EKSTRA
MENÜ

Tüketici Hakları

Tüketici Hakları haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tüketici Hakları hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.014 Tüketici Hakları haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Tüketici Hakları Haberleri

Tüketici ambalaja standart istedi

Tüketici ambalaja standart istedi

Tüketici Hakları Derneği, ambalajlı gıdalarda ağırlık standardı olmadığı için üretici firmaların keyfi gramajlar belirleyerek tüketiciyi mağdur ettiğine dikkat çekti.

22.10.2021Ekonomi
AB ve Katar havacılık anlaşması imzaladı

AB ve Katar havacılık anlaşması imzaladı

Avrupa Birliği (AB) ve Katar arasında havacılık anlaşması imzalandı.

18.10.2021Ekonomi
AB ve Katardan havacılık anlaşması

AB ve Katar'dan havacılık anlaşması

Avrupa Birliği (AB) ve Katar arasında havacılık anlaşması imzalandı.

18.10.2021Dünya
Kanun tüketiciden yana ama... Taahhütlü satışlarda cayma hakkı var mı | 6 SORU 6 YANIT

'Kanun tüketiciden yana ama...' Taahhütlü satışlarda cayma hakkı var mı? | 6 SORU 6 YANIT

Türkiye'deki aboneliklerin yüzde 70'inden fazlası uzun süreli taahhütle alınıyor. Taahhütten vazgeçmek isteyenlerden de yüksek cayma bedeli ve ek ödemeler isteniyor. Peki şirketlerin bunu istemeye hakkı var mı? Hukuk bu meselelerde ne diyor?

15.10.2021Gündem
Sosyal medya bunu konuşuyor Kafe-müşteri arasında yorum tartışması

Sosyal medya bunu konuşuyor! Kafe-müşteri arasında 'yorum' tartışması

Bir müşterisi, hizmetini beğenmediği gerekçesiyle, gittiği kafenin Google'daki kullanıcı değerlendirmesine en düşük puanı verince olanlar oldu. Kafenin avukatı, söz konusu işlem için yasal takip başlattıklarını yine Google'dan duyurdu. Bunun üzerine sosyal medyada tartışma konusu olan emsallik 'puan' kavgasının arkasından ise emsallik bir hikaye çıktı. İşte hem hukukçuların hem de iş yeri sahibinin ağzından yaşananlar ve olayın detayları...

14.10.2021Ekonomi
İletişim uygulamalarındaki erişim krizi, milli uygulamalara talebi artırıyor

İletişim uygulamalarındaki erişim krizi, milli uygulamalara talebi artırıyor

Küresel çapta 2 milyardan fazla kullanıcısı olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, sosyal medya platformları Facebook ve Instagram'a dünya genelinde, Türkiye saati ile 18.45'ten itibaren erişimin sağlanamaması yerli ve milli uygulamaları öne çıkarıyor.

4.10.2021Gündem
Çocuklara yedirirken dikkat Ambalajları yanıltıcı mı 7 SORU 7 YANIT

Çocuklara yedirirken dikkat! Ambalajları yanıltıcı mı? 7 SORU 7 YANIT

Çocuğunuza alacağınız bir atıştırmalık paketinde taptaze bir meyve fotoğrafı sizi ne kadar cezbeder? Meyveyi bir türlü yediremediğiniz çoğunuza sağlıklı bir atıştırmalık vermenin huzurunu yaşıyor olabilirsiniz ama bir de paketin arkasını çevirmenizi tavsiye edeceğim. Çocuğunuza meyve yerine şeker yediriyor olabilirsiniz. Zira ilave şekerin 60’dan fazla başka adı var…

24.08.2021Gündem
Aktarlara standart geldi

Aktarlara standart geldi

En eski mesleklerden olan aktarlığın da artık meslek standartları var. Ankara Ticaret Odası tarafından hazırlanan standartlar, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından kabul edildi. Standartlar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre müşterinin talebine göre bitkisel ürünleri kullanıma hazır hale getiren kişiler Aktarlar, “Geleneksel ve tamamlayıcı tıpla ilgili yardımcı profesyonel meslek mensupları” arasında sayıldı.

22.08.2021Ekonomi
Rus heyet teftişte

Rus heyet teftişte

Rusya, nisan ayı başlarında Türkiye’de koronavirüs salgınında vaka sayısının artışa geçmesi üzerine 15 Nisan-1 Mayıs arasında Türkiye’ye gerçekleştirilen uçuşlara ciddi kısıtlama getirmişti. Rusya hükümeti 1 Mayıs tarihinde ise Türkiye’ye uçuş yasağının 21 Haziran’a kadar uzatıldığını ilan etmişti. Dün de Rusya’dan Türkiye’ye gelen heyet çalışmalara başlayarak, turizm altyapısını ve sağlık koşullarını incelemeye başladı.

