EKSTRA
MENÜ

Işitme Engelli

Işitme Engelli haberleri sayfasında güncel ve son dakika Işitme Engelli hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.557 Işitme Engelli haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Işitme Engelli Haberleri

Tüm acil numaralar 112de toplandı

Tüm acil numaralar 112'de toplandı

İçişleri Bakanlığı, vatandaşların acil durumlarda tek bir numaradan yardım isteyebildikleri, '112 Acil Çağrı Merkezleri'nin ülke genelinde yaygınlaştırıldığını ve son 3 ayda 31 milyon 964 bin 196 çağrının karşılandığını duyurdu.

10.10.2021Gündem
İşitme engelli voleybolcularımız: Bundan sonraki hedefimiz olimpiyatlara katılmak

İşitme engelli voleybolcularımız: Bundan sonraki hedefimiz olimpiyatlara katılmak

İşitme Engelliler Kadın Voleybol Milli Takımımız geçen hafta Dünya Şampiyonası finalinde İtalya’yı yenerek ilk kez altın madalya kazandı. Sporcularımızla konuştuk, şampiyonluk heyecanlarını paylaştık. İlayda Alkan: “Duyamamanın bir engel olmadığını anladım. Bunu dünya şampiyonu olarak kanıtladık.”

10.10.2021Hürriyet Pazar
“Dün, Bugün, İstanbul” Sergisi Sakıp Sabancı Müzesi’nde kapılarını açtı

“Dün, Bugün, İstanbul” Sergisi Sakıp Sabancı Müzesi’nde kapılarını açtı

Sabancı Holding desteğiyle düzenlenen “Dün, Bugün, İstanbul” sergisi, 22 genç sanatçının gözünden İstanbul’a dair bir durum tespitinde bulunuyor. Topluluk olarak sürdürülebilirliği odağına alarak faaliyet gösterdiği her alanda olduğu gibi, kültür ve sanata destek kapsamında da öncü ve örnek projelerin yanında olduklarını söyleyen Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper “sanatın ve sanatçının, yaşadığımız sosyal ve çevresel sorunlara yönelik farkındalığı artırmak, sürdürülebilir çözümler üretmek açısından da çok önemli bir rol üstlendiğini düşünüyoruz” dedi.

2.09.2021Hayat
Daha fazlasını hayal edin

Daha fazlasını hayal edin

Engelliler için tasarlanan uygulamalar hayatı kolaylaştırıyor. Ama neden daha fazlası olmasın? İşitme ve konuşma engelini ortadan kaldıracak bir uygulama hayal ediyorum…

15.08.2021Hürriyet Pazar
Duymadan konser izlediler

Duymadan konser izlediler

Geçenlerde gittiğim konserde sahnede bir işaret dili tercümanı vardı. İşitme engelli arkadaşlarım konseri büyük bir heyecanla izledi ve çok eğlendiler. Bizler için bu tür çözümleri üretmek çok mu zor?

Esas mesele bize ne dendiği değil ki

Esas mesele bize ne dendiği değil ki!

Bana en çok sorulan sorulardan biri “Size nasıl hitap edelim” oluyor. Görme özürlü mü, görme engelli mi, âmâ mı? Ancak asıl sorunumuz gerçekten bu mu? Bence değil.

18.07.2021Hürriyet Pazar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere de prim vermeyeceğiz, bu da böyle bilinsin" dedi.

14.07.2021Haber
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere prim vermeyeceğiz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere prim vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere de prim vermeyeceğiz, bu da böyle bilinsin" dedi.

14.07.2021Gündem
‘Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi’ne anlamlı ziyaret

‘Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi’ne anlamlı ziyaret

Türk Telekom’un, görme engellilere yönelik hazırladığı sesli betimlemeli eserlerden oluşan ‘Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi’ne ilgi devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde yer alan ve dünyaca ünlü 30 tablonun yer aldığı serginin konukları; Sesli Betimleme Derneği, Engelsiz Sağlık Çalışanları Sendikası ve Evrensel Görme Özürlüler Derneği’nin üyeleri oldu.

2.07.2021Teknoloji
Hayallerine koştular

Hayallerine koştular

Üniversiteye giriş sınavı YKS’nin ilk oturumu olan 135 dakikalık Temel Yeterlilik Testi (TYT) dün yapıldı.

