EKSTRA
MENÜ

Genetik Hastalık

Genetik Hastalık haberleri sayfasında güncel ve son dakika Genetik Hastalık hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.647 Genetik Hastalık haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Genetik Hastalık Haberleri

Yaşlanmanın şifresini çözen araştırmada Türk imzası

Yaşlanmanın şifresini çözen araştırmada Türk imzası

Köln Üniversitesi CECAD Yaşlanma Araştırmaları Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak yer alan Dr. Seda Koyuncu’nun 4 yıldır üzerinde çalıştığı proje ile yaşlanmanın en önemli şifrelerinden biri daha çözüldü.

11.08.2021Avrupa
TÜİK açıkladı Akraba evliliklerinde düşüş yaşanıyor

TÜİK açıkladı! Akraba evliliklerinde düşüş yaşanıyor

TÜİK verilerine göre, 2010 yılından itibaren akraba evliliklerinde sistematik bir düşüş yaşandı. 70 ve 80’li yıllarda kendisini bir birey olarak değil, ailenin bir parçası olarak gören insanların bugün kendisini birey olarak görmeye başladığını belirten Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı, "40 yıl önce akrabaların çöpçatanlıkla ortaya çıkardığı evlilikler artık çok değişti. Z kuşağının sosyal medyadan tanıştığını görüyoruz" dedi.

27.03.2021Gündem
Selin’in mucizesi

Selin’in mucizesi

Edwards Sendromu olarak bilinen ‘Trizomi 18’ genetik hastalığıyla dünyaya gelen ve doktorların 1 hafta bile ömür biçmediği Selin, 18 yaşını doldurdu.

21.03.2021Avrupa
Detaylı ultrason neden gerekli, kaçıncı haftada çekilir

Detaylı ultrason neden gerekli, kaçıncı haftada çekilir?

Bebek sahibi olmak çiftler için heyecanlı olduğu kadar kaygılı bir süreç olabiliyor. Anne karnında büyüyen bebeklerin gelişimlerinin nasıl olduğu ise anne baba adaylarının kafasındaki en önemli soruyu oluşturuyor. Görüntüleme yöntemlerinin ilerlemesi ile birlikte anne karnındaki bebeğin gelişiminin her aşaması takip edilebilirken, detaylı ultrason ile bebeğin tüm organları ayrıntılı bir şekilde incelenebiliyor.

Ailede kalıtsal hastalık durumunda neler yapılabilir

Ailede kalıtsal hastalık durumunda neler yapılabilir?

Kalıtsal hastalıklar, ailelerin genel sağlığını ve psiko-sosyal durumunu ileri derecede etkileyip, ciddi yaralar açabilen klinik durumlardır. Hepimiz çevrede duymuşuzdur, bazı ailelerde birden çok bireyde bir hastalık değişik derecelerde vardır. Türlü türlü organlar ve sistemler etkilenebilir. Bir kısmı kas-iskelet sistemini etkileyip, yürüyememe, kemiklerin kolay kırılması şeklinde bulgu verebildiği gibi, bir kısmı beyni ve sinir sistemini etkileyerek nöbet geçirme, dengede duramama, zeka sorunları, felç gibi çeşitli klinik durumları ortaya çıkarabilmektedir. Peki ailede kalıtsal hastalıklar karşısında neler yapılabilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali Özgür Ersoy açıkladı.

18.01.2021Sağlık
18 yaşındaki oğlunu bakımevine bırakacak: İçim kan ağlıyor

18 yaşındaki oğlunu bakımevine bırakacak: İçim kan ağlıyor

Gösteri dünyasının işlerinden çok özel hayatıyla konuşulan yıldızı Katie Price, bu kez bambaşka bir konuyla gündemde.

15.01.2021Magazin
Gen taraması umutları oldu

Gen taraması umutları oldu

‘3M Sendromu’ nedeniyle sağlıklı çocuk sahibi olamayan Erol çifti, tüp bebek yöntemi ve ‘Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) teknolojisi’ ile 6 yıl sonra sağlıklı bir çocuk sahibi oldu. SMA hastalığını elimine etmenin yolu da gen taramasından geçiyor.

