EKSTRA
MENÜ

Sosyal Demokrat Parti

Sosyal Demokrat Parti haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sosyal Demokrat Parti hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 7.753 Sosyal Demokrat Parti haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sosyal Demokrat Parti, 11 Nisan 2011 tarihinde EDP'den ayrılan kişiler tarafından, 12 Haziran 2011 seçimlerinden iki ay önce kurulan siyasi partidir.

Sosyal Demokrat Parti Haberleri

Merkel sonrası odak ekonomi

Merkel sonrası odak ekonomi

Almanya'da gelecek hafta yapılacak seçimler sadece aday olmayan Angela Merkel döneminin sonunu değil, aynı zamanda Alman ekonomisinde yapısal bir değişikliği de beraberinde getirecek.

17.09.2021Ekonomi
CDU/CSU yükselişte, Yeşiller düşüşte

CDU/CSU yükselişte, Yeşiller düşüşte!

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler günler kala Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) oy oranı artarken, Yeşiller’de düşüş devam etti.

17.09.2021Avrupa
Almanya’nın tek kadın başbakan adayı

Almanya’nın tek kadın başbakan adayı

Almanya’da Yeşiller Partisi’nin ilk ve başbakanlık seçiminin tek kadın adayı olan Annalena Baerbock, iddiasını sürdürüyor. Adaylığı açıklandığında anketlerde birinci gelen Baerbock, seçime günler kala SPD ve Birlik Partileri (CDU/CSU) adaylarına karşılık üçüncü sırada yer alıyor. Almanya’da hakkında en çok yalan haber yapılan başbakan adayı olan Baerbock’ı, intihal suçlamaları geri sıraya düşürdü.

17.09.2021Dünya
Haseloff ikinci turda seçildi

Haseloff ikinci turda seçildi

Eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan Saksonya Anhalt’ta Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’li (CDU) Eyalet Başbakanı Rainer Haseloff koltuğunu korudu.

16.09.2021Avrupa
Yeni kabinede en istenmeyen bakan Maas

Yeni kabinede en istenmeyen bakan Maas!

Insa kamuoyu araştırma şirketi, seçmenlere SPD’den kimleri bakan olarak görmek istediğini sordu. SPD’nin önde gelen bakanlarının çoğunu yeni kabine görmek istemeyen seçmen, ‘istenmeyenler listesi’nin ilk sırasına Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ı koydu.

16.09.2021Avrupa
‘Türk Armin’ sandıkta da gülecek mi

‘Türk Armin’ sandıkta da gülecek mi?

Almanya’da Türklere yakınlığı nedeniyle aşırı sağcıların ‘Türk Armin’ dediği Birlik partilerinin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet, 26 Eylül seçimleri öncesinde anketlerde ikinci sıraya düştü. Laschet’in sel bölgesinde gülerken kameralara yakalanması desteğini eritti.

16.09.2021Dünya
Gözler emeklilerde

Gözler emeklilerde

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi gözler emeklilere çevrildi. 83.1 milyon nüfuslu Almanya’da 21 milyon 600 bin emekli vardır. Yani her 4 kişiden biri emekli. Bu da seçimlerde büyük bir oy potansiyeli anlamına geliyor.

15.09.2021Avrupa
Açlık grevi 16’ncı gününde

Açlık grevi 16’ncı gününde

Almanya’da bir grup genç aktivistin iklim değişikliğine dikkati çekmek ve siyasi partilere mesaj vermek için başladıkları açlık grevi 16’ncı gününde.

14.09.2021Avrupa
İzleyici yine Scholz’u beğendi

İzleyici yine Scholz’u beğendi

Almanya’da 26 Eylül’deki genel seçimler öncesinde üç partinin başbakan adayı canlı yayında ikinci kez kozlarını paylaştı. İzleyici birinci turda olduğu gibi ikinci turda da SPD’li Olaf Scholz’u beğendi.

14.09.2021Dünya
‘Türkiye’nin Avrupa için özel bir yeri var, görüşmeler kesintisiz devam etmeli

‘Türkiye’nin Avrupa için özel bir yeri var, görüşmeler kesintisiz devam etmeli!

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Genel Başkanı Norbert Walter-Borjans, Almanya’ya göç eden Türklerin ülkelerinin bugünkü mevcut ekonomik güce kavuşmasında büyük katkıları olduğunu söyledi.

