GeriDiyet Rehberi Yutulabilir Mide Balonu Nedir, Nasıl Yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yutulabilir Mide Balonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Yutulabilir Mide Balonu Nedir, Nasıl Yapılır?

"Yeni zayıflama yöntemleri arasında olan yutulabilir mide balonu merak edilen konular arasında yer alıyor. Aneztezi almadan ve cerrahi bir müdehale olmaksızın mideye alınan yutulabilir mide balonu zararlı mı, nasıl yapılır? İşte, yutulabilir mide balonu hakkında derlediğimiz bilgiler..."

Son günlerde adını daka sık duymaya başladığımız yutulabilir mide balonu zahmetsiz ve cerrahi bir müdehale olmadan vücuda yerleştirilmesi nedeniyle ilgi görüyor. 20 dakika gibi kısa bir sürede yutarak gerçekleştirilen bu balon vücutta kendiliğinden erime özelliğine sahip. Peki, yutulabilir mide balonu nedir, zararlı mı? İşte yutulabilir mide balonu hakkında bilgiler...

Yutulabilir mide balonu nedir?

Ytulabilir mide balonu, balon teknolojisinde endoskopi, sedasyon ve çıkarma prosedürü gerektirmeyen yeni bir yeniliktir.

Yutulabilir mide balonu nasıl yapılır?

Yutulabilir mide balonu hastaneye yatış gerektirmez, sadece 20 dakikalık bir ayakta tedavi randevusu gerektirir. Balonu boğazdan aşağı beslemek için endoskopi yoktur, kapsülü bir bardak su ile yutmanız yeterlidir. Pozisyonu X-Ray ile teyit edildiğinde, balon bir salin solüsyonu ile doldurulur ve küçük kateter çıkarılır. Sedasyon kullanılmadığından, kendinizi eve bile götürebilirsiniz.

Yutulabilir mide balonu midenizde geniş bir alanı kaplar ve yerleşik bir porsiyon kontrolü görevi görerek az miktarda yemek yedikten sonra kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur. Cihazdaki zamanla etkinleşen bir tahliye vanası açılıncaya ve balon sönüp doğal olarak geçene kadar 4 ay yerinde kalır.

Yutulabilir mide balonu zararlı mı?

Genellikle verdiğiniz kilonun %80'i ilk 3 aydadır. Kalan implant dönemi daha sonra kilo vermek yerine yeni davranışları öğrenmeye odaklanır.

Uzun süreli tek implantlı balonların aksine, yutulabilir mide balonu ile iki kilo verme aşamasından faydalanırsınız. İlk 4 aylık implantta ortalama 15 kg, ardından ikinci 4 aylık implantta 7 kg'lık bir kayıp*. Aradaki 2 aylık boşluk, midenin dinlenmesini ve sıfırlanmasını sağlayarak vücudunuzu ikinci kilo kaybı artışı için harekete geçirir.

 

False