EKSTRA
MENÜ

Joachim Herrmann

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 141 haberi bulunmuştur.

Joachim Herrmann Haberleri

İlticacı sayısı azaldı, geri göndermeler arttı

İlticacı sayısı azaldı, geri göndermeler arttı

Almanya’nın Bavyera eyaletinde 2020 iltica raporunu açıklayan İçişleri Bakanı Joachim Herrmann (CSU), eyalete yapılan iltica başvurularının önceki yıllara oranla azaldığını duyurdu. Açıklamaya göre aynı yıl içerisinde yaklaşık 18 bin sığınmacı iltica talebinde bulundu. 6 bin 428 başvuru kabul edilirken, diğerleri için geri gönderme işlemi başlatıldı.

23.03.2021Avrupa
Pasaport süresi bitenler ne yapacak

Pasaport süresi bitenler ne yapacak?

Türkiye’de biyometrik pasaportlar Haziran 2010’dan itibaren dağıtılmaya başlandı. 2011 ve 2012 yıllarında pasaportunu yenileyenlerin ise 10 yıl geçerli pasaportlarının süreleri bu dönemlerde doluyor. Bu yüzden Almanya’da yaşayan Türkiye kökenliler arasında bir pasaport telaşı yaşanmaya başladı. Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (TGMN) Başkanı Bülent Bayraktar, Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann’dan bu konuda resmi bilgi talep etti. Herrmann da Bayraktar’a gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verdi:

20.03.2021Avrupa
Korona ev hırsızlarını işsiz bıraktı

Korona ev hırsızlarını işsiz bıraktı

Almanya’nın Bavyera eyaletindeki geçen yıla ait asayiş istatistik raporunu yayımlayan İçişleri Bakanı Joachim Herrmann (CSU), pandemi nedeniyle insanlar evde kalınca hırsızların da işsiz kaldığını söyledi.

9.03.2021Avrupa
Korona ölümlü bisiklet kazalarını artırdı

Korona ölümlü bisiklet kazalarını artırdı

Almanya’nın Bavyera eyaletindeki trafik istatistik rakamlarını açıklayan İçişleri Bakanı Joachim Herrmann (CSU), ölümlü bisiklet ve motosiklet kazalarının hissedilir ölçüde artış gösterdiğini söyledi.

19.02.2021Avrupa
Almanya güneydoğu sınırını kapattı

Almanya güneydoğu sınırını kapattı

Koronavirüsün tehlikeli varyantlarına karşı Almanya’nın Çek Cumhuriyeti ve Tirol sınırlarında katı giriş kısıtlamaları bugünden itibaren başladı.

14.02.2021Avrupa
‘Müslümanların birinci sınıfta din dersi alma hakları var’

‘Müslümanların birinci sınıfta din dersi alma hakları var’

11 Şubat tarihinde dijital ortamda Türk toplumu Başbakanı Bülent Bayraktar ile konuşan Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann Türk toplumunu yakından ilgilendiren konular hakkında önemli açıklamalar yaptı. Almanya’da din özgürlüğünün garanti edildiğini belirten Herrman, “Müslüman öğrencilerin de ilk sınıftan itibaren din dersi alma hakları var” dedi.

12.02.2021Avrupa
Türk Toplumundan tehdit edilen camilere dayanışma ziyareti

Türk Toplumu'ndan tehdit edilen camilere dayanışma ziyareti

Son günlerde Nürnberg ve çevre kasabalar Dietenhofen ve Lauf camilerine gönderilen tehdit ve hakaret içeren mektuplar nedeniyle Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (TGMN) geçmiş olsun ve dayanışma ziyaretleri gerçekleştirdi. TGMN, Alman medyası, belediye başkanları, eyalet ve federal milletvekilleri ile temas kurarak olayın Alman kamuoyunda yankı bulmasını sağladı.

15.11.2020Avrupa

‘Ağır suçlu mülteciler sınır edilsin!’

Almanya’nın Dresden kentinde Suriyeli bir mültecinin iki kişiyi bıçaklaması üzerine, ağır suç işleyen ve tehlikeli mültecilerin sınır dışı edilmesi tartışması yeniden alevlendi.

23.10.2020Avrupa
‘2020 Bavyera Uyum Ödülü’ Yasemin Günay’ın

‘2020 Bavyera Uyum Ödülü’ Yasemin Günay’ın

Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde göçmen kökenli vatandaşların topluma daha fazla katkı sağlamaları için çalışan şahıs, örnek proje, dernek ve firmaların ödüllendirildiği ‘Bavyera Uyum Ödülleri’ sahiplerini buldu. 2020 birincilik ödülünü ‘Gezici Hospiz DaSein’ projesiyle Yasemin Günay aldı.

27.05.2020Avrupa
Vakalar düşerse Avusturya ile kontroller tamamen kalkacak

Vakalar düşerse Avusturya ile kontroller tamamen kalkacak

Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder ve Bavyera Eyalet İçişleri Bakanı Joachim Herrmann ile birlikte Almanya ile Avusturya sınırında incelemelerde bulundu. Freilassing Sınır kapısında basın açıklaması yapan Seehofer, sınır kapılarındaki kontrolleri daha da gevşetme sözü verdi. Seehofer, tüm Avrupa’da sınır geçişlerinin yeniden açılması gerektiğini de söyledi.

18.05.2020Avrupa
‘Aynı anda çok açıldığımız için endişeliyim’

‘Aynı anda çok açıldığımız için endişeliyim’

Yeşiller Eş Grup Başkanı Katrin Göring Eckardt, korona önlemlerinde çok fazla açılımdan dolayı endişeli olduğunu söyledi. Die Welt gazetesine konuşan Göring Eckardt, “Şu veya bu önlemleri yumuşattık diye değil, aynı anda çok açıldığımız için endişeliyim. Bu nedenle durumun nasıl gelişeceğini kestiremiyoruz. Her şeyin elimizden kayıp gitme tehlikesi var. İkinci bir korona dalgası hem işverenler hem insanlar için çok daha acı olur” dedi.

13.05.2020Avrupa
Waldkraiburg’da yaşayan Türkler tedirgin... Bir ayda 4. saldırı...

Waldkraiburg’da yaşayan Türkler tedirgin... Bir ayda 4. saldırı...

Bavyera Eyaletinin Waldkraiburg kasabasındaki Türklere ait iş yerlerine bir ay içinde dördüncü saldırı gerçekleşti. Son saldırı ise Malatyalı Hasan Çavuş’a ait döner ve pizza dükkânına yapıldı. Gece saat 03.00 sıralarında gerçekleşen saldırıda camlar taşlarla kırılırken, içinde kötü kokulu bir sıvı ile dolu boya kovasını da dükkanın içine fırlatıldı. Sesler üzerine pencereye çıkan karşı binadaki bir Alman kadın, siyah giyinmiş üç kişiyi gördüğünü ve hemen polise verdiği söyledi.

7.05.2020Avrupa
‘Disiplini elden bırakmayın, tehlike geçmedi’

‘Disiplini elden bırakmayın, tehlike geçmedi’

Almanya, sosyal temas yasağını sıkı biçimde uygulamaya çalışıyor. Koronavirüs salgının hızla yayılmaya devam etmesi üzerine ülkede hastane ve yoğun bakım kapasitelerinin artırılması, maske ve solunum cihazlarının acilen tedariki için eyaletler seferberlik içinde. Rehabilitasyon merkezleri ve oteller hastanelere dönüştürülüyor.

24.03.2020Avrupa
Nikoloaus bakımevinde koronavirüs kol geziyor

Nikoloaus bakımevinde koronavirüs kol geziyor!

Almanya’nın Bavyera Eyaleti’ndeki Würzburg kentinde St. Nikolaus yaşlı bakımevinde koronavirüs nedeniyle 9 kişi hayatını kaybetti. 7 kişi hastanede yoğun bakımda. Bakıcılar da dahil 50’yi aşkın kişi karantinada.

22.03.2020Avrupa
‘Sen bir korkaksın Yüzünü bile gösteremezsin’

‘Sen bir korkaksın! Yüzünü bile gösteremezsin’

Almanya’da yabancı ve İslam düşmanlığı, Röthenbach’taki İmamı-Azam Camisi’ne yollanan bir tehdit mektubuyla bir kez daha çirkin yüzünü gösterdi. Mektupta, 7.65 mm çapında bir mermiyle birlikte ‘İhr werdet nimals sicher sein’ (Hiçbir zaman güvende olmayacaksınız) yazısı yer aldı. Cami Başkanı Recep Çalık, yaptığı açıklamada ırkçılığı lanetledi:

6.03.2020Avrupa
‘Güvenli ibadet etmek istiyoruz’

‘Güvenli ibadet etmek istiyoruz’

Nürnberg ve çevresinde faaliyet gösteren Türk dernekleri, önceki gün, demir çubukla saldırıya uğrayan Frankonya’nın en büyük camisi Eyüp Sultan Cami Başkanı Hasan Aslan’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

16.01.2020Avrupa
Almanya, ‘polise şiddet’i tartışıyor

Almanya, ‘polise şiddet’i tartışıyor

Almanya’nın Leipzig kentinde yılbaşı kutlamaları sırasında taşkınlık yapan gruba müdahale eden polis memurlarından biri ağır yaralandı. Gruptan bazı kişilerin polise saldırdığı, polislerin başındaki kaskları çekip çıkardıkları ve yerde yatan bir polis memurunu ağır yaraladıkları olay, Alman siyasetinde sert tartışmalara yol açtı.

