GeriKadın Sağlığı Çay ve kahvenin zararları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çay ve kahvenin zararları

Çay ve kahvenin zararları
Abone Olgoogle-news

"Çay ve kahve içmeyi hepimiz çok severiz; en güzel sohbetlere eşlik ederler, günün yorgunluğunu alır, içimizi ısıtırlar... Ancak her güzel şeyin olduğu gibi çay ve kahvenin de sağlığa zararı var."

KAHVENİN ZARARLARI

Kahve bilinen faydaları yanında, bağımlılık yaptığı kanıtlanan ve belli zararları da olan bir içecektir. O halde kahvenin bazı kişiler tarafından dikkat edilerek tüketilmesi gerekmektedir.

Kalp
Kahvenin fazla tüketilmesi kalp ritmi üzerinde zararlı etkiler göstermektedir. Kahvenin içindeki kafein yüzünden kalp ritminde düzensizlikler oluşmaktadır. Kahve, kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Kalp hastalarının kahve tüketimini sınırlamaları gerekmektedir.Yüksek Tansiyon
Yapılan deneyler göstermiştir ki aşırı kahve tüketimi kandaki basıncın artmasına, tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır.

Mide Rahatsızlıkları
Kahve, ülser ve gastrit gibi hastalıklara neden olmamaktadır ancak bu hastalıklara sahip kişilerde hastalığın ilerlemesine ve kötüleşmesine sebep olur. Çünkü mide, kahveden aldığı uyarılarla asit salgılamaktadır.

Migren
Migren ve kahve pek iyi geçinemiyorlar. Kahvenin içindeki bileşenler beyinde yer alan hücreleri etkiliyorlar ve bu yüzden migren ağrıları oluşabiliyor veya artabiliyor.

Mineral ve Vitamin
Kahvenin içinde bulunan kafein, bünyenin demiri tutmasına olanak vermiyor ve kalsiyumun vücuttan idrar yoluyla dışlanmasına sebep oluyor. Bütün bunlar kemik erimesi riskini çoğaltmaktadır.

Doğurganlık
Kahvenin içinde bulunan kafein yüzünden günde 3 bardaktan fazla kahve tüketen bayanlarda doğurganlık oranında düşüş görülmektedir. Kafein, yumurtlama sürecini negatif biçimde tetikliyor. Kahve içilmesi erkeklerde durumu ters yönde etkileyerek spermleri güçlendirmektedir.

Hamilelikte Tüketim
Kahvedeki kafeinin hamile bayanların çocuklarına zarar verdiği bilinmektedir. Hamile bayanların kahve tüketimini sınırlamaları gerekmektedir.

ÇAYIN ZARARLARI NELERDİR? >>>

ÇAYIN ZARARLARI


Çayın sebep olduğu genel rahatsızlıklar


- Çarpıntı
- Göğüs anjini
- Sinir bozukluğu
- Baş ağrısı
- Sıkıntı
- Mide bulantısı
- El titremesi
- Uykusuzluk
Çayı az içmesi gerekenler
- Fazla kilolular
- Böbreklerinde kum veya taş olanlar
- Üremi veya albüminüri olanlar
- Yüksek tansiyondan hastaları
- Sinir, kalp, mide ve karaciğer hastaları,
- Romatizma şikâyeti olanlar

Günde 2–4 bardak çay faydalıdır ama fazlası zararladır. 1-2 bardak çay içmenin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Çayın belirlenen tek zararı yiyeceklerden aldığımız demir miktarını düşürmesidir. Bazı uzmanlar özellikle yemeklerden hemen sonra içilen çayın vücuttaki demir miktarını eksilttiğini belirtmektedirler. Bilhassa vejetaryen kişilere demir ihtiva eden yiyecekleri tükettikten hemen sonra çay içmeleri tavsiye edilmez.

Kaynak: www.cayvekahve.com


diyet-fitness/redir_609684" target="_blank"Çay ve kahvenin faydaları
İçtiğimiz çay bir mucize!
Çay ve etkileri
Zayıflama çayı ile zayıflayın

False