GeriBeslenme Önerileri Siyah Üzüm Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Siyah Üzüm Çekirdeği Faydaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siyah Üzüm Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Siyah Üzüm Çekirdeği Faydaları

Siyah Üzüm Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Siyah Üzüm Çekirdeği Faydaları

"Meyveler son derece faydalı yiyeceklerdir. Siyah üzümünde tüketilmesi vücut için oldukça yararlıdır. Üzümün kendisi kadar çekirdeği de insan vücuduna fayda sağlamaktadır. Üzüm çekirdeğinin en önemli özelliği ise antioksidan bir yapıda olmasıdır. İşte, merak edilen tüm detaylar."

Antioksidan cildin ve vücudun yaşlanmasını geciktirmektedir. Antioksidanlar hücre yapısını onararak, sağlıklı kalmamıza yardımcı olur.

Siyah Üzüm Çekirdeği Nedir?

Siyah üzüm çekirdeği en az siyah üzüm kadar faydalı bir gıdadır. Yapısında antioksidan barındırır. Böylece vücudun hücre onarımına yardımcı olur ve hastalıklara bariyer oluşturur. Antioksidan yapısı C vitamini ve E vitamininden çok daha fazladır. Siyah üzümün kendisi de oldukça faydalı bir gıdadır. Siyah üzüm taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar ile siyah üzüm çekirdeğinin faydaları keşfedilmiştir.

Siyah Üzüm Çekirdeği Neye İyi Gelir?

Siyah üzüm çekirdeği antioksidan yapısı ile hücre sağlığı açısından önem taşır. Vücudu serbest radikallerin oluşturduğu hasarlara karşı korur. Böylece kişilerin hastalanmasının önüne geçilmesi sağlanır. Siyah üzüm çekirdeği aynı zamanda kalp sağlığına olumlu etki etmektedir. Damar sağlığını koruyarak, kişilerin daha sağlıklı olmasına destek olur.

Siyah Üzüm Çekirdeği Faydaları

Siyah üzümün ve çekirdeğinin sağlık açısında pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar saymakla bitmez. Siyah üzüm çekirdeğinin faydaları şunlardır;

-Kanın pıhtılaşmasını engeller. Bu sayede pıhtılaşma sorununun önüne geçmiş olur.
-Kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır. Damar sağlığını koruyarak daha sağlıklı bir bünyeye yardımcı olur. Ayrıca kişilerin kalp hastalığına yakalanmasının önüne geçebilmektedir. Kalp krizi riskini en aza indirir.
-Sigara dumanının oluşturduğu hasarı en aza indirir. Böylece kalp sağlığını ve tüm vücudu korumaya yardımcı olur.
-Antioksidan yapı sayesinde vücudun hücresel yıpranmasını önler. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.
-Bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Zayıflamak isteyenler içinde son derece faydalıdır.
-Böbreklerin daha sağlıklı çalışmasına yardım eder.
-Cilt yapısı üzerinde olumlu etkisi vardır. Cildin daha genç ve parlak olmasını sağlar. Ciltteki kırışıklık izlerini ortadan kaldırır.
-Saç yapısının üzerinde de olumlu etkisi vardır. Saçların daha güçlü ve parlak olmasına yardım eder. Böylece saç dökülmesinin önüne geçmiş olur.
-Yapısında bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. E vitamini pek çok faydasının yanında sarı nokta hastalığının iyileşmesini sağlar. Bu açıdan göz sağlığını da korumaktadır. Böylece daha iyi görmeyi sağlar.
-Kolajen miktarının arttırılmasına yardımcı olmaktadır. Kolajen miktarı arttıkça kemik ve kas yapısı iyileşir.
-Siyah üzüm çekirdeği şeker hastaları içinde faydalıdır. Şeker dengesinin kurulmasına yardımcı olur.
-Alerji sorunu olanların siyah üzüm çekirdeği tüketmesi tavsiye edilir.
-Romatizma hastalıklarında iyileştirici etkisi vardır.
-Kansızlık problemi yaşayanların hem siyah üzümü hem de siyah üzüm çekirdeğini tüketmesi faydalı olacaktır.
-Diş eti kanaması yaşayanlar siyah üzüm çekirdeği tüketebilir.

Siyah Üzüm Çekirdeği Kullanımı

Siyah üzüm çekirdeğini, üzümü yerken tüketmek mümkündür. Çekirdeği ayırmadan bir bütün halinde tüketilmesi uygundur. Yaş ve kuru üzümün her ikisi de aynı oranda fayda sağlamaktadır. Üzümün çekirdeğini tüketemeyenler bunu havanda döverek tüketebilir. Siyah üzüm çekirdeği tozu havanda dövülebilir ya da blenderden geçirilebilir.

Daha sonra elde edilen toz yoğurdun içine karıştırılarak tüketilebilir. Aynı zamanda isteğe göre bu karışıma balda eklemek mümkündür. Siyah üzüm çekirdeğini salataların üzerine de ilave edilebilir. Ama doğal haliyle de tüketilmesi mümkün olacaktır.

Siyah üzüm çekirdeğinin birkaç farklı tüketim şekli vardır. Üzüm çekirdeğinin yağı kozmetik amaçlı kullanılmaktadır. Cilde sürülmesi de mümkündür. Ayrıca yağ halini sıvı yağ olarak yiyeceklere katmak mümkündür. Siyah üzüm de, siyah üzüm çekirdeği de son derece faydalı bir gıdadır.

 

False