13.01.2021Gündem
Periodontoloji nedir Periodontolog ne demek Periodontoloji uzmanı ne iş yapar

Periodontoloji nedir? Periodontolog ne demek? Periodontoloji uzmanı ne iş yapar?

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi), diş hekimliği bölümünün ana bilim dalıdır. İnsan sağlığı için çok önemli dişleri ana konusu olarak alır. Ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Diş sağlığı direk vücut sağlığını da etkilediği için diş sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz. Periodontoloji hakkında detaylı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

31.10.2020Araştırma
Meme Kanserinde Ne Zaman Cerrahi İşlem Gerekiyor

Meme Kanserinde Ne Zaman Cerrahi İşlem Gerekiyor?

Tıpta ve teknolojide yaşanan gelişmelere hekimlerin bilgi ve tecrübeleri de eklenince, meme kanseri tedavisinde ‘hayal’ denilenler son yıllarda hızla gerçeğe dönüşüyor. Günümüzde her 8 kadından birinde görülen meme kanserinde erken teşhisin önemine yönelik farkındalık yaratmak amacıyla her yıl Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı, 15 Ekim de Dünya Meme Sağlığı Günü olarak kutlanıyor.

Önceki gebelikteki hangi durumlar şu anki gebeliği etkiler

Önceki gebelikteki hangi durumlar şu anki gebeliği etkiler?

Gebelik hazırlığında, önceki genel sağlık durumu kadar, önceki gebelikten kaynaklı risklerin belirlenmesi ve kadınların bundan kaynaklı olarak gebelikte karşılaşabileceği olası sıkıntılar hakkında hazırlıklı olunmasının da gerekli olduğunu belirten Perinatoloji Uzmanı Doç.Dr.Ali Özgür Ersoy, konuyla ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

8. Sınıf Fen Bilimleri Kalıtım - Akraba Evliliklerinin Genetik Sonuçları konu anlatımı

8. Sınıf Fen Bilimleri Kalıtım - Akraba Evliliklerinin Genetik Sonuçları konu anlatımı

Kan bağı bulunan bireylerin yaptığı evliliklere ''akraba evliliği'' ya da ''endogami evliliği'' adı verilir. Kardeş torunları arasında yapılan evlilik 2. derece akraba evliliği olarak tanımlanır. Hala, amca ya da teyze çocukları arasında yapılan endogami evlilikleri genetik hastalıklar açısından daha fazla risk taşır. 8. sınıflar için ''Kalıtım - Akraba Evliliklerinin Genetik Sonuçları'' konusunu detaylarıyla anlattık.

24.09.20208. SINIF
Eczacıbaşı VitrAnın yıldızı Boskovicden Mercan bebeğe destek

Eczacıbaşı VitrA'nın yıldızı Boskovic'den Mercan bebeğe destek

Eczacıbaşı VitrA Voleybol Takımı'nın yıldız isimlerinden Tijana Boskovic, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) teşhisi konulan 8 aylık Mercan bebek ve ailesiyle bir araya geldi

10.09.2020Voleybol
DMD hastalığı nedir Nedenleri, belirtileri, tedavisi

DMD hastalığı nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Erkek çocuklarda ortaya çıkan bir kas hastalığı olan Duchenne Musküler Distrofisi (DMD), 3500-4000 çocuktan birinde görülen bir sorun. Hastalığın bu nedenle yeterince tanınmadığına işaret eden Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Aydın Topaloğlu, çocuklarda geç yürümenin hastalığın ön belirtisi olduğunu söyledi.

Sistinozis hastalığı tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine sebep olur

Sistinozis hastalığı tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine sebep olur

Sistinozisin birçok hastalıkla benzer bulgular verdiği için erken tanısının zor olduğunu belirten Çocuk Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rezan Topaloğlu, “Sistinozis geç teşhis edilirse böbrek tutulumu kaçınılmaz oluyor” dedi ve ekledi: “Tedavi edilmeyen ya da düzgün tedavi almayan hastalarda on yaşına kadar böbrek yetmezliği görülür. Böbrek yetmezliği olduğu zaman bu çocukların karın diyalizine, makineyle diyalize ya da böbrek nakline ihtiyaçları ortaya çıkar.”

