MENÜ

Kitaplik

Kitaplik ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kitaplik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kitaplik haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.707 Kitaplik haberi bulunmuştur.

Kitaplik Haberleri

AKUT gönüllüleri zorlu görevlere böyle hazırlanıyor

AKUT gönüllüleri zorlu görevlere böyle hazırlanıyor

AKUT eğitmenlerince Kocaeli, Bursa ve İstanbul’dan katılan 65 gönüllüye Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde bulunan enkaz alanında 2 gün sürecek ‘Kentsel Arama Kurtarma Eğitimi’ verilmeye başlandı. Eğitimleri tamamlayan kursiyerler, operasyonlarda görev alacak.

2.02.2020Gündem
Şahsa özel bir ejderha: Lumpi Lumpi

Şahsa özel bir ejderha: Lumpi Lumpi

Silvia Roncaglia’nın yazdığı ve Roberto Luciani’nin resimlediği sekiz kitaplık ‘Lumpi Lumpi Arkadaşım Ejderha’ serisi çocuklar kadar yetişkinlere de hayaller kurduracak hikâyeler içeriyor.

31.01.2020Kitap Sanat
66. Sait Faik Hikaye Armağanı başvuruları başladı

66. Sait Faik Hikaye Armağanı başvuruları başladı

Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen 66. Sait Faik Hikaye Armağanı'na başvurular başladı.

25.01.2020Keyif
‘O güzelim kaymaklı dondurma rengi elbise’

‘O güzelim kaymaklı dondurma rengi elbise’

Serhan Ada’nın kitabı ‘Geçen Yüzyılın Ortasında Çocukluk Nesneleri’ni geniş, ferah bir nefes alır gibi okudum. Şimdilerde ‘değerler eğitimi’ diyorlar ya, bundan güzel eğitim olur mu... Gönül eğitimi, bellek eğitimi, incelik, kadir kıymet bilme... Önerimdir: Ders kitabı olarak okutulmalı.

9.01.2020Kitap Sanat
Öğretmenler mahallesi

Öğretmenler mahallesi

Karaman'ın Sarıveliler ilçesinin Göktepe beldesine bağlı 250 haneli Esentepe mahallesinde 500'ün üzerinde öğretmeni çıktı

16.12.2019Eğitim
İstanbul’da keyfinize keyif katacak 6 kafe

İstanbul’da keyfinize keyif katacak 6 kafe

Kafeler bizler için bir dinleme durağı, hoş sohbetlerin bir fincan kahve veya bir bardak çayla bağlandığı güzel mekânlar… Sizin için İstanbul’da keyfinize keyif katacak 6 kafeyi seçtik. İşte detaylar…

16.12.2019Seyahat
Cem Yılmaz çocuklara kitap okudu

Cem Yılmaz çocuklara kitap okudu

Prof. Dr. Selçuk Şirin tarafından hayata geçirilen 1 Milyon Kitap projesine komedyen Cem Yılmaz destek verdi. Proje kapsamında Yılmaz, farklı yaş grubundaki çocuklara kitap okudu.

5.12.2019Magazin
İstanbuldaki güzel sanatlar liseleri güçlendirilecek

İstanbul'daki güzel sanatlar liseleri güçlendirilecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "2019-2020 eğitim-öğretim yılında güzel sanatlar liselerimizin altyapısını güçlendirmek, eksikliklerini gidermek ve kalitesini artırmak için özel çaba sarf edeceğiz. Süreci İstanbul'dan başlatıyoruz. İstanbul'daki beş lisenin ikisi proje okulu ve diğer üç liseyi de proje okulu yapıp İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı himayesine alacağız" dedi.

11.11.2019Eğitim
4 kardeşin ölümü yürekleri yakmıştı İşte o evin fotoğrafları

4 kardeşin ölümü yürekleri yakmıştı! İşte o evin fotoğrafları

İstanbul, Fatih'te 4 kardeşin ölü bulunduğu evin içi görüntülendi.

7.11.2019Gündem
Okulun hem müdürü hem hademesi hem de ustası

Okulun hem müdürü hem hademesi hem de ustası

Muğla’nın Menteşe ilçesinde okul müdürü Reis Songur, sadece idareciliğini değil okulun tamirat ve tadilat işlerini de yapıyor. Yedi yıldır görev yaptığı okulda biten mesaiyle iş elbiselerini üzerine geçiren Songur, "İdarecilik sadece evrak takibinden ibaret değil. En ufak sıkıntıyı gördüğümde iş elbiselerimi giyiyorum. Bu okulun sadece müdürü değil, hademesi, kalorifercisi, tesisatçısı ve ustasıyım" dedi.

