EKSTRA
MENÜ

Tutuklu Gazeteciler

Tutuklu Gazeteciler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tutuklu Gazeteciler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.939 Tutuklu Gazeteciler haberi bulunmuştur.

Tutuklu Gazeteciler Haberleri

Erdoğan BBCye konuştu... Eğer AB kabul etmeyeceğini söylerse Türkiye için rahatlatıcı olur

Erdoğan BBC'ye konuştu... 'Eğer AB kabul etmeyeceğini söylerse Türkiye için rahatlatıcı olur'

Cumhurbaşkanı Erdoğan BBC'de enab Badawi'nin sorularını yanıtladı. AB'nin Türkiye'nin vaktini çaldığını söyleyen Erdoğan 'Eğer AB kabul etmeyeceğini söylerse Türkiye rahatlar' diye konuştu. Erdoğan tutuklu gazeteciler üzerine sorulan bir soruya ilişkin "Bu gazetecilerden sadece ikisinin basın kartı var" dedi.

12.07.2017Dünya
Yeni bir adım

'Yeni bir adım'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Maltepe’de yüz binlerce kişinin katıldığı mitingdeki konuşmasında “Kimse bu yürüyüşün son olduğunu düşünmesin. Korku duvarlarını yıkacağız. Bu yürüyüş bizim ilk adımımız” dedi. Sözleri sık sık ‘Hak, hukuk adalet’ sloganlarıyla kesilen Kılıçdaroğlu, meydandakileri ‘adalet arayıcıları’ diye selamladı ve konuşmasında özetle şu mesajları verdi:

9.07.2017Gündem
Son dakika... Kılıçdaroğlu Maltepe mitinginde konuştu: 10 maddelik listeyi açıkladı

Son dakika... Kılıçdaroğlu Maltepe mitinginde konuştu: 10 maddelik listeyi açıkladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 25 gün süren Adalet Yürüyüşü'nü tamamladı. Kılıçdaroğlu yüz binlerce kişinin katıldığı Maltepe mitinginde yaklaşık 1 saat konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasının başında, "15 Haziran 2017’de sabah saatlerinde Ankara Güvenpark’ta başladığımız yürüyüşü Maltepe’de noktaladık ama kimse bu yürüyüşün bir son olduğunu düşünmesin. Bu yürüyüş bizim ilk adımımızdır" dedi. Kemal Kılıçdaroğlu ayrıca 10 maddelik bir liste açıkladı.

9.07.2017Gündem
Tillersonın Türkiye çantasındaki Afrin mesajı

Tillerson'ın Türkiye çantasındaki Afrin mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson 9 Temmuz Pazar günü Dünya Petrol Kongresi için Türkiye'ye geliyor. Tillerson, Türk yetkililere, Afrin'e müdahalenin DEAŞ'la savaşta dikkat dağıtacağı uyarısında bulunacak.

6.07.2017Dünya
Oğlum serbest bırakılsın

'Oğlum serbest bırakılsın'

ANTALYA'da bir grup CHP'li, tutuklu gazeteci Ahmet Şık'ın annesi Fatma Şık'ın evinde önceki akşam 'adalet nöbeti' tuttu.

30.06.2017Gündem
31 gün sonra tahliye

31 gün sonra tahliye

SİLİVRİ Cezaevi’nde 31 gündür tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesin internet sitesinin genel yayın yönetmeni Oğuz Güven hakkında tahliye kararı verildi.

14.06.2017Gündem
Hapisten gazeteci mesajları

Hapisten 'gazeteci mesajları'

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, tutuklu gazetecilerle bulundukları cezaevlerinde görüştü.

9.06.2017Gündem
Doğum gününde iddianamesi hazır

Doğum gününde iddianamesi hazır

DENİZLİ Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in ölüm haberinin, @cumhuriyetgzt isimli Twitter hesabından “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti” başlığıyla paylaşıldığı gerekçesiyle tutuklanan Cumhuriyet gazetesi internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’in 10.5 yıla kadar hapsi istendi.

8.06.2017Gündem
Cezalık değil ödüllük haberdi

'Cezalık değil ödüllük haberdi'

SÖZCÜ gazetesine yönelik FETÖ operasyonunda gözaltına alınan muhabir Gökmen Ulu ile internet sitesinin sorumlu müdürü Mediha Olgun önceki gece ‘Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na suikast ve fiili saldırıya yardım etme’ suçlarından tutuklandı.

27.05.2017Gündem
Ahmet Şıka ilanlı sürpriz

Ahmet Şık'a ilanlı sürpriz

MEKTUP ve kartların verilmediği tutuklu gazeteci Ahmet Şık’a dün doğum gününde arkadaşları ve sevenleri tarafından sürpriz yapıldı.

9.05.2017Gündem
Dünya Basın Özgürlüğü Gününde tutuklu gazeteciler için protesto

Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde tutuklu gazeteciler için protesto

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde dünyanın önde gelen gazetecileri, 6 aydır tutuklu olan Cumhuriyet köşe yazarı Kadri Gürsel ve diğer tutuklu gazetecilerin tahliye edilmesi talebiyle farklı şehirlerde etkinlikler düzenledi.

3.05.2017Dünya
Aşırı sağa kırmızı kart gösterin

Aşırı sağa kırmızı kart gösterin

1 Mayıs, Almanya’nın çeşitli kentlerinde de kutlandı. Berlin’de çıkan olaylar nedeniyle çok sayıda kişi gözaltına alındı. Frankfurt’taki kutlamaya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, aşırı sağ parti ve politikacılara kırmızı kart gösterilmesini, NPD’nin kapatılmasını istedi. Offenburg’ta yürüyüşe katılan CHP’liler YSK’yı protesto etti.

2.05.2017Dünya
Gazeteciler hangi suçtan tutuklu

'Gazeteciler hangi suçtan tutuklu'

BASIN Konseyi, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a mektup yazarak hükümet üyelerinin tutuklu gazetecilerin gazetecilik faaliyetleri dışı nedenlerle cezaevinde bulunduklarına dair açıklamalarıyla ilgili bilgi istedi.

27.04.2017Gündem
Tutuklu gazeteci cezaevinde evlendi

Tutuklu gazeteci cezaevinde evlendi

SİLİVRİ Cezaevi’nde tutuklu bulunan Alman Die Welt muhabiri Deniz Yücel, televizyon yapımcısı Dilek Mayatürk ile evlendi.

12.04.2017Gündem
Suçlama: Kasıtlı yayın

Suçlama: Kasıtlı yayın

Cumhuriyet gazetesi ve Cumhuriyet Vakfı’nın yöneticileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı ve 19 kişi hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, FETÖ/PDY tarafından 2013’ten itibaren adeta el konulan gazetenin Can Dündar’ın yönetime gelmesinden sonra farklı bir yörüngeye oturduğu, kasıtlı ve yönlendirici yayınlar yapıldığı öne sürüldü. İddianamede özetle şöyle denildi:

4.04.2017Gündem
AYMden basına cezada stres kriteri

AYM'den basına cezada 'stres' kriteri

Anayasa Mahkemesi (AYM) bir internet sitesi genel yayın yönetmeninin haber nedeniyle hapis cezası almasının ifade ve basın özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdi. AYM, “Gazetecilerden bir beyanın doğruluğunu kanıtlamakla yükümlü savcı gibi hareket etmelerini beklemek aşırı yüksek bir ispat külfeti getirir” derken, ceza ertelemesinin de stres ve endişe yaratacağını vurguladı.

29.03.2017Gündem
Basın Konseyi mektup yazdı

Basın Konseyi mektup yazdı

BASIN Konseyi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a mektup yazarak, tutuklu gazetecilerin koşullarını sordu.

17.03.2017Gündem
Gazetecilerden Silivriye kart

Gazetecilerden Silivri'ye kart

CEZAEVİNDEKİ gazetecilerin durumuna dikkat çekmek için bir araya gelen yaklaşık 50 gazeteci, İstanbul’da Kadıköy Postanesi önünde buluştu.

11.03.2017Gündem
Sakız çiğneyen uluslararası gözlemci mahkemeden atıldı

Sakız çiğneyen uluslararası gözlemci mahkemeden atıldı

Adana’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aralarında yerel televizyon ve gazete sahibi ile gazetecilerin bulunduğu 2’si firari, 2’si tutuklu 13 şüphelinin yargılanmalarına başlandı. Duruşmayı izleyen The International and European Federation of Journalists (IFJ) temsilcisi Oliver Money Kyrle, uyarılara rağmen sakız çiğnemeye devam ettiği gerekçesiyle mahkeme başkanı tarafından salondan çıkarıldı.

10.03.2017Gündem
Kılıçdaroğlu: Anayasa değişikliği ile aramızı bölmek istiyorlar

Kılıçdaroğlu: Anayasa değişikliği ile aramızı bölmek istiyorlar

Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlenen CHP İstanbul Genişletilmiş 1. Bölge Toplantısına katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandum çalışmalarının nasıl yapılacağına değinerek, "Kutuplaştırıcı söylemlerden uzak duracağız. CHP’nin propagandasını yapmayacağız. Neyi hangi gerekçe ile amaçladığımızı neden hayır dediğimizi halka sakin bilgili bir şekilde anlatacağız. Kavga etmeden neden hayır diyoruz; çocuklarımızı, bayrağımızı düşündüğümüz için, milli iradeye saygı duyduğumuz için, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir onun için hayır diyoruz. Bir kişi TBMM’yi feshetmesin diye istiyoruz. Yargı bağımsız olsun diye istiyoruz. Çocuklarımızın geleceği için hayır diyoruz. Bu bir siyasi partinin tercihi değil 80 milyonun tercihi olsun diye hayır diyoruz" diye konuştu.