13.09.2021Avrupa
CSU’lullar akıllanmaya başladı

CSU’lullar akıllanmaya başladı

Almanya’da ‘kardeş partiler’ olarak bilinen ve genel seçimlere ortak katılan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) arasında zaman zaman liderlik yarışı sancısı yaşanır.

13.09.2021Avrupa
Almanyada başbakan adayları canlı yayında karşı karşıya geldi

Almanya'da başbakan adayları canlı yayında karşı karşıya geldi

Almanya'da, 26 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde yarışacak başbakan adayları canlı yayında karşı karşıya geldi.

13.09.2021Dünya
Türklerden çifte vatandaşlık tepkisi... ‘Burada 60 yıldır...’

Türklerden çifte vatandaşlık tepkisi... ‘Burada 60 yıldır...’

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) istisnasız herkese çifte vatandaşlık verilmesini öneren yasa tasarısı, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Meclisi’nde yapılan oylamada CDU, FDP ve aşırı sağcı parti AfD’nin oylarıyla reddedildi. Tasarının reddedilmesine eyalette yaşayan Türkler çok büyük tepki gösterdi.

10.09.2021Avrupa
Çifte vatandaşlık yasa tasarısı reddedildi

Çifte vatandaşlık yasa tasarısı reddedildi

Almanya’da birçok ülke vatandaşına çifte vatandaşlık hakkı verilirken, bundan mahrum bırakılan Türkiye kökenliler bir kez daha Meclis’te yapılan oylamada hayal kırıklığı yaşadı.

9.09.2021Avrupa
Merkel ortalığı karıştırdı: Armin Laschet’i seçin yoksa solcular gelir

Merkel ortalığı karıştırdı: Armin Laschet’i seçin yoksa solcular gelir

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in parlamentoda yaptığı konuşmada partisi CDU/CSU’nun adayı Armin Laschet’e destek istemesi, aksi halde solcuların geleceği uyarısı gürültü kopardı.

8.09.2021Dünya
Rusya’ya siber saldırı suçlaması

Rusya’ya siber saldırı suçlaması

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesinde siyasileri hedef alan saldırıların arkasında Rusya’nın askeri dış istihbaratının (GRU) bulunduğuna dair ‘güvenilir bilgiye’ sahip olduklarını açıkladı.

6.09.2021Avrupa
‘Aşırı sağa karşı harekete geçmemiz gerekiyor’

‘Aşırı sağa karşı harekete geçmemiz gerekiyor’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı olan Olaf Scholz, aşırı sağcılara karşı harekete geçmek gerektiğini söyledi.

2.09.2021Avrupa
Merkel’in koltuğu için TV’de kapıştılar

Merkel’in koltuğu için TV’de kapıştılar

26 Eylül seçimlerinde emekliliğe hazırlanan Almanya Başbakan Merkel’in yerine aday olan üç partinin adayı televizyonda ilk tartışma programına çıktı. Moderatörlüğü Pınar Atalay ile deneyimli gazeteci Peter Klöppel yaptı.

31.08.2021Dünya
Almanya’da ilk olmak istiyor

Almanya’da ilk olmak istiyor

Almanya’nın Delmenhorst kentinde 12 Eylül’de yapılacak yerel seçimlerde belediye başkanlığına adaylığını koyan 11 aday arasında Türkiye kökenli üç aday da yer alıyor.

30.08.2021Avrupa
Meclis’te taciz suçlaması

Meclis’te taciz suçlaması

Federal Alman Meclisi kadın milletvekillerinden Bela Bach, Meclis’te sözlü cinsel tacize varan cinsiyetçi yaklaşımlar olduğu suçlamasında bulundu.

26.08.2021Avrupa
Almanya’da 15 yıl aradan sonra bir ilk: SPD birinci parti

Almanya’da 15 yıl aradan sonra bir ilk: SPD birinci parti

Almanya’da genel seçimlere bir ay kala yapılan ankete göre SPD, yaklaşık 15 yıl aradan sonra muhafazakar CDU/CSU’nun önüne geçerek ülkenin en güçlü partisi konumuna ulaştı.

25.08.2021Avrupa
İsveç Başbakanı Stefan Löfven başbakanlığı bırakıyor

İsveç Başbakanı Stefan Löfven başbakanlığı bırakıyor

İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Kasım 2021'de Sosyal Demokrat Parti başkanlığını ve başbakanlığı bırakacağını açıkladı.

