EKSTRA
MENÜ

Kades

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 300 haberi bulunmuştur.

Kades Haberleri

Son dakika... İçişleri Bakanı Soylu: Kadına vuracağına kendine vur

Son dakika... İçişleri Bakanı Soylu: Kadına vuracağına kendine vur

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Balıkesir'da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Mülki İdare Amirleri Eğitim Semineri'nde konuştu. "KADES ile çok önemli bir yol aldık. İllaki burada bir cinayet olması gerekli değil. Bizim görevimiz önleyici olmaktır. Bu mesele tabelaya 2 slogan yazmakla çözülmüyor. Dertleri işi odağından ayırmak" diyen Soylu, "Kadına şiddet, dövmek, şiddet ortaya koymak, bunlar ne demek? Bu yakışır mı? Bizim anlayışımızla örtüşür mü? Sinirlenecekmiş. Kadına vuracağına kendine vur, delikanlısın ya. " ifadelerini kullandı.

24.11.2020Gündem
Kendinize gelin yahu

Kendinize gelin yahu

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Değerlendirme Toplantısı’na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Erkeklere sesleniyorum, kendinize gelin, fiziksel olarak güçlü olabilirsiniz, böyle bir ayıp olur mu? Neyi tatmin ediyorsun? Neyi ortaya koyuyorsun? Neyi sağlıyorsun? Hangi duygunu yüceltiyorsun? Ayıptır” dedi.

24.11.2020Gündem
Son dakika... Bakan Soylu erkeklere seslendi: Kendinize gelin... Böyle bir ayıp olur mu

Son dakika... Bakan Soylu erkeklere seslendi: Kendinize gelin... Böyle bir ayıp olur mu

Aile içi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Çok yanlış bilgilendirmelerle karşı karşıya kaldığımızı ifade etmek istiyorum. Çırpınıyoruz bir şiddet olmasın diye. Her sabah bu rakamları alıyoruz. Azaltabiliyor muyuz, nerede eksiğimiz var…" diyen "Bu nasıl böyle olur diye neredeyse kıyameti koparıyoruz. Titizleniyoruz ama maalesef yanlış rakamlar yüzünden esir kalıyoruz. Biz neden bu rakamları yanlış verelim?" ifadelerini kullandı. Soylu konuşmasının devamında "Erkeklere sesleniyorum: Kendinize gelin yahu. Fiziksel olarak güçlü olabilirsiniz. Böyle bir ayıp olur mu? Neyi tatmin ediyorsun? Neyi ortaya koyuyorsun?" dedi.

23.11.2020Gündem
Turnalar uçun, dileğimi getirin

Turnalar uçun, dileğimi getirin

Çorum'da Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla bin çocuk, dileklerini yazıp origami yöntemiyle turna kuşu şekli verdiği kağıtları, balona bağlanıp gökyüzüne bırakıldı.

14.11.2020Eğitim
İstanbul Arkeoloji Müzeleri yenilenen bölümleriyle tarihimize ışık tutuyor

İstanbul Arkeoloji Müzeleri yenilenen bölümleriyle tarihimize ışık tutuyor

Lahitler, tabletler, mumyalar, heykeller, takılar ve yazıtlar... Tarihi modern bir dille anlatmayı hedefleyen İstanbul Arkeoloji Müzeleri, eski ismiyle Müze-i Hümayun yenilenen bölümleriyle ziyaretçilerini bekliyor. İşte yapılan yenilikler...

Son dakika... Maskesiz şoföre 6 yıl istendi

Son dakika... Maskesiz şoföre 6 yıl istendi

Maske takması için kendisini uyaran kadın yolcuyu darp eden, istediği durakta indirmeyen otobüs şoförü hakkında 6 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

8.10.2020Gündem
Müzelerdeki mutlaka görmeniz gereken 6 eser

Müzelerdeki mutlaka görmeniz gereken 6 eser

Anadolu’da yaşayan kadim medeniyetler ve imparatorluklar arkalarında paha biçilemeyecek sayısız eser bıraktı. Peki kaçından haberdarsınız? Sizin için en önemli 6 eseri seçtik.

