EKSTRA
MENÜ

Kırım Tatarları

Kırım Tatarları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kırım Tatarları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 210 Kırım Tatarları haberi bulunmuştur.

Kırım Tatarları Haberleri

Ukrayna, Türk dünyasıyla iş birliğini artırmak istiyor

Ukrayna, Türk dünyasıyla iş birliğini artırmak istiyor

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ile Kiev'de görüştü.

24.12.2020Dünya
Çiğ börek (çibörek) nasıl yapılır İşte adım adım çiğ börek tarifi

Çiğ börek (çibörek) nasıl yapılır? İşte adım adım çiğ börek tarifi

Çiğ börek ya da bir diğer adıyla çibörek, özellikle Eskişehir’de en çok yapılan ve tüketilen börek çeşitlerinden biri. Puf puf ve çıtır çıtır olması gereken çiğbörekte doğru kıvamı yakalamak için püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Peki, çiğ börek (çibörek) nasıl yapılır? İşte adım adım çiğ börek tarifi…

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar’dan Türkiye’ye minnettarız mesajı

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar’dan Türkiye’ye minnettarız mesajı

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, yaptığı açıklamada,Türk devletinin Ukraynanın toprak bütünlüğünü destekleme yönündeki resmi duruşu bizim için çok değerli. Türkiyeye, hem Ukrayna hem de Kırım Tatarlarlarına yönelik desteklerinden ötürü minnettarız dedi.

6.08.2020Dünya
Türkiye’nin tıbbi yardım malzemeleri Ukrayna’ya ulaştı

Türkiye’nin tıbbi yardım malzemeleri Ukrayna’ya ulaştı

Türkiye’nin yeni tip corona virüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Ukrayna’ya gönderdiği yardım malzemeleri teslim edildi.

8.05.2020Gündem
Osmanlı türbe mimarisinin seçkin örneği: Hatice Turhan Sultan Türbesi

Osmanlı türbe mimarisinin seçkin örneği: Hatice Turhan Sultan Türbesi

İstanbul Suriçi Eminönü Yeni Camii haziresine 1663 yılında Mimar Mustafa Ağa tarafından inşa edilen Hatice Turhan Sultan Türbesi'nde 5 Osmanlı Padişahı mezarı yer alıyor.

14.04.2020Seyahat
Ukrayna, Kırımlılar için yeni şehir kuracak

Ukrayna, Kırımlılar için yeni şehir kuracak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, Ukrayna'da yaşayan Kırımlılar için yeni bir şehir kurulması talimatı verdi.

14.02.2020Dünya
Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğandan İdlib açıklaması: Bunun sonuçları olacaktır

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib açıklaması: Bunun sonuçları olacaktır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'de 8 şehidin olduğu hain saldırı ile ilgili olarak, ''Bu, İdlib mutabakatının açık bir ihlalidir. Rejim için tabii ki bunun sonuçları da olacaktır." dedi.

4.02.2020Gündem
Son dakika haberi... Erdoğandan İdlib açıklaması: Gerek hava gerek kara olmak üzere gerekeni yapıyoruz

Son dakika haberi... Erdoğan'dan İdlib açıklaması: Gerek hava gerek kara olmak üzere gerekeni yapıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile yaptığı ortak basın toplantısında rejimin İdlib'de yaptığı hain saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuşmasında, "Üçü sivil beşi asker sekiz kişi şehit oldu. Artık dedik ki olacak gibi değil karşı cevaplar verildi. Şu anda kesinlikle biz de bu noktada gerek hava gerek kara olmak üzere bunları gerekenleri yapıyoruz gereken bedelleri ödetiyoruz ve ödetmeye devam edeceğiz' ifadelerini kullandı.