SMA nedir, belirtileri neler SMA hastalığıyla ilgili detaylar

SMA nedir, belirtileri neler? SMA hastalığıyla ilgili detaylar

Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığı, özellikle çocuklardasık rastlanan genetik rahatsızlıklardan biri. Batı dünyasında çok sık rastlanılan, bebek ölümlerine neden olan genetik hastalık SMA'ya, son yıllarda ülkemizde de sık rastlanılmaya başladı. SMA hastalığının dört tipi bulunmaktadır ve en ağır türü 1.türüdür. Peki, SMA nedir, belirtileri neler? İşte SMA hastalığıyla ilgili detaylar

12.08.2020Sağlık
Nazlı hemşire hayata tutundu

Nazlı hemşire hayata tutundu

Kronik karaciğer hastası olduğu ortaya çıkan hemşire Nazlı Tuğçe İmamoğlu, 54’ten 31 kiloya düştü. Ölümün eşiğine gelen Nazlı hemşire, amcasının karaciğeriyle sağlığına kavuştu.

16.07.2020Gündem
ALD hastası Mahmut Alinin gözü kulağı annesi... Oğlumu kaybetmeye hazır değilim

ALD hastası Mahmut Ali'nin gözü kulağı annesi... 'Oğlumu kaybetmeye hazır değilim'

Antalya'da bir genetik hastalık olan ALD teşhisi konulan Mahmut Ali Özgüven (10), bir süre sonra görme ve işitme yetisini kaybetti. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan ilik nakliyle yaşama tutunan Mahmut Ali'nin annesi Tefide Özgüven (48), "Görmese de duymasa da konuşamasa da onun nefesi bana yetiyor" dedi.

16.05.2020Gündem
Koronavirüs sürecinde kistik fibrozis hastaları büyük risk altında

Koronavirüs sürecinde kistik fibrozis hastaları büyük risk altında

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs, özellikle kistik fibrozis hastaları için büyük risk teşkil ediyor. Kistik fibrozis hastalarının koronavirüsten en başta etkilenecek grubun içinde yer aldığına vurgu yapan uzmanlar bu süreçte acil olmadıkça kistik fibrozis hastalarının ve yakınlarının hastaneye gitmemelerini özellikle rica etti.

Son dakika haberi: Uzmanlar uyardı Corona virüsüne iyi geldiği iddia edildi ama...

Son dakika haberi: Uzmanlar uyardı! Corona virüsüne iyi geldiği iddia edildi ama...

Sosyal medyada ‘koronavirüsten koruyucu’ özelliği olduğu iddia edilen bir ilaç ismi dolaşmaya başladı. Ancak uzmanlar uyardı: “Aman dikkat, bu ilacın ölümcül yan etkileri olabilir. Doktor reçetesi dışında hiçbir ilaca veya tedavi yöntemine itibar etmeyin.”

22.03.2020Gündem
Progeria ne demek Erken yaşlanma hastalığı nedir

Progeria ne demek? Erken yaşlanma hastalığı nedir?

Genetik kökenli bir rahatsızlık olan ‘Progeria Sendromu’ ya da kamuoyunda bilinen adıyla ‘Erken Yaşlanma’ çok nadir görülen bir hastalık. Progeria geninin keşfedilmesi 2003 yılına rastlıyor. Progeria, kalp ve kan damarlarını etkileyen bir hastalık olması nedeniyle sürekli gözetim altında olmayı ve sık sık doktora görünmeyi zorunlu kılar. Peki, progeria ne demek? Erken yaşlanma hastalığı nedir?

17.02.2020Sağlık
Aşkın DNA’sı çözülecek mi

Aşkın DNA’sı çözülecek mi?

ABD’li firma DigiD8’in vaadi, gen tarama yoluyla insanlara DNA’larına varana kadar uyumlu bir eş bulmak. Böyle söyleyince tatlı tabii ama asıl hedefin genetik hastalık taşıyacak çocukların dünyaya gelmesini engellemek olduğunu duyunca, madalyonun öbür yüzü devreye giriyor. İşte uygulamanın kurucusu Prof. George Church’ün fikirleri ve kopan tartışmalar...