7.10.2020Seyahat
Doğaseverlerin yeni gözdesi: Budaközü Vadisi

Doğaseverlerin yeni gözdesi: Budaközü Vadisi

Hititlerin başkenti Hattuşa’da bulunan Budaközü Vadisi doğaseverlerin yeni gözdesi oldu. Tarih ve kültür turizmi meraklılarının uğrak noktalarından birisi olan Boğazkale, şimdilerde Hattuşa Milli Parkı sınırlarında yer alan Budaközü Vadisi yürüyüş parkuru ile özellikle doğaseverlerin yoğun ilgisini çekiyor. Vadinin sahip olduğu doğal güzellik insanları adeta büyülüyor.

6.10.2020Seyahat
Son dakika haberi...  İçişleri Bakanı Süleyman Soyludan flaş açıklamalar

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan flaş açıklamalar

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Alınan tedbirler sayesinde kadın cinayetleri oranı, yılbaşından itibaren yüzde 29 düştü. Dünyada (milyon kişi başına) kadın cinayet oranı 13 iken Türkiye'de 3,8. Mücadelemiz, kadına karşı tek bir şiddet olmayana dek devam edecek. Aile içi şiddetle mücadeleyi hep birlikte başaracağız." açıklamasında bulundu.

3.10.2020Gündem
Son dakika... Bakan Selçuk CNN Türkte açıkladı: Aralık sonuna kadar uzatacak fonumuz var

Son dakika... Bakan Selçuk CNN Türk'te açıkladı: Aralık sonuna kadar uzatacak fonumuz var

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CNN Türk'te yayınlanan Hakan Çelik'le Hafta Sonu programında soruları yanıtladı. Bakan Selçuk çocuklara yönelik çalışmalar yapıldığını ve muzır müdahale programı düzenlendiğini belirtti. Bakan Netflix hakkında da açıklama yaptı.

12.09.2020Ekonomi
Çorumda denetimlerde polisi gören maskesini taktı

Çorum'da denetimlerde polisi gören maskesini taktı

ÇORUM'da polis ekipleri, kentin işlek cadde ve meydanlarında koronavirüs denetimleri yaptı. Ekipler kendilerini görünce maske takanlara, "Polisi gördüğünüz için değil, sağlığınız için maskenizi takın” dedi.

5.09.2020Gündem
Genç kızlara cinsel organını gösteren sapık: Beni öldürün

Genç kızlara cinsel organını gösteren sapık: Beni öldürün

Çorum’da Sinan Ö. (40), banka oturan genç kızlara cinsel organını gösterdiği iddiasıyla yaşanan polis kovalamacasının ardından yakalandı. Şüpheli, polis ekiplerine "Öldürün beni daha iyi" dedi.

18.08.2020Gündem
Işık ülkesi Likya’ya yolculuk

Işık ülkesi Likya’ya yolculuk

Prehistorik dönemlere kadar giden tarihiyle hem Anadolu’nun geçmişini anlamak hem de Hititleri ve Kadeş Antlaşması’nı kavramak açısından eşsiz bir laboratuvar olan Likya uygarlığı, ‘Lukka’dan Likya’ya’ adlı çalışmada geniş bir perspektifle ele alınıyor. Elimizdeki çalışma, kadim Anadolu halkı Lukka’nın yarattığı bu etkileyici uygarlığı, geçmişin ‘ışık ülkesi’ni tanımak için derli toplu bir fırsat...

13.08.2020Kitap Sanat
Son dakika... İçişleri Bakanlığı duyurdu: Bayram tatilinde acı bilanço

Son dakika... İçişleri Bakanlığı duyurdu: Bayram tatilinde acı bilanço!

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, bakanlık faaliyetlerini içeren ‘Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda  önemli açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Kurban Bayramı tatilinde meydana gelen trafik kazalarında 60 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

5.08.2020Gündem
İstanbulun müzeleri bayramda ziyaretçilerini bekliyor

İstanbul'un müzeleri bayramda ziyaretçilerini bekliyor

İstanbul'un en çok ziyaretçi çeken müzeleri, sanat ve tarih meraklılarını Kurban Bayramı'nda da ağırlamaya devam edecek.

29.07.2020Seyahat
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Kadına şiddete karşı alarm halindeyiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Kadına şiddete karşı alarm halindeyiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir radyo programında kadına yönelik şiddetle ilgili alınan önlemlerden söz etti. Kadın Destek Uygulaması KADES’ten bahseden Bakan Soylu, bir tıkla acil yardım talebinde bulunulabilen akıllı telefon uygulamasının 473 bin kişi tarafından indirildiğini, bu uygulamadan gelen 35 bin ihbara güvenlik birimlerinin hızlıca müdahale ederek gerekli işlemleri yaptığını söyledi.

23.07.2020Gündem
Kadın Destek Uygulaması (KADES) nedir

Kadın Destek Uygulaması (KADES) nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğünce kullanıma sunulan Kadın Destek Uygulaması (KADES), şiddet veya cinsel saldırı gibi zor durumlarla karşılaşan kadınların kullandığı önemli bir uygulama olarak dikkat çekiyor. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığınca hayata geçirilen KADES, şiddet mağduru ya da cinsel saldırıya uğrayan kadınların en büyük yardımcılarından birisi. İşte, KADES hakkında bilgi...

22.07.2020Gündem
Göbeklitepeden Cumhuriyet Dönemine Anadolu

Göbeklitepe'den Cumhuriyet Dönemi'ne Anadolu

Geçtiğimiz günlerde "Türkiye'nin Hazineleri-Tahtın Yüzleri" sergisiyle açılan İstanbul Havalimanı Müzesi ziyaretçilerine Göbeklitepe'den başlayan ve Cumhuriyet Dönemi'ne uzanan bir Anadolu medeniyeti sunuyor.

21.07.2020Keyif
İstanbul Havalimanında Türkiyenin Hazineleri, Tahtın Yüzleri Sergisi

İstanbul Havalimanı'nda 'Türkiye'nin Hazineleri, Tahtın Yüzleri' Sergisi

Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olan İstanbul Havalimanı, kültür alanında da adından söz ettirmeye devam ediyor. Havalimanı'nda bin metrekarelik alan üzerine kurulan 'Türkiye'nin Hazineleri, Tahtın Yüzleri' adlı sergisiyle yolcular Anadolu Uygarlığı'na ait orijinal eserleri yakından görme fırsatı buluyor.

21.07.2020Seyahat
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ortak Miras Ögeleri konu anlatımı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ortak Miras Ögeleri konu anlatımı

Sosyal bilgiler dersi özellikle ortaokul kısmında oldukça önemli olan derslerin başında gelir. Öğrencilere önce yakın çevrelerini daha sonra yakın çevreden hareketle daha uzak çevreleri tanıyarak hayatları hakkında yorum yapabilmeleri için sosyal bilgiler dersi çok gerekli ve önemli bir derstir. Bu sebeple Özellikle 5. Sınıfta almaya başlayan Sosyal Bilgiler dersi ve bu dersin içeriği öğrencilerin geçmişte yaşayan medeniyetleri tanıyarak geleceklerine dair yorum yapabilmelerini sağlar. 5. Sınıf sosyal bilgiler ortak miras ögeleri ile ilgili detaylara yer verdik.

20.07.20205. SINIF
30 bin kadını kurtaran buton

30 bin kadını kurtaran buton

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında telefonlar için oluşturulan Kadın Destek Uygulaması’nı, kurulduğu 2018 yılından bu yana 453 bin 12 kadının indirdiğini ve 30 bin 601 kadının şiddet ihbarında bulunduğunu açıkladı.

20.07.2020Gündem
Ölmek bizim kaderimiz mi

Ölmek bizim kaderimiz mi

Birlikte yaşadığı ve 4 yıldır şiddet gördüğünü iddia ettiği Ümit Masat tarafından bıçaklanan ve şans eseri hayatta kalan Necla Kenar, tehdit edilince şikâyetinden vazgeçti. Ölüm korkusuyla yaşayan ve işe gidemeyen Kenar, “Türkiye’de kadınların kaderi öldürülmek mi olacak?” dedi

20.07.2020Gündem
İstanbul Havalimanı Müzesi, “Türkiye’nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri” sergisiyle açıldı

İstanbul Havalimanı Müzesi, “Türkiye’nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri” sergisiyle açıldı

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olarak havalimanı olmaktan öte kültür ve sanat mekânı da olan İstanbul Havalimanı, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek havalimanı müzesini yolcularının hizmetine sundu. “Türkiye’nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri” isimli sergiyle hizmete giren İstanbul Havalimanı Müzesi’nin açılışını, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı.

