EKSTRA
MENÜ

Mesane Kanseri

Mesane Kanseri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mesane Kanseri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 608 Mesane Kanseri haberi bulunmuştur.

Mesane Kanseri Haberleri

Her gün 30 gram fındık yiyen daha uzun yaşıyor

Her gün 30 gram fındık yiyen daha uzun yaşıyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Melisa Karataş, “Her gün 30 gram fındık tüketerek bağışıklığınızı güçlendirebilir, kalp krizi riskinizi azaltabilirsiniz” tavsiyesinde bulundu.

Bu Kanser Erkeklerde 3 Kat Daha Sık Görülüyor

Bu Kanser Erkeklerde 3 Kat Daha Sık Görülüyor!

Türkiye'de, en sık görülen kanser türü bakımından neredeyse ilk sırada olan mesane kanserinin kadınlara oranla, erkeklerde 3 kat daha fazla görülüyor. Bu kanserin çocukluk dahil her yaşta ortaya çıkabileceğini söyleyen Üroloji uzmanı Doç. Dr. Serdar Aykan önemli bilgiler verdi.

27.08.2020İyi Yaşam
“Bu kanser erkeklerde 3 kat daha sık görülüyor”

“Bu kanser erkeklerde 3 kat daha sık görülüyor”

TÜRKİYE'de, en sık görülen kanser türü bakımından neredeyse ilk sırada olan mesane kanserinin kadınlara oranla, erkeklerde 3 kat daha fazla görüldüğünü söyleyen Üroloji uzmanı Doç.Dr. Serdar Aykan, mesane kanserinin çocukluk dahil her yaşta görülebileceğine dikkat çekti.

27.08.2020Sağlık
Güneşte Bırakılan Pet Şişede Kanser Tehlikesi: Altındaki Numaraya Dikkat

Güneşte Bırakılan Pet Şişede Kanser Tehlikesi: Altındaki Numaraya Dikkat!

Pet şişe ve damacanaların hammaddesinin 'bisfenol' adlı bir kimyasal olduğunu ve bunun kansere zemin hazırladığını belirten uzmanlar uyardı. Dr. Öğr. Üyesi Şeref Öncü , uzun süre güneşe maruz kalan bu ürünlerin kesinlikle kullanılmamasını söylerken, Prof. Dr. Şahin Kabay ise pet şişelerin altında bulunan numaraların hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

24.08.2020İyi Yaşam
Tüberküloz aşısının faydası yok

Tüberküloz aşısının faydası yok

Avustralya ve bazı Avrupa ülkeleri Tüberküloz tedavisinde kullanılan BCG aşısının koronavirüs tedavisinde de kullanabileceğini tartışıyor. Türk bilim insanlarının görüşleri ise şöyle:

5.04.2020Gündem
Mesane kanserinde belirtiler nelerdir

Mesane kanserinde belirtiler nelerdir?

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, mesane kanserinde görülen belirtilerle ilgili bilgi verdi.Mesane kanserinde görülen en önemli belirti ağrısız kanamadır. Ağrısız görülen bu kanamayla birlikte enfeksiyon görülmez. Hastalığın evresine göre belirtiler değişebilir. İlerleyen evrelerde idrar yapamama veya kasık ağrısı da görülebilmektedir.

Mesane kanseri neden oluşur

Mesane kanseri neden oluşur?

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, mesane kanserinin oluşum nedenlerinden bahsetti.Mesane kanserinde bilinen en büyük sebep sigara içmek ve sigara dumanına maruz kalmaktır. Aynı zamanda kimyasallarla çok yakın temasta bulunmak, tedavi edilmeyen mesane taşları ve sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmek gibi durumlar da mesane kanserine neden olabilmektedir.

Ürolojik kanserlerin geç teşhisinde en önemli neden utanma

Ürolojik kanserlerin geç teşhisinde en önemli neden utanma

Ürolojik şikâyetleri olan kişilerin doktora başvurmayı ihmal etmelerinin en önemli nedenleri utanma ve yakınmaları göz ardı etmeleridir. Dünyada erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden olan prostat kanseri ve diğer ürolojik hastalıklarla ilgili olarak insanları bilinçlendirmek amacıyla ilan edilen ve kamuoyunda farkındalık yaratmak için çeşitli etkinliklerin yapıldığı ‘Dünya Üroloji Haftası’ süresince, bu konularda şikayetleri olan bireyleri doktora başvurmaya teşvik etmek ve toplumda bilinç oluşturmak hedeflenmektedir.

25.09.2019Sağlık
Kanseri üzerinizde taşıyor olabilirsiniz

Kanseri üzerinizde taşıyor olabilirsiniz!

Son derece şirin bir etek, baskılı bir tişört ya da kot pantolon... Her gün giydiğimiz kıyafetlerde kullanılan kimyasallar, uluslararası standartlarda değilse birçok hastalığa hatta kansere bile neden olabilir.

16.04.2019Sağlık
Kadınlarda akciğer kanseri görülme sıklığı artıyor

Kadınlarda akciğer kanseri görülme sıklığı artıyor

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre 2018 yılında 9 milyon 600 bin insanın kanser nedeniyle hayatını kaybetmesi öngörülüyor.

8.11.2018Sağlık
Böbrek tümörü nedir

Böbrek tümörü nedir?

İstenmeyen hücrelerin yığın şeklinde büyümesi bir kitle meydana getirir. Bu kitlelere tümör (kanser) adı verilir. Böbrek kanseri tedavisi sonrasında hastanın beslenme düzeni önemlidir. İyi bir beslenme, doğru miktarlarda kalori ve protein alımını içerir. Bu sayede hasta yaralarının iyileşmesinde, eski kuvvetine kavuşmasında rahat edecektir. Genellikle hastalar kanser dokusunun vücuttan alınmasından sonra hızlı kilo alma eğiliminde olabilirler.

14.07.2018Gündem
Robotik cerrahiyle el değmeden yapay mesane

Robotik cerrahiyle el değmeden yapay mesane

Mesane duvarındaki dokularda oluşan kötü huylu tümör olarak nitelendirilen mesane kanseri, idrar yollarında yanma hissi, ağrısız kanama ve pıhtı atımı gibi belirtilerle kendini gösterir. Sigara içimi ve kimyasal maddelere maruz kalma gibi nedenlerin yanı sıra genetik etkenlerden dolayı da ortaya çıkabilen mesane tümörü, üriner sistem ultrasonografisi ve idrar yolları endoskopisi (sistoskopi) ile tanısı konulur. Bu kanser hastalığının tedavisi konusunda dünya çapında birçok çalışmalar yapmış, ülkemizin sayılı cerrahlarından Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Volkan Tuğcu'dan bilgi edindik.

29.06.2018Sağlık
İdrar renginiz size mesaj veriyor

İdrar renginiz size mesaj veriyor!

Eski çağlardan beri idrar, her zaman hastalıkların teşhisi için kullanılan önemli bir parametre olmuştur. Çünkü renk, koku ve yoğunluğunda meydana değişimler birçok hastalığın erken habercisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada idrarın verdiği sinyalleri takip etmemiz gerektiğini ifade eden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi, renklerin işaret ettiği problemleri açıklıyor.

10.05.2018Sağlık
İdrar Renginiz Ne Diyor

İdrar Renginiz Ne Diyor?

Eski çağlardan beri idrar, her zaman hastalıkların teşhisi için kullanılan önemli bir parametre olmuştur. Çünkü renk, koku ve yoğunluğunda meydana değişimler birçok hastalığın erken habercisi olarak karşımıza çıkıyor. İdrarın verdiği sinyalleri takip etmemiz gerektiğini söyleyen Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi, renklerin işaret ettiği problemleri anlattı.

Kanserden koruyan 10 öneri

Kanserden koruyan 10 öneri

Modern çağın korkutucu hastalığı kanser günümüzde hızla yaygınlaşıyor. Ülkemizde yılda yaklaşık 200 bin kişiye kanser tanısı konulurken, önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde her 2 kişiden birine kanser tanısı konulacağı tahmin ediliyor. Buna karşın teknoloji ve tıp alanında yaşanan hızlı gelişmelerle pek çoğunun gerek erken evrede yakalanabilmesi, gerekse de en yeni yöntemlerle tedavi edilebilmesi hayatta kalma oranını da yükseltiyor.

31.03.2018Sağlık
Sigara sizi 7 adımda nasıl bağımlı kılıyor

Sigara sizi 7 adımda nasıl bağımlı kılıyor?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1987 yılından bu yana 9 Şubat’ın “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak kabul edildiğine dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Serap Bilen Hızel, “Her sigaranın ömrünüzden 12 dakika çaldığını unutmayın. 9 Şubat’ı sigaradan kurtulmak için başlangıç günü olarak kabul edin ve bir uzmandan destek alarak sigarayla vedalaşın” dedi.

6.02.2018Sağlık
Çinde soruşturma geçiren general ölü bulundu

Çin'de soruşturma geçiren general ölü bulundu

Çin’de eski Merkez Askeri Komisyon (CMC) üyesi General Cang Yang’ın evinde ölü bulunduğu bildirildi.