3.01.2020Avrupa
Almanya Cumhurbaşkanından cami ziyareti: Hocam bana namazı göster

Almanya Cumhurbaşkanı'ndan cami ziyareti: Hocam bana namazı göster

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile eşi Elke Büdenbender, Münih’teki Penzberg Camisi’ni ziyareti etti. Cami imamı Benjamin İdris ve Penzberg İslam Cemaati Başkan Yardımcısı Gönül Yerli’den bilgi alan Steinmeier, vatandaşlarla da görüştü. Steinmeier cami imamı Bünyamin İdris'e İslamiyet, ezan ve namazla ilgili sorular sordu. İslamiyet'i anlatan İdris, daha sonra ezan okudu, namazın nasıl kılındığınıAlman Cumhurbaşkanı'na gösterdi.

4.12.2019Dünya
Steinmeier, Penzberg Camisi’ni ziyaret etti

Steinmeier, Penzberg Camisi’ni ziyaret etti

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile eşi Elke Büdenbender, Münih’teki Penzberg Camisi’ni ziyareti etti. Cami imamı Benjamin İdris ve Penzberg İslam Cemaati Başkan Yardımcısı Gönül Yerli’den bilgi alan Steinmeier, vatandaşlarla da görüştü.

2.12.2019Avrupa
‘Tehditlerin üzerine en sert biçimde gideceğiz’

‘Tehditlerin üzerine en sert biçimde gideceğiz’

Yeşiller milletvekili Cem Özdemir ile Yeşiller Federal Meclis Başkan Vekili Claudia Roth’a e-posta ile gönderilen ölüm tehditleri, güvenlik birimlerinin alarma geçmesine yol açtı.

3.11.2019Avrupa
Bir AfD’ye, diğeri Seehofer’e yüklendi

Bir AfD’ye, diğeri Seehofer’e yüklendi

Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz, Almanya’nın Halle kentindeki ırkçı saldırıdan AfD’yi sorumlu tutarken, SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil ise Seehofer’e yüklendi: “Uzun süre sağ gözü kördü.”

16.10.2019Avrupa
Aşırı sağcılara camilere tehdit operasyonu

Aşırı sağcılara camilere tehdit operasyonu

Almanya’da camilere, parti ve medya merkezlerine gönderilen ırkçı tehdit mektupları nedeniyle polis 4 eyalette operasyon gerçekleştirdi.

9.10.2019Avrupa
Sınır kontrolüne Bavyera’dan destek

Sınır kontrolüne Bavyera’dan destek

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Türkiye ziyareti öncesi sınır kontrollerini 6 ay daha uzatacaklarını ve kontrollerin daha da yoğunlaşacağını açıkladı. Seehofer’a destek Bavyeradan geldi.

1.10.2019Avrupa
Bazı sol kesimlerin PKK’ya bakış açısı bizi rahatsız ediyor

Bazı sol kesimlerin PKK’ya bakış açısı bizi rahatsız ediyor

Münih’te Türk sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelen Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, Türk vatandaşlarının seçimlere katılamayacağını söyledi. Almanya’da yabancı olarak sadece diğer AB vatandaşlarının aktif olarak seçimlerde yer alabileceğini belirten Herrmann, seçimlere katılmak isteyen Türklere Alman vatandaşlığına geçmeyi önerdi.

2.04.2019Avrupa
Seehofer: Hapse atabileceklerimiz gelsin

Seehofer: Hapse atabileceklerimiz gelsin

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Suriye’deki tutuklu DEAŞ militanlarını serbest bırakma tehdidi, Almanya’da geniş yankı buldu. Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer şartlı dönüş derken, Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrman, teröristlerin vatandaşlıklarının iptal edilmesini önerdi.

20.02.2019Avrupa
Almanya’da internet korsanına baskın

Almanya’da internet korsanına baskın

Almanya Asayiş Şubesi (BKA), cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, milletvekili ve gazetecilerin özel bilgilerini yayınlayan internet korsanını yakalamak için ilk baskınını Heilbronn kentinde yaşayan 19 yaşındaki Jan S. adlı bir kişinin evine yaptı.

