GeriKadın Sağlığı Chia Tohumu’nun Faydaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Chia Tohumu’nun Faydaları

Chia Tohumu’nun Faydaları

"Azteklerin mucize gıdası olarak bilinen ve Maya dilinde “enerji” anlamına gelen Chia Tohumu nedir, faydaları nelerdir biliyor musunuz?"

Chia, Aztek ve Mayaların dayanıklılık sırrı, enerji ve kuvvetli yapılarının kaynağı olarak biliniyor. Gluten içermemesi, yüksek lif içeriği, kaliteli protein ve aminoasit kaynağı olması chia tohumunu 2015 yılının en çok tercih edilenleri listesinde ilk sıraya taşıyor. Tazedirekt.com’un en çok aranılan tahılları listesinde yer alan Chia tohumu, salatalar, pudingler, yumurtalı yiyecekler gibi pek çok farklı yemek çeşidinde tüketilebiliyor.
Chia Tohumu’nun Faydaları
Chia tohumu faydaları

Kolay bir protein kaynağı olan bu tohumlar bitkisel Omega 3 kaynağı, lif, mineral ve vitamin deposu. İçerdiği besin kalitesiyle tansiyonu ve kan şekerini düşürücü etkisi olan bu tohumlar şeker hastaları için de ideal bir besin kaynağı. Ayrıca kanser ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi olduğu biliniyor.

Mineral olarak çok zengin olan chia tohumu, günlük kalsiyum ihtiyacının %18 ini, fosfor ihtiyacının %35 ini, magnezyum ihtiyacının %24 ünü, manganez ihtiyacının %50 sini karşılıyor. Tüm bu mineraller sağlıklı bir kemik yapısı için gerekli.
Aynı zamanda yenildiği zaman midede şişen chia tohumu, tokluk hissine neden olduğu için kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir besin türü. Glutensiz olduğundan çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.
Chia Tohumu’nun Faydaları
Chia tohumu nasıl tüketilir?

* Sabah hazırladığınız yulaflı kahvaltınıza önceden suda bekletilmiş chia tohumundan ekleyebilirsiniz. Bu şekilde hem kahvaltınızın besin değerini arttırmış hem de ekstra bir lezzet katmış olursunuz.

* Salatanızın üzerine tam yemeden önce bir tatlı kaşığı chia tohumu serpebilirsiniz.

* İçmeye alıştığınız sebze suyuna chia tohumu ekleyerek, besin değerini yükseltebilirsiniz.

* Yoğurdun içine sevdiğiniz meyveler ile birlikte chia tohumu ekleyebilirsiniz.
Chia Tohumu’nun Faydaları
* Ve ya en kolayı içtiğiniz normal suya bir çay kaşığı chia tohumu ve biraz limon suyu koyun. Çok sağlıklı bir içecek elde edin.

Chia tohumu tarifleri

Chia Puding yapımı: Sıvının (su,süt, badem sütü) içinde bırakıldığında şişen jel kıvamına gelen tohumlar ile puding yapabilirsiniz. Bunun için bire dört oranında chia tohumu ve içine 20 dakika boyunca bırakacağınız suya ihtiyacınız olacak. 20 dakika sonra jel kıvamına gelmiş chiatohumundan istediğiniz kadar ölçüyü alıp bir miktar süt veya badem sütüyle karıştırın. Tatlandırmak için bal ekleyin. Buzdolabında biraz bekletin. Tüketmeden önce üzerine dilediğiniz meyveleri ekleyebilirsiniz.

False