22.12.2019Hürriyet Pazar
Bebeğin 2 milyon Euro’luk zaferi... Alpaslan bebek kurtulacak

Bebeğin 2 milyon Euro’luk zaferi... Alpaslan bebek kurtulacak

Almanya’da bir genetik hastalık nedeniyle 11 yaşında kızlarını kaybeden Fatma ve Yalçın Aykut çifti, aynı hastalığa yakalanan 11 aylık Alpaslan’ın yaşaması için verdikleri hukuk mücadelesinde ilk raundu kazandı. Aykut çifti, sosyal sigorta kurumundan tek doz iğne şeklindeki 2 milyon Euro’luk tedaviye onay vermesini istiyor.

4.12.2019Gündem
Sokağın gizemli mendilcisi kayıp

Sokağın gizemli mendilcisi kayıp

Beyoğlu’ndaki evinin sokağında ölü bulunan İngiliz eski askeri istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’le ilgili soruşturmaya Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube polisleri de dahil edildi. Otopsi yapılan Le Mesurier’in cenazesini Adli Tıp Kurumu’ndan teslim alan eşi Emma Winberg dün, Cinayet Büro Amirliği’nde 4 saat sorgulandı. Cenazesi İngiltere’ye gönderilen Le Mesurier’in evinin önünde bir yıl boyunca ayrılmadan kâğıt mendil satan ve 10 gün önce birden bire kayıplara karışan gizemli Suriyeli ise akıllarda birçok soru işareti bıraktı.

14.11.2019Gündem
Genetiği sağlıklı nesiller için Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT)

Genetiği sağlıklı nesiller için Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT)

İlerleyen anne yaşı, genetik hastalıkların çoğalması ve anne adaylarında düşük sayısının artması günümüzde giderek artan problemlerin başında geliyor. Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) ile tüm olumsuzlukların önüne geçildiğini belirten Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, PGT’nin hangi durumlarda, kimlere, nasıl uygulandığını anlattı.

Bu Kanser Belirtilerini Göz Ardı Etmeyin

Bu Kanser Belirtilerini Göz Ardı Etmeyin!

Son yıllarda akciğer, prostat ve meme kanserinden sonra en çok görülen ve en çok yaşam kaybına neden olan kanser türlerinden biri olan kolorektal kanserler hakkında merak edilenleri Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muhammed Zübeyr Üçüncü’den öğrendik…

16.09.2019İyi Yaşam
Hollanda’lı çift hayallerine Türkiye’de kavuştu

Hollanda’lı çift hayallerine Türkiye’de kavuştu

Hollanda’da yaşayan 39 yaşındaki Cumali ve 35 yaşındaki Emine Karabulut çifti, 12 yıl önce zihinsel ve bedensel engelli olarak dünyaya gelen çocuklarının ardından, yeniden bebek sahibi olma hayallerini 11 yıl ertelemek zorunda kaldı. Genetik hastalık nedeniyle tekrar anne-baba olma umudundan vazgeçen çift, 1.5 yıl önce Memorial Tüp Bebek Merkezi’nde Op. Or. Arzu Yurci’nin uyguladığı genetik tanı (PGT) yöntemiyle sağlıklı bir bebek sahibi oldu. Aile, dondurulmuş bir embriyonun transferiyle gerçekleşen gebelikle üçüncü çocuklarını kucağa almak için gün sayıyor.

24.07.2019Avrupa
Genlerde zaman yolculuğu hastalıklara umut olacak

Genlerde zaman yolculuğu hastalıklara umut olacak

Son yapılan çalışmalar gelecek dönemde kök hücrelerin yeniden programlanıp embriyonik döneme geri döndürülmesiyle tedavisi mümkün olmayan birçok hastalık için yeni bir umut ışığı doğuracak.

4.07.2019Sağlık
Anne karnında hastalık testi

Anne karnında hastalık testi

Bebeklerin anne karnındayken, gelecekte karşılaşacağı hastalıklar tespit edilebilir mi? Bu sorunun yanıtı artık evet. Aralarında ÖSS Türkiye birincisi Türk bir kurucunun olduğu ‘BillionToOne’, sadece bir tüp kanla bebeklerin karşılaşacakları hastalıkları tespit ediyor.

