EKSTRA
MENÜ

Mehmet Uçum

Mehmet Uçum haberleri sayfasında güncel ve son dakika Mehmet Uçum hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 203 Mehmet Uçum haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Mehmet Uçum Haberleri

İçişleri Bakanı Soyludan TBMMde Gara operasyonu açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu'dan TBMM'de Gara operasyonu açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın ardından TBMM'de kürsüye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Gara operasyonu ile ilgili Meclis'e bilgi verdi. Soylu, yaptığı son dakika açıklamasında "Şimdi vereceğim rakam Türkiye Cumhuriyeti'nde  ilk kez söylenen rakamdır. 1984'ten bugüne kadar terör örgütü 6021 sivil katliam gerçekleştirdi. O insan hakları denilen canı çıkasıca dernek bir tanesi için bunları söyledi mi? 6021 katliamı nasıl gerçekleştirmişlerse bu evlatlarımızı da o mağarada katlettiler." ifadelerini kullandı.

16.02.2021Gündem
CHP’den, ayrılan vekillere: Sel gider kum kalır

CHP’den, ayrılan vekillere: Sel gider kum kalır

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP’den istifa edip Muharrem İnce’nin kuracağı partiye katılmaları beklenen üç milletvekiliyle ilgili, “Sel gider kum kalır. Kişiler gelir geçer, CHP ve Cumhuriyetimiz ilelebet payidar olmaya devam eder” dedi. Öztrak, partisinin program ve tüzüğünün hazır olduğunu söyleyen İnce’ye de örtülü istifa çağrısında bulundu. CHP MYK dün toplanırken basına açıklama yapan Öztrak, özetle şunları söyledi:

2.02.2021Gündem
AİHMin Demirtaş kararının bağlayıcılığı hakkında açıklama

AİHM'in Demirtaş kararının bağlayıcılığı hakkında açıklama

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Poliktikaları Başkanvekili Mehmet Uçum, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin "Selahattin Demirtaş tahliye edilsin" kararı sonrası yaşanan süreci CNN TÜRK'e değerlendirdi. Uçum, "AİHM'in esastan bağlayıcılığı yoktur, çarpıtılıyor" dedi.

29.12.2020Haber
AİHMin Demirtaş kararı Uçum: Bilinçli çarpıtılıyor, esastan bağlayıcı değil

AİHM'in Demirtaş kararı! Uçum: Bilinçli çarpıtılıyor, esastan bağlayıcı değil

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Poliktikaları Başkanvekili Mehmet Uçum, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin "Selahattin Demirtaş tahliye edilsin" kararı sonrası yaşanan süreci CNN TÜRK'e değerlendirdi. Uçum, "AİHM'in esastan bağlayıcılığı yoktur, çarpıtılıyor" dedi.

29.12.2020Gündem
“Atanmışsınız” demek yeni vesayet üretme talebidir

“Atanmışsınız” demek yeni vesayet üretme talebidir

CUMHURBAŞKANLIĞI Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, muhalefetin bakanlara yönelik “Siz atanmışsınız Meclis’te konuşamazsınız” şeklindeki eleştirilerinin bürokraside yeni vesayet üretme talebinden kaynaklandığını söyledi. Uçum, “Bakanların, gerektiğinde siyasi ve fikri münakaşalara girmesi demokratik iradeye bağlılığın bir sonucudur. Bunun aksini istemek atanmışları demokratik iradeyi sınırlamaya çağırmaktır” dedi.

28.12.2020Gündem
Yargı yıpranma hakkı istedi

Yargı yıpranma hakkı istedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşen Yargıda Birlik Platformu heyeti, hâkim ve savcılara yıpranma hakkı getirilmesini istedi. Heyet Erdoğan’a talep ve önerilerini içeren bir rapor sundu.

25.02.2020Gündem
Burhan Kuzu hakkındaki iddialara inceleme

Burhan Kuzu hakkındaki iddialara inceleme

SUÇ örgütü liderliği ve cinayete azmettirdiği gerekçesiyle tutuklanan İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti ve adamlarının tahliye edilmesine ilişkin soruşturmada ismi geçen Prof. Dr. Burhan Kuzu hakkındaki iddialar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından incelemeye alındı.