27.06.2021Eğitim
50 milyar TL yatırım yaptı, Türkiyede dijitalleşmenin yolunu açtı

50 milyar TL yatırım yaptı, Türkiye'de dijitalleşmenin yolunu açtı

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, "2020 sonu itibarıyla Türkiye'ye toplamda 50 milyar TL'lik yatırım yaptık. Aynı hızla yeni yatırımlarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

22.06.2021Teknoloji
İşitme engelli ve okuryazar olmayanlara özel uygulama

İşitme engelli ve okuryazar olmayanlara özel uygulama

RİZE'de 'Özel İnsanlara Özel Proje' uygulamasıyla, işitme engelli ve okuryazarlığı olmayan vatandaşlar, kamu binaları girişlerine yerleştirilen ekranlardaki sesli, alt yazılı ve işaret dili seçenekli videolarla, kimseye ihtiyaç duymadan işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

17.06.2021Gündem
Zülfaris ve ‘Peyzaj’

Zülfaris ve ‘Peyzaj’

Sanatçı Taner Ceylan’ın başlattığı ‘Olimpos’ serisinin ikinci sergisi ‘Peyzaj’, Karaköy’deki Zülfaris Sinagogu’nda açıldı. Sergide, Ceylan’ın titizlikle seçip birlikte tartışarak yön verdiği 13 genç sanatçının işleri yer alıyor.

4.06.2021Kitap Sanat
‘Tablolar’ Türk Telekom ile  Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde konuşuyor

‘Tablolar’ Türk Telekom ile Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde konuşuyor

Türk Telekom; görme engellilerin bilgiye erişimine ve sanatla buluşmasına olanak sağlayan sosyal sorumluluk projesi Telefon Kütüphanesi kapsamındaki ‘Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi’ni Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde ziyarete açtı. Sesli betimlemeli 30 tablodan oluşan sergi, Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde 31 Mayıs’tan itibaren hafta içi 09:15-17:45 saatleri arasında görme engelli sanatseverler başta olmak üzere 30 Temmuz’a kadar tüm ziyaretçilere açık olacak.

31.05.2021Teknoloji
Kızı buldu O da öldürüldü

Kızı buldu! O da öldürüldü

BALIKESİR’in Ayvalık ilçesi Altınova Mahallesi’ndeki belediye evlerinde yaşayan ve bir okulda temizlik görevlisi olarak çalışan Birgül Ç. (40), dün sabah evde 7 yaşındaki işitme engelli kızı tarafından hareketsiz halde bulundu.

22.05.2021Gündem
YÖK, otizmli öğrencilere yabancı dil şartını kaldırdı

YÖK, otizmli öğrencilere yabancı dil şartını kaldırdı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), “Otizm spektrum bozukluğu, işitme engelli ve zihin yetersizliği” olan öğrencilerin, konservatuarlar ve güzel sanatlar fakültelerinde yapacakları lisansüstü eğitim ve sanatta yeterlilik programlarına başvurularında yabancı dil şartını kaldırdı.

18.05.2021Eğitim
İşitme engelli milli futbolcu Hüseyin Er vefat etti

İşitme engelli milli futbolcu Hüseyin Er vefat etti

İşitme Engelliler Futbol Milli Takımı oyuncularından Hüseyin Er, hayatını kaybetti.

16.05.2021Futbol
Körler sağırlar birbirini ağırlamasın

Körler sağırlar birbirini ağırlamasın!

Çoğu insan için hayat sosyal medyadan ilerliyor. Ama engelliyseniz, burada var olmak pek kolay değil. Bize bu dünyayı daha erişilebilir kılan ‘engelli fenomenler’ çok iyi bir amaca hizmet ediyor. Diğer fenomenler de engelli dostu içerik üretse birlikte daha çok gelişiriz.

16.05.2021Hürriyet Pazar
Sosyal medyada engeller kalkıyor

Sosyal medyada engeller kalkıyor

‘Engelli influencer’ benim için oldukça yeni bir kavram. Binlerce takipçisi olan duyma, görme, konuşma engelli arkadaşlarımız sosyal medyayı bizler için de daha kullanılır hale getiriyor. Gidilecek yol uzun ama atılan adımlar kıymetli...