22.08.2021Dünya
Birlik Partileri dibe vurdu, SPD yükselişte

Birlik Partileri dibe vurdu, SPD yükselişte

Almanya’da federal Meclis seçimlerine yaklaşık bir ay kaldı. Seçimler yaklaştıkça Birlik Partileri’ndeki düşüş devam ediyor. Buna karşılık atağa geçen ve son anketlerde Yeşiller Partisi’ni geçerek ikinci sıraya yükselen Sosyal Demokrat Parti (SPD) son yapılan ankette ise Birlik Partileri ile eşit oranda oy aldı.

22.08.2021Avrupa
Şimdi de diploma tezinde intihal yapmakla suçlanıyor

Şimdi de diploma tezinde intihal yapmakla suçlanıyor

Doktora tezinde intihal yaptığının ortaya çıkması üzerine Federal Aile Bakanlığı görevinden istifa eden ve Berlin Sosyal Demokrat Parti Başkanı seçilen Franziska Giffey’in şimdi de üniversite bitirme tezinde intihal yaptığı iddia edildi.

20.08.2021Avrupa
Sürpriz SPD atağı

Sürpriz SPD atağı!

Almanya’da seçimlere 6 hafta kala yapılan anketler, Sosyal Demokrat Parti (SPD) koalisyon denkleminde öne çıkmaya başladığını gösterdi. SPD’nin başbakan adayı ve Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’a seçmen desteği arttı.

15.08.2021Avrupa
Aşısız olanların bilmesi gerekenler

Aşısız olanların bilmesi gerekenler

Almanya’da koronavirüse karşı aşı yaptırmayanları yakın gelecekte zor günler bekliyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel başkanlığında toplanan eyalet başbakanları tarafından alınan karar uyarınca, sinemadan berbere kadar kapalı mekânda gerçekleşen birçok etkinliklere katılım aşılı olmayanlar için zorlaşacak ve toplumsal hayata katılım giderek pahalanacak. Çünkü şimdiye dek ücretsiz yapılan koronavirüs testleri, 23 Ağustos’tan itibaren insidans değeri 35’i geçen bölgelerde ücrete tabi olacak.

14.08.2021Avrupa
Başbakanı FDP belirleyecek gibi

Başbakanı FDP belirleyecek gibi

Almanya’da 24 Eylül 2017 tarihinde yapılan genel seçimlerde Hıristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) yüzde 26.8, ‘kardeş parti’ Hıristiyan Sosyal Birlik Parti (CSU) yüzde 6.2, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 20.5, Almanya için Alternatif (AfD) yüzde 12.6, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 10.7, Sol Parti yüzde 9.2 ve Yeşiller yüzde 8.9 oy aldı.

14.08.2021Avrupa
Seçim hakkına halk desteği

Seçim hakkına halk desteği

Hafta başında “Yıllardır verilmeyen seçim hakkı” başlıklı yazım yayımlandıktan sonra Almanya’nın çeşitli kesimlerden okuyucular aradı. Yıllardır süregelmekte olan bu haksızlığa isyan ediyorlardı.

11.08.2021Avrupa
Scholz’un başbakanlık şansı arttı

Scholz’un başbakanlık şansı arttı

Almanya’da 2018 yılından beri oy oranı sistematik olarak yüzde 15’lere kadar düşen Sosyal Demokrat Parti’ye (SPD) destek, son dönemlerde artmaya başladı. Anketlere göre SPD, nisan ayı başlarında toplam oyların yüzde 26’sını almasından hareket edilen Yeşiller’in kan kabına uğraması üzerine yeniden ‘ikinci güçlü parti’ konumuna yükseldi.

9.08.2021Avrupa
Yıllardır verilmeyen seçim hakkı

Yıllardır verilmeyen seçim hakkı

Almanya, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere hazırlanırken, Yeşiller’in Eş Başkanı ve başbakan adayı Annalena Baerbock ile diğer Eş Başkanı Robert Habeck, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerden gelenlere de yerel seçimlere katılma hakkı verilmesini yeniden gündeme taşıdılar.