7.01.2019Avrupa
Saldırgan yakalandı Nürnberg nefes aldı

Saldırgan yakalandı Nürnberg nefes aldı

Nürnberg’de aynı akşam üç kadını bıçaklayarak ağır yaralayan saldırgan yakalandı. Terör korkusu yaşayan kafe ve barlar kapılarını yeniden açtı. Kent rahat bir nefes aldı.

16.12.2018Avrupa
Manfred Weber: Böyle devam edemez

Manfred Weber: Böyle devam edemez

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ayrılık kararının ardından şimdi de İçişleri Bakanı Horst Seehofer’ın CSU liderliği tartışma konusu oldu.

31.10.2018Avrupa
Kriz çıkaran ‘sınırda önlem’ fiyasko mu

Kriz çıkaran ‘sınırda önlem’ fiyasko mu

Almanya’nın Bavyera eyaletinde bir süre önce göreve başlayan sınır polisi, göçün kontrolü konusunda önemli bir araç olarak görülüyor. Ancak ilk bilanço bu konuda başarılı olunduğuna dair herhangi bir bulgu içermiyor.

28.08.2018Avrupa
Polisin de karşı çıktığı yasa, mecliste kabul edildi

Polisin de karşı çıktığı yasa, mecliste kabul edildi

Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde tepkilere yol açan, polise geniş yetkiler tanıyan yasa, eyalet meclisinden geçti. Yasa eyalet meclisinde 67 hayır oyuna karşı CSU’nun oylarıyla kabul edildi.

16.05.2018Avrupa
Polise ‘geniş yetki’ye isyan büyüdü

Polise ‘geniş yetki’ye isyan büyüdü

Almanya’nın en büyük ikinci eyaleti Bavyera’da bu hafta oylanacak ve polise ‘geniş yetki’ tanıyan ‘Polis Vazife ve Selahiyet Yasası’ taslağına isyan büyüdü. Münih’te 40 bin kişinin katıldığı gösterilerle başlayan protestolar, başka kentlere de sıçradı.

13.05.2018Avrupa
‘Türkiye’ye silah yasağı saçma’

‘Türkiye’ye silah yasağı saçma’

ALMANYA’da görev başındaki Merkel hükümetinin Türkiye’ye silah satışını yeni kurulacak hükümetin kararına ertelemesiyle ilgili tartışmalara Bavyera İçişleri Bakanı’ndan tepki geldi.

29.01.2018Dünya
Sığınmacılara yaş tespiti önerisi tartışma çıkardı

Sığınmacılara yaş tespiti önerisi tartışma çıkardı

Almanya’da sığınmacıların yaşlarının doktorlar tarafından tespit edilmesi tartışılıyor.

3.01.2018Dünya
Almanya’da koalisyon krizi bıktırdı

Almanya’da koalisyon krizi bıktırdı

Almanya’da genel seçimin üzerinden üç ay geçti. Ancak hala yeni hükümet kurulamadı. Koalisyonun kurulup kurulamayacağı da belli değil.

3.01.2018Dünya
Seehofer’in yerine Markus Söder geliyor

Seehofer’in yerine Markus Söder geliyor

Almanya’nın ikinci büyük eyaleti Bavyera’da başbakanlık koltuğuna gelecek yıldan itibaren Markus Söder geliyor. Söder’e rakip çıkmadı.

4.12.2017Dünya
Seehofer’in koltuğuna Söder’den sonra Herrmann da aday

Seehofer’in koltuğuna Söder’den sonra Herrmann da aday

Almanya’da hükümetin küçük ortağı CSU’nun lideri Horst Seehofer’in koltuğuna bir aday daha çıktı. Bavyera Maliye Bakanı Markus Söder’in, Seehofer’in koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılırken Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann ‘Yarışta ben de varım’ dedi.

29.11.2017Dünya
İki hafta sonra karar verilecek

İki hafta sonra karar verilecek

Almanya’da yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürecek olan işbaşındaki büyük koalisyonun küçük ortağı CSU‘nun lideri Horst Seehofer’in, siyasi geleceğiyle ilgili karar, iki hafta sonra verilecek.

24.11.2017Dünya
Partiler koalisyona hevesli değil mi

Partiler koalisyona hevesli değil mi?

Almanya Başbakanı Merkel, siyasi partilerin bugün yapacağı nihai toplantıda koalisyon hükümeti kurulması için anlaşmaya varılacağına inandığını söyledi. Merkel, “Hepimizin çok farklı pozisyonları var. Eğer sonuç alırsak - alacağımıza inanıyorum - bugünkü görüşmelerin sonunda olumlu bir sonuç çıkabilir. Ama zor bir iş olacak” dedi.

