EKSTRA
MENÜ

Fosil

Fosil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fosil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.024 Fosil haberi bulunmuştur.

Fosil Haberleri

Mta Genel Müdürlüğü Cuma Müzesi Nerede Mta Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Mta Genel Müdürlüğü Cuma Müzesi Nerede? Mta Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Cuma Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen kişiler için müze giriş ücretlerini, müzeye nasıl ulaşım sağlanabileceğini ve ziyaret saatlerini araştırdık. Müzenin tarihi geçmişi ve müze hakkında bilinmesi gereken diğer bilgiler de içerikte yer almaktadır.

9.09.2020Seyahat
İki milyon yıllık fosiller bu müzede sergileniyor

İki milyon yıllık fosiller bu müzede sergileniyor

BURDUR Doğa Tarihi Müzesi’nde, biri dev bir güney filine ait, yaklaşık 2 milyon yıllık olduğu tahmin edilen fosiller sergileniyor. Koronavirüs salgını nedeniyle 2,5 ay kapalı kalan, normalleşme süreciyle birlikte yeniden ziyarete açılan müzeyi yılbaşından bu yana 2 bin 500 kişi ziyaret etti.

9.09.2020Gündem
İki milyon yıllık fosiller, bu müzede sergileniyor

İki milyon yıllık fosiller, bu müzede sergileniyor

Burdur Doğa Tarihi Müzesi’nde, biri dev bir güney filine ait, yaklaşık 2 milyon yıllık olduğu tahmin edilen fosiller sergileniyor. Koronavirüs salgını nedeniyle 2,5 ay kapalı kalan, normalleşme süreciyle birlikte yeniden ziyarete açılan müzeyi yılbaşından bu yana 2 bin 500 kişi ziyaret etti.

9.09.2020Seyahat
Kot pantolonumuz sularımızı kirletiyor olabilir

Kot pantolonumuz sularımızı kirletiyor olabilir?

Herkesin dolabında mutlaka en az bir tane kot pantolonu vardır. Rahatlığı, dayanıklılığı ve kullanışlı oluşu nedeniyle gardırobumuzun baş köşesinde olan kot kıyafetlerle ilgili yeni yapılan araştırma, kot kumaşın sularımızı kirletiyor olabileceğini ileri sürüyor.

9.09.2020Teknoloji
Zeytintaşı Mağarası Nerededir Zeytintaşı Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Zeytintaşı Mağarası Nerededir? Zeytintaşı Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Sizler için zeytintaşı mağarası nerede? Zeytintaşı mağarasına nasıl gidilir? Zeytintaşı mağarası özellikleri nelerdir? Gibi mağara hakkında detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

8.09.2020Seyahat
Tınaztepe Mağarası Nerededir Tınaztepe Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tınaztepe Mağarası Nerededir? Tınaztepe Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tınaztepe Mağarası Konya'da Seydişehir'de bulunur. Mağara Fransız bilim insanı olan Michel Bakalowichz tarafından 1968 yılında bulunmuştur. Mağara ülkemizin kültürel miraslarından biridir. Mağara bulunduktan sonra Fransız bilim insanı tarafından mağaranın krokisi de çıkarılmıştır. İşte, Tınaztepe mağarası hakkında bilinmesi gerekenler.

8.09.2020Seyahat
Karaca Mağarası Nerededir Karaca Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Karaca Mağarası Nerededir? Karaca Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Her yıl turistlerin ziyaret ettiği Karaca Mağarası ülkemizin önemli doğa harikaları arasındadır. Mağara oluşumu ve özellikleriyle ilgi görmektedir. Karaca Mağarasının nerede olduğunu, giriş ücretleri, ziyaret tarihleri ve saatleri 2020 yılı için güncel olarak sizler için hazırlanmıştır.

8.09.2020Seyahat
Gökgöl Mağarası Nerededir Gökgöl Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Gökgöl Mağarası Nerededir? Gökgöl Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Zonguldak şehrinin Üzülmez bölgesinde yer alan Gökgöl Mağarası, damlataş mağarası olarak tanımlanabilir. Bununla beraber Gökgöl Mağarası hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere, detay vermek yararlı olacaktır. Gökgöl Mağarası nerededir? Gökgöl Mağarası oluşumu, özellikleri, giriş ücreti ve ziyaret saatleri hakkında bilinmesi gerekenler.

8.09.2020Seyahat
Oylat Mağarası Nerededir Oylat Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Oylat Mağarası Nerededir? Oylat Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ülkemizde farklı oluşumlara dayalı, bilimsel ve turistik amaçlı gezi programlarında mutlaka yer verilen önemli mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaralardan biri de Oylat Mağarasıdır. Bu özel mağaraya ilişkin Oylat Mağarası nerededir? Oylat Mağarası oluşumu, özellikleri, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020) gibi konuların detaylarını sizler için derledik.

8.09.2020Seyahat
Bulak Mencilis Mağarası Nerededir Bulak Mencilis Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Bulak Mencilis Mağarası Nerededir? Bulak Mencilis Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Bulak (Mencilis) mağarası, Türkiye’nin 4. büyük mağarası olarak büyük bir öneme sahiptir. Binlerce yıl önce oluşan sarkıt, dikit ve sütunların yanı sıra akarsu ve şelaleler ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatıyor. Mencilis mağarasıyla ilgili detaylı bilgiyi sizler için derledik.