9.08.2021Avrupa
Scholz arayı açtı

Scholz arayı açtı

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler yaklaşırken, seçmenlerin tercihleri de şekillenmeye başladı. Alman Birinci Televizyonu (ARD) adına yapılan kamuoyu yoklamasında, Almanya’da başbakanın direkt olarak halk tarafından seçilmesi halinde seçmenlerin tercihlerini Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz’dan yana kullanacağı saptandı.

6.08.2021Avrupa
Okullarda karantina uygulanacak mı

Okullarda karantina uygulanacak mı?

Almanya’da yaz tatili sonuna yaklaşırken, okulların açılmasıyla birlikte normal eğitime nasıl devam edileceği merakla bekleniyor. Artan vaka sayıları ve insidans değerlerine dikkat çeken Robert Koch Enstitüsü (RKI), geçtiğimiz eğitim sezonunda olduğu gibi radikal karantina kararı önerdi.

6.08.2021Avrupa
Bir Sarrazin daha

Bir Sarrazin daha

Federal Meclis İçişleri Komisyonu bu yılın ilk yarısında ‘Alman Vatandaşlık Yasası’nda değişiklik’ içeren önergelerle ilgili olarak uzmanlardan görüş alınmasını istedi. Federal Meclis’te grupları bulunan partilerin hepsi uygun gördükleri uzmanları önerdi.

26.07.2021Avrupa
Göçün 60. yılında SPD’den, Kreuzberg’e anıt talebi

Göçün 60. yılında SPD’den, Kreuzberg’e anıt talebi!

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Berlin Kreuzberg İlçesi Teşkilatı, Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 60. yılında, Almanya’nın kalkınmasına katkı sağlayan birinci nesil göçmenleri onore etmek için Kreuzberg’de bir anıt açılmasını istiyor. İlçe teşkilatının önerisinin parti programına alınması yönünde karar alındı.

23.07.2021Avrupa
Kriz yönetiminde partilere güven sarsıldı

Kriz yönetiminde partilere güven sarsıldı

Almanya’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle halkın partilere ve politikacılara güveninin daha da azaldığı, tam bir güven sarsıntısı yaşandığı ortaya çıktı.

20.07.2021Avrupa
Sel felaketinin düşündürdükleri

Sel felaketinin düşündürdükleri

Almanya’da son günlerde 150’nin üzerinde kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketi beni 1970’li yıllara geri götürdü. 3 Ekim 1976 tarihinde yapılan genel seçimler öncesiydi. Ben o zamanlar Bochum Ruhr Üniversitesi’nde Komünikasyon Bilimleri, Siyasal Bilgiler ve Genel Dil Bilimleri öğrenimi yapıyordum.

19.07.2021Avrupa
Almanyada taziye skandalı: 156 ölü için gittiler, utanmadan kahkaha attılar

Almanya'da taziye skandalı: 156 ölü için gittiler, utanmadan kahkaha attılar!

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve başbakan adayı Laschet’in sel felaketinden afet bölgesine ziyareti sosyal medyada tartışılıyor. Bölgede değerlendirmelerde bulunan ve halka destek mesajı veren siyasetçilerin Steinmeier konuşma yaparken arka tarafta neşe içinde güldükleri anlar adeta infial yarattı.

18.07.2021Dünya
Temel emeklilik ödemeleri başladı

Temel emeklilik ödemeleri başladı

Almanya’da geçen yıl karara bağlanan ve bu yılın başında uygulamaya konulan, Almancası ‘Grundrente’ olan temel emeklilik kapsamındaki ilk ödemeler bu hafta başladı.

17.07.2021Avrupa
İhmal edilen bizler

İhmal edilen bizler

Almanya’da göçmen kökenlilerin ihmal edildiği, ayrımcılığa uğradığı, dışlandığı yıllardır bilinmektedir.Bu yeni bir olgu değildir.Almanya’da göçmen kökenlilerin partiler ve politikacılar tarafından ihmal edildiği, ayrımcılığa uğradığı ve dışlandığı da yıllardır bilinmektedir.Bu da yeni bir olgu değildir.

17.07.2021Avrupa
Göçmenlerin etkisi ne olacak

Göçmenlerin etkisi ne olacak?

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerin sonuçlarının şekillenmesinde göçmen kökenli seçmenlerin etkin rol oynayacağına dikkat çekildi. Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (DIW) tarafından seçimlerle ilgili yapılan bir değerlendirmede, her ne kadar seçim kampanyası sırasında göçmen kökenlilerin gündeme getirilmesi yönünde sinyaller gelmese de özellikle köklü partilerin göçmenleri ihmal etme gibi bir lüksleri bulunmadığına yer verildi.