3.02.2020Gündem
Son dakika haberler.... Cumhurbaşkanı Erdoğandan İdlibdeki hain saldırıyla ilgili ilk açıklama

Son dakika haberler.... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib'deki hain saldırıyla ilgili ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti öncesi yaptığı açıklamada İdlib'de 4 askerin şehit olduğu saldırı ile ilgili olarak ''Türkiye bu saldırının cevabını vermiş durumda, vermeye devam ediyor'' dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyonda ilk belirlemelere göre karşı taraftan 30 ila 35 civarında Suriyeli'nin etkisiz hale getirildiğini de açıkladı. ''Fakat noktayı koymak yok, aynı şekilde operasyon devam ediyor'' diyen Erdoğan, ''46 rejim hedefine 122 fırtına, 100 havan mühimmatı ile atış yapılmıştır'' ifadelerini kullandı.

3.02.2020Gündem
Çiğ börek nasıl yapılır İşte kolay ve pratik çiğ börek tarifi ve yapımı

Çiğ börek nasıl yapılır? İşte kolay ve pratik çiğ börek tarifi ve yapımı

Sofralarımızda farklı çeşitlerle yer bulan böreğin şüphesiz ki en sevilenlerinden biri çiğ börek. İç harcında kıyma kullanılarak yapılan çiğ börek, incecik puf puf kabaran hamuru ile kahvaltı ve çay saatlerinde yer buluyor. Peki, çiğ börek nasıl yapılır? Çiğ börek malzemeleri nelerdir? İşte, İşte kolay ve pratik çiğ börek tarifi ve yapımı.

Çiğ börek nasıl yapılır Adım adım çiğ börek tarifi

Çiğ börek nasıl yapılır? Adım adım çiğ börek tarifi

Çiğbörek; kıyma, soğan ve baharat karışımının açılmış yufkaya konulup yağda kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir Kırım Tatar yemeğidir. Çiğ börek, Kırım Tatarları arasında adı birleşik olarak: Şırbörek, Şuberek, Çiberek, Çuberek, Çiborek şeklinde adlandırılır. Peki, çiğ börek nasıl yapılır? İşte adım adım çiğ börek tarifi

Adım Amerika ile birlikte atılıyor

Adım Amerika ile birlikte atılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile mutabakata varılan barış koridoruyla ilgili “Amerikalılarla birlikte bir harekât merkezinin kurulmasının kararı verildi. Adım atıldı mı atılmadı mı bu soru cevabını buluyor. Demek ki adım birlikte atılıyor” dedi. Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile ortak basın toplantısında özetle şunları söyledi:

8.08.2019Gündem
Erdoğan tarih vermeyeceğim dedi ve altını çizdi:.. O adım atılıyor

Erdoğan 'tarih vermeyeceğim' dedi ve altını çizdi:.. O adım atılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı ortak basın açıklamasında Kırım'ın yasadışı ilhakı için "tanımadık tanımayacağız" dedi. Erdoğan, ABD ve Türkiye arasında uzlaşıyla sonuçlanan görüşme ile ilgili ise "Harekat merkezi kurulmasının kararı verildi. Hareket merkezi kurulmasıyla beraber süreç başlayacak" ifadelerini kullandı.

7.08.2019Gündem
Ukraynadan Kırım Tatarlarına yönelik baskıya tepki

Ukrayna'dan Kırım Tatarlarına yönelik baskıya tepki

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kırım’da Tatarlara yönelik yeniden başlayan baskılara tepki gösterildi.

12.06.2019Dünya
Konyadaki Kırım Tatarlarının at sevgisi nesilden nesle aktarılıyor

Konya'daki Kırım Tatarları'nın at sevgisi nesilden nesle aktarılıyor

Kırım'dan 116 yıl önce göçtükleri Konya'nın Sarayönü ilçesine bağlı Konar mahallesinde geleneklerini yaşatan Kırım Tatarları, kültürlerinin olmazsa olmazı atlara bağlılıklarını sürdürüyor. Kırım Tatarları, anayurtlarından getirdikleri birçok geleneği yaşatmanın yanında atlara olan bağlılıklarıyla da dikkati çekiyor.