14.02.2020Gündem
Son dakika haberleri: Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘Kadir Şeker’ açıklaması

Son dakika haberleri: Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘Kadir Şeker’ açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, Türkiye’nin günlerdir konuştuğu ‘Kadir Şeker’ ile ilgili yaptığı açıklamasında ‘Adil olanın gerçekleşmesini istiyoruz. Adil olan; ortaya çıkan sonucun toplum vicdanını rahatsız etmemesi’ dedi.

13.02.2020Gündem
Çalışana göre mesai saati

Çalışana göre mesai saati

CUMHURBAŞKANLIĞI Hukuk Politikaları Kurulu’nun istihdam çalıştayından mesai saatlerinin çalışanlara göre ayrı ayrı belirlenmesi, bir işyerine bağlı olmadan uzaktan iş yapma gibi öneriler çıktı.

15.11.2019Ekonomi
Hukuk Politikaları Kurulu Beştepe’de

Hukuk Politikaları Kurulu Beştepe’de

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, dün Hukuk Politikaları Kurulu toplantısına başkanlık yaptı.

27.04.2019Gündem
Bütçede Bakan tartışması: Teknisyen mi bürokrat mı

Bütçede Bakan tartışması: Teknisyen mi bürokrat mı

CUMHURBAŞKANLIĞI Hükümet Sistemi’nin önceki gece Meclis’ten geçen ilk bütçesinin final görüşmelerinde, yeni sistemin cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanlarının hukuki durumları tartışıldı.

23.12.2018Gündem
Hukuki değil tamamen siyasi

Hukuki değil tamamen siyasi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, AİHM’nin tartışma yaratan Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili “AİHM kararı kendi içerisinde Türkiye’yi haklı bulduğu tespitlerle çelişmektedir. AİHM’nin tutukluluğun devamında hukuki değil siyasi bir amaç güdüldüğü yönündeki iddiası tamamen siyasi değerlendirmelerdir” dedi. AİHM geçtiğimiz hafta tutukluluk sürecinin uzatılmasının yeterli hukuki dayanaklardan yoksun olduğu gerekçesiyle eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını talep etmişti.

27.11.2018Gündem
Erdoğan’dan ‘Yargıyı hızlandırın’ talimatı

Erdoğan’dan ‘Yargıyı hızlandırın’ talimatı

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, yeni sistem kapsamında oluşturulan Hukuk Politikaları Kurulu’yla ilk toplantısını yaptı.

30.10.2018Gündem
Kurullara 76 atama

Kurullara 76 atama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Politika Kurulları’na atamaları yaptı. 76 kişi arasında SADAT kurucusu Adnan Tanrıverdi, TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Orhan Gencebay ile Hülya Koçyiğit, tarihçi Murat Bardakçı gibi dikkat çeken isimler yer aldı.

9.10.2018Gündem
Son dakika... Gece yarısı flaş atama kararları

Son dakika... Gece yarısı flaş atama kararları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarına yapılan atamalar Resmi Gazete'de yer aldı. Cumhurbaşkanı kararıyla, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki 9 ayrı kurula 76 isim atandı. Politika kurullarına atanan isimler arasında Mehmet Ali Yalçındağ, Alev Alatlı, Prof. Dr. İskender Pala, Murat Bardakçı, Orhan Gencebay, Rasim Özdenören ve Prof. Dr. Ümit Meriç de bulunuyor.

8.10.2018Gündem
Umut Ali eve dönüyor

Umut Ali eve dönüyor

Kars’ta hayvan otlatırken Ermeni sınırını geçtiği için tutuklanan Umut Ali Özmen’in ailesine müjde geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ermenistan Başbakanı’nı aradığı ve Umut Ali’nin serbest bırakılacağı öğrenildi. Ermenistan’da hapiste olan ağabeyini çok özlediğini belirten 8 yaşındaki Bengü Nisa Özmen de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, “Tayyip dede abimi kurtar” diye seslenerek ağladı. Aile daha sonra müjdeli haberi aldı.