18.06.2021Ekonomi
Rusya’dan turistik heyet

Rusya’dan turistik heyet

Rusya ile Türkiye arasında uçak seferlerinin 21 Haziran’da yeniden başlatılabilmesi için Rus uzman heyeti bugün Antalya’da incelemelerine başlıyor. Heyet oteller ve sağlık merkezlerinde Türkiye’nin aldığı koronavirüs önlemlerini inceleyecek.

17.06.2021Gündem
Yumurta, tavuk ve balık tüketimi azaldı

Yumurta, tavuk ve balık tüketimi azaldı

Tüketici Hakları Derneği’nin AB desteğiyle hazırladığı ‘Pandemide Yoksulların Temel Gıdalara Erişimi’ başlıklı anket, pandeminin yoksulların temel gıdalara erişiminde yarattığı zorlukları ortaya koydu.

7.05.2021Ekonomi
E-Ticaret Nedir Ve Nasıl Yapılır E-Ticaret Yapmak Hakkında Bilgi

E-Ticaret Nedir Ve Nasıl Yapılır? E-Ticaret Yapmak Hakkında Bilgi

İnternet sürekli olarak gelişerek, bazı para kazandırma yöntemleri oluşturuyor. Bu para kazanma yöntemleri arasında e-ticaret en çok tercih edilen para kazanma yöntemi oluyor. E-ticaretin nasıl yapılacağı ve nasıl başlanılacağı pek çok kişinin araştırdığı bir konudur. E-Ticaret nedir ve nasıl yapılır? E-ticaret yapmak hakkında bilgi veren detayları derledik.

3.05.2021Teknoloji
İthalatçı garantili nedir İthalatçı garantili cihaz ne demek

İthalatçı garantili nedir? İthalatçı garantili cihaz ne demek?

Özellikle cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi ürünlerde yurtdışından gelen cihazlar oldukça uygun fiyatlara gelmektedir. Bu nedenle de bu ürünler tüketicilere daha cazip gelmektedir. Bu cihazların garantileri de getiren firmalara aittir. İthalatçı garantili nedir? İthalatçı garantili cihaz ne demek? İthalatçı garantili cihazlar güvenilir midir? Tüm merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

20.04.2021Teknoloji
Applea iPhone 12 cezası

Apple'a 'iPhone 12' cezası

Apple'ın iPhone 12 ailesinde radikal bir karar ile aksesuarları kutudan kaldırması sonrası Brezilya ABD merkezli şirkete ceza verdi.

22.03.2021Teknoloji
Bakan Pekcan: Enflasyonla mücadele kararlılıkla sürecektir

Bakan Pekcan: Enflasyonla mücadele kararlılıkla sürecektir

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Enflasyonla mücadeleyi zedeleyen ve tüketicileri mağdur eden tüm olağan dışı fiyat gerçekleşmeleriyle mücadelemiz kararlılıkla sürecektir" dedi.

17.03.2021Ekonomi
Haklarımızı biliyor muyuz

Haklarımızı biliyor muyuz?

Azami tamir süresi kaç gün? Yetkili servisin değiştirdiği parçalar için ek garanti süresi veriliyor mu? Hangi durumlarda tazminat isteyebiliriz? 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü vesilesiyle hatırlatmak istedik.

1 litrelik enerji içeceği yasaklansın

1 litrelik enerji içeceği yasaklansın

Enerji içeceği kaynaklı ölümlerin artması, en son 9 Mart’ta İstanbul’da 15 yaşında bir çocuğun uyumadan önce 1 litrelik enerji içeceği içmesinin ardından öldüğü iddiaları üzerine Tüketici Hakları Derneği kritik bir rapor hazırladı. Dernek 1 litrelik enerji içeceğinin yasaklanması çağrısında bulundu.

13.03.2021Gündem
Uzman isim dikkat çekti 1 kuruşu vermeyen firma, 5 bin lira tazminat ödemek zorunda kalabilir

Uzman isim dikkat çekti! '1 kuruşu vermeyen firma, 5 bin lira tazminat ödemek zorunda kalabilir'

Alışveriş yaparken karşılaşılan, psikolojik sınır oluşturmaya yönelik fiyat yazan mağazaların para üstü vermemesi nedeniyle dava açılarak 5 bin lira tazminat alınması mümkün.

16.02.2021Haber
1 kuruş para üstü vermeyen mağazalara 5 bin lira ceza

1 kuruş para üstü vermeyen mağazalara 5 bin lira ceza

Alışveriş yaparken karşılaşılan, psikolojik sınır oluşturmaya yönelik fiyat yazan mağazaların para üstü vermemesi nedeniyle dava açılarak 5 bin lira tazminat alınması mümkün.

16.02.2021Ekonomi
İkinci el otomobil aldı, hayatının şokunu yaşadı Aracın yarısı...

İkinci el otomobil aldı, hayatının şokunu yaşadı! Aracın yarısı...

Denizli'de yaşayan Metin Özdemir, ikinci el otomobil ilanı görünce sahibiyle iletişime geçip, aracı satın almak istediğini söyledi. Aracı satın almadan götürdüğü ekspertizin kendisine aracın bir parçasının değiştirildiği yönünde rapor verdiğini anlatan Özdemir, aldığı aracın kaynakla birleştirilen 2 ayrı araç olduğunu öğrendi. Özdemir, "Hayatımda ilk kez aldığım otomobilde hayal kırıklığı yaşadım. Bütün birikimimle satın almıştım, dolandırıldım. Aracı satın aldığım kişi benimle dalga geçer gibi 'Sen de başkasına sat' dedi" diye konuştu.

6.02.2021Gündem
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Hak, Sorumluluk Ve Özgürlükler konu anlatımı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Hak, Sorumluluk Ve Özgürlükler konu anlatımı

Sosyal Bilgiler dersinin güncel hayatla alakalı en önemli konularından birisi de sahip olduğumuz haklar ve sorumluluklarımızdır. 6. Sınıf sosyal bilgiler dersinde önemli bir konu olarak işlenen haklarımız ve sorumluluklarımız her daim bilinmesi gereken önemli bir konudur.

31.12.20206. SINIF
Son dakika... Elektrik aboneleri dikkat Serbestçe belirleyebileceksiniz

Son dakika... Elektrik aboneleri dikkat! Serbestçe belirleyebileceksiniz

Elektrikte 2021'de geçerli olacak serbest tüketici limiti 1200 kilovatsaate düşürüldü. Yeni belirlenen limitle, Türkiye'de 2,7 milyon abone daha serbest tüketici olabilecek ve toplam serbest tüketici sayısı 23,5 milyona çıkacak.

22.12.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Pekcan duyurdu Yeni düzenleme geliyor...

Son dakika... Bakan Pekcan duyurdu! Yeni düzenleme geliyor...

Bakan Pekcan, sektörde değişiklikler yapılmasının gündemde olduğunu belirterek, perakendeciliğin desteklenmesi, coğrafi işaretli ürünler ve yöresel ürünlere yönelik farkındalığın arttırılmasının bu çalışma kapsamında yer aldığını bildirdi.

17.12.2020Ekonomi
Son dakika... Kaybettiği cüzdanı başını yaktı Diyecek bir şeyim yok... Allah’ından bulsun

Son dakika... Kaybettiği cüzdanı başını yaktı! "Diyecek bir şeyim yok... Allah’ından bulsun"

Antalya’da içerisinde kimliğinin bulunduğu cüzdanını kaybeden temizlik işçisi Ramazan Kumak (30), ağabeyine koltuk takımı almak için kredi çekmeye gittiği bankada hayatının şokunu yaşadı. Bankada, başka bir bankadan kendi adına 2 bin TL kredi çekildiğini öğrenen Kumak, ödemeyi yapayınca 5 bin lira ödemek zorunda kaldı. Bankadan şikayetçi olan temizlik işçisi, krediyi çeken kişiye de seslenerek, “Allah’ından bulsun. Diyecek bir şeyim yok” dedi.

17.12.2020Gündem
Bakan Pekcan: Geçmişte olduğu gibi yüksek büyümeyle yolumuza devam edeceğiz

Bakan Pekcan: Geçmişte olduğu gibi yüksek büyümeyle yolumuza devam edeceğiz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Türkiye, geçmişte olduğu gibi, önümüzdeki süreçte de katma değerli ihracat artışı ve yüksek büyüme ile yoluna etkin şekilde devam edecek, küresel ekonominin en dinamik aktörlerinden biri olma özelliğini sürdürecektir" dedi.

11.12.2020Ekonomi
Apple kasıtlı olarak eski iPhone modellerini değersizleştiriyor mu

Apple kasıtlı olarak eski iPhone modellerini değersizleştiriyor mu?

Avrupa'da bir tüketici derneği, ABD teknoloji şirketi Apple'a karşı eski telefon modellerini kasıtlı olarak değersizleştirdiği gerekçesiyle dava açtı.

