GeriKişisel Bakım Çıkık Elmacık Kemiği Yüzü Nasıl Genç Gösteriyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çıkık Elmacık Kemiği Yüzü Nasıl Genç Gösteriyor?

Çıkık Elmacık Kemiği Yüzü Nasıl Genç Gösteriyor?

"Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, estetik cerrahide elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirmek için kullanılan teknikleri anlatıyor."

Çıkık elmacık kemiği yüzü genç gösteriyor

Çıkık elmacık kemikleri yüzün daha genç ve daha çekici görünmesini sağlıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, estetik cerrahide elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirmek için kullanılan teknikleri anlatıyor.
“Çıkık elmacık kemikleri yüzün genç görünmesini sağlayan önemli unsurların başında gelir. Elmacık kemikleri kimilerinde doğuştan, kimilerinde ise yaşlanmaya bağlı olarak hacmini kaybedebilir. Bu durumda cerrahi ya da cerrahi olmayan teknikler ile elmacık kemikleri belirgin hale getirilebilir. Cerrahi tekniklerde protez kullanılırken cerrahi olmayan tekniklerde ise dolgu enjeksiyonu tekniklerinden faydalanılır.”


Dolgu yöntemi ile elmacık kemiği estetiği

“Dolgu enjeksiyonu ile elmacık kemiği belirginleştirme ameliyatsız bir işlem olduğu için son zamanlarda daha fazla talep görmektedir. Bu teknikte kişinin kendi yağ hücrelerinden elde edilen dolgu malzemesi kullanılır. Bunun vücudun fazla yağ içeren bölgelerinden liposuction tekniği ile elde edilen yağ hücreleri saflaştırılarak kişinin yanak bölgesine enjekte edilir. Yağ enjeksiyonun ömrü kişiye göre değişiklik gösterse de yaklaşık 6 ile 18 ay arasında etkisini sürdürür. Bunun dışında hyalüronik asit dolgu malzemelerinden de faydalanılır. Hyalüronik asit dolgu enjeksiyonu ortalama 15 dakika süren pratik bir yöntemdir. Dolgu enjeksiyonlarının sonuçları için beklemek gerekmez, elmacık kemikleri hemen çıkık hale gelir. İyileşme süreci gerektirmediği için de özellikle acelesi olan hastalar için avantajlı bir seçenektir. Sadece işlemin ortalama yılda bir kez tekrarlanması gerekir.”

Çıkık Elmacık Kemiği Yüzü Nasıl Genç Gösteriyor
Protez ile elmacık kemiği estetiği

“Cerrahi teknikler ile kalıcı olarak da elmacık kemiği estetiği yapılabilir. Bunun için elmacık kemiği bölgesine protez yerleştirilir. Bu sayede elmacık kemikleri çıkık hale getirilerek belirginleştirilir. Yüzün ölçülerine uygun olarak belirlenen protezler ağız içinden ufak kesiler ile basit bir şekilde elmacık kemiği bölgesine yerleştirilir. Bu prosedürün doğal bir görünüm ile sonuçlanması için protezin boyutu çok önemlidir. Bu operasyon lokal anestezi altında yaklaşık 1 saat içinde gerçekleştirilen basit bir işlemdir. Ayrıca ameliyat sırasında estetik dikiş kullanılır. Eğer yaşlanmaya bağlı yanak bölgesinde sarkma varsa yüz germe operasyonu da yapılması gerekebilir. Eğer çenenin şeklinden dolayı elmacık kemiklerinin şekli tam olarak ortaya çıkmazda bu durumda çene de dolgu enjeksiyonları ile belirgin hale getirilebilir.”

Op. Dr. Fatih Dağdelen “Ameliyat sonrası iyileşme süreci birkaç gün sürer. Yüze soğuk kompres uygulamak ödem ve ağrı riskini azaltır. Dolgu enjeksiyonu uygulamasında ise iyileşme sürecine gerek olmaz. Bu tekniklerden hangisinin sizin için daha uygun olduğuna estetik cerrahla görüşerek karar verebilirsiniz. Elmacık kemiği estetiği ile yüzünüzdeki hacim kaybını giderebilir, daha genç ve enerjik bir görünüme kavuşabilirsiniz.”

False