EKSTRA
MENÜ

Türk Hava Sahası

Türk Hava Sahası haberleri sayfasında güncel ve son dakika Türk Hava Sahası hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.803 Türk Hava Sahası haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Türk Hava Sahası Haberleri

Yunanistan’dan Türkiye’ye nota

Yunanistan’dan Türkiye’ye nota

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın 7-8 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiği İran ziyareti öncesi, uçağının izleyeceği rota ile ilgili olarak Ankara ile Atina arasında ‘mini kriz’ yaşandığı ortaya çıktı.

16.02.2016Dünya
Rus uçağı Türk hava sahasında

Rus uçağı Türk hava sahasında

Rusya ile Türkiye-Suriye sınır hattındaki hava sahası ihlali nedeniyle gerginlik devam ederken, Rusya Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir uçak, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde bugünden itibaren 5 Şubat’a kadar Türk hava sahasında gözlem uçuşu yapacak.

1.02.2016Dünya
Pentagon ihlali teyit etti

Pentagon ihlali teyit etti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Mark Wright, Rus savaş uçağının Türk hava sahası ihlalini teyit ederek “Rusya, bölgede istikrarsızlığı artıracak eylemlerine son vermeli” dedi.

31.01.2016Dünya
Pentagondan Rus uçağı açıklaması

Pentagon'dan 'Rus uçağı' açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Mark Wright, Rus savaş uçağının Türk hava sahası ihlalini teyit ederek "Rusya, bölgede istikrarsızlığı artıracak eylemlerine son vermeli" dedi.

31.01.2016Dünya
Rus uçağı yine Türk hava sahasını ihlal etti

Rus uçağı yine Türk hava sahasını ihlal etti

Dışişleri Bakanlığı dün Rus Hava Kuvvetleri'ne ait bir adet SU-34 uçağının saat 11:46'da Türk hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı.

30.01.2016Gündem
Lavrov: Putin Erdoğan’dan özür dilemişti

Lavrov: Putin Erdoğan’dan özür dilemişti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Uçağımız vurulmadan önceki Türk hava sahası ihlalleriyle ilgili Devlet Başkanı Putin şahsen Erdoğan’dan özür dilemişti” diyerek, Hürriyet Gazetesi'nin geçen haftaki haberini doğrulamış oldu.

9.12.2015Dünya
Türkiyeye Rus ablukası

Türkiye'ye Rus ablukası

Hava sahası ihlal edildiği için Rus uçağını düşüren Türkiye’ye karşı Rusya, ekonomik yaptırımların ardından askeri ve diplomatik adımlar atmaya başladı.

8.12.2015Dünya
Türk TIRlarına alternatif güzergah

Türk TIR'larına alternatif güzergah

Rusya uçağının Türk Hava Sahası'nı ihlal etmesi nedeniyle düşürülmesinin ardından Türk TIR'larının Rusya sınır kapılarında bekletilmesi üzerine Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) harekete geçti. Kazakistan'a ve Türkmenistan'a gitmek için Rusya'dan transit geçiş yapmalarına izin verilmeyen Türk TIR'ları bundan sonra Azerbaycan üzerinden Ro-Ro gemileriyle Hazar Denizi'ni geçerek bu ülkelere ulaşacak.

2.12.2015Ekonomi
Maalesef Türk-Rus krizine dönüşmüştür

Maalesef Türk-Rus krizine dönüşmüştür

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Rusya ile tırmanan krizi değerlendirirken, Türkiye’nin hiçbir zaman gerilimin, çatışmanın tarafı olmak istemediğini defaatle söylediğini belirtti.

1.12.2015Dünya
Başbakan Ahmet Davutoğlu KKTCye hareketinden önce soruları cevapladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu KKTC'ye hareketinden önce soruları cevapladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu KKTC’ye hareketinden önce gazetecilerin sorularını cevapladı. Tahir Elçi cinayeti sonrasında yapılan eleştirilere tepki gösteren Davutoğlu, “Gerekiyorsa tek tek mahallelere girilecek, bu saldırıları yapanlar adaletin önüne çıkarılacak ve surda o tarihi surda o mübarek mahalde, silah sesleriyle roketlerle halkımızın gününü karatmaya çalışanlardan hesap sorulacak” dedi.

1.12.2015Gündem
ABD: Elimizde kanıtlar var

ABD: Elimizde kanıtlar var

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz hafta Türkiye sınırında düşürülen, Rusya'ya ait Su-24 tipi savaş uçağının, Türk hava sahasını ihlal ettiğine ilişkin kanıtlar bulunduğunu açıkladı.

