EKSTRA
MENÜ

Kanser Aşısı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 706 haberi bulunmuştur.

Kanser Aşısı Haberleri

Uğur hepimizi ikna etti Covid-19a karşı umut olan BioNTech aşısının ortaya çıkış hikayesi

'Uğur hepimizi ikna etti' Covid-19'a karşı umut olan BioNTech aşısının ortaya çıkış hikayesi

Dünyanın Covid-19'a karşı umudu olan Pfizer/BioNTech aşısı, BioNTech CEO'su Uğur Şahin'in kararlılığı ve ikna kabiliyeti olmasa hayatımızda olmayabilirdi. Aşının doğuşunun ilham verici hikayesine hazır mısınız?

23.04.2021Dünya
Bilim insanlarından kanser aşısı çalışması

Bilim insanlarından 'kanser aşısı' çalışması

Mersin Üniversitesi’nde (MEÜ) kanser çalışmaları alanında yetkin 18 akademisyen, kanser aşısı için bir araya geldi. Aşı ile kişiye özgü tedavi yöntemi geliştirilerek kanser ilaçlarının yan etkilerinin en aza indirilmesi hedefleniyor.

1.03.2021Gündem
İşte dünyanın konuştuğu o ekip mRNA aşıları o hastalıklara da umut olacak....

İşte dünyanın konuştuğu o ekip! mRNA aşıları o hastalıklara da umut olacak....

Koronavirüs aşısı ile adını tüm dünyaya duyuran Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci'nin başında bulunduğu ekip, mRNA aşıları ile Multipl Skleroza (MS) çare olmayı umut ediyor.  Geçtiğimiz haftalarda dünyaca ünlü tıp dergisi Science'da yayınlanan çalışmada, mRNA aşısı ile farelerin bağışıklık sistemi 'eğitildi' ve vücudun kendi dokusuyla savaşarak MS'e yol açmasının önüne geçildi.

31.01.2021Gündem
Rahim ağzı kanseri farkındalık ayı: Belirtileri neler, korunmak için ne yapmalı

Rahim ağzı kanseri farkındalık ayı: Belirtileri neler, korunmak için ne yapmalı?

Özellikle genç kadınların sağlığını tehdit eden bir hastalık olarak öne çıkan rahim ağzı kanseri, önleme, tanı ve tedavideki gelişmeler sayesinde korkutucu olmaktan çıkıyor. Peki, bu hastalıktan korunmak için neler yapmalı? Erken tanı yöntemleri var mı? Genç kadınlarda görülme nedenleri neler?

22.01.2021Sağlık
Geven otundan elde edilen molekül bağışıklığı uyarıyor

Geven otundan elde edilen molekül bağışıklığı uyarıyor

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve İzmir Biyotıp ve Genom Merkezinden (İBG) araştırmacılar, geven bitkisinin bir türünden saflaştırılan molekülün, kanser hastalarının bağışıklık sistemini güçlendirmede kullanılabileceğini bildirdi.

5.01.2021Teknoloji
İşte salgınlara karşı milyonların hayatını kurtaran bilim insanları

İşte salgınlara karşı milyonların hayatını kurtaran bilim insanları

Kovid-19 salgınının yayılımını durduracak aşıyı bulmak için zamana karşı yarış sürerken, tarihte milyonlarca kişinin ölümüne neden olan hastalıkların aşılarını bulan bilim insanlarının kıymeti, bu süreçte bir kez daha anlaşıldı.

27.04.2020Teknoloji
Bakan Varank Kök Hücre Enstitüsünü ziyaret etti

Bakan Varank Kök Hücre Enstitüsü'nü ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Bu yapıları Türkiye'nin hizmetine açmak, hatta uluslararası bir merkez haline getirerek dünyaya etki edecek kritik teknolojileri üretme çalışmalarımızı hızlandırmak istiyoruz." dedi.

24.11.2019Teknoloji
Bakan Varank, Kök Hücre Enstitüsünü ziyaret etti

Bakan Varank, Kök Hücre Enstitüsü'nü ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü'nün ulusal merkez olması için resmi süreçlerin devam ettiğini belirterek, bu gibi yapıları tüm Türkiye'nin hizmetine açmayı ve uluslararası bir hale getirerek dünyaya etki edecek kritik teknolojileri üretmek istediklerini bildirdi.

