EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Fosil

Fosil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fosil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.042 Fosil haberi bulunmuştur.

Fosil Haberleri

Marsta fosil mi var

Mars'ta fosil mi var ?

Mars yörüngesindeki uzay aracından gelen yeni bulgulardan yola çıkılarak, Mars'a gidecek ilk ekibin, çok eski yaşam biçimlerine ait fosiller keşfedebileceği iddia edildi. İnsansız uzay aracı The Mars Global Surveyor, suyun, gezegenin yüzeyini bilim adamlarının sandığından daha yakın bir dönemde şekillendirdiğini gösterdi.

23.07.2001Gündem
Arabistanda kar Pakistanda sel

Arabistan'da kar Pakistan'da sel

Global ısınmayla birlikte iklimler alt üst oldu. Yaz ortasında kar yağıyor, kış ortasında yaz sıcakları yaşanıyor. S.Arabistan'da kar fırtınasında 75 kişi yaşandı. ABD'de sıcaklar, Pakistan ve Hindistan'da seller can alıyor.

24.07.2001Dünya
Balinalar eskiden karada yaşıyordu

Balinalar eskiden karada yaşıyordu!

Yaşayan en büyük deniz canlısı olarak bilinen balinaların atalarının, milyonlarca yıl önce karada yaşadığı ve otla beslendikleri ileri sürüldü. ABD'nin Michigan ve Northeastern Ohio üniversitelerinin ortak araştırmalarına göre, balinaların ataları, zamanımızdan 50 milyon yıl önce dönüşüme uğramaya başladılar ve 8 milyon yıl içinde de denizlerin en büyük canlısı haline geldiler.

25.09.2001Gündem
Kaiser Wilhelmin böcek koleksiyonu sergilenecek

Kaiser Wilhelm'in böcek koleksiyonu sergilenecek

Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm'in, Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit'e hediye ettiği ''İpek zararlısı böceklerin fosil koleksiyonu'', Hereke'de imparator için yaptırılan ve adı verilen köşkte, 106 yıldır özenle korunuyor. Bugüne kadar yalnızca özel konukların görebildiği eşsiz koleksiyon, köşkün restorasyonundan sonra halka da açılacak.

17.11.2001Gündem
Yağışların nedeni küresel ısınma mı

Yağışların nedeni küresel ısınma mı?

Merkezi Londra`da bulunan Türk Yeşil İletişim Ağı (Green Screen) Editörü Seher Uğur, Akdeniz Bölgesi`nde görülen ve İçel`de sel felaketine yol açan aşırı yağışların küresel ısınmadan kaynaklandığını, ardından da kuraklık ve çölleşme etkisinin kendisini göstermesini beklediklerini belirtti.


10.12.2001Gündem
Greenpeace gemisi İstanbul’da

Greenpeace gemisi İstanbul’da

Çevre örgütü Greenpeace`in gemisi “Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçısı)” petrol endüstrisinin yol açtığı küresel çevre ve iklim felaketlerine dikkati çekmek amacıyla Ataköy Marina`ya demir attı. Rainbow Warrior`da, yarın ve 23 Aralık tarihlerinde açılacak ``Petrol`` konulu sergi ziyaret edilebilecek.

21.12.2001Gündem
Dev adımlara devam

Dev adımlara devam

Bilim dünyasının ünlü ‘Science’ ve diğer bilim dergileri geçen yılın en önemli araştırma sonuçlarını, buluşlarını açıkladılar. Science’a göre geçen yılın en büyük olayı, Nano bilgisayarların geliştirilmesinde atılan büyük bir adımla yaşandı. Diğer önemli buluşlar arasında şunlar var: İnsan kalıtımı üzerine yeni bilgiler, Nötrinolar, insan genomu, üstün süperiletkenler, sinir sinyalleri, kanser ilaçları, iklimde küresel ısınma...

11.01.2002Spor
Dudak boyası kadınların ‘seksi boykot’ silahıydı

Dudak boyası kadınların ‘seksi boykot’ silahıydı

Güney Afrika’da Blombos adı verilen bir mağarada bulunan, 70 bin yıl önceye ait insan yapımı kırmızı aşı boyasını, Taş Devri kadınlarının dudak, yüz ve beden boyası olarak kullandığı saptandı.

18.01.2002Spor
Bir Kitap

Bir Kitap

26.01.2002Spor
Marstan gelen yeni meteorlar bulundu

Mars'tan gelen yeni meteorlar bulundu

Bilim adamları Mars'tan kopup dünyaya düştüğü sanılan beş yeni meteor (göktaşı) buldu. Yeni meteorların çoğunluğu Antarktika 'da, biri de Sahra Çölü'nde yapılan araştırmalarda ortaya çıkarıldı. Bilim adamları bugüne kadar sadece 24 Mars meteoru bulunduğunu, yeni meteorlarla Mars'ın geçmişi hakkında yeni bilgilere ulaşabileceklerini belirtti.