6.11.2019Eğitim
3 bin 300 nüfuslu Hasankeyfe 12 bin kitaplık kütüphane

3 bin 300 nüfuslu Hasankeyf'e 12 bin kitaplık kütüphane

ILISU Barajı projesi kapsamında yeni inşa edilen Batman'ın Hasankeyf ilçesinde TOKİ ve DSİ tarafından ilçenin mimarisine uygun kütüphane inşa edildi. Nüfusu 3.300 olan ilçenin yeni kütüphanesinde 12 bin kitap yer alıyor.

6.11.2019Gündem
Keder, kararlılık, zorunluluk

Keder, kararlılık, zorunluluk

Hakan Nesser Türkçeye ilk kez 2004 yılında, ‘Karambol’ romanı ile çevrilmiş ama hak ettiği ilgiyi bulamamıştı. Oysa Nesser hem ülkesi İsveç’te hem de 25 dünya dilinde 13 milyonu bulan satış rakamıyla uluslararası düzeyde çok okunan ve sevilen bir yazar. Bu ay içerisinde yayımlanan üç Hakan Nesser polisiyesi umarım yazarın ülkemizde de tanınmasını sağlar.

31.10.2019Kitap Sanat
Okullar ne zaman kapanacak Ara tatil tarihi nedir

Okullar ne zaman kapanacak? Ara tatil tarihi nedir?

Değişen eğitim sistemi ile birlikte hem öğrenciler hem de veliler bu yıl okulların hangi tarihte kapanacağını merak ediyorlar. Daha önceki yıllarda 15 tatil olarak bilinen eğitim sistemi, geçtiğimiz yıl değişerek süreleri daha kısalan bir tatil dönemine geçiş yapıldı. Peki Okullar ne zaman kapanacak? Ara tatil tarihi nedir?

30.10.2019Gündem
Kasım ara tatili ne zaman başlayacak Okullar ne zaman kapanacak

Kasım ara tatili ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman kapanacak?

"Kasım ara tatili ne zaman başlayacak?" sorusunun cevabı merak konusu olmaya devam ediyor. Okullarda ilk yarı dönemin ilerlemesiyle beraber ara tatiller takvimi merak konusu oldu. Eğitim hayatına farklı kademelerde devam eden milyonlarca öğrenci ve yüz binlerce eğitimci, kasım ve nisan aylarında yapılması planlanan ara tatillerden ilki için geri sayıma başladı. Peki, okullarda ara tatiller ne zaman?

29.10.2019Gündem
MEBden 1 milyon öğretmene dijital kitaplık

MEB'den 1 milyon öğretmene dijital kitaplık

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), 1 milyon öğretmen için kurduğu ve sanal marketlerden de kullanıma açılan dijital kitaplık, dünya klasiklerinden Türk edebiyatı dizisine ve eğitim tarihi eserlerine kadar çok sayıda kitaba ücretsiz erişim imkanı tanıyor.

27.10.2019Eğitim
MEBin ‘öğretmen kitaplığı’ uygulaması yayında

MEB'in ‘öğretmen kitaplığı’ uygulaması yayında

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Okumak, araştırmak, bilgiye ulaşmak için öğretmenlerimizin yolunu açan 'Öğretmen Kitaplığı' aplikasyonu yayında. Telefonunuza yüklediğiniz uygulamayla kitaplara ulaşabilir, yeni kitap güncellemelerini takip edebilirsiniz" dedi.

23.10.2019Eğitim
İstanbul Havalimanına 2 bin kitaplık kütüphane

İstanbul Havalimanı'na 2 bin kitaplık kütüphane

İstanbul Havalimanı (İGA) Kütüphanesi; Nobel ödüllü eserler, çocuk, yabancı dil, edebiyat kitaplarının aralarında bulunduğu 2 bini aşkın yayına ev sahipliği yapacak.

9.10.2019Keyif
Deprem uzmanları nasıl yaşıyor

Deprem uzmanları nasıl yaşıyor?

Evi döşerken alınacak önlemler, afet çantasına konacaklar, acil durum aile eylem planı oluşturma… Deprem uzmanları bu konularda ısrarla uyarıyor. Peki kendileri bunlara uyuyor mu? Birleşmiş Milletler Afet Riskleri Uzmanı Erdem Ergin ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy’u ziyaret ettik.

Mahkeme dosyasına girdi Çok konuşulacak olay yeri raporu...

Mahkeme dosyasına girdi! Çok konuşulacak olay yeri raporu...

