘Avrupa’nın hasta adamı’ uyarısı

Güncelleme Tarihi:

Almanya’ya ‘Avrupa’nın hasta adamı’ uyarısı
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 07, 2023 10:31

Köln’deki Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) direktörü Michael Hüther, “Almanya’nın yeniden Avrupa’nın hasta adamı olması tehlikesi gerçek” diyerek uyarıda bulundu. Ana muhalefet CDU/CSU ise işletmelere düşük fiyata elektrik verilmesini içeren Acil Program’ın devreye sokulmasını önerdi.

Haberin Devamı

ALMANYA’da ekonomik alanda yaşanan durgunluk ve enflasyonun yüzde 6.5’e yükselmesi endişeleri artırırken, bilim insanlarının yanı sıra ekonomi kurum ve kuruluşları ile ana muhalefet CDU/CSU da koalisyon hükumetine zaman kaybetmeden acil tedbirler alma çağrısı yaptılar. Merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) Başkanı Michael Hüther, “Ne yazık ki, Almanya’nın yeniden Avrupa’nın hasta adamı olması gerçek” diyerek uyarıda bulundu. Diğer sanayi ülkelerine göre Almanya’da işletme vergileri ve sosyal ödemelerin yanı sıra işletmelerin enerji giderlerinin de çok yüksek olduğuna dikkati çeken Hüther, bu yüzden rekabet gücünü yitirdiklerini söyledi. Başta kimya, otomotiv, çelik ve cam sanayi olmak üzere çeşitli alanlarda üretim yapan Alman şirketlerin yatırımlarını yurt dışına yönlendirmeye başladıklarını belirten Michael Hüther, ABD’nin enflasyonu düşürmek ve işletmeleri desteklemek için 400 milyar Dolar destek verdiğini hatırlattı. Hüther, “Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bizim hükümetimiz de bu yönde adımlar atmalı. Hem de zaman kaybetmeden” dedi.

Almanya’ya ‘Avrupa’nın hasta adamı’ uyarısı
CDU/CSU’DAN ‘ACİL PROGRAM’ ÖNERİSİ
Alman ekonomisinde yaşanan durgunluğun giderilmesi için ana muhalefet CDU/CSU, hükümet partileriyle işbirliği yapmaya hazır olduğunu ilan etti. CDU Genel Başkanı Friedrich Merz de CSU Genel Başkanı Markus Söder de ekonomiyi canlandırmak için ‘Acil Program’ önerisinde bulundu. İki lider, Alman işletmelerin eski rekabet gücüne yeniden kavuşabilmeleri için elektrik fiyatlarının önemli ölçüde düşürülmesini talep etti.
CDU/CSU’nun Acil Program’ında şu öneriler yer aldı:
* Enerji giderleri herkes için derhal düşürülmeli, 1 Ekim itibariyle elektrik vergisi azaltılmalı.
* Kriz döneminde yeni yük getirecek uygulamalardan kaçınılmalı. Bürokrasiye yol açacak yeni düzenlemelerden feragat edilmeli.
* İşe saygı gösterilmeli. Fazla mesailer vergiden muaf tutulmalı.
* Mal varlığına saygı gösterilmeli. Varlık vergisi düşürülmeli. Miras vergisi ve ‘Kalorifer Yasası’ planlarından vazgeçilmeli.
* Yenilik ve araştırmaya destek artırılmalı.

Haberin Devamı

PROJELERİ DURDURMA KARARI
Yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre, Almanya’nın önde gelen 100 şirketinin yönetim kurulu başkanlarının yüzde 53’ünün önümüzdeki 6 ay içinde planlanan projeleri durdurmayı düşündüğü ortaya çıktı. 2012 yılından beri emeklilik, hastalık, bakım ve hastalık sigortası alanlarında sosyal kesintilerin yüzde 40’ı bulması nedeniyle Alman şirketlerin rekabet gücünü kaybettiği gerekçesiyle büyük şirketlerin yatırımlarını yurt dışına kaydırmayı planladığı da belirlendi. Almanya’da kalifiye eleman bulma sıkıntısının Alman işletmelerinin yurt dışına kaçmasını hızlandıracağı belirtildi.

BAKMADAN GEÇME!