15.04.2019Seyahat
Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakının 5. yılı

Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakının 5. yılı

Rusya'nın Ukrayna'ya bağlı özerk yönetim olan Kırım'ı yasa dışı ilhakıyla sonuçlanan sözde referandum beş yıl önce düzenlendi.

16.03.2019Dünya
Çavuşoğlu-Klimkin ortak basın toplantısı

Çavuşoğlu-Klimkin ortak basın toplantısı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Türkiye ile olan iş birliğinin önemine vurgu yaparak, "Türkiye'nin daha fazla Ukrayna'da olmasını, Ukrayna'nın da daha fazla Türkiye'de bulunmasını istiyoruz." dedi.

1.02.2019Gündem
Erdoğan Trumpla o görüşmeyi anlattı: Halkbank konusunda talimat vereceğim

Erdoğan Trump'la o görüşmeyi anlattı: "Halkbank konusunda talimat vereceğim"

Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Yedinci Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ortak açıklama yaptı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile 10-11 Kasım'da yüzyüze görüşeceklerini açıkladı. (Trump ile yaptığı telefon görüşmesi) Malum finans meselesi ile alakalı Halk Bankası'na yönelik adımlardı. Bu konuları kendisiyle görüştük. Bu konularla ilgili de 'İlgili bakan arkadaşlarıma hemen talimatı vereceğim' dedi.

3.11.2018Gündem
Çiğ börek nasıl yapılır İşte tarifi

Çiğ börek nasıl yapılır? İşte tarifi

Çiğ börek nasıl yapılır sorusunun yanıtı sofrasında farklı lezzetler arayan vatandaşların araştırdığı ve sorguladığı konular arasında yer almaya başladı. Kırım Tatar yemeği olarak bilinen çiğ börek sofralara lezzet katmaya devam ediyor. Peki, çiğ börek nasıl yapılır? İşte tarifi.

21.10.2018Gündem
İç Anadolu’da bir Avrupa şehri: Eskişehir

İç Anadolu’da bir Avrupa şehri: Eskişehir

Eskişehir, Avrupa’nın şehirleri kadar güzel ve yaşanabilir bir şehirdir. Kışları çok soğuk geçse de insanların ve çevrenin güzelliği içinizi ısıtmaya yetecektir. Birçok caddesi ve sokakları ile her gününüz dolu dolu geçecek. Eskişehir’in adındaki eskiye aldanmayın, adı ‘eski’ ama kendisi yepyenidir Eskişehir’in…

31.01.2018Seyahat
Türkiye ile ilişkilerimiz aşırı derecede iyi

'Türkiye ile ilişkilerimiz aşırı derecede iyi'

Klimkin, Kiev’de katıldığı bir forumda, DHA’nın sorularını yanıtladı. Türk-Rus ilişkilerindeki yakınlaşmanın Türk-Ukrayna ilişkilerine, özellikle de Ukrayna’nın Kırım politikasına etkisinin olup olmadığı yönündeki soruya verdiği yanıtta, Türkiye’nin Kırım konusunda ilkeli bir duruşunun olduğunu ve bunun değişmediğini belirtti.

26.10.2017Dünya
Erdoğan istedi; İki Tatar lider serbest kaldı

Erdoğan istedi; İki Tatar lider serbest kaldı

Kırım’da Rus mahkemesinin hapis cezası verdiği Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov serbest bırakılarak dün Ankara’ya gönderildi.

25.10.2017Dünya
Türkiye devreye girdi... Serbest kaldılar

Türkiye devreye girdi... Serbest kaldılar

Rusya yönetiminin Kırım’da suç işledikleri gerekçesiyle farklı hapis cezalarına çarptırdığı Kırım Tatar Meclisi yöneticilerinden Ahtem Çiygöz ile İlmi Ümerov’u Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’den ricası üzerine serbest bırakıldıkları açıklandı.

25.10.2017Dünya
Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye 10 maddelik yanıt...

Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye 10 maddelik yanıt...

AK Parti Konya Milletvekili Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu bugünkü grup konuşmasında kendisini eleştiren MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye 10 maddelik uzun bir yanıt verdi. Davutoğlu 5’inci ve 7 maddelerde isim vermeden doğrudan Bahçeli’yi hedef aldıç

17.10.2017Gündem
Erdoğandan vize krizine ilk tepki Talimatı ben verdim

Erdoğan'dan vize krizine ilk tepki! Talimatı ben verdim

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’nin vize kararını “Çok çok üzüntü verici” diye değerlendirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ile basın toplantısında konuşan Erdoğan, gelişmeyi öğrendikten sonra Dışişleri Bakanı’na “Türkiye bir hukuk devletidir. Biz kabile devleti değiliz” dediğini, sonrasında ise mütekabiliyet esasına göre cevap verildiğini söyledi. Erdoğan bir soru üzerine “Kırım’ın ilhakını tanımayacağız” dedi.

9.10.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukraynada konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna'da konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan basın toplantısında ABD ile yaşanan vize krizi hakkındaki soruyu da cevapladı. Erdoğan, "Tabi bu karar her şeyden önce çok çok üzüntü verici. Yani Ankara’da büyükelçinin böyle bir kararı alarak uygulamaya sokması üzüntü verici. Dışişleri Bakanlığımız yetkilileri konuyla ilgili bunu duydukları anda girişimlerde bulunmak suretiyle muhataplarını aramışlardır. Tabi bakanımız bana bu konuyu ilettiği anda da kendilerine ben sadece şunu söyledim. "Türkiye bir hukuk devletidir. Her şeyden önce biz bir kabile değiliz. Bir kabile devleti de değiliz. Onların açıkladığı metin ne ise mütekabiliyet esasına dayalı olarak o metnin karşı metnini aynen bizim de Amerika’da yine büyükelçimiz anında açıklasın." Süreç bundan ibarettir" ifadelerini kullandı.

9.10.2017Gündem
Eurovisionda büyük kriz...

Eurovision'da büyük kriz...

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yapılacak 62. Eurovision şarkı yarışması, Rusya ile geçen yıl birincilik elde eden Ukrayna arasında adeta satranç oyunu haline dönüştü.

5.04.2017Dünya
Ve imzalar atıldı O ülkeyle pasaportsuz seyahat dönemi

Ve imzalar atıldı! O ülkeyle pasaportsuz seyahat dönemi

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ile Ukrayna arasında kimlik kartı ile seyahat edilebileceğine işaret ederek, "Bugün imzalamış olduğumuz iki ülke vatandaşlarının kimlik kartı ile seyahatine imkan veren, bir anlamda vize muafiyeti denebilecek anlaşmayla sonuçlandırmış bulunuyoruz" dedi. Yıldırım, "Öyle inanıyorum ki imzalanan bu anlaşmayla birlikte Ukrayna ile Türkiye arasında hem turizm faaliyetleri hem ekonomik faaliyetler hem karşılıklı yatırım faaliyetleri çok daha hızlı bir şekilde gelişecek" diye konuştu.

14.03.2017Ekonomi
36 saatte Eskişehiri keşfedin

36 saatte Eskişehir'i keşfedin!

Değişik mimarisi ile ilk bakışta sizi kendisine çeken Eskişehir öğrenci kenti olmanın çok ötesinde... Gelin 36 saatte Eskişehir'i keşfedelim...

Yazar Sonuçları

Trabzon-Erzincan mı, Samsun-Sarp hattı mı? Karadeniz’de tren kavgası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin Trabzon il kongresinde Trabzon-Erzincan Yüksek Hızlı Tren Projesi güzergâh etüt çalışmalarının gelecek yıl bitirileceğini açıklaması, Samsun-Sarp demiryoluna değinmemesi bölge halkını oldukça üzdü.