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in, geçen yıl 28 Mayıs'ta saat 03.50'de plazanın 20'nci katından düşerek, hayatını kaybetmesiyle ilgili Çağatay Aksu (34) ve Berk Akand'ın (33) 'cinayet', 'nitelikli cinsel saldırı' ve 'hürriyeti tehdit' suçlarından tutuklu yargılandıkları Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi, geçen Mayıs ayında olay yerinde keşif yaptı.

11.09.2019Gündem
YouTube Premium abonesi olanlara önemli uyarı

YouTube Premium abonesi olanlara önemli uyarı

Google, YouTube Premium abonesi olan herkese bir e-posta yolladı ve platformda yapılan bir dizi değişikliğin duyurusunu yaptı. Peki yeni dönemde YouTube Premium nasıl olacak?

23.08.2019Teknoloji
Şehirdeki üst düzey mesleğini bıraktı Köyde çocukluk aşkı olan işe başladı

Şehirdeki üst düzey mesleğini bıraktı! Köyde çocukluk aşkı olan işe başladı

ANTALYA’da bir yedek parça firmasının Akdeniz bölge sorumlusu olan Ömer Mırçık(32), çok sevdiği hayvancılık uğruna işinden istifa edip, kurduğu çiftliğinde çobanlık yapmaya başladı. Kızı Duru’nun adını taşıyan çiftlikte 32 koyun ve keçi besleyen Mırçık, "Bazen huzur ve rahatlık, emin olun sizi, 5-6 bin liradan daha iyi yerlere getiriyor" dedi.

20.08.2019Ekonomi
Oturma Odanız İçin Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Oturma Odanız İçin Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Oturma odanızı canlandırmanın sayısız yolu vardır. Yaratıcı dekorlarla oturma odanıza sıcak tonlar ekleyebilirsiniz. Duvarlarınızı da desenli kağıtlarla örterek size ilham veren, içinizi açan ve yorgunluğunuzu alan bir yer haline getirebilirsiniz. Yazımızda sizlere bir oturma odasını evin en popüler mekanı haline nasıl getirebiliriz onu anlatacağız. İşte detaylar…

9.08.2019Ev Dekorasyon
Elif Şafak Booker’ın aday listesinde

Elif Şafak Booker’ın aday listesinde

Sadece Birleşik Krallık veya İrlanda’da yayınlanan kitapların aday olabildiği prestijli edebiyat ödülü The Booker Prize’ın bu seneki aday listesi açıklandı. Listede yer alan 13 isim arasında ‘On Dakika Otuz Sekiz Saniye’ romanıyla Elif Şafak da yer alıyor.

25.07.2019Kitap Sanat
Bu proje, bir kuşağın geleceğini  şekillendirme fırsatı

Bu proje, bir kuşağın geleceğini şekillendirme fırsatı

İstatistik ve davranışbilim uzmanı, New York Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Selçuk Şirin, üç yıldır üzerinde çalıştığı sosyal girişimcilik projesi ‘1 Milyon Kitap’la karşımızda. İlk 36 aylık dönemde anne-babaların çocuklarıyla birlikte okumaları için altı ciltlik bir kitap seti hazırlayan Şirin, bu sayede çocukların odaklanma, görsel algı, bilişsel ve dilsel beceri gibi temel yeteneklerinin gelişmesini amaçlıyor. Arapçaya çevrilip mülteci çocuklara da ulaştırılacak seti konuşmak üzere buluştuk, Türkiye’deki ebeveynleri de mercek altına aldık.

21.07.2019Hürriyet Pazar
Koku yoksa gastronomi de yok

Koku yoksa gastronomi de yok!

Türkiye’de koku denince akla gelen ilk isim Vedat Ozan. Bu alanda öğrendiklerimizin yüklü kısmını ona borçlu olduğumuzu söyleyebiliriz. Onun büyük emek harcayarak yazdığı, basımı beş yıla yayılan, dört ciltlik ‘Kokular Kitabı’ serisi de ‘Lezzetler’ başlığıyla tamamlandı. Ozan’la, hakkında ‘#sukitaplarbitsedekurtulsam’ etiketiyle kampanya başlattığı editörü Mesut Varlık’ı bir kahve sohbetinde yakalayıp kayda aldık. Varlık’ın sözleriyle; “Eğer bu ‘tadı damağınızda kalan’ bir söyleşi ise aromadır o, aroma!”

Sivasta lezzet, sanat, kitap aynı çatı altında bir araya geldi

Sivas'ta lezzet, sanat, kitap aynı çatı altında bir araya geldi

Sivas'ta bir süre önce hizmete giren restoran, kitap ve sanatseverleri buluşturuyor. Masalarına dünya ve Türkiye'nin yakından tanıdığı yazar ve düşünürlerin isimlerinin verildiği restoranda, kitapsever müşteriler için de kitaplık bulunuyor.