25.05.2019Ekonomi
Genetik hastalıklar 1 saatte öğrenilebilecek

Genetik hastalıklar 1 saatte öğrenilebilecek

Yapay zeka ve geliştirdiği hızlı test kitlerini kullanan bilim adamı Prof. Dr. Hüseyin Onay, genetik hastalıkların günler süren belirlenme süresini 1 saate indirdi.

5.03.2019Teknoloji
Bilimin yetim hastaları

Bilimin yetim hastaları

28 Şubat ‘Dünya Nadir Hastalıklar Günü’ydü. Birçok kişinin ismini ilk kez duyduğu bu hastalıklara doğru tanı konulması da tedavi süreci de oldukça zor. İlaç geliştirme çalışmaları yetersiz, tedavi seçenekleri az. Bunların yanında bir de eğitime ulaşamamak, toplumdan ve iş hayatından dışlanmak hayatlarını daha da zorlaştırıyor. Bu hafta nadir hastalara ses verip, sıkıntılarını dinledik.

3.03.2019Gündem
SMA hastalığı nedir SMA hastalığının belirtileri nelerdir

SMA hastalığı nedir? SMA hastalığının belirtileri nelerdir?

SMA hastalığı nedir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde SMA hastalığının tüm tiplerinde ilaçlar geri ödeme listesine alınmıştı ve bu sevindirici haber sonra SMA hastalığıyla ilgili detaylar merak edildi. Peki, SMA hastalığı nedir? SMA hastalığının belirtileri nelerdir?

5.02.2019Sağlık
SMA hastalığı nedir İşte SMA hastalığı ve tedavisi hakkında merak edilenler

SMA hastalığı nedir? İşte SMA hastalığı ve tedavisi hakkında merak edilenler

SMA hastalığının tüm tiplerinde ilaçlar geri ödeme listesine alındı. Hastaları ve yakınlarını sevindiren bu gelişme sonrası SMA’nın açılımı ve SMA hastalığına ilişkin bilgiler yeniden gündeme geldi. Peki, SMA ne demek? SMA hastalığı nedir?

31.01.2019Gündem
Kadınların yüzde 10unun gizli sorunu: Hirsutizm

Kadınların yüzde 10'unun gizli sorunu: Hirsutizm

Hirsutizm, yani kadınlarda görülen aşırı kıllanma probleminin altta yatan bir hastalığın belirtisi olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, "Lazer epilasyon adı verilen kozmetik önlemler, kılları geçici olarak uzaklaştırabilir. Ancak öncelikle yapılması gereken, aşırı kıllanmanın altında yatan bir hastalık varsa, bunun açığa çıkartılmasıdır" dedi.

30.01.2019Sağlık
Kadınların Yüzde 10unun Gizli Sorunu: Hirsutizm

Kadınların Yüzde 10'unun Gizli Sorunu: Hirsutizm

Kadınlarda ve genç kızlarda görülen 'hirsutizm' kadın vücudunda fazla miktarda kıllanma olarak tanımlanıyor. Erkek tipi bu kıllanmaya 'Kadınlarda Aşırı Kıllanma' adını verdiklerini belirten, Tıbbi Koordinatörü ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İleri Yaşta Gebelik Düşünenler Bunlara Dikkat Etmeli

İleri Yaşta Gebelik Düşünenler Bunlara Dikkat Etmeli!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Karamürsel, ileri yaşta gebelik hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladı.

Cam kemik hastalığı nedir Tedavisi var mı

Cam kemik hastalığı nedir? Tedavisi var mı?

Cam kemik hastalığı nedir sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merak edilen ve sorgulanan hastalıklar arasında yer alıyor. Cam kemik hastalığının birçok farklı tipi vardır. Kimisi daha anne karnında bebeğin ölümü ile sonuçlanırken, kimisi hayat boyu çocuğa ve aileye çok büyük zorluklar yaşatan tekrar eden birçok kırık ile kendini göstermektedir. İşte detaylar.