16.11.2017Dünya
Merkel ile Seehofer pazar günü görüşecek

Merkel ile Seehofer pazar günü görüşecek

CDU Lideri Angela Merkel ile CSU Lideri Horst Seehofer, dörtlü koalisyon görüşmelerinden önce bir araya gelecek. Görüşmenin konuları arasında mülteci kabul sayısında üst sınır, ilk sırayı alacak.

6.10.2017Dünya
Jamaika mı, yamalı bohça ortaklığı mı

Jamaika mı, yamalı bohça ortaklığı mı

Almanların büyük çoğunluğu seçim sonuçlarından memnun değil. Ama sandıktan üçlü koalisyon opsiyonu çıkmış olmasına da seviniyorlar. Üçlü yamalı bohça koalisyonu başarılı olur mu?

30.09.2017Dünya
Herrmann’ın hesabı tutmadı

Herrmann’ın hesabı tutmadı

Almanya’da pazar günü yapılan seçimlerde bir şoku da Bavyera Eyaleti’nin İçişleri Bakanı Joachim Herrmann yaşadı. Partisi CSU’nun liste başı adayı olarak seçime giren Herrmann, eyalette yüzde 44.2 oy alarak sandıktan birinci çıkmalarına rağmen seçilemedi.

26.09.2017Dünya
‘5’li düello’nun gündemi mültecilerdi

‘5’li düello’nun gündemi mültecilerdi

Almanya’da Başbakan Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti başbakan adayı Martin Schulz arasındaki televizyon düellosundan bir gün sonra beş küçük partinin temsilcileri de ARD’de kozlarını paylaştılar. Tartışmanın ağırlıklı gündemini mülteciler oluşturdu.

5.09.2017Dünya
‘Çok üzgünüm’ dedi ve özür diledi

‘Çok üzgünüm’ dedi ve özür diledi

Eleştirilerin hedefindeki Hamburg Eyalet Başbakanı Olaf Scholz, G20 zirvesi sırasında yaşanan şiddet olaylarını engelleyemedikleri için özür diledi. SPD’li Scholz için “İstifa etmeli” diyenlere ise aynı partili Federal Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel sert tepki gösterdi.

12.07.2017Dünya
Bavyera’da polis adayları yemin etti

Bavyera’da polis adayları yemin etti

Aralarında 446 kadın adayın da bulunduğu bin 546 polis adayı öğrenci, yemin töreniyle mesleğe ilk adımı attı. Bu oran Bavyera’da polis mesleğini seçen kadınlarla ilgili şimdiye kadarki en yüksek oran oldu. Polis adayları arasında Türkiye kökenli gençler de vardı.

9.07.2017Dünya
‘İnternet üzerinden radikalleşme, endişe verici’

‘İnternet üzerinden radikalleşme, endişe verici’

Almanya Aile Bakanı Katarina Barley (SPD), Müslüman kökenli çocukların istihbarat teşkilatı tarafından izlenmesi taleplerine karşı çıktı.

14.06.2017Dünya
CSU’lu bakana SPD’li başbakandan cevap

CSU’lu bakana SPD’li başbakandan cevap

Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, reşit olmayan Müslüman çocukların da istihbarat teşkilatı tarafından takip edilmesini önerdi.

5.06.2017Dünya
‘Türkiye ile dostça konuşmalıyız’

‘Türkiye ile dostça konuşmalıyız’

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, kritik Türkiye ziyareti öncesi İncirlik krizi, PKK ve mülteci göçüyle ilgili mesajlar verdi. Ankara’dan Alman vekillerin İncirlik Üssü’nü ziyaret hakkı için güvence vermesini isteyen Gabriel, PKK konusunda Türkiye’nin Almanya’dan haklı beklentileri olduğunu söyledi.

4.06.2017Dünya
PKKyı durdurmak bizim de çıkarımız

'PKK'yı durdurmak bizim de çıkarımız''

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel pazartesi günü yapacağı Türkiye ziyaret öncesinde Bild am Sonntag gazetesine konuştu. Gabriel “Megafon siyaseti sona ermeli” dedi.

4.06.2017Dünya
Güvenli ülke, güvenli bölge

Güvenli ülke, güvenli bölge

Tarih: 31 Mayıs 2017 Yer: Kabil. Afganistan’ın başkenti. Bomba yüklü kamyonla girişilen intihar saldırısında 90’ın üzerinde insan yaşamını yitirdi, 400’den fazla kişi de yaralandı.

3.06.2017Dünya