14.07.2021Avrupa
Oyları eşitledi

Oyları eşitledi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler yaklaşırken, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oy oranı artmaya başladı. SPD, kavgasız dövüşsüz başbakan adayını belirledikten sonra nisan ayında ‘en güçlü parti’ konumuna yükselen ancak bazı hatalar yüzünden son haftalarda ciddi bir oy kaybına uğrayan Yeşiller’i yakaladı.

12.07.2021Avrupa
Bu kez gazetecileri hedef aldı

Bu kez gazetecileri hedef aldı

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasa Koruma Teşkilatı eski başkanı ve Thüringen’den CDU Federal Meclis milletvekili adayı Hans-Georg Maassen’ın, TV Berlin televizyonuna verdiği demecinde bazı medya mensuplarının sol ve aşırı solla ilişkileri olduğunu ileri sürerek, karakter olarak devlet televizyon ve radyo kurumlarında çalışmaya uygun olup olmadıklarının saptanması için testten geçirilmesini istemesi, basın özgürlüğüne bir darbe olarak nitelendirildi.

4.07.2021Avrupa
‘Ortaklık yaparız ama...’

‘Ortaklık yaparız ama...’

Almanya’da yıllardır köklü partilerin ‘kesinlikle ortaklık etmeyiz’ dedikleri Sol Parti, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerden sonra belirli taleplerinin kabul edilmesi durumunda Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile koalisyon oluşturabileceklerinin sinyalini verdi.

1.07.2021Avrupa
Koltuğa yapışıp kalmıyorlar

Koltuğa yapışıp kalmıyorlar

Türkiye’de politikacılarla ilgili başarısız oldukları halde genellikle ‘koltuğa yapışıp kalıyorlar’ algısı vardır. Almanya’da da hiç şüphesiz böyle düşünenler vardır. Almanya’da da hiç şüphesiz ‘koltuk sevdalıları’ da vardır. Ama Almanya’da çok farklı bir ‘siyaset kültürü’ de vardır. Örneğin, siyasi bir skandala adı karışan, seçimi kaybeden veya daha önceki seçimlere göre büyük ölçüde oy kaybeden herhangi bir partinin lideri, kesinlikle koltuğunu terk etmemekte direnmez.

30.06.2021Avrupa
Bakalım 3 yöneticiden biri kadın olacak mı

Bakalım 3 yöneticiden biri kadın olacak mı?

Almanya’da Bakanlar Kurulu ve Federal Meclis’ten sonra, Eyaletler Meclisi de borsada işlem gören ve eşit katılımlı kararların alındığı işletmelerin yönetiminde ‘kadın kotası’ uygulanmasını içeren yasa tasarısını onayladı.

28.06.2021Avrupa
Merkel’den veda turları

Merkel’den veda turları

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 22 Kasım 2005 tarihinde başbakanlık koltuğuna oturdu.Hâlâ da oturmakta.Ve daha şimdiden Helmut Kohl’den sonra ‘Almanya’nın en uzun süre başbakanlığını yapan politikacı’ olarak tarihe geçmeyi de garantiledi.

26.06.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

Almanya’dan Türkiye’ye adı konmamış silah ambargosu

"Türkiye’nin alacağı bazı askeri malzemelerin ihraç izinleriyle ilgili sorunlar çıkabiliyor. Bu, Almanya’nın iç siyasetindeki bazı olumsuz tutumlardan kaynaklanıyor. Yüzlerce askeri malzeme söz konusu, tank motorları, obüs bataryalarının motorları da dahil olmak üzere...” diyerek, sorunun varlığını gizlememişti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar.

14.09.2021

Merkel sonrası iktidar değişir mi

Almanya hararetli bir şekilde 26 Eylül seçimlerine geri sayıyor. Çünkü 16 yıldır ülkenin başında olan ve aday olmayan Şansölye Angela Merkel vedaya hazırlanıyor.

10.09.2021

Günün tartışması... O gece bir Sezen Aksu konseri sonrası başlayan o tartışma

Artık siyasetin günlük dar avlularında “maltalara çıkmayı” bıraktığım için bu tartışmaya girmeye hiç niyetim yoktu.

7.07.2021