23.11.2019Ekonomi
Kanser aşısı için  Küba’dan heyet

Kanser aşısı için Küba’dan heyet

Sağlık Bakanlığı, Küba ile aşı, kanser aşısı ve ilaçları konusunda çalışma grubu kurma kararı alındığını belirterek, Küba’dan bir heyetin bu hafta Türkiye’ye geleceğini açıkladı.

28.05.2019Gündem
Son dakika... Sağlık Bakanlığından önemli anlaşma Kanser aşısı için çalışma grubu kuruluyor

Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan önemli anlaşma! Kanser aşısı için çalışma grubu kuruluyor

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Küba ile aşı, kanser aşısı ve ilaçları konusunda çalışma grubu kurma kararı alındı. Küba'dan bir heyet bu hafta ülkemize geliyor.

27.05.2019Ekonomi
Kanser tedavisinde Küba gerçeği

Kanser tedavisinde Küba gerçeği

CNN TÜRK'te Buket Aydın'ın sunduğu 40 programına konuk olan Prof. Dr. Canfeza Sezgin, kanser tedavisinde Küba ve İsrail gerçeğini anlattı.

10.04.2019Gündem
Kübalı kanser uzmanları İstanbulda anlattı: Yüzde 80 oranında...

Kübalı kanser uzmanları İstanbul'da anlattı: 'Yüzde 80 oranında...'

Küba'da kanser aşısını en fazla uygulayan 2 uzman doktor, Küba'daki sağlık çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dr. Garcia, "Aşı tedavisini yüzde 80 oranda kanserin 3. ve 4. evresindeki hastalara uyguluyoruz. Bu tedaviyle sağlık standardı yüksek ve uzun bir hayat sağlayabiliyoruz" dedi.

7.06.2018Gündem
Türk hastalardan Kübaya yoğun ilgi

Türk hastalardan Küba'ya yoğun ilgi

Son yıllarda, sağlık alanında ciddi bir başarı elde eden Küba, Türkiye’deki çok sayıda hasta için de umut kapısı olmuş durumda. Başta kanser olmak üzere,  saçkıran, sedef ve tavuk karası gibi hastalıkların tedavisinde büyük yol kat eden Küba’ya, Türkiye’deki hastalar tarafından yoğun ilgi görüyor. Türkiye’den özellikle kanser aşısı için Küba’ya giden isimler arasında ünlü sanatçı Arif Sağ da yer almıştı.

8.05.2018Sağlık
Kanserle mücadelede umut veren gelişmeler...

Kanserle mücadelede umut veren gelişmeler...

Ülkenin sağlık cephesinden sevindirici haberler var: Acıbadem Hücre Laboratuvarı’nın yöneticisi Prof. Dr. Ercüment Ovalı, kanserle mücadelede en başarılı yöntemlerden biri kabul edilen ‘immünoterapi’nin bir çeşidi olan ‘car-t hücre tedavisi’ni yakında Türkiye’de uygulamaya başlayacaklarını duyurdu. Projenin ayrıntılarını Ovalı’ya sorduk. Geçen hafta okuduğumuz ‘Küba’nın kanser aşısı artık Türkiye’de’ haberini, aşının ülkemize gelmesine öncülük eden isimlerden, Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Necdet Üskent’le konuştuk. Dünyadaki kanser çalışmalarıyla ilgili gelişmeleri New York Üniversitesi’nde Mikrobiyoloji ve İmmünoloji alanında doktora yapan Cihan Taştan anlattı.

15.07.2017Hürriyet Pazar
Onkologlar kanser aşısına temkinli

Onkologlar kanser aşısına temkinli

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet, Küba’da araştırmaları süren akciğer kanseri aşısıyla ilgili, “Her hastaya iyi gelmiyor. İlk sonuçları umut verse de söz konusu araştırmanın henüz klinik çalışmaları tamamlanmadı. İleri çalışmalar sürüyor” uyarısı yaptı.

20.09.2016Sağlık
Geleceğin lideri Canel devrimin mirasını taşıyabilecek mi

Geleceğin lideri Canel devrimin mirasını taşıyabilecek mi?

Küba’daki 10 günlük çalışmalarımız bize neyi gösterdi? Fidel Castro mı haklı? Ona diktatör diyenler mi? Karayipler’deki sosyalizm deneyimi dünya tarihini nasıl etkileyecek? Ve en önemlisi, iki yıl sonra son Castro da görevi bıraktığında adada neler yaşanacak?

13.09.2016Gündem
İnsanlığa en büyük hediye Küba’dan mı geliyor

İnsanlığa en büyük hediye Küba’dan mı geliyor?