26.02.2021

İlaçta ve tıbbı cihazda pazarlık başladı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’in 2.3 milyar dolarlık ilaç borcu uyarısının ardından Ankara’da pazarlığa başlandığını duyurdu.

25.09.2020

Santur virtüözünün yeni CD’si

Türk müziğinin sevdiğim, dinlediğim sazlarından biri de santurdur.

15.12.2019

Yavru vatana Türkiye sevdalısı başbakan

İç ve dış politikaya o kadar daldık ki burnumuzun dibinde, en yakın olduğumuz Kıbrıs’taki önemli değişime tam hakkını veremedik. KKTC’nin yeni başbakanı Ersin Tatar’dan bahsediyorum. Ömer Bilge, dostumuz Tatar’la dış politika üzerinde ciddi bir söyleşi yaptı. Biz de direniş döneminin efsane ismi ve KKTC’nin ilk maliye bakanı Rüstem Tatar’ın oğlunun nasıl bir maliyeci olduğunu Hürriyet’in penceresinden gördük.

29.05.2019

Seçimler için bir Atatürk dersi

ATATÜRK, 1920’li yıllarda ‘ülke ve millet’ gerçekten hayat memat, yani beka tehlikesiyle karşı karşıyayken bir taraftan TBMM’yi kurmak için yoğun çalışmalarını sürdürüyor, diğer taraftan da Meclis’e halk tarafından seçilerek gönderilecek temsilcilerde aradığı özellikleri, halka ulaştırıyordu.

29.03.2019

Bursa’da bir şeyler oluyor

OSMANGAZİ Köprüsü’nden 100 lira vererek geçtik; yolumuz esasında Bursa...

14.03.2019

Kırım'ın tercihi Putin oldu

Rusya başkanlık seçimleri 18 Mart tarihinde yapıldı.

20.03.2018

İç Anadolu'nun modern şehri: Eskişehir

Gururla söyleyebilirim ki; bizim de temiz, büyük su kanalında yüzen teknelerimiz, su üstüne inşa edilmiş köprülerimiz, birlerce yıl olduğu gibi bugün de şehre yaşam olanağı sağlayan, eskiyi bozmadan modernleşmiş bir şehrimiz, gelenek ve göreneklerimize sahip çıkılarak, kendini geliştirmekte olan uygar ve çağdaş bir gençliğimiz var. “En iyi, en güzel “ şekilde şehirleşme ve toplum bilincinin olabileceğinin kanıtını sunan bu masalsı şehrimiz keşfedilmeyi bekliyor.

13.03.2018

Türk mutfağının gücü nereden geliyor?

Cevabı uzatmadan verelim; Anadolu’nun herkese kucak açmasından... Bu topraklara her gelen beraberinde malzemelerini, pişirme tekniklerini, yemeklerini ve deneyimlerini de getirmiş. Ortaya çok zengin bir mutfak çıkmış. Bana bunları, ‘Anadolu’nun Tadı Tuzu Kardeş Mutfaklar’ isminde çok sıkı bir kitap hatırlattı.

25.11.2017

Termik santral toprağın sağlığını bozar

TÜRKİYE’nin gıdasını üreten önemli tarım alanlarına kömür ocakları ve kömürlü termik santrallar kurulması planlanıyor.

17.05.2017

Kırım siyasetinden  neden uzak durulur

ESKİŞEHİR’de geçen hafta kaldığımız otelde Kırım Derneği’nin geleneksel Kırımlılar Gecesi vardı, oraya davet ettiler. Vali de gelmişti. Yemekte Eskişehir’in altı milletvekilinden sadece meslektaşımız Utku Çakırözer vardı. Yaptığı konuşmada ve sohbetimiz sırasında Eskişehir’in Türkiye’de en fazla Kırım Tatarı göçmeninin yaşadığı şehir olduğunu, derneğin de dünyadaki en etkili Kırım derneklerinin başında olduğunu belirtti.

30.01.2017