1.12.2015Dünya
Alman siyasiler: Rusya kendini zora soktu

Alman siyasiler: Rusya kendini zora soktu

Alman politikacı ve uzmanlar, Rusya'nın Türk hava sahası ihlali sonrasında uçağının düşürülmesiyle uluslararası alanda ve iç politikada kendisini zora soktuğunu düşünüyor.

28.11.2015Avrupa
Devlet Bahçeli: Putinin açıklamaları fos bir sızlanma

Devlet Bahçeli: Putin'in açıklamaları fos bir sızlanma

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Rusya’ya ait SU-24 savaş uçağının düşürülmesi ve yaşanan gelişmeler ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Bahçeli, ' Putin'in açıklamaları fos bir sızlanma' dedi.

26.11.2015Gündem
Türk hava sahasının ihlali Almanya gizli raporunda

Türk hava sahasının ihlali Almanya gizli raporunda

Almanya Silahlı Kuvvetleri'nin düşürülen Rus jeti hakkında hazırladığı gizli raporda, 'Rus jeti 17 saniye boyunca Türk hava sahasını ihlal etti' ifadeleri yer aldı.

26.11.2015Avrupa
Başbakan Davutoğlundan önemli açıklamalar

Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti grup toplantısında konuştu.

25.11.2015Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan İSEDAK toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan İSEDAK toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İSEDAK toplantısı açılışında konuştu.

25.11.2015Gündem
Davutoğlu, Merkel ile görüştü

Davutoğlu, Merkel ile görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'i telefonla aradığı ve SU-24 tipi uçağın Türk hava sahası ihlali sonrasında yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdiği belirtildi.

24.11.2015Gündem
Türkiye’den BM’ye mektup: İhlal 17 saniye sürdü

Türkiye’den BM’ye mektup: İhlal 17 saniye sürdü

Ankara, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) “acil” kodlu bir mektupla bilgilendirdi.

24.11.2015Dünya
Türkiye ve Rusya resmi açıklamalarının şifreleri

Türkiye ve Rusya resmi açıklamalarının şifreleri

Suriye sınırında düşen askeri uçak konusunda, hem Türk Silahlı Kuvvetleri'nden, hem de Rusya Savunma Bakanlığı'ndan iki ayrı resmi açıklama geldi. Her iki açıklamada da önemli detaylar ve "diplomatik ifadeler" dikkat çekiyor. İşte o açıklamaların, iki ülke ilişkilerinin seyrini etkileyebilecek önemli şifreleri;

24.11.2015Gündem
Rusyadan Türkiyeye iki gerekçe: Hava şartları ve tecrübesizlik

Rusya'dan Türkiye'ye iki gerekçe: Hava şartları ve tecrübesizlik

Rusya'ya ait savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesinin ardından Rus askeri heyetinin Türkiye'yi bilgilendirmek üzere Ankara'ya düzenlediği ziyaretin detayları belli oldu.

17.10.2015Dünya
F-16’lar sınırda İHA düşürdü

F-16’lar sınırda İHA düşürdü

Türk savaş uçakları dün milliyeti belli olmayan bir insansız hava aracını (İHA) Kilis semalarında makineli top ateşiyle düşürdü. İHA vurulmadan önce telsizle üç kez uyarıldı. İHA’nın modelinin ise Rus yapımı ‘Orlan (Yavru Kartal)-10’a benzemesi dikkat çekti. Moskova, İHA kaybı olmadığını açıkladı

16.10.2015Dünya
Dolarda İHA hareketliliği

Dolarda İHA hareketliliği

Dolar/TL Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye sınırında insansız bir hava aracının düşürülmesi sonrası yönünü yukarı çevirdi. Hava aracının düşürüldüğü haberinin ardından 2.90'ı aşarak gün içi zirvesini gören dolar aracın İHA olduğunun anlaşılmasıyla tekrar 2.90'nın altına indi.

16.10.2015Ekonomi
Rus generalden Ankara’ya ‘ihlal’ ziyareti

Rus generalden Ankara’ya ‘ihlal’ ziyareti

Genelkurmay Başkanlığı, Rusya Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı’nın başında olduğu bir heyetin kendilerini Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçakları konusunda bilgilendirdiğini açıkladı.

15.10.2015 Dünya
Rus general Genelkurmayda

Rus general Genelkurmay'da

GENELKURMAY Başkanlığı, Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tümgeneral Dronov başkanlığındaki bir askeri heyetin, Türk hava sahası ihlallerinin nedenlerini açıklığa kavuşturmak ve ihlallerin tekerrürünü önlemek maksadıyla alınan tedbirler hakkında, Genelkurmay Başkanlığı Kararg?hına gelerek bilgi paylaşımında bulunulduğunu açıkladı.

15.10.2015Gündem
Tuğrul Türkeş: Ankarada güvenlik tedbirinin alınmaması bir zafiyet değil

Tuğrul Türkeş: Ankara'da güvenlik tedbirinin alınmaması bir zafiyet değil

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Türkeş, Ankara'daki terör saldırısıyla ilgili olarak ''Olayda ihmal var mı? Şu anda bu çok yönlü olarak araştırılıyor ama orada bir güvenlik tedbirinin alınmaması bir zafiyet değildir'' dedi.

12.10.2015Gündem
Sınır ihlaline karşı Havada Erken Kontrol uçağı semalarda

Sınır ihlaline karşı 'Havada Erken Kontrol' uçağı semalarda

Sınırda yaşanan hareketliliğin ardından olası ihlallerinin önceden belirlenmesi için Havada Erken Kontrol ve İhbar (HİK) uçağı görevlendirildi.

8.10.2015Teknoloji
Sınır ihlaline karşı Havada Erken Kontrol uçağı semalarda

Sınır ihlaline karşı 'Havada Erken Kontrol' uçağı semalarda

Sınırda yaşanan hareketliliğin ardından olası ihlallerinin önceden belirlenmesi için Havada Erken Kontrol ve İhbar (HİK) uçağı görevlendirildi.

8.10.2015Teknoloji
NATO: Rusyanın ihlali kabul edilemez, Türkiye ile dayanışma içindeyiz

NATO: Rusya'nın ihlali kabul edilemez, Türkiye ile dayanışma içindeyiz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den Türkiye'yle ilgili üst üste iki çarpıcı açıklama geldi. NATO savunma bakanları toplantısı öncesinde "NATO'nun Türkiye'ye asker göndermeye hazır olduğunu" söyleyen Stoltenberg, görüşmenin ardından ise şunları söyledi: "Türk hava sahasının Rusya tarafından ihlali kabul edilemez. Türkiye ile güçlü dayanışma içindeyiz."

8.10.2015Dünya
NATO uzmanı emekli generalden çarpıcı yorum

NATO uzmanı emekli generalden çarpıcı yorum

NATO'da uzun yıllar görev yapan emekli General Ali Er, Rus uçaklarının 4 Ekim'de ve dün olmak üzere iki kez yaptığı hava sahası ihlalinin, "Sadece Türk hava sahası ihlali değil ,NATO hava sahası ihlali olarak görülmesi gerektiğini" söyledi.

6.10.2015Gündem
Rusyadan Türkiyeye ihlal yanıtı

Rusya'dan Türkiye'ye 'ihlal' yanıtı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya'ya ait savaş uçağının Türk hava sahasını "olumsuz hava koşulları" nedeniyle ihlal ettiğini ileri sürdü. Öte yandan, Rus jetlerinin 4 Ekim Pazar günkü ihlali üzerine Rusya'ya ikinci nota verildi.

6.10.2015Dünya
Radar arızası İstanbuldaki uçuşları olumsuz etkiledi

Radar arızası İstanbul'daki uçuşları olumsuz etkiledi

Türk hava sahasını tek elden yönetme imkanı veren "SMART" projesindeki arıza, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki uçuş trafiğini olumsuz etkiledi.

10.06.2015Gündem
Türkiyeden Sırp lidere izin verilmedi iddiasına yalanlama

Türkiye'den 'Sırp lidere izin verilmedi' iddiasına yalanlama

Dışişleri Bakanlığı, Bosna-Hersek entitelerinden Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik'i Erivan'a götürecek uçağın Türk hava sahasını kullanmasına izin verilmediği yönündeki iddiaları yalanladı.

23.04.2015Dünya
Emirates uçağı acil iniş yaptı

Emirates uçağı acil iniş yaptı

Emirates Havayolları'nın Dubai'den kalkarak Roma'ya giden uçağı bir yolcunun rahatsızlanması üzerine İstanbul Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı.