Küba en yoksul dönemlerde bile bilim ve araştırmadan vazgeçmedi. En büyük mucize de sağlık alanında oldu. Tahmini ömür süresi 80 yıl, ABD’den fazla. Bebek ölümleri bazı yerlerde sıfır! Hastaneler herkese bedava. Ama esas bomba, kanser aşısı Cimavax. Japonya ve Avrupa’dan sonra Amerika da klinik testlere başladı. Kübalı idealist doktorlar 5-10 yıl içinde insanlığa yüzyılın hediyesini, Castro kardeşlere de “altın vuruş” fırsatını verebilir.

12.09.2016Gündem
Kadın Sağlığı Ergenlik Döneminde Başlar

Kadın Sağlığı Ergenlik Döneminde Başlar!

Genç kızlığa ilk adım atıldığında başlayan ve yaşam boyunca devam eden gelişim ve sağlıklı yaşlanmak için yapılması gerekenleri Hisar Intercontinental Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Kara ile konuştuk…

Çocuklarda aşının önemi ve aşı takvimi

Çocuklarda aşının önemi ve aşı takvimi

Aşılama takvimi ve hangi aşıların yapılacağı, temel bir program şeklindendir.

Kişiye özel kanser aşısı geliştirildi

Kişiye özel kanser aşısı geliştirildi

Amerikalı bilim adamları, "kişiye özel" kanser aşıları geliştirdi.

3.04.2015Avrupa

Dünyadaki en yüksek Ar-Ge yatırımı onkolojiye yapılıyor

Roche Onkoloji Global Medikal Direktörü Dr. Niko Andre, Ar-Ge’ye günde 24 milyon İsviçre frankı (günde 59 milyon TL) ayırdığını, bunun yaklaşık yarısının onkolojiye gittiğini söyledi. Bu bütçe dünyadaki tüm endüstriler içinde en yüksek yatırımlar arasında.

15.06.2014Ekonomi
Akciğer kanseri aşısında son aşamaya gelindi

'Akciğer kanseri aşısında son aşamaya gelindi'

Dünya genelinde çok sayıda kişinin ölümüne yol açan akciğer kanserine yönelik Küba'da geliştirilen ve klinik araştırmalar kapsamında hastalara uygulanan aşıda son aşamaya gelindi. Aşının gönüllü hastalara yapılan uygulamasına ilişkin Faz 3 sonuçları, 2015 yılında açıklanacak.

27.05.2014Gündem
Yeni umut Kanserajan

Yeni umut Kanserajan

İmmüno-Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Çelik, onkologların buluştuğu kongerede, dünyadaki değişik tümörlerle savaşacak 33 molekül-ajanın 19’unun Türkiye’de ruhsatlı olduğunu, 14’ünün de 2014’te ruhsatlandırılacağını duyurdu. Çelik, “Bu yöntemle kanserli hücrelere zarar verip kişinin yaşam süresini uzatıyorsunuz” dedi.

17.05.2014Kelebek
Kanser aşısının mucidi aşıyı anlattı

Kanser aşısının mucidi aşıyı anlattı

Küba'da uygulanmaya başlanan akciğer aşısının mucitlerinden ve Havana Moleküler İmmünoloji Merkezi’nin Direktörlerinden Dr. Kalet Leon Monzon, İstanbul AR-EL Üniversitesi'nin davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

6.05.2014Kelebek
Rahim ağzı kanser aşısı ücretini devlet ödeyecek

Rahim ağzı kanser aşısı ücretini devlet ödeyecek

İZMİR’de lise öğrencisi C.D., binlerce kadının ölümüne neden olan rahim ağzı kanserinden korunmak için geçen yıl Gardasil aşısını üç doz olarak toplam 805.40 TL’ye eczaneden alıp yaptırdı.

6.12.2013Ege
Milli ilaca para desteği

Milli ilaca para desteği

Hükümet, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda ilaca ‘yerli’ teşviği vermeye hazırlanıyor.

6.08.2013Ekonomi
(Gen) Prostat kanserine, aşı ile tedavi

(Gen) Prostat kanserine, "aşı" ile tedavi

Prostat kanserinde, hormon ve kemoterapi seçeneklerinin yanı sıra artık "aşı" ile tedavi de mümkün hale geldi.

