GeriCinsellik Sevişmenin Sağlığa Olan Faydalarını Biliyor Musunuz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevişmenin Sağlığa Olan Faydalarını Biliyor Musunuz?

Sevişmenin Sağlığa Olan Faydalarını Biliyor Musunuz?

"Sevişmek, seks yapmak sadece cinsel dürtülerin tatmin etmez, ruhu ve bedeni de doyurur. Üstelik sevişmenin sağlığa da çok önemli faydaları var. Sevişmenin sağlığa faydalarını açıklıyoruz!"

Cinsellik beyinde endorfin üretimini arttırır. Bu kimyasal molekül, dopamin ve serotininle birlikte zevk hormonları olarak sakinlik verir tatmin hisleri yaratır. Cinsel ilişki keyif maddesidir; Endorfin, serotonin ve dopamin coşku yaratır.

Cinsel ilişki acıları azaltır. Cinsel tatmin acı eşiğini yükseltir. Bu da endorfinin etkilerinden biridir.

Sevişmek kasları gevşetir. Okşanmaların yarattığı mekanik etkiyle, haz alınan uyarılmalar vücuda yayılır. Derideki hassas alıcılardan uyarılar iliklere ve beyne taşınır. Beyinden gelen emirle kaslar gevşer. Sevişmenin gevşetici etkisi, kas çekilmelerinde meydana gelen acıları da hafifletir.

Sevişmenin Sağlığa Olan Faydalarını Biliyor Musunuz

Cinsel ilişki kalbi çalıştırır. Cinsel uyarının en yüksek noktasında kalp atışı dakikada 110–180'e çıkar. 

Cinsel ilişki daha formda hissettirir. Sevişme sırasında harcanan kalorinin zayıflatıcı etkisi vardır. 20 dakikalık bir ilişkide 200 kalori kaybedilir. Bu yarım saat tenis oynamakla eşdeğerdir. 

Regl takvimini düzene sokar. Düzgün bir cinsel hayat hormonal dengeyi korur ve adetin düzenli olmasını sağlar. Düzenli orgazm yaşayan kadınlar kanlarındaki endorfin miktarından dolayı düzenli ve ağrısız adet görürler.

Cinsellik olumlu düşünmeyi sağlar. Orgazm sonucu serbest kalan enerji, olumsuz düşüncelerin ve takıntıların oluşmasını önleyip olaylara olumlu bir bakış açısıyla yaklaşmayı sağlar.

Sevişmenin Sağlığa Olan Faydalarını Biliyor Musunuz

Sevişmek bağırsakları çalıştırır. Cinsel ilişki sırasında karın kaslarının kasılması, derinlere kadar etkisini gösteren bir masaj gibidir. Bunun bağırsaklar üzerinde laksatif etkisi olur. 

Seks yapmak depresyon riskini azaltır. Bir araştırma sonucunda, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmayan kadınların depresyon geçirme riski, diğerlerine göre daha düşük çıktı.

Kalp krizini önlüyor. Yapılan araştırmalar, sevişmenin özellikle erkeklerde kalp krizi riskini azalttığı ortaya koydu.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kadir Göktürk cevapladı; Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?
False