28.11.2017Dünya
Kanseri kendi hücremizle yeneceğiz

Kanseri kendi hücremizle yeneceğiz

L’oreal-UNESCO Genç Bilim Kadınları 2017 Ödülü’nü alan Dr. Duygu Sağ’ın çalışmaları mesane, yumurtalık, meme ve prostat başta olmak üzere kanser için umut veriyor. Sağ özellikle, tümörü büyüten bağışıklık sistemi hücrelerini, savaşan iyi hücrelere dönüştürmek üzerine çalışıyor.

22.05.2017Gündem
Kaya tuzu zararlı maddeler içeriyor

Kaya tuzu zararlı maddeler içeriyor

Türk Nefroloji Derneği, kaya tuzu gibi bazı tuzların daha sağlıklı ve organik adı altında satılmasına dikkat çekti ve "Ülkemizde tuz tüketimi halen çok yüksek iken normal rafine tuzdan çok da farklı olmayan kaya tuzunun sağlıklı olarak gösterilmesi bilimsel gerçeklerle bağdaşmamaktadır" dedi.

8.03.2017Sağlık
‘Kanser 10 yılda tamam

‘Kanser 10 yılda tamam'

Roche İlaç CEO’su Daniel O’Day iddialı konuştu: Kanser konusunda 10 yıl içinde büyük bir dönüşüm yaşanacak, kanser öldüren değil, beraber yaşanabilen bir hastalığa dönüşecek...

2.02.2017Gündem
Ünlü oyuncu Ayberk Atilla yaşamını yitirdi

Ünlü oyuncu Ayberk Atilla yaşamını yitirdi

Ayberk Atilla bu sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz haftalarda rahatsızlığı ile ilgili açıklamada bulunan Ayberk Atilla'dan bu sabah acı haber geldi. Ayberk Atilla'nın Bir Demet Tiyatro'da birlikte rol aldığı Erdal Tosun da Aralık ayının sonunda bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti.

21.01.2017Magazin
Usta oyuncus Ayberk Atilla kansere yakalandı

Usta oyuncus Ayberk Atilla kansere yakalandı

Usta oyuncu Ayberk Atilla kansere yakalandı. Mesane kanserine yakalandığı öğrenilen Ayberk Atilla, hastanede müşahede altına alındı.

12.01.2017Magazin

Yazar Sonuçları

Alkali Su Kanser Hastalarında Gerçekten Faydalı mı?

Beslenme ile kanser arasında yakın bir ilişki olduğu bilinmektedir. Daha önceki yıllarda her 100 kanser vakasından 30’unun beslenme ile ilişkili olduğu hesaplanmakta idi. Son 10 yılda bu oranın her 100 hastanın 60’ında beslenme ilgili yapılan hatalar nedeniyle kanser oluşumunun tetiklendiği düşünülmektedir.

18.01.2020

Günde 2 Litre Su İçmek Kanseri Önlüyor

Su hayatımızın yapı taşıdır. Vücudumuzdaki tüm hücrelerde bulunur ve burada gerçekleşen kimyasal olaylara katılır. Besin ve oksijen gibi hayatın devamını sağlayan maddelerin vücut içinde her yere kan yoluyla taşınmasını sağlar. Vücuttan zararlı maddelerin; ter, idrar veya gayta ile atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, vücut ısısının ter ile ayarlanması gibi çeşitli görevlere katılır.

8.01.2020

Kandan Yapılan Kanser Belirteçleri Her Zaman Kanser Belirtir mi?

Kanser belirteçi (tümör markırı); vücutta, kanser varlığında kan düzeylerinde artma görülen, çoğunlukla şekerli-protein yapısında maddelere verilen isimdir.

27.12.2019

Mesane Kanserinde Güncel Tedaviler

Mesane kanseri sık görülen ve daha çoklukla ileri yaşta karşımıza çıkma eğiliminde olan bir kanser türüdür. Erkeklerde daha sık görülmektedir.

28.05.2019

Hangi su?

Su hayattır ve her besin gibi suyun da iyisi kötüsü, kalitelisi kalitesizi vardır. Ayrıca iyi ve güvenli su her insanın değişmez, vazgeçilmez bir yaşam hakkıdır. Mühim pek çok ayrıntı daha var. Mesela her suyun yapısı H2O’dan ibarettir, yani aynıdır. Suya kalite katan ise içindeki minerallerin (kalsiyum, magnezyum) miktarıdır. Güvenliğini sağlayan da paketi yani ambalajıdır. Peki diğer detaylar neler? Buyurun...

30.03.2019
Sigara tüketimi gebelik oluşumunu etkiler mi

Sigara tüketimi gebelik oluşumunu etkiler mi?

Sigara tüketiminin gebelik oluşumuna yaptığı olumsuz etki hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, sigara tüketiminin kadınların üreme fonksiyonuna olumsuz etki ettiğini belirtiyor.

16.05.2017