29.04.2013Sağlık
Kanser aşısı işe yarıyor mu

Kanser aşısı işe yarıyor mu

Kanser tedavisi veya kanser oluşumunu engellemek amacıyla geliştirilen tümör aşıları, vücudun bağışıklık sistemini tümöre karşı duyarlı hale getiriyor. Aşı ile hedeflenen, bağışıklık sisteminin vücudun diğer hücrelerine zarar vermeden kanserli hücrelerin yok edilmesini kolaylaştırması.

18.02.2013Sağlık
Kanser aşısı geliyor

Kanser aşısı geliyor

Kanserle ilgili son yılların belki de en umut verici haberi Georgia Üniversitesi'nden geldi.

16.12.2011Gündem
Kanserin aşısı geliyor

Kanserin aşısı geliyor

Kanserle ilgili son yılların en umut verici haberi...

16.12.2011Sağlık
Kanser aşısı geliyor

Kanser aşısı geliyor

Kanserle ilgili son yılların belki de en umut verici haberi Georgia Üniversitesi'nden geldi.

16.12.2011Gündem
Kanserde aşı 2020’de hazır

Kanserde aşı 2020’de hazır

Farelerde meme tümörünü yüzde 80 yok eden bir aşı geliştirildi. Kanser aşısı, her şey yolunda giderse, 2020’de insan hayatı kurtaracak.

15.12.2011Gündem
Onkologlardan Kritik Uyarı

Onkologlardan Kritik Uyarı

Kanserde aşı tedavisi hakkında çarpıcı açıklama!

17.05.2011Sağlık
Kanser aşısına açıklama

Kanser aşısına açıklama

Hastalara uygulanan kanser aşısına Onkoloji Derneği'nden açıklama geldi.

14.05.2011Kelebek
Kas erimesine karşı büyük umut

Kas erimesine karşı büyük umut

Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü önemli bir başarıya imza atarak kök hücreden kas ürettiklerini açıkladı. Bu yöntemin geliştirilmesiyle kas erimesi hastalığı yüzünden felçli kalanlar tedavi edilebilecek.

21.01.2011Gündem
Prostat Kanserinde Aşı Tedavisi

Prostat Kanserinde Aşı Tedavisi

Prostat kanserinde yaşam kalitesini artıran aşı tedavisi nasıl uygulanıyor?

9.12.2010Sağlık

Yazar Sonuçları

FETÖ, Prof. Ovalı’yı da hedefine almıştı

Koronavirüs tedavisi üzerinde bir süreden bu yana çalıştığı bilinen Türk doktor Prof. Ercüment Ovalı, müjdeli haberi sosyal medya hesabından duyurdu. Geliştirdikleri tedavinin onaylandığını aktaran Ovalı, “Ve COVID-19 immün plazma ve tedavisi onaylandı. Kök hücre ise yolda...” dedi.

8.04.2020

Bal Kansere İyi Gelir mi?

Bal; bal arısının nektarlardan yaptığı doğal bir üründür. Yapısında, vitamin, mineral ve diğer güçlü anti-oksidan maddeleri içerir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde, o bölgenin çiçek nektar yapılarına göre 300’den fazla bal çeşidi olduğu tahmin edilmektedir.

26.02.2020

Küba’da kanser aşısı

Arif Sağ neden kanser tedavisi için başka bir yere değil de Küba’ya gitti?

13.12.2017

Küba’daki sağlık sektörü

THY’nin haftada üç gün olarak başlattığı İstanbul-Havana direkt uçuşuyla gittiğim Küba seyahati benim için bol sürprizli oldu.

27.12.2016

HPV virüsünün ve aşısının tüm detayları

Konuyla ilgili merak edilenleri Dr. Yasemin Fatih Amato cevapladı.

13.03.2012

HPV virüsü ve aşısı, 5 yıl sonra tekrar tartışılıyor...

Sağlık alanında gelişmeler her gün artmakla birlikte, beraberinde çok derin ve karmaşık tartışmaları da getiriyor. Son günlerde dünya genelinde HPV (Human Papilloma Virus) üzerine bilgi kirliliği olmaya başladı.

12.02.2012

Okulun ilk günü

Ve okullar başladı.Alya’yı sevgilimle birlikte götürdük. Ama içimiz pır pır. Dokunsan ağlayacak haldeydim. Gerçi bunun haber değeri yok. Utanmıyorum, gizlemiyorum.

16.09.2011

Bir kanser doktorunun ego sahibi olması mümkün mü?

BAZEN sizi kötü emellerime alet ediyorum. Dr. Sualp Tansan benim çok merak ettiğim bir onkologdu. Karşısına dikildim, sordum.

12.09.2011