17.07.2020Ekonomi
İstanbul Havalimanı Müzesi Türkiyenin Hazineleri-Tahtın Yüzleri sergisiyle açıldı

İstanbul Havalimanı Müzesi 'Türkiye'nin Hazineleri-Tahtın Yüzleri' sergisiyle açıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Türkiye'ye gelip, İstanbul'a indikten sonra başka bir ülkeye gidecek misafirin aklını çelmek, Anadolu'nun farkındalığını yaratmak için böyle bir projeyi hayata geçiriyoruz" dedi.

17.07.2020Keyif
İstanbul Havalimanı Müzesi Türkiyenin Hazineleri-Tahtın Yüzleri sergisiyle açıldı

İstanbul Havalimanı Müzesi 'Türkiye'nin Hazineleri-Tahtın Yüzleri' sergisiyle açıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Türkiye'ye gelip, İstanbul'a indikten sonra başka bir ülkeye gidecek misafirin aklını çelmek, Anadolu'nun farkındalığını yaratmak için böyle bir projeyi hayata geçiriyoruz" dedi.

17.07.2020Seyahat
Dostlarımız için HAYDİ

Dostlarımız için HAYDİ

Hayvanlara kötü muamele ve işkencenin tek tuşla ihbar edilebileceği HAYDİ (Hayvan Durum İzleme) uygulaması eylülde hayata geçiyor. Uygulamayı tanıtan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hayvan dostlarımızla ilgili çok sayıda ihbar alıyorum” dedi.

9.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Bakanlıktan aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarına ilişkin açıklama

Son dakika haberi: Bakanlıktan aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarına ilişkin açıklama

İçişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamada, ''Aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarıyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar, alınan önlemler sonucu 2020 yılının 6 aylık döneminde kadın cinayetlerinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 oranında düşüş sağlandı.'' denildi.

2.07.2020Gündem
İçişleri Bakanlığı: Kadın cinayetleri yüzde 35 oranında düştü

İçişleri Bakanlığı: Kadın cinayetleri yüzde 35 oranında düştü

İÇİŞLERİ Bakanlığı, yılın ilk 5 aylık döneminde kadın cinayetlerinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 oranında düşüş sağlandığını açıkladı.

1.06.2020Gündem
Covid-19 pandemisi sürecinde kadınlara barınma hizmeti

Covid-19 pandemisi sürecinde kadınlara barınma hizmeti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Covid-19 pandemisi sürecinde, güvenlik yönünden risk altında bulunmayan, sadece barınma amacıyla kadın konukevlerine başvuran kişilere barınma imkanı sağlanıyor.

7.05.2020Ekonomi
Kadınlara ses verelim

Kadınlara ses verelim!

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı gönüllüleri Selime Büyükgöze ve Leyla Soydinç, bu süreçte artan kadına şiddet vakalarını ve çözüm önerilerini anlatıyor.

İçişleri Bakanlığı: Yılın ilk 3 ayında kadın cinayetleri yüzde 22 oranında azaldı

İçişleri Bakanlığı: "Yılın ilk 3 ayında kadın cinayetleri yüzde 22 oranında azaldı"

İçişleri Bakanlığı, yılın ilk 3 ayında kadın cinayetlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 oranında azaldığını bildirdi.

3.04.2020Gündem
15 gün içinde 18 kadın öldü

15 gün içinde 18 kadın öldü

Koronavirüs sebebiyle evlere kapanan kadınların ardından kadın kuruluşları, karantina döneminde erkek şiddetinin azaltılması için yapılması gerekenlerle ilgili yol haritaları ve önerilerini paylaştı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, ülkede koronavirüs tespit edildikten sonra ilk 15 gün içinde 18 kadının öldürüldüğünü açıkladı.

1.04.2020Gündem
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kurucusu ve temsilcisi Gülsüm Kav’ın kitabı ‘Yaşasın Kadınlar’ raflarda... Yeni Havva’lar, eski Âdem’leri yenecek

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kurucusu ve temsilcisi Gülsüm Kav’ın kitabı ‘Yaşasın Kadınlar’ raflarda... Yeni Havva’lar, eski Âdem’leri yenecek!

Türkiye’yi sarsan Münevver Karabulut cinayetinden sonra, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganıyla bir araya geldiler. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nu kurdular. Aradan geçen 10 yılda önce ‘kadın cinayeti’ teriminin akıllara yerleşmesini sağladılar. Sonra erkek şiddetine maruz bırakılan kadınların sayısını tuttular. Dahası da var; kayıp yaşayan ailelere destek verdiler, davaları takip ettiler, eylemler yaptılar, sosyal medya kampanyaları yürüttüler, yasa teklifleri hazırladılar... Platformun temsilcisi Kav bütün bu mücadelenin hikâyesini bir kitapta topladı. Bu yıl PEN Duygu Asena Ödülü’nü de alan Kav, “Duygu Asena rahat uyuyabilir artık. ‘Kadının adı yok’ denen günlerden kadının ‘Benim de bir adım var’ diye kafasını kaldırdığı bir döneme geçtik” diyor.

Devlet destekleri kadınların gücüne güç kattı

Devlet destekleri kadınların gücüne güç kattı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca "İş'te Anne" projesiyle çalışma hayatına girmek isteyen 22 bin kadına eğitim verildi, 17 yılda 1 milyon 906 bin 23 kadın, İŞKUR'un aktif iş gücü programlarından yararlandı.

7.03.2020Ekonomi
Kadın cinayetleri son iki ayda yüzde 32 oranında düştü

Kadın cinayetleri son iki ayda yüzde 32 oranında düştü

Aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlemesine yönelik alınan tedbirler etkisini göstermeye başladı. Bu yılın ilk iki ayında meydana gelen kadın cinayetleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 düştü.

3.03.2020Gündem
Kadını şiddetten koruyan iki karar

Kadını şiddetten koruyan iki karar

‘Aile Bakanlığı’na haber vermedin’ tahliyesine son. Sokakta 12 kez bıçaklayana ‘tahrik indirimi’ olamaz

1.03.2020Gündem
Kadın cinayetleri geçen yılın Ocak ayına göre yüzde 23 azaldı

Kadın cinayetleri geçen yılın Ocak ayına göre yüzde 23 azaldı

Türkiye’nin kanayan yarası olan aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarıyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar ve alınan önlemler sonuç vermeye başladı. 2020 yılının ilk ayında kadın cinayetleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 azaldı.

4.02.2020Gündem
İnecek var duyan yok Kadınların geceleri sahip oldukları hakkı denedik ama...

İnecek var duyan yok! Kadınların geceleri sahip oldukları hakkı denedik ama...

İstanbul’da hayata geçen, ‘kadınların İETT otobüslerinden istedikleri yerde inebilmesi’ uygulamasının üzerinden 3 yıl geçti. 2016’da dönemin İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapılan bir açıklamayla duyurulan uygulama yazılı olarak da hayata geçti. Gece 22.00-05.00 saatleri arasında farklı otobüslerde yolculuk yaparak durumu test ettik. Ancak ne şoförlerin ne de kadın yolcuların uygulamadan haberi vardı. Aldığımız yanıtlar ise birbirinin aynıydı:

29.01.2020Gündem
Son dakika... Bakan Soylu imzaladı, 81 ile gönderildi... Kadına yönelik şiddetle mücadele genelgesi

Son dakika... Bakan Soylu imzaladı, 81 ile gönderildi... Kadına yönelik şiddetle mücadele genelgesi!

İçişleri Bakanı Soylu imzasıyla, kadına şiddetle mücadelede alınacak tedbirlere ilişkin "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi" yayımlandı. 500 bin kolluk personeli, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda hizmet içi eğitimle desteklenecek. Emniyet ve Jandarma teşkilatlarında sadece kadına şiddet konusunda uzmanlaşan birimler kurulacak. Kadına şiddet uygulayanın ruhsatlı silahı kolluk birimlerince alınacak, şiddet failleri için elektronik kelepçe uygulaması 81 ilde yaygınlaştırılacak.

1.01.2020Gündem
Bakan Soylu emniyet müdürlerine seslendi: Çok yakında sizden yardım isteyecekler

Bakan Soylu emniyet müdürlerine seslendi: Çok yakında sizden yardım isteyecekler

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, il emniyet müdürlerine hitaben, "Çok yakın bir zaman dilimi içinde içerinizdeki arkadaşlardan Avrupa'dan başta Almanya olmak üzere sizden destek ve yardım isteyecekler. 'Gelin, bizi bu PKK teröründen, FETÖ anlayışından, milletimizi huzursuz hale getirmek isteyen bunlardan kurtarın' diyecekler." ifadelerini kullandı.

23.12.2019Gündem
Tehlikeden korunma rehberi

Tehlikeden korunma rehberi

Uzmanlar kadınlara olası tehlikeler için rehber olabilecek uyarılarda bulunuyor. Kadın dernekleri, emniyet yetkilileri, avukatlar ve psikologlardan aldığımız görüşlerle bireysel bir ‘tehlikeden korunma rehberi’...

7.12.2019Gündem
Ünlüler anlattı: O korkuyu biz de yaşadık

Ünlüler anlattı: O korkuyu biz de yaşadık

Ceren Özdemir’in takip edilerek öldürülmesi üzerine çok sayıda kadın yaşadığı benzer durumu sosyal medyada paylaştı. Ceren’in kendisini takip eden katiline tedirgin bakışı için “O bakışı biz de biliyoruz” diyen kadınlar, yaşadıkları acı olayları anlattı.

7.12.2019Gündem
Bakan Soyludan Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü açıklaması

Bakan Soylu'dan 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 aylık dönemde 124 bin 521 aile içi ve kadına karşı şiddet olayının yaşandığını ancak bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,1 azaldığını bildirdi.

25.11.2019Gündem
Son dakika... Bakan Soyludan flaş açıklamalar

Son dakika... Bakan Soylu'dan flaş açıklamalar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yurtiçi terörist sayısı 2016'dan bugüne azalış trendine girmiş, 2 bin 500'lü seviyelerden bu ay itibarıyla 550'li rakamlara gerilemiştir. Örgüte katılım 2014 yılındaki 5 bin 558 seviyesinden her yıl azalarak 2019 itibarıyla 108'e düşmüştür" dedi.

20.11.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Işık Ülkesi Likya

Geçen gün Fethiye seyahatim sırasında Faralya’da, Likya Yolu’nu yürüyenleri gördüm. Yılın 300 günü güneşle yıkanan bu toprakların çağrısına kulak verin. 540 kilometre uzunluğundaki Likya Yolu, dünyanın en iyi 10 uzun rotasından biri.

25.10.2020

9 yıl önce sevinenler nerede

Bundan 9 yıl önce, bugünkü Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Aile Bakanlığı yaptığı dönemde, İstanbul Sözleşmesi’ne imza atmanın ardından, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasası’nın çıkartılmasının bayramı vardı, İktidar Partisi’nde. Partinin ileri gelenleri, demokrasi kadın-erkek eşitliği ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda ne büyük bir adım atıldığının demeçlerini verdi. İlk kez muhalefet itirazsız destekledi.

2.08.2020

Argümanlar, argümanlarımız

Mart 2018’de pilot olarak başlayan, kısa süre içinde herkesin erişimine açılan KADES (Kadın Acil Destek) uygulaması, İçişleri Bakanlığı’nın sahiplendiği, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü bir proje.

21.07.2020

Evde kal-mak şiddetten korumadı

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği uzmanları, dernek şiddet hattına ulaşan son bir aylık aramaların evde kalma süreciyle yüzde 38 arttığına ve arayanların yüzde 50’sinin kadın sığınma evi talep ettiğine dikkat çekti. Uzmanlar bu süreçte kadına yönelik şiddete dair acil önlem planının olmadığının altını çizdi.

17.04.2020