EKSTRA
MENÜ

Tarla

Tarla ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tarla haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.917 Tarla haberi bulunmuştur.

Tarla Haberleri

Türkiye bu ürünlerde dünyada birinci sırada

Türkiye bu ürünlerde dünyada birinci sırada

Dünyada fındıktan kiraza, incirden kayısıya, ayvadan haşhaşa kadar çeşitli ürünlerin üretiminde ilk sırada yer alan Türkiye, geçen yıl bitkisel üretimini yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının olumsuz etkilerine rağmen bir önceki yıla göre yüzde 7,6 artırmayı başardı.

18.06.2021Ekonomi
Beş ayda 980 bin 630 gayrimenkul satıldı

Beş ayda 980 bin 630 gayrimenkul satıldı

Ülke genelinde ocak-mayıs döneminde 980 bin 630 gayrimenkul satış işlemi yapıldı. Mayısta gayrimenkul satış işlemlerinden 909 milyon 39 bin 157 lira tapu harcı geliri sağlandı.

17.06.2021Ekonomi
5 ayda 980 bin 630 gayrimenkul satış işlemi yapıldı

5 ayda 980 bin 630 gayrimenkul satış işlemi yapıldı

Ülke genelinde ocak-mayıs döneminde 980 bin 630 gayrimenkul satış işlemi yapıldı.

17.06.2021Ekonomi
12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü: Onların hikayesi benim hikayem

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü: Onların hikayesi benim hikayem

Çocuk işçiliği geçmişten bugüne kısır döngüye dönüşmüş bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 yılı ‘Çocuk İşgücü Araştırması’na göre, Türkiye’de nüfusun yüzde yaklaşık beşte birini oluşturan 5-17 yaş grubundaki 720 bin çocuk çalışıyor. Bu sayı 5-17 yaş gurubunun yaklaşık yüzde 4 buçuğunu oluşturuyor. Oran düşük gibi görünse de Türkiye’de yüzbinlerce çocuğun çalıştığı gerçeği değişmiyor. Çalışan her 3 çocuktan biri eğitim hayatına devam edemiyor. Çocukken çalışmak zorunda kalan ancak eğitimine ailesinin desteğiyle devam edebildiği için kendini ‘şanslı’ olarak gören Turan Burun, çalışmak zorunda kalan/bırakılan çocuklar için ‘Onların hikayesi benim hikayem’ diyor.

12.06.2021Eğitim
Sel sularıyla tarlalara sürüklenen balıkları topladılar

Sel sularıyla tarlalara sürüklenen balıkları topladılar

Adana'nın Kozan ilçesinde kuvvetli sağanak yağış sele döndü. Sel nedeniyle birçok tarla ve bahçe yağıştan zarar görürken balık üretim tesislerinde havuzlarda yetiştirilen balıklar taşan suyun akıntısına kapılarak sürüklendi. Balıkları toplamak isteyen vatandaşlar, bölgeye akın etti.

10.06.2021Haber
Adanada sel sonrası vatandaşlar bölgeye akın etti Kova kova topladılar

Adana'da sel sonrası vatandaşlar bölgeye akın etti! Kova kova topladılar

Adana'nın Kozan ilçesinde kuvvetli sağanak yağış sele döndü. Sel nedeniyle birçok tarla ve bahçe yağıştan zarar görürken balık üretim tesislerinde havuzlarda yetiştirilen balıklar taşan suyun akıntısına kapılarak sürüklendi. Balıkları toplamak isteyen vatandaşlar, bölgeye akın etti.

10.06.2021Gündem
Adanada tarlada balık tuttular

Adana'da tarlada balık tuttular

Adana Kozandaki sağanak nedeniyle çiftliklerdeki balıklar, sel sularıyla birlikte tarlalara sürüklendi. Tarlalarında balıkları fark eden köylüler ise kovalarla topladı. Halen hayatta olduğu belirlenen balıklar ise yakındaki dereye bırakılarak hayatta kalmaları için mücadele verildi.