Kime göre, neye göre ‘küçük’

Kime göre, neye göre ‘küçük’!

İllüstratör ve yazar Gökçe İrten çocukları küçük şeylerin şaşırtıcı dünyasına götürerek büyük-küçük, güç-güçsüzlük ve büyümek gibi kavramlara farklı pencerelerden bakmalarını sağlıyor.

6.05.2021Kitap Sanat
En engelsiz üniversite: Kütahya Dumlupınar

En engelsiz üniversite: Kütahya Dumlupınar 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ‘2021 Engelsiz Üniversite Ödülleri Töreni’ YÖK Başkanlığında düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu yılın ödül kazanan üniversitelerinin rektörlerinin online katıldığı törende Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da yer aldı.

5.05.2021Eğitim
Son dakika... Kayıp Kerim Can Güneyden güzel haber

Son dakika... Kayıp Kerim Can Güney'den güzel haber

Burdur'un Altınyayla ilçesine bağlı Asmabağ Köyü'nde ailesiyle gittiği ormanlık alanda kaybolan 10 yaşındaki otizmli ve işitme engelli Kerim Can Güney, bugün sabah saatlerinde bir taşın arkasında otururken bulundu. Kaybolduktan 46 saat sonra ulaşılan Kerim Can'a hemen su verildi. Sağlık durumu iyi olan Kerim Can'ı kucağına alan bir jandarma personeli, mutluluktan "Oh be. Çok şükür" diyerek sevindi.

4.05.2021Gündem
93üncü Akademi Ödüllerini (Oscar Ödülleri) kazananlar açıklandı: İkisi de tarihe geçti

93'üncü Akademi Ödülleri'ni (Oscar Ödülleri) kazananlar açıklandı: İkisi de tarihe geçti

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi) tarafından bu yıl 93'üncü kez düzenlenen Oscar Ödülleri (Akademi Ödülleri) koronavirüs pandemisi gölgesinde yapıldı. Akademi bu kez uzun süre konuşulacak kararlara imza attı. Genellikle erkek sanatçıların baskın olduğu en iyi yönetmen kategorisinde ödül Chloe Zhao'nun oldu. Zhao, aynı zamanda bu ödülü alan ilk Asyalı yönetmen olarak da tarihe geçti. Yine tarihe geçen bir başka kişi ise Minari filminin oyuncusu Yuh-jung Youn oldu. En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazanan Yuh-jung Youn bu dalda ödül olan ilk Koreli oldu aynı zamanda.

25.04.2021Magazin
İşitme engelli çiftin nikahı, tercüman eşliğinde kıyıldı

İşitme engelli çiftin nikahı, tercüman eşliğinde kıyıldı

BURSA'nın İnegöl ilçesinde işitme engelli Özay Öztürk (29) ve Cansu Kamaçin (25) işaret dili tercümanı eşliğinde nikahları kıyılarak, hayatlarını birleştirdi.

27.03.2021Gündem
Zorba savunması: Beni taciz etti

Zorba savunması: Beni taciz etti

Kocaeli’nde yaşayan Fırat Kaya, Aydın’da yaşayan ve kendisi gibi işitme engelli olan Engin E.’yi iş verme vaadiyle İzmit’e çağırdı. Kaya, Engin E.’yi işportada bir gün çalıştırdıktan sonra parasını aldı ve bir bağ evinde darp etti. Ardından olaya ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştı. Engin E. polis merkezine giderek şikâyetçi oldu. Görüntülerin tepki toplaması üzerine Fırat Kaya ile olay anında beraber oldukları ileri sürülen Emrah Mutlu ile Murat Akdemir önceki gün gözaltına alındı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilen işitme engelli Fırat Kaya’nın tercüman aracılığıyla ifadesi alındı.

27.03.2021Gündem
Son dakika... Skandal görüntüler infial yaratmıştı Fırat K. ve yanındaki 2 kişi tutuklandı

Son dakika... Skandal görüntüler infial yaratmıştı! Fırat K. ve yanındaki 2 kişi tutuklandı

İzmit’te, Engin E.’yi darbedip görüntülerini sosyal medyada paylaşması üzerine gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen Fırat K. ve olay anında yanında olan E.M. ve M.A. çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

26.03.2021Gündem
İşitme engelli kişiyi darp etmişti Adliyeye sevk edildi

İşitme engelli kişiyi darp etmişti! Adliyeye sevk edildi

İzmit'te kendisi gibi işitme engelli olan Engin E,’yi darbedip görüntülerini sosyal medyada paylaşması üzerine gözaltına alınan ‘Delikanlı’ lakaplı Fırat K. ve olayla bağlantısı olduğu tespit edilen E.M. ve M.A. adliyeye sevk edildi.