3.03.2017Gündem
Dünya gazetecilerinden  hapisteki gazeteciler çağrısı: Tutuksuz yargılansınlar

Dünya gazetecilerinden hapisteki gazeteciler çağrısı: Tutuksuz yargılansınlar

Dünyanın önde gelen gazetecilik meslek örgütleri, İstanbul’da bir araya geldi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ndeki buluşmanın gündemi, Türkiye’deki tutuklu gazeteciler ve ifade özgürlüğüne dair kaygılardı.

27.02.2017Gündem
Müjdat Gezene mesaj: Hayal kurmamıza bir mani yok

Müjdat Gezen'e mesaj: Hayal kurmamıza bir mani yok

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Silivri F Tipi Cezaevi’nde tutuklu gazeteciler Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve avukat Mustafa Kemal Güngör’le görüştü.

23.02.2017Gündem
UNESCO Dünya Basın Özgürlüğüne aday

UNESCO Dünya Basın Özgürlüğü'ne aday

PARİS merkezli uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü, 116 gündür tutuklu olan Cumhuriyet gazetesi yazarı Kadri Gürsel’i UNESCO Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü’ne aday gösterdi.

23.02.2017Gündem
İktidarın insan hakları karnesi

İktidarın insan hakları karnesi

CHP, referandum öncesi AK Parti hükümeti dönemindeki insan hakları ihlallerine ilişkin rapor hazırladı. ‘CHP İnsan ve Doğa Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok’un öncülüğünde hazırlanan raporda özetle şu bilgiler yer aldı:

11.02.2017Gündem

Yazar Sonuçları

‘Darbeye zemin hazırlamak’

ERGENEKON savcıları ‘darbeye zemin hazırlamak’ diye bir suç icat etmişlerdi. Şimdi gazeteciler FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsüne “zemin hazırlamak” suçundan aylarca hapishanede yatıyor.

21.06.2017

15 Temmuz gençliği ile Gezi gençliği

“15 Temmuz gençliği” denilince...

29.05.2017

Açık ekonomide niyet okuma

BİR gün önce ülke bayrağını Hindistan’daki bir yatırıma taşıyarak ortaklık açıklaması yapan bir holding haberi varken, ertesi günü aynı holdingin ortaklarının hisse satışı yaparak nakit sağlama haberinden nasıl bir “olumsuz algı operasyonuna alet olma” sonucu çıkarılır?

26.05.2017

Kalemin konuştuğu yerde şiddet susar…

Ülkemde kimsenin kendini yalnız ve susturulmuş hissetmesini istemiyorum.  Hiçbir gazetenin veya yazarın, düşüncelerinden dolayı ötekileştirilmesini de istemiyorum.

21.05.2017

Niyet okuyup gazeteci tutuklamak

 ATILAN başlığın vahim derecede hatalı olduğu konusunda herkes mutabık.

19.05.2017

Binbaşı O.K.?

FETULLAHÇI çetenin 15 Temmuz’daki darbe girişiminin bastırılmasında en önemli rollerden birini oynayan kişi, MİT’e gelerek Müsteşar Hakan Fidan’ın gece yarısı bir grup asker tarafından kaçırılacağını haber veren Kara Havacılık’ta görevli bir binbaşıydı.

18.05.2017

Bir 'ceberut devlet' uygulaması

KADIKÖY Yoğurtçu Parkı’nda belediyeye ait hafriyat kamyonunun çarptığı Şule İdil Dere’nin ölümünün üzerinden tam bir yıl geçti.

12.05.2017

Üye olmadığınız vakfa üye olmakla suçlanmak

SORU: Bir vakfın yönetim kurulunda olmadığınız halde o vakfın yönetim kurulu üyesi olduğunuz iddiası hakkınızda açılan bir davada delil olarak takdim edilebilir mi?

11.04.2017

Hukuk krizi

ENDİŞE ediyorum, mevcut sorunlarımız yetmiyormuş gibi bir de hukuk krizi ile mi karşılaşacağız diye.

5.04.2017

AKP propagandası ve gerçek

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, CHP’nin Anayasa değişikliği ile ilgili olarak “yalanlarla dolu” propaganda yürüttüğünü söyledi.

23.03.2017

Darbeyi önleyebilirlerdi

ASTSUBAY Ömer Halisdemir’in şehit edilmesiyle ilgili davada tanık Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Silahlı Kuvvetler’de kriz durumlarındaki ilk tedbirin “Personel kışlayı terk etmesin” emri verilmesi olduğunu söyledi.

21.03.2017