9.06.2021Haber
Mera Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Coğrafyada Mera Alanı Hakkında Bilgiler

Mera Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Coğrafya'da Mera Alanı Hakkında Bilgiler

Mera günlük yaşamın içinde sıklıkla duyduğumuz kelimelerden biridir. Ancak bu kelimenin neyi ifade ettiğini bilmeyen insanların sayısı oldukça fazladır. Bu bakımdan sizin için Mera nedir ve özellikleri nelerdir? Coğrafyada mera alanı hakkında bilgiler konu başlıklarını derledik.

9.06.2021Araştırma
Son dakika... Karatepe Milli Parkında orman yangını

Son dakika... Karatepe Milli Parkı'nda orman yangını

Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki tarlada çıkan anız yangını, Karatepe Milli Parkı ormanlık alanına sıçradı. Yangının söndürülmesi için karadan ve havadan çalışma yapıldı.

8.06.2021Gündem
Tepedeki evine kolay ulaşım için vagonlu raylı sistem kurdu

Tepedeki evine kolay ulaşım için vagonlu raylı sistem kurdu

Rize'nin Kalkandere ilçesinde Ali Rıza Yıldız (88) araç yolu olmayan evine döşediği 120 metre uzunluğundaki raylı sistem sayesinde elektrikli motorla çalışan vagonla ulaşım sağlıyor. Vagona binen Yıldız, 5 dakika süren yolculukla tepedeki evinden kolayca inip çıkıyor.

7.06.2021Haber
İmece nedir İmece tanımı ve TDK sözlük anlamı

İmece nedir? İmece tanımı ve TDK sözlük anlamı

İlk kez 16. yüzyılda kaleme alınmış eserlerde karşımıza çıkan imece kelimesinin sözlük anlamı yardımdır. Daha çok ''imece usulü'' şeklinde kullanılır. Köylerde uzun yıllardan beri süregelen bu gelenek, Orta Asya Türklerinde ve Doğu toplumlarında da yaygındır. İmece nedir? TDK'ya göre imece kelimesinin tanımını ve sözlük anlamını detaylı bir şekilde derledik.

7.06.2021Sözlük
Ege ve Akdeniz için kırmızı alarm

Ege ve Akdeniz için kırmızı alarm

Orman Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan yangın risk haritasında Ege ve Akdeniz'in ciddi yangın riski altında olduğu belirtildi.

3.06.2021Gündem
Dev çukur göreni dehşete düşürdü... Bir anda ortaya çıktı, kimse yanına yaklaşamadı

Dev çukur göreni dehşete düşürdü... Bir anda ortaya çıktı, kimse yanına yaklaşamadı!

Meksika'da yaşanan ve dünya haber ajanslarının fotoğraflarıyla dünyaya duyurduğu olay görenleri şaşkına çevirdi. Bir tarlada aniden ortaya çıkan dev çukur yüzünden bölge halkı adeta dehşeti yaşadı.

3.06.2021Dünya
Dijital takiple pamukta verim arttı

Dijital takiple pamukta verim arttı

Şanlıurfa'da kamu-üniversite iş birliği ile hayata geçirilen projeyle teknoloji kullanılarak dijital ortamda takibi yapılan pamuk üretiminde su, gübre, ilaç kullanımı düşerken verimde yüzde 6 artış yaşandı.

2.06.2021Ekonomi
Yangında 300 dönüm arpa ve buğday ekili tarla zarar gördü

Yangında 300 dönüm arpa ve buğday ekili tarla zarar gördü

Adıyaman'da 300 dönüm arpa ve buğday ekili tarla, çıkan yangın nedeniyle zarar gördü.

1.06.2021Haber
Usta edebiyatçı Orhan Kemal anılıyor

Usta edebiyatçı Orhan Kemal anılıyor

Eserlerinde toplumsal gerçekleri birey-toplum ilişkileri çerçevesinde ele alıp gözlemlere dayanarak sade yalın bir anlatımla dile getiren Orhan Kemal'in vefatının ardından 51 yıl geçti.