11.04.2015Gündem
Erbile giden Avusturya uçağı Viyanaya döndü

Erbil'e giden Avusturya uçağı Viyana'ya döndü

Avusturya Havayolları, Erbil'e giden bir yolcu uçağını dün Türk hava sahası üzerindeyken güvenlik endişesiyle Viyana'ya döndürdü.

16.03.2015Dünya
İstanbulda ebola şüphesi nedeniyle hastanede karantina uygulandı

İstanbul'da ebola şüphesi nedeniyle hastanede karantina uygulandı

Sabiha Gökçen Havalimanı'na inen bir uçakta yolcu olarak bulunan Fildişi Sahili uyruklu bir kadın, ebola virüsü şüphesiyle Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldı. Hastanenin Acil Servis'i kapatılarak karantinaya alındı.

16.10.2014Gündem
Ebola Virüsü nedir İstanbulda Ebola paniği yaşandı

Ebola Virüsü nedir? İstanbul'da Ebola paniği yaşandı!

Ebola şimdiye kadar yaklaşık 4 bin kişinin ölümüne yol açtı. Primatlarda da rastlanan hastalık, BBC’de yayınlanan bir habere göre Orta Afrika’da 5 binin üzerinde gorilin de ölmesine neden oldu. İsmini 1976'da ilk olarak rastlandığı Zaire'deki Ebola nehrinden alan hastalık Batı Afrika'nın sınırlarını aşarak diğer kıtalara yayılmaya başlıyor.

16.10.2014Keyif
Sisinin uçağı Türkiye ve Ukrayna hava sahalarını kullanmamak için...

Sisi'nin uçağı Türkiye ve Ukrayna hava sahalarını kullanmamak için...

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi’yi taşıyan uçağın Rusya'nın Soçi kentinden Kahire'ye giderken Türkiye ve Ukrayna hava sahalarını kullanmamak için fazladan binlerce kilometre yol katettiği ortaya çıktı.

13.08.2014Dünya
Uçuş rotası kısaldı

Uçuş rotası kısaldı

Uçakların uçuş rotalarını belirleyen yollar yenileniyor.

20.04.2014Ekonomi
Rus uçağına karşı Türk jetlerinden devriye

Rus uçağına karşı Türk jetlerinden devriye

Genelkurmay Başkanlığından, Rus askeri uçağının Türk hava sahasına paralel uçması üzerine Türk jetlerinin Karadeniz'de devriye uçuşu gerçekleştirdiği bildirildi.

15.04.2014Gündem
Genelkurmay: Rus uçağına önleme yapıldı

Genelkurmay: Rus uçağına önleme yapıldı

RUSYA, Ukrayna ile yaşanan kriz nedeniyle soğuk savaş sonrası Karadeniz’de en yoğun “casus uçuş”u yapıyor.

13.04.2014Gündem
TSK yeni yıldızı Barış Kartalına kavuştu

TSK yeni yıldızı Barış Kartalı'na kavuştu

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda düzenlenen, Barış Kartalı Projesi kapsamındaki İlk Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) Uçağı’nın envantere giriş töreninde buluştu. Törenle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’de yeni yıldızı olan Barış Kartalı da Hava Kuvveti Komutanlığı’nın evvanterine girdi.

21.02.2014Gündem
21 saniyede bir uçak geçti

21 saniyede bir uçak geçti

Türkiye hava sahasından geçen yıl, ortalama her 21 saniyede bir uçak geçti. Türk hava sahasında 2013'te gerçekleşen uçuş sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 9,2 artarak 1 milyon 503 bin 15'e ulaştı.

8.02.2014Ekonomi
4 günde 3 kişi havada öldü

4 günde 3 kişi havada öldü

Emirates Havayolları’nın Londra-Dubai seferini yapan Boeing 777-300 ER tipi yolcu uçağında bulunan Hindistan uyruklu İngiliz vatandaşı Narendraprasa Patel (86) adlı erkek yolcu, Türk Hava Sahası üzerindeyken aniden rahatsızlandı.

29.11.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Türkiye'nin Rusya çıkışı NATO'yu niye memnun etti?

NATO karargahında bugün solunan havayı üç yıl öncesiyle karşılaştırınca akıllara şu ilginç soru geliyor: "Suriye'de o kadar pasif davranan NATO şimdi neden Türkiye'yi Rusya'ya karşı tavır almaya adeta zorluyor?" İşte cevabı...

11.10.2015

Genelkurmay'dan bir sitem, bir açıklama

GEÇEN salı günkü yazımda Suriye uçağının düşürülmesi ile ilgili bazı sorular sormuştum.

26.03.2014