29.01.2002Gündem
Romatizma havadan etkilenmiyor

Romatizma havadan etkilenmiyor

Fibromyitis türü romatizmadan yakınan 55 kadının ağrılarını araştıran bilim adamları, sanılanın aksine bu tür hastaların değişen hava koşullarından etkilenmediklerini buldular. Doktorlar hastaların havadaki değişimlerden etkilenmelerinin psikolojik nedenlere bağlı olduğunu tahmin ediyorlar.

22.02.2002Spor
Hayatın başlangıcı daha eski

Hayatın başlangıcı daha eski

Bilim dünyasında en eski fosiller 1.6 milyar yaşına tarihlenince, kompleks canlıların ortaya çıkışı da 1 milyar yıl kadar geriye gidiyor

4.03.2002Spor
Enerjide Türk-Yunan işbirliği

Enerjide Türk-Yunan işbirliği

Enerji Bakanı Zeki Çakan, Türkiye ile Yunanistan arasında bir doğalgaz boru hattının yapılması konusunda çalışmaların başlatıldığını söyledi.

13.03.2002Ekonomi
Neandertal insanını biz mi yok ettik

Neandertal insanını biz mi yok ettik?

30 bin yıl önce Fransa’dan Türkiye ve Ortadoğu’ya kadar çok büyük bir bölgede yaşayan bizden önceki insan türü Neandertallerin nasıl yok oldukları sorusu, bilim dünyasını ikiye böldü.

15.03.2002Spor
Hababam Sınıfının çanı yerlilerin penis kabı

Hababam Sınıfı'nın çanı yerlilerin penis kabı

Yapı Kredi Kültür Merkezi Vedat Nedim Tör Müzesi'nde ilginç bir sergi var: Hisseli Harikalar Kumpanyası. Sergi oyuncaklardan doldurulmuş hayvanlara, ev araçlarından ilk dizüstü bilgisayara kadar yüzü aşkın sıradışı objeden oluşuyor.

15.03.2002Seyahat
Çakan ABDye gidiyor

Çakan ABD'ye gidiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Amerikan-Türk Konseyi'nin (ATC) 21. Yıllık Konferansı ile Temiz Fosil Yakıt Sistemleri konusundaki Konferansa katılmak üzere yarın ABD'nin başkenti Washington'a gidiyor.

16.03.2002 Ekonomi
Evrenin doğum anına yaklaşıldı

Evrenin doğum anına yaklaşıldı

Uzayda ışığı 14 milyar yıldır yolda olan en eski kara deliğin bulunması astronomları şaşkına çevirdi. Astronomlar ilk kez evrenin doğuşuna bu kadar yakın gözlemde bulundular.

24.03.2002Spor
Kastomonuda dinazor fosilleri için inceleme

Kastomonu'da dinazor fosilleri için inceleme

Kastamonu'nun Devrakani İlçesi'nde, Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemal Tunaoğlu tarafından ortaya çıkarılan ve Türkiye'de dinazorlar dönemine ait ilk fosil olan ''Denizlerin Dinazoru'' fosilinin bulunduğu bölgede yeniden incelemeler yapılacağı bildirildi.

18.04.2002Gündem
İklim değişimleri hızlanıyor

İklim değişimleri hızlanıyor

1990-2000 arasında son bin yılın en sıcak dönemi yaşandı. Deniz seviyesi son 100 yıl içinde yaklaşık olarak 15 cm yükseldi. Atmosferdeki karbondioksit yoğunluğu 500 000 yıl içinde en yüksek değere ulaştı...

22.04.2002Spor
Yaz alarmı: Ozon tabakası daha çok  inceliyor

Yaz alarmı: Ozon tabakası daha çok inceliyor

Kutuplar üzerindeki ozon delikleri düzelme sinyalleri verse de, dünya nüfusunun çoğunluğunun yaşadığı yüksekliklerde ozon seviyeleri azalıyor. Ancak, bu yaz ozon tabakası daha çok incelecek. Bunun sonucunda, cilt kanserinden ölümlerde de büyük bir yükselme olabilir.

28.04.2002Spor

Yazar Sonuçları

Pujadizm, dün bugün ve biz

ELLİLERİN ikinci yarısında olacak, Cezayir'de sömürgeci savaş ve Paris'te dandik hükümetler derken, Fransa'nın 4. Cumhuriyet'i can çekişmektedir...

26.11.2001