26.03.2021Haber
Skandal görüntüler infial yaratmıştı Fırat K. adliyeye sevk edildi

Skandal görüntüler infial yaratmıştı! Fırat K. adliyeye sevk edildi

İzmit'te kendisi gibi işitme engelli olan Engin E,’yi darbedip görüntülerini sosyal medyada paylaşması üzerine gözaltına alınan ‘Delikanlı’ lakaplı Fırat K. ve olayla bağlantısı olduğu tespit edilen E.M. ve M.A. adliyeye sevk edildi.

26.03.2021Gündem
Öldüresiye dövdü bıçak çekti paylaştı Zorba yakalandı

Öldüresiye dövdü bıçak çekti paylaştı! Zorba yakalandı

Kendisi gibi işitme engelli olan Engin E.’ye şiddet uygularken çekilmiş görüntüleri sosyal medyada paylaşılan ‘Delikanlı’ lakaplı Fırat Kaya, yakalanarak gözaltına alındı. Sosyal medyada olaya binlerce kişi büyük tepki gösterirken, #FıratDelikanlıTutuklansın hashtag’i ile yapılan paylaşımlar, trend topic oldu.

26.03.2021Gündem
Fırat Delikanlı kimdir Fırat Delikanlı olayında son durum... Kıskıvrak yakalandı

Fırat Delikanlı kimdir? Fırat Delikanlı olayında son durum... Kıskıvrak yakalandı

Fırat Delikanlı olayında son durum kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Kendisini Fırat Delikanlı olarak tanıtan Fırat K, eşcinsel olduğunu iddia ettikleri engelli bir genci darp ettikten sonra kayıplara karıştı. Olayın ardından soruşturma açılırken polis her yerde Fırat K'yı aramaya başladı. Fırat K. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün Gölcük'te yaptığı operasyonla yakalandı. Darp edilen Engin E isimli kişinin şikayetçi olması üzerine soruşturmanın kapsamı genişletildi.

25.03.2021Gündem
İşitme engelli vatandaşa şiddet uygulayan kişi gözaltına alındı

İşitme engelli vatandaşa şiddet uygulayan kişi gözaltına alındı

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Fırat K.'yı yakalayarak gözaltına aldı. Fırat K.'nin ifadesi alınıyor.

25.03.2021Haber
Görüntülere tepki yağmıştı Delikanlı lakaplı Fırat K. yakalandı

Görüntülere tepki yağmıştı! 'Delikanlı' lakaplı Fırat K. yakalandı

İzmit’te 'Delikanlı' lakaplı Fırat K.'nın, işitme engelli Engin E.’ye şiddet uygularken çekilmiş görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Büyük tepki çeken görüntüler hakkında polis harekete geçerken Fırat K. kayıplara karıştı. Engin E. ifadesinde, ‘Hepsi bana vurmaya başladı. Kanlar içerisinde kaldım. O an fotoğraflarımı çektiler. Sonra araca bindirip otogarda indirdiler. Ancak param yoktu.’ dedi. Öte yandan şiddet görüntüleri ile gündeme gelen Fırat K. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün Gölcük'te yaptığı operasyonla yakalandı.

25.03.2021Haber
Görüntüler infial yarattı Çıplak fotoğraflarını gösterip darbettiler... Delikanlı lakaplı Fırat K. yakalandı

Görüntüler infial yarattı! Çıplak fotoğraflarını gösterip darbettiler... 'Delikanlı' lakaplı Fırat K. yakalandı

İzmit’te 'Delikanlı' lakaplı Fırat K.'nın, işitme engelli Engin E.’ye şiddet uygularken çekilmiş görüntüleri sosyal medyada büyük tepki topladı. Engin E. ifadesinde, ‘Hepsi bana vurmaya başladı. Kanlar içerisinde kaldım. O an fotoğraflarımı çektiler. Sonra araca bindirip otogarda indirdiler. Ancak param yoktu.’ dedi. Öte yandan şiddet görüntüleri ile gündeme gelen Fırat K. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün Gölcük'te yaptığı operasyonla yakalandı.

25.03.2021Gündem
VakıfBank’tan görüntülü çağrı merkezinde işaret dili hizmeti

VakıfBank’tan görüntülü çağrı merkezinde işaret dili hizmeti

Dijitalleşmedeki gücünü engelleri kaldırmak için kullanan VakıfBank, işitme engelli müşterileri için görüntülü çağrı merkezinde işaret diliyle hizmet dönemini başlattı.

23.03.2021Teknoloji
Adalet Bakanlığı işaret dili tercümanı alımı yapacak İşte başvuru şartları

Adalet Bakanlığı işaret dili tercümanı alımı yapacak! İşte başvuru şartları

Adalet Bakanlığı, adliyelerde görev yapmak üzere 10 işaret dili tercümanı istihdam edecek. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki adliyelerde görev yapmak üzere alınacak tercümanlar için, belirli şartları taşımak gerekiyor. İşte, Adalet Bakanlığı işaret dili tercümanı alımının ayrıntıları...

18.03.2021Gündem
Teknoloji sağır-dilsiz engelini ortadan kaldırdı

"Teknoloji sağır-dilsiz engelini ortadan kaldırdı"

Eskiden sıklıkla kullandığımız 'sağır-dilsiz' kavramının artık neredeyse tarihe karıştığını belirten Prof. Dr. Bülent Şerbetçioğlu, "Toplumda sağır dilsiz olarak tabir edilen, duyamadığı için konuşamayan çocuklar koklear implantla bu engeli aşıyor. Teknoloji sağır-dilsiz engelini ortadan kaldırdı" dedi.

3.03.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

New York’ta Afrika için bir ışık parladı

Kitabın daha ilk sayfasında parlıyor ışık...

22.09.2021

Google ve YouTube'dan engelliler için önemli işbirliği

Genç girişimcilerin teknolojinin desteği ile hayalden gerçeğe dönüşen fikirleri her geçen gün günlük yaşama daha çok artı değer katıyor. Bu girişimlerden biri de BlindLook.

7.08.2021

Çeşme 2021: Yeni sezondan öne çıkanlar

Geçen hafta Çeşme-Alaçatı’nın belki de pandemi nedeniyle değişen eğlence döngüsünden ve bunun öncülerinden bahsetmiştik. Bu hafta diğer notlarla devam ediyoruz.

17.07.2021

Sağlık kapınızı çalıyor duyuyor musunuz?

DÜNYA Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 600 milyon işitme engelli birey var. Türkiye’de ise her yıl dünyaya gelen 1.3 milyon bebeğin yaklaşık 3 bin 900’ü işitme kaybı ile doğuyor. Yenidoğan bebeklerde işitme kayıplarının önlenebilmesi ve bebeğin fiziksel, ruhsal gelişim sürecini olumsuz etkilememesi adına doğum sonrası yapılan yenidoğan işitme taramasının önemi büyük.

21.06.2021

Ojeler, metalcilik ve Oscar

Adayların ikisi dışında neredeyse hiçbirini seyretmediğim filmlerin yarıştığı Oscar gecesinin sabahına kaydettiğim töreni seyrederek başlasam da...

27.04.2021

Gökçebağ’dan gelen sürpriz

Geçen hafta içinde WhatsApp’ıma ünlü ressamımız Yalçın Gökçebağ’dan gelen bir fotoğraf benim için sürpriz oldu.

29.03.2021

23 Haziran'da bu paranın üzerinde bu 'muamma' çocuğun resmi olacak

Kendini mahallenin ağır abisi sanan bir meczubun, “eşcinsel” diye işitme engelli bir çocuğu sokak ortasında dövüp, sonra bu görüntüleri göğsünü yumruklaya yumruklaya sosyal medyada paylaştığı gün...

28.03.2021

Türkiye bu işitme engelli Afgan kızına ne öğretti

Bugün size yerel kıyafetleri içinde hapishane demirlerini kıran bu genç kızın hikâyesini anlatacağım.

4.03.2021