18.07.2019Nerede Ne Yenir
Yaz Aylarında Evinizin Neşesini Artırın

Yaz Aylarında Evinizin Neşesini Artırın

Yazın gelmesiyle birlikte ağaçlar yeşile kavuşuyor, çiçekler dans ediyor, kuşlar ise en güzel şarkılarını söylüyor. Siz de evinizde yapacağınız ufak ama etkili dokunuşlarla yazın enerjisini doyasıya hissedebilirsiniz. Bunun için renkleri ve çiçekleri kullanmanız yeterli. Evinizin havası değişecektir.

2.07.2019Ev Dekorasyon
Özgülgün çocuklar için yazdı

Özgülgün çocuklar için yazdı

Oyuncu ve yazar Özgür Özgülgün, bir kez daha çocuklar için kaleme aldı... Özgülgün'ün Davetsiz Dedektifler adlı dört kitaplık dizisi minik okurlarla buluşuyor.

23.05.2019Keyif
Öğrenciler ihtiyaç sahipleri için mobilya üretiyor

Öğrenciler ihtiyaç sahipleri için mobilya üretiyor

Hatay’da meslek lisesi öğrencileri, atölyelerindeki işlerden artan tahta parçalarını ihtiyaç sahibi aileler için mobilyaya dönüştürüyor. Mobilya bölümü alan şefi Ahmet Zeytineli, “Üretimden artan tahta parçalarından ihtiyaç sahibi aileler için mobilya üretiyoruz, şu ana kadar 30 ailenin tüm mobilya ihtiyacı karşılandı” dedi.

28.04.2019Eğitim
Umberto Eco’nun omuzlarında…

Umberto Eco’nun omuzlarında…

Çağımızın en önemli entelektüellerinden Umberto Eco’nun eseri ‘Devlerin Omuzlarında’, Milanesiana Festivali’nde anlatılan dersleri içeren bir ‘ders’ kitabı. Okurken, Umberto Eco’nun çağımızın ‘devi’ olduğunu her satırda tekrar tekrar etkilenerek görüyorsunuz.

25.04.2019Kitap Sanat
Üniversiteyi sarsan skandalın ardından yönetmelik değişti

Üniversiteyi sarsan skandalın ardından yönetmelik değişti!

ANKARA Üniversitesi'nde öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan B.'nin, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.'ye (23) şiddet uygulayıp tecavüz ettiği iddiası ile tutuklanmasının ardından, üniversite bünyesindeki Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (KASAUM) yönetmelik değişikliğine gidildi. Yeni yönetmelikte merkezin etkinlik alanlarını düzenleyen 6'ncı maddeye 'cinsel taciz veya şiddet olayları' ile ilgili yeni görev tanımı girdi.

19.04.2019Gündem
Dünyayı taşıyan sayfalar En iyi 10 kütüphane...

Dünyayı taşıyan sayfalar! En iyi 10 kütüphane...

Bazen araştırma yapmak, bazen sessiz sakin bir ortamda okumaya yoğunlaşmak, bazen de sadece o güzelim kokuyu içinize çekmek için... Sizi eski-yeni kitaplar arasında şahane bir tura çıkarıyoruz.

‘Alman ve Türklerin tepkileri arasında büyük fark yok’

‘Alman ve Türklerin tepkileri arasında büyük fark yok’

Türk asıllı Alman yazar ve film yönetmeni Su Turhan’ın Almanya’da ilk yayımlandığında büyük yankı uyandıran ‘Komiser Zeki Demirbilek’ serisinin ilk kitabı ‘Komiser Paşa’ nihayet Türkçede. Turan, “Zeki iki memleketi olan bir yabancı. Türk gibi hissediyor, futbolu, çayı ve rakıyı seviyor ama Alman yemeklerini ve birayı da” diyor.

4.04.2019Kitap Sanat
Kitaplar hareket eder mi

Kitaplar hareket eder mi?

Lydia Pyne’ın kaleme aldığı ‘Kitaplık’, kitaplık ve kütüphanenin kitap saklamaktan kültürel bir olguya dönüşmesini tartışıyor.

28.03.2019Kitap Sanat
Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Haymana'da vatandaşlara hitap etti. Erdoğan konuşmasında, "Seçimden sonra ekonomimizi bu tür saldırılara karşı daha güçlü hale getirecek yapısal reformları süratle gerçekleştireceğiz" dedi.

28.03.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Gönüllü sokak muhtarları aranıyor

  “Bir kentte yaşayanlar yerel yönetimlerin başarılı olmasını ister. Çünkü o başarı, hizmetlerin bireylere kolay ve rahat ulaşmasını sağlar, yaşamı güzelleştirir” demiştim. Tabii ki, bu başarı da iletişimle sağlanabilir.

18.02.2020

Edebiyat neye yarar?

Necip Tosun’un Edebiyat Atlası (*), edebiyat okuruysanız doğru yerde olduğunuzu, iyi bir edebiyat okuru değilseniz eksiğinizi irdeliyor.

30.11.2019

‘Hoş Sadâ’ üzerine

Bazı kitaplar vardır ki o konuda bir kitaplık kuruyorsanız mutlaka onu bulundurmalısınız. Bu tür kitaplardan biri de İbnülemin Mahmut Kemal İnal’ın ‘Hoş Sadâ’sıdır.

2.11.2019

Okuma seferberliği hedef 1 milyon çocuk

Selçuk Şirin Hoca’yı hepiniz tanıyorsunuz, New York Üniversitesi profesörlerinden. Davranış bilimi ve istatistik dersleri veriyor. Hiçbir zaman Türkiye’yle bağı kopmadı. Bebeklikten yetişkinliğe çocuk yetiştirme kılavuzu olan o nefis kitap, ‘Yetişin Çocuklar’ın da yazarı. Hoca dev bir hizmete daha imza attı. Diyor ki “İlk 36 ayda bebeğinizin kelime haznesini geliştirmezseniz, kendisini ifade etmekte yoksun çocuklar yetiştirmiş olursunuz, bebeğinizle kitap okumak bu kadar hayati önem taşıyor. Ama ülkemizde bir milyon çocuk, kitaplara ulaşamıyor!” O yüzden de Selçuk Şirin bir seferberlik başlattı. Hedef 1 milyon çocuğa ulaşmak! Bu seferberliğe hepimizin destek olması gerekiyor. Sadece online alışveriş yapanların değil, büyük kurum ve markaların da...

1.10.2019

İstanbul’da Korkutan Deprem

26 Eylül 2019’da İstanbul’da saat 13.59’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

27.09.2019

Az Işık İsteyen 4 Ev Yeşili

Az ışık alan ortamda da hayatta kalabilen bitkiler ile evinizin yarı aydınlık köşelerini de yeşillendirebilirsiniz.

5.08.2019

Sokak kitaplığı mı Tekel köşesi mi?

Bursa’da birçok noktada bulunan sokak kitaplıklarının amacının dışında kullanılır olmasındaki ayıp kimin?

13.06.2019

Çeşme - Alaçatı’nın yaz havası

Sezonda ne var, ne yok fevkalade merak edenler... İşte geldim buradayım. En tazesinden notlarımla karşınızdayım.

8.06.2019

İşten atıldığım gün şunlar olacak

Cübbeli ve müritleri şükür zikri çekecek.

4.06.2019

Alaçatı ve civarı yaza hazır

Nasıl Bodrum eski Bodrum değilse, Alaçatı da 10 yıl önceki Alaçatı değil. Her yıl biraz daha değişiyor. İşte bu sezon “yeni Alaçatı” ve civarında olup biteceklerin bol güneşli bir özeti...

12.05.2019

Doğru yoldayız

Gelişmiş ülkelerde her 4 öğrencinin 3’ü mesleki-teknik eğitim-öğretim yapılan okullara gidiyor. Bizde ise 300 yıldır sadece 1 öğrenci üretime dönük eğitim almakta. İşte bu nedenle orta gelir tuzağında sıkışıp kaldık. Kişi başına düşen milli gelirimiz 10 bin dolar sınırını geçemiyor.

10.04.2019

Jack London’ı yeniden okumak

Bazı yazarlar okunmazsa bir dönemin siyasal, toplumsal panoraması, insanları tanınamaz; böylece dünya edebiyatı hakkında bilgimiz eksik kalır. Jack London, bu tür yazarlardan biridir. Yordam Edebiyat’ın çıkardığı 10 kitaplık set bu yüzden önemli...

6.04.2019

Çelik Gülersoy’u anarak

Çarşamba günü Sultanahmet Soğukçeşme Sokağı’ndaki Çelik Gülersoy Vakfı’nın İstanbul Kitaplığı’nda bir televizyon çekimi yaptık.

29.03.2019

55. Kütüphane Haftası başladı

Hepimizin kütüphanecilere ödenemeyen bilgi borcu vardır. Belli yaşlarda, belli dönemlerde onların yardımıyla, katkısıyla başarılı olmuşuzdur.

26.03.2019