1.06.2021Keyif
Türkiye günlerce onu konuştu... İşte Melek İpekin yeni hayatı: Zor günleri geride bıraktı

Türkiye günlerce onu konuştu... İşte Melek İpek'in yeni hayatı: Zor günleri geride bıraktı

Antalya'da kendisine işkence yapan eşi Ramazan İpek'i (36) öldüren ve 108 gün sonra tahliye olan Melek İpek (31), ailesine ait çiftlik evinde zor günlerin etkisinden kurtulmaya çalışıyor. Melek İpek çiftlikte traktör sürüp, işlerini bitirdikten sonra makyaj yapıp, kızları Ceylin Deniz (9) ve İkra Nur (7) ile kent merkezine gidiyor. Melek İpek matematik öğretmeni olmak için üniversite sınavına hazırlanırken her gün kızlarıyla masa etrafında ders çalışıyor. Olay günü mosmor yüzü ve üstündeki kırmızı paltosu ile hafızalara kazınan Melek İpek, "Ben onu getirmedim. Getirmeyi bile düşünmedim. Hiç elimi bile sürmedim. Orada bıraktım. Hatırlamak istemedim belki de. Hiçbir eşyamı almadım, hepsi orada kaldı" dedi.

1.06.2021Gündem
İşkenceci kocasını öldüren Melek İpek, zor günleri geri bıraktı

İşkenceci kocasını öldüren Melek İpek, zor günleri geri bıraktı

Antalya'da işkenceci eşi Ramazan İpek'i (36) öldüren ve 108 gün sonra tahliye edilen Melek İpek (31), yaşadığı zor günleri, ailesine ait çiftlik evinde atlatmaya çalışıyor. Çiftlikte traktör süren İpek, tarla işlerini bitirdikten sonra makyaj yapıp, kızları Ceylin Deniz (9) ve İkra Nur (7) ile kent merkezine gidiyor.

1.06.2021Gündem
Pandemi ihracatı durduramadı

Pandemi ihracatı durduramadı

İhracatta planlama ve yatırımlara bağlı her geçen yıl büyüdüklerini açıklayan May Tohum Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yusuf Yormazoğlu, “2020 yılında, ihracat rakamlarımızı yüzde 32 arttırarak, hedeflerimizin üzerinde bir gerçekleşme sağladık. 2021 yılı için planladığımız ilave 25 milyon liralık yatırım ile yüksek katma değerli tohum üretimini ve ihracatını arttırmayı planlıyoruz” dedi.

31.05.2021Ekonomi
Görenler hayrete düştü Konyada 3 metre çapında 65 metre derinliğinde obruk oluştu

Görenler hayrete düştü! Konya'da 3 metre çapında 65 metre derinliğinde obruk oluştu

Konya'nın Karapınar ilçesinde 3 metre çapında, 65 metre derinliğinde yeni obruk meydana geldi.

30.05.2021Gündem
Anadolu’da gelincik zamanı

Anadolu’da gelincik zamanı

Nazlı ama bir o kadar da güzel gelincikleri görmenin tam zamanı. Anadolu’nun her köşesini süsleyen gelincikler bazı yerlerde öyle çok ki kızıl bir deniz gibi dalgalanıyor. İşte oralardan özel kareler...

30.05.2021Seyahat
Batmanda tarlada etçil çekirge görüldü

Batman'da tarlada etçil çekirge görüldü

Batman'ın Gercüş ilçesinde bir tarlada etçil çekirgeye rastlandı.

29.05.2021Haber
KKTCde Türkiye destekli projede hasat yapıldı

KKTC'de Türkiye destekli projede hasat yapıldı

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisinin (KEİ) finansal desteğiyle yürütülen proje sonucu tescillenen KKTC'nin ilk tescilli arpası "Beşparmak"ın ilk hasadı yapıldı.

29.05.2021Ekonomi
Diyarbakırda, yüzlerce dönümlük ekili alan yandı

Diyarbakır'da, yüzlerce dönümlük ekili alan yandı

Diyarbakır’da, buğday ekili yüzlerce dönümlük alanda yangın çıktı. Çok sayıda itfaiye ekibin müdahale ettiği yangının çıkış sebebi araştırılıyor.

28.05.2021Gündem
Kovid-19 savaşçıları aşı hizmetini bahçe ve tarlalardaki vatandaşların ayağına götürüyor

'Kovid-19 savaşçıları' aşı hizmetini bahçe ve tarlalardaki vatandaşların ayağına götürüyor

Sakarya'da, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede ön safta yer alan aşı ikna ekipleri, bahçe ve tarlalarda üretim yapanların yanına giderek aşılama faaliyetlerini her türlü şartta özveriyle gerçekleştiriyor.

28.05.2021Haber
Arpa yüklü kamyon alev alev yandı

Arpa yüklü kamyon alev alev yandı

ADIYAMAN'da, seyir halindeki arpa yüklü kamyonda çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Çevrede toplananlar ise yangın söndürülene kadar izledi.

28.05.2021Haber
Antalyada 3 günde, 22 yangında 80 dekar kül oldu

Antalya'da 3 günde, 22 yangında 80 dekar kül oldu

Antalya'da hafta sonu başlayıp salı gününe kadar devam eden poyraz nedeniyle çıkan 22 yangında, 80 dekar alan kül oldu. Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, "Nisan-mayısta her gün mutlaka yağmur olurdu ama 45 gündür yağmur almadık. Geçirdiğimiz hafta sonu, ağustosun ortasındaki hafta sonu oldu" dedi.

26.05.2021Haber
Antalya için korkutan rapor... Sadece 3 günde bu hale geldi

Antalya için korkutan rapor... Sadece 3 günde bu hale geldi

Antalya'da hafta sonu başlayıp salı gününe kadar devam eden poyraz nedeniyle çıkan 22 yangında, 80 dekar alan kül oldu. Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, "Nisan-mayısta her gün mutlaka yağmur olurdu ama 45 gündür yağmur almadık. Geçirdiğimiz hafta sonu, ağustosun ortasındaki hafta sonu oldu" dedi.

26.05.2021Gündem
Eyvah, kahve türlerinin nesli tükeniyor Suçlu kim (Biz)

Eyvah, kahve türlerinin nesli tükeniyor! Suçlu kim? (Biz)

Eğer bu haberi elinizde mis gibi kokan bir fincan kahve eşliğinde okuyorsanız, içeceğinizden güzel bir yudum daha alın ve fırsatınız varken kahvenizin tadını doyasıya çıkarın çünkü böyle giderse yakın zamanda bu eşsiz tada veda etmek zorunda kalabiliriz.

25.05.2021Dünya
Bitliste tarlalara zarar veren çekirgelerle mücadele

Bitlis'te tarlalara zarar veren çekirgelerle mücadele

Bitlis'in bazı ilçelerinde sayıları artan ve bu yıl sürü halinde görülen çekirgeler, ekili alanlarda yol açtıkları zararla çiftçilerin korkulu rüyası oldu. İklim şartlarından dolayı bu yıl çekirge popülasyonunda artış olduğunu söyleyen Bitlis Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisi Ekrem Timur, ''Bu yıl kurak geçtiği için tarım alanlarına indiler. Bazı popülasyonlarda tarım alanlarını tamamen yok ediyorlar'' dedi. Mutki İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emrullah Bayrak da çekirgelerin bu dönemde ilaçlanması gerektiğini, aksi halde uçmaya başladıklarında mücadelenin mümkün olmadığını söyledi.

24.05.2021Haber
35 derece sıcakta tulum içinde aşıya ikna

35 derece sıcakta tulum içinde aşıya ikna

Koronavirüs salgınıyla mücadelede ön safta yer alan aşı ikna ekipleri, her türlü hava koşulunda özel kıyafetler içinde görev başında. Antalya’da da İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 35 kişilik aşı ikna ekibi, hem telefonla arayarak hem de evlere, tarla ve seralara giderek aşı yaptırmayanlarla görüşüyor.

24.05.2021Gündem
Mersin Büyükşehir Belediyesine ait 20 adet arsa ve tarla ile 1 adet dükkan ihale ile satılacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne ait 20 adet arsa ve tarla ile 1 adet dükkan ihale ile satılacak

Mülkiyeti Mersin Büyükşehir'e ait olan ve Silifke, Gülnar, Mut ve Gülnar'da bulunan 20 adet arsa ile 1 adet dükkan açık teklif usulü ile satılacak.