3.12.2020Teknoloji
Güvenli alışverişin ilk adımı iade süreçlerini okumak

Güvenli alışverişin ilk adımı iade süreçlerini okumak

Ürüne dokunup yakından inceleyemesek de internetten alışveriş günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Yaşanan pandemiyle birlikte bu ilgi daha da arttı. İhtiyaç olan her şey internetten alınmaya başlandı. Bu durum kimi tüketiciyi memnun etse de kimini mağdur etti. Aldığını üründen memnun kalmayan tüketici, haklarını ve nereye başvuracağını bilmediği zaman mağduriyet daha da artıyor. Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, tüketici haklarını, tüketicinin hakkını nasıl araması ve nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

20.11.2020Teknoloji
İnternet alışverişini sevenler tüketici haklarını bilmeli

İnternet alışverişini sevenler tüketici haklarını bilmeli!

Ürüne dokunup yakından inceleyemesek de internetten alışveriş günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Yaşanan pandemiyle birlikte bu ilgi daha da arttı. İhtiyaç olan her şey internetten alınmaya başlandı. Bu durum kimi tüketiciyi memnun etse de kimini mağdur etti. Aldığını üründen memnun kalmayan tüketici, haklarını ve nereye başvuracağını bilmediği zaman mağduriyet daha da artıyor.

Bitcoin 15,500 doları aştı

Bitcoin 15,500 doları aştı

Küresel düzeyde merkez bankalarının dijital para çıkarma hazırlıklarını artırmalarıyla, kripto parala yönelik ilgiyi artırınca, kripto piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin 15,500 doları da aştı.

6.11.2020Ekonomi
İzmirde emlakçılar depremzedelerden komisyon almayacak

İzmir'de emlakçılar depremzedelerden komisyon almayacak

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, sosyal medyadaki ev kiralarının yükseltildiği yönündeki paylaşımlara ilişkin, "Deprem sonrası herkes fedakarca çalışıyor. Böyle bir durum varken sosyal medyada yapılan bu tür paylaşımların provokatif olduğunu düşünüyorum." dedi.

1.11.2020Ekonomi
Son dakika haber İstanbul Bilişimin konkordato talebi reddedildi

Son dakika haber! İstanbul Bilişim'in konkordato talebi reddedildi

İstanbul Bilişim’in konkordato talebi İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nce reddedildi. Mahkeme şirketin iflasına karar verdi.

15.10.2020Haber
Son dakika... Binlerce kişi mağdur edilmişti... İstanbul Bilişim hakkında flaş karar

Son dakika... Binlerce kişi mağdur edilmişti... İstanbul Bilişim hakkında flaş karar

İstanbul Bilişim’in konkordato talebi İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nce reddedildi. Mahkeme şirketin iflasına karar verdi.

15.10.2020Ekonomi
AB ve İngiltere müzakereleri tıkanma noktasında

AB ve İngiltere müzakereleri tıkanma noktasında

AB ile İngiltere arasında devam eden ticaret anlaşması müzakereleri, adil rekabet, balıkçılık ve uzlaşmazlıkların giderilmesi alanındaki ihtilaflarla çıkmaza girdi.

16.09.2020 Ekonomi
Evlilik sitelerinde dolandırıcılık uyarısı; utanıp şikayet etmiyorlar

Evlilik sitelerinde dolandırıcılık uyarısı; utanıp şikayet etmiyorlar

Evlilik sitelerinde, evlenme vaadiyle dolandırılanların sayısı her geçen gün artıyor. Sosyal medya üzerinden de yapılan dolandırıcılıkların pandemi döneminde artış gösterdiği bilidirildi. Tüketici Hakları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Geçen yıl ayda 10 şikâyet geliyorsa, bu yıl ayda 25-30 civarında şikâyet geliyor. Bunlar bildiklerimiz, bir de utanıp şikâyet edemeyenler var" dedi.

10.09.2020Haber
Son dakika haberler: Evlilik sitelerinde bu tuzağa dikkat: Utanıp şikayet etmiyorlar

Son dakika haberler: Evlilik sitelerinde bu tuzağa dikkat: Utanıp şikayet etmiyorlar

Evlilik sitelerinde, evlenme vaadiyle dolandırılanların sayısı her geçen gün artıyor. Sosyal medya üzerinden de yapılan dolandırıcılıkların pandemi döneminde artış gösterdiği bilidirildi. Tüketici Hakları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Geçen yıl ayda 10 şikâyet geliyorsa, bu yıl ayda 25-30 civarında şikâyet geliyor. Bunlar bildiklerimiz, bir de utanıp şikâyet edemeyenler var" dedi.

10.09.2020Gündem
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Bilinçli Tüketici konu anlatımı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Bilinçli Tüketici konu anlatımı

Hepimiz birer tüketiciyiz ve hayatımızı devam ettirebilmemiz için bazı ürün ve hizmetler alırız. Ancak bunu gerçekleştirirken aynı zamanda tüketici haklarımızı da bilmeli ve korumalıyız. Şimdi bu hakları öğrenelim ve neler olduğuna bir bakalım. Aynı zamanda haklarımızı nasıl korumamız gerektiğini öğrenelim. İşte 5. sınıf sosyal bilgiler bilinçli tüketici konu anlatımı.

18.08.20205. SINIF
Tüketiciler uyuşmazlıklar için elektronik başvuru yolunu benimsedi

Tüketiciler uyuşmazlıklar için elektronik başvuru yolunu benimsedi

Tüketici hakem heyetleri, yılın ilk 4 ayında 180 bin 466 başvuru alırken, 165 bin 84 başvuruyu karara bağladı. Elektronik ortamda gerçekleştirilen başvuru oranı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle nisanda yüzde 80 civarında gerçekleşti.

24.05.2020Ekonomi
Tüketici Hakları Derneği Başkanı Çakardan fiyat istismarı uyarısı

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Çakar'dan "fiyat istismarı" uyarısı

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ramazan ayının aynı döneme rastlamasının fiyat istismarlarını beraberinde getirdiğini belirterek, "Yapılacak yasal düzenlemeyle imalatçı, toptancı ve perakendecilerin satış fiyatlarına bir kıstas, bir sınırlama yani bir kar oranı getirilmeli. Fiyat istismarcılarına verilen cezalar caydırıcı olmalı." değerlendirmesinde bulundu.

26.04.2020Ekonomi
TÜRSAB Başkanı duyurdu: Yaz için yerli turiste uygun tatil paketi geliyor

TÜRSAB Başkanı duyurdu: Yaz için yerli turiste uygun tatil paketi geliyor

TÜRKİYE Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Turizm İstişare Kurulu (TİK) ile birlikte koronavirüs salgını sonrasında sektörü canlandıracak adımlar atmak için çalıştıklarını belirterek, Yaz aylarında yerli turistin tatil yapabilmesi için mümkün olduğunca standart ve uygun tatil paket hazırlıklarımız var" dedi.

18.03.2020Ekonomi
Yerli turiste uygun tatil paketi geliyor

Yerli turiste uygun tatil paketi geliyor

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Turizm İstişare Kurulu (TİK) ile birlikte koronavirüs salgını sonrasında sektörü canlandıracak adımlar atmak için çalıştıklarını belirterek, "Yaz aylarında yerli turistin tatil yapabilmesi için mümkün olduğunca standart ve uygun tatil paket hazırlıklarımız var" dedi.

18.03.2020Seyahat
İBBden fiyat denetimi

İBB'den fiyat denetimi

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB) Zabıta ekipleri, Koronavirüs vakası sonrası fiyat artışları nedeniyle 222 iş yerinde denetim yaptı. Fiyat etiketi hükümlerine uymadığı belirtilen 35 iş yeri hakkında yasal işlem başlatıldı.

13.03.2020Gündem
Turizmci pandemiye kilitlendi

Turizmci pandemiye kilitlendi

Turizm sektörü dünü birbiri ardına gelen iptal talepleriyle geçirdi. Tur operatörleri koronavirüsün pandemi, yani küresel salgın ilan edilmesiyle iptal taleplerinin arttığını söylüyor. Bazı hukukçular tüketicinin iade hakkı olduğunu belirtirken, sektör temsilcileri “Pandemi gerekçe gösterilerek iptal yapılmaz, para iade edilmez” diyor.

13.03.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Pandemi fırsatçılığı

Hükümetin tam da yeni yasaklar yerine, kurallara uymayanlara ceza uygulamasını benimsediği yeni pandemi mücadelesinde, karar vericilerin derhal gündemine almaları gerektiğini iki konuyu iletiyoruz.

27.09.2020

Maske düştü!

Salgınla mücadelede en önemli silahlardan biri de maskeler. Maskelerde 1 TL’lik tavan fiyat belirlenirken, piyasada fiyatlar arasında uçurum var. Bir maske 1 TL’ye, 100 metre ileride bir başkası 20 kuruşa satılıyor. Piyasada onlarca noktada yaptığımız araştırma eczane, medikal ve büyük market zincirleri dışında satılan maskelerin büyük bir bölümünün Ürün Takip Sistemi’ne kayıtlı olmadığını ortaya koydu. Özetle, bu maskeleri taksak bile gardımız düşük, sağlığımız tehlikede.

25.09.2020