14.09.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, yeni sistemi Hürriyete anlattı: Yürütme sadeleşti, küçüldü etkisi büyüdü

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, yeni sistemi Hürriyet'e anlattı: Yürütme sadeleşti, küçüldü etkisi büyüdü

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, “Çatışmaya elverişli değil, çünkü tek irade var” dediği yeni sistemle, geçmişte en iyimser tahminle 2-3 ay sürecek yeni hükümetin kurulması ve komuta kademesi değişikliklerinin 2 saatte gerçekleştiğini söyledi. “Devletin yürütme teşkilatı kurumsal yapısı itibariyle sadeleşti ve küçüldü ama fonksiyon ve etki gücü açısından büyüdü” diyen Uçum, yeni sitemi Hürriyet’e şöyle anlattı:

18.07.2018Gündem
Ağbal, Ermut ve Düzyol iddiaları

Ağbal, Ermut ve Düzyol iddiaları

YENİ hükümet sistemiyle ilgili tartışmalar sürerken, oluşturulan kadrolara atanacak isimler de merakla bekleniyor. Gözler, Cumhurbaşkanlığı’ndaki ofis, kurul ve başkanlıklarda kimlere görev verileceğine çevrildi. Bu görevler arasında ofis başkanlıkları, kurullar, başkanlıklar ve bakan yardımcılıkları en çok dikkat ilgi çeken ve görev almak için kulis yapılan makamlar oldu. Bunlara verilen özlük haklar nedeniyle, özellikle eski milletvekilleri bu koltuklardan birine oturmak için çabalıyor.

17.07.2018Ekonomi
Beştepeden FETÖ davalarına yakın takip

Beştepe'den FETÖ davalarına yakın takip

ADLİ yıl açılışıyla birlikte Devlet Denetleme Kurulu (DDK) ile Cumhurbaşkanı başdanışmanları, Ankara ve İstanbul’daki FETÖ davalarını birebir takip ederek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a rapor edecek.

5.09.2017Gündem
Kılıçdaroğlu kaçtı iddialarına canlı yayında yanıt verdi

Kılıçdaroğlu 'kaçtı' iddialarına canlı yayında yanıt verdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. "Bütün siyasi partiler teröre karşı çok net tavır takınmaları lazım." diyen Kılıçdaroğlu, "HDP iyi bir sınav vermedi. Terörle arasına çok açık ve net mesafe koymak zorundadır. Terör bir insanlık suçudur. Birlikte terörle mücade edeceğiz. Terörle mücadele konusunda hangi yasa geldi de Meclis'ten geçmedi? Hangisine karşı çıktık?" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, '15 Temmuz gecesi kaçtı' iddialarına da canlı yayında yanıt verdi.

12.04.2017Gündem
Meral Akşenerden referandum sonucu tahmini

Meral Akşener'den referandum sonucu tahmini

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener, referandum tahmininde bulundu. Akşener, "Aşağı yukarı 54-56 şeklinde hayır çıkacak" dedi.

12.04.2017Gündem
Ne demek yeni devlet

'Ne demek yeni devlet'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un, Twitter’da yazdığı “Halk, kendi devletini kurmak için adım atıyor” mesajını eleştirerek, “Bu milletin bayrak ve vatan sevgisine güveniyorum, sen yeni bir devlet kuramazsın” dedi. Bursa’da STK’lar, muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

11.04.2017Gündem
Erdoğanın başdanışmanından öneri: Yurtdışına da vekillik

Erdoğan'ın başdanışmanından öneri: Yurtdışına da vekillik

REFERANDUMDA oylanacak Anayasa değişikliğini hazırlayan ekipte yer alan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum, 16 Nisan sonrası için “Türkiye milletvekilliği, Milli Bakiye Sistemi ve yurtdışı milletvekilliğini” gündeme getirdi. Uçum, halkoylaması ve yeni anayasa hakkında Hürriyet’e özetle şu açıklamaları yaptı:

6.04.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: Hayır çıkarsa başkanlık rafa kalkmaz

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: Hayır çıkarsa başkanlık rafa kalkmaz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hukuk alanındaki başdanışmanı Mehmet Uçum, anayasa değişikliği referandumundan hayır çıkması halinde başkanlık önerisinin rafa kalkmayacağını belirterek, "bunun siyasete bir mesaj olacağı" değerlendirmesinde bulundu.

5.04.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Vesayet altında siyaset!

Birileri çıkmış, “Altı milyon oy alan parti kapatılır mı?” diyor. Aynı kişiler, yirmi milyonun üstünde oy almış ve üstelik tek başına iktidarda olan parti kapatılmaya kalkışılınca el ovuşturdular.

24.02.2021

Vesayet devri kapandı!

Başkanlık sistemine geçtik diye birileri hop oturup hop kalkıyor. Bunların hepsinin ortak derdi parlamenter sisteme dönmek, lakin sular tersine akıtılamaz.

3.02.2021

Siyasette taşlar yeniden döşenir mi?

Siyaset 2021 yılına da hareketli başladı. Siyasetin taşları yeniden döşenir mi, göreceğiz... Ancak her ne kadar iktidar, “Erken seçim yok” dese, muhalefet “Erken seçim şart” yanıtını verse, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, “Yeni sistemde erken seçim kavramı yok, seçimlerin yenilenmesi kavramı var” tezini ortaya koysa da 2021’in şimdiden en çok konuşulan konularından biri seçimlerin ne zaman yapılacağı. Diğeri ise sistem...

26.01.2021

Balyozla telefon kırmak yerine...

2004-2009 yılları arasında Avrupa Birliği ile ilişkilerin gelişmesi ve demokrasi seviyesindeki yükseliş sayesinde, Türkiye Arap sokağı başta olmak üzere geniş bir coğrafyada etkisini arttırıyordu. Yeni pazarlarla ihracat da, Anadolu’ya gelen turist sayısı da artıyordu. 2008’de zirveyi gören küresel ekonomik krize rağmen Türkiye yabancı doğrudan yatırımcılar için cazibe merkezi olma durumunu koruyordu.

16.08.2018

Eğrisi doğrusu

Herkes cepheye koştu.

15.08.2018

Uçum’un yeni kitabı çok konuşulacak

İLK olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan duymuştuk. 24 Haziran 2018 Pazar günü oyunu kullandıktan sonra, “Bu seçimlerle beraber Türkiye adeta bir demokratik devrim yapıyor” demişti.

13.07.2018

Bu danışmana danışmayın

CUMHURBAŞKANI’nın başdanışmanlar ordusundan Mehmet Uçum, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “adalet” yürüyüşünü gayrimeşru ilan etti.

16.06.2017

Millet ne dedi?

KABACA beş milyon milliyetçi ve muhafazakâr seçmen “hayır” dedi ve neticede, küçük bir farkla, yüzde 49’a karşı yüzde 51 oyla sandıktan “evet” çıktı.

16.04.2017

 Bu iki danışmanın ortak özelliği ne

BİRİNİN adı Şükrü Karatepe... Cumhurbaşkanı’nın danışmanı...

14.04.2017

Allem edip kallem edip yine onlar mı kazanır?

“ALLEM edip kallem edip yine kazanırlar” diyerek sandıktan kaçacaklar varmış.

13.04.2017

Bu çıkış bütün anketleri çöpe mi gönderecek?

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin dün akşam NTV-Star canlı yayınında Nazlı Çelik’in sorusu üzerine söyledikleri 16 Nisan referandumun seyrini bütünüyle değiştirebilir.

13.04.2017

Önemli olan iktidarda değil itibarda kalmaktır

YÜZYILI doldurmak üzere olan Atatürk Cumhuriyeti’ni yaşatmak isteyenler, dayatılan başkanlık sistemine hayır diyecek.

10.04.2017

Değerli insanları öne çıkaran yapı bizde yok

BAZI insanlar toplumun çoğunluğunun gittiği yoldan gitmez.

28.03.2017

Sizin Torinolu Şaban’ın yanılma hakkı niye yok

GALATASARAY’ın genel kurulunda konuşan bir yönetici, Hakan Şükür’e destek vermek amacıyla şöyle demiş:

26.03.2017