18.05.2021Ekonomi
Yılın 4 ayında 851 bin 612 gayrimenkul satıldı

Yılın 4 ayında 851 bin 612 gayrimenkul satıldı

Ülke genelinde ocak-nisan döneminde 851 bin 612 gayrimenkul satış işlemi yapıldı.

15.05.2021Ekonomi
Bakan Karaismailoğlu: İkizderede oynanan oyun sadece çevre hassasiyeti değil

Bakan Karaismailoğlu: İkizdere'de oynanan oyun sadece çevre hassasiyeti değil

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ülkemize ve bölgemize yapacağımız büyük yatırımlara karşı çıkanlara artık ne devletimiz ne halkımız ne gençlerimiz kulak asmıyor. İkizderede oynanan oyun sadece taş ocağı ve çevre hassasiyeti değil. Sıkıntıları her zaman olduğu gibi bu ülkenin kalkınmasıdır. Bu provokasyonlar, siz değerli kardeşlerimizin basiret ve feraseti ile defedilecektir dedi.

11.05.2021Ekonomi
Ankara Balada 110 adet tarla satışa sunuldu

Ankara Bala'da 110 adet tarla satışa sunuldu

Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Başkent Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Anıt Emlak Müdürlüğü tarafından Ankara Bala'da 110 adet tarla satışa çıkarıldı.

10.05.2021Ekonomi
Ülker’den yerli bisküvilik  buğday için yeni proje

Ülker’den yerli bisküvilik buğday için yeni proje

Gıda şirketi Ülker, ilk hasadı 2020 Temmuz ayında gerçekleştirilen “Aliağa Bisküvilik Buğdayı” projesinden sonra yeni bisküvilik buğday türleri elde etmek için bir kez daha kolları sıvadı. Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’yle birlikte hazırlanan 5+5 yıllık “Bisküvilik Buğday Geliştirme Programı”nı hayata geçirecek olan Ülker, bu sayede yeni bisküvilik buğday çeşitlerinin ülke tarımına kazandırılmasını hedefliyor.

10.05.2021Tarım

Yazar Sonuçları

Deniz yerine tarlaya

Bandırma atık su biyolojik arıtma tesisi tamam da biraz geç olmadı mı?

11.06.2021

Selamı sabahı sakın kesmeyin

Geçenlerde bir Kemal Kılıçdaroğlu videosu izliyordum.

10.06.2021

Ben yine de hatırlatayım da

BİLİYORUM pandemiden çok sıkıldık ve hepimiz yazın o ilk günleriyle birlikte kendimizi dışarıya atmak istiyoruz. Ve özellikle yazlık yerlerde kısıtlamalar olmadan, özgürce vakit geçirmek istiyoruz. Herkes haklı...

6.06.2021

İçliköfte Nasıl yapılır? Haşlama mı, kızartma mı?

İçliköfte benim en sevdiğim yöresel yemeklerden biri. Güneydoğu ağırlıklı ama tüm ülkede seviliyor; birçok yerde türlü versiyonları var. Yeni anketimde takipçilere “Kızartma mı haşlama mı” diye sordum. Asıl amacım da bu sorudan yola çıkarak içliköfteyi tartışmak ve desteklemek.

30.05.2021

İBB’de 2 dakikalık seçim

İBB’de 26 ihtisas komisyonu var; her komisyonda sekiz üye bulunuyor. Dağılım 5 AKP, 3 CHP oranında.

25.05.2021

40 yıl hatırı yok ama 40 türü var

Sizinle birlikte, hem geçmişinden hem göçmenlerden gelen kahve kültürünü anlamak için Meksiko City sokaklarında bir tura çıkalım... Burada toprak kapta demlenenden metal sürahide sunulana, mısırlısından biberlisine şaşırtıcı bir kahve dünyası gördüm. Türk kahvesi bile içtim ama...

21.05.2021

En çok ressam hangi bölgeden çıkar

Tam 40 yıldır aralıksız sürdürülüyor Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması.

12.05.2021

Çizgi roman sevenler

Çizgi roman türünün sadık bir okuyucusu değilim ama zaman zaman kitapları varaklamaktan da vazgeçemiyorum.

11.05.2021