31.10.2018Sağlık
SMA hastalığı nedir SMA hastalığının tedavileri nelerdir

SMA hastalığı nedir? SMA hastalığının tedavileri nelerdir?

SMA hastalığı nedir sorusu birçok vatandaş tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Batı dünyasında çok sık rastlanılan, bebek ölümlerine neden olan genetik hastalık olan SMA'nın tam olarak ne olduğu merak ediliyor. Peki, SMA hastalığı nedir? SMA hastalığının tedavileri nelerdir?

3.05.2018Gündem
Kâbus köy: Kadın kimlikli erkeklerin yürek burkan hikâyesi

Kâbus köy: Kadın kimlikli erkeklerin yürek burkan hikâyesi

Diyarbakır ile Şanlıurfa arasındaki köyde, sayıları 15 olarak bilinen 'kadın' kimlikli erkeklerin hikâyesi yürek burktu. Cinsel organlarının içe kapalı halde olmasına bağlı olarak kız çocuğu olarak kayıtlara geçen, 'pembe' kimlik verilen, ancak ergenlik çağında erkek görünümü kazanan bu kişiler, yardım bekliyor.

9.04.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Genetik tarama ile SMA’yı önceden tespit etmek mümkün

Gebelik sırasında veya doğumdan sonra ortaya çıkan genetik bozukluklar çocuk sahibi olma heyecanı yaşayan tüm anne ve babaların korkulu rüyası haline gelebiliyor.

27.01.2021

Cam kemik hastalığıyla ilgili merak edilenler

Osteogenesis imperfekta (OI) yani cam kemik hastalığı iskelet sistemini ilgilendiren genetik hastalıkların (iskelet displazileri) arasında en sık görülen tiptir. Kemiklerin oluşumundan ve sertliğinden sorumlu tip 1 kolajen olarak isimlendirilen bir molekülün üretiminde veya etkili olması için gerekli farklılaşma aşamalarında oluşan genetik nedenli bir bozukluk sonucunda bu hastalık oluşmaktadır. Bu molekül sadece kemikler için değil damarlar, organ duvarları gibi tüm bağ dokuları için de önemli bir molekül olmasından dolayı hastaların klinik tablosunda kırıklar dışında pek çok problem de görülmektedir.

30.12.2020

Kalıtsal bir hastalık

Friedreich’s Ataksi (FA); sinir sistemine zamanla ilerleyen hasarlar veren, yürüme bozuklukları, konuşma problemleri ve kalp rahatsızlıklarına yol açan kalıtsal bir hastalık. 

4.01.2020

Tüp bebek ile doğal bebek arasında sağlık açısından farklılık var mı?

Son yıllarda, çeşitli nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamayan pek çok çift, tüp bebek tedavisine başvuruyor. Tüp bebek yönteminin yaygınlaşmasıyla, anne baba adayları için en önemli soru ‘acaba tüp bebek ile doğan çocuklar, doğal yol ile olanlardan farklı mı?’ olarak karşımıza çıkıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, tüp bebek ile doğal bebek arasında sağlık açısından ne gibi farklılıkların olduğunu özetledi.

8.04.2019

Ege’de döviz zamanı

EGELİ çiftçilerin dilekleri gerçek oldu. Artık Tarım ve Orman Bakanı bir İzmirli. Ege çiftçisinin sorunlarını daha iyi anlayacağı düşünülen Bekir Pakdemirli’nin, samanın bile ithal edilir hale geldiği tarımda kolaycı çözümler yerine üretime dönük kalıcı çözümler geliştirmesi, beklentilerin başında geliyor. Hele 1 doların bile önem kazandığı günümüzde tarımda ithalatı kısıtlayıcı, ihracatı teşvik edici her karar, ayrı bir önem kazanacak.

16.07.2018

'Her gün kaslarımı kaybediyorum ama kaybettiğim her kasla hayata daha sıkı sarılıyorum'

ADI Ayşegül Domaniç Yelçe. Şu hayattaki rol modellerimden biri. Saygı duymamaya, hayran olmamaya imkân yok.

10.07.2018