7.09.2020Seyahat
Ballıca Mağarası Nerededir Ballıca Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ballıca Mağarası Nerededir? Ballıca Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ballıca Mağarası, son dönemde mağara turizmine ilgi duyanların popüler adreslerinden biri olarak öne çıkıyor. Kendisine özgün Soğan Sarkıtları ile hem Türkiye’de hem de dünya da önemli bir konuma sahiptir. Ballıca Mağarası hakkında detaylı bilgiyi derledik.

7.09.2020Seyahat
Türkiyedeki fosil ağaç kalıntılarının yaşı 160 milyon yılı buluyor

Türkiye'deki fosil ağaç kalıntılarının yaşı 160 milyon yılı buluyor

Fosil ağaçlar açısından 18-23 milyon yıl öncesine ait geniş bir yelpaze bulunan Türkiye'de taşlaşmış ağaç kalıntıları 160 milyon yıl önce yaşayan arokaryalara kadar uzanıyor.

7.09.2020Teknoloji
İkinci el kirlilik

İkinci el kirlilik

Virüs korkusuyla toplu taşımadan uzaklaşan Avrupalı tüketici soluğu ikinci elde aldı. Bu da ulaşım kaynaklı kirliliğin azaltılması çabalarını olumsuz etkiliyor. İspanya’da 20 yaşından büyük araçların satışları yüzde 31 arttı. Türkiye’de de ÖTV baremi değişimiyle ikinci ele yönelim artıyor.

7.09.2020Ekonomi
AB, lityumu kritik ham maddeler listesine ekledi

AB, lityumu kritik ham maddeler listesine ekledi

Avrupa Birliği (AB), özellikle batarya teknolojilerinde kullanımıyla öne çıkan lityumu kritik ham maddeler listesine ekleme kararı aldı.

3.09.2020Ekonomi
Bitkiler büyürken elektrik üretilebilecek

Bitkiler büyürken elektrik üretilebilecek

İstanbul'da bir üniversitenin Genetik ve Biyomühendislik Bölümü ile Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü ortak çalışması bitki gelişiminden sürdürülebilir elektrik enerjisi üretilebiliyor. Aynı proje tarımda bitkiler büyürken elektrik enerjisi üretimine de imkan sağlıyor. Elektrik üretimi için özel alana, tesis veya üretim ünitesi kurulmasına gerek duyulmuyor

3.09.2020Teknoloji
Dünyayı değiştiren beş tesadüfi bilimsel keşif

Dünyayı değiştiren beş tesadüfi bilimsel keşif

Kazara olma durumunun bilimsel keşifteki rolü nadiren kabul edilir. Ancak öngörülemeyen sonuçlar, geçen yüzyılın bazı önemli bilimsel ilerlemelerinin kalbinde yatıyor. Tıpkı Big Bang Teorisinin doğrulanması, Viagra üretimi ve "CRISPR"nin "genetik makas" olarak kullanılması gibi.

3.09.2020Teknoloji
Giresun’un bize söyledikleri

Giresun’un bize söyledikleri

Giresun Dereli’de yaşanan, en az 8 insanın ve birçok başka canlının hayatına mal olan sel felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Şurası kesin ki bu ilk değil, son da olmayacak. Üstelik gereken önlemleri almazsak en kötüsünü henüz görmedik.

30.08.2020Hürriyet Pazar
‘Sıfır enerji’ dönüşümü

‘Sıfır enerji’ dönüşümü

Avrupa’da önümüzdeki yıldan itibaren yapılacak binaların sıfır enerji tüketimine sahip olacağını belirten Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, “Önümüzdeki 30 yılda dünya bu dönüşüm için 110 trilyon dolar harcayacak. Türkiye’nin de bu dönüşüm için hızla adım atması gerekiyor. Bu alanda potansiyeli çok yüksek. Bu dönüşümle toplumsal refah artarken ekonomik gelişme hızlanıyor” dedi.

30.08.2020Ekonomi
230 milyon yılda oluşan Tınaztepe Mağarası

230 milyon yılda oluşan Tınaztepe Mağarası

Tınaztepe Mağarası, Konya’nın Seydişehir İlçesinde ilk olarak 1968 yılında Fransız Bilim Adamı Michel Bakalowichz tarafından bulunan ve krokisi çıkarılan, daha sonra 1970 yılında Dünyaca Ünlü Kaşif Kaptan Jacgues Cousteau’nun ekibinden Alman Reinhold Messner ve arkadaşlarının detaylıca keşfettiği, Türkiye'nin en uzun mağaralarından biri.

27.08.2020Seyahat
Ammonit Taşı nedir, nerelerde ve nasıl bulunur Ammonit Taşı nasıl anlaşılır Özellikleri ve faydaları

Ammonit Taşı nedir, nerelerde ve nasıl bulunur? Ammonit Taşı nasıl anlaşılır? Özellikleri ve faydaları

Ammonit taşı günümüzde sıklıkla kullanılan doğal taşlar arasında yer almaktadır. Ammonit taşı nedir? Ne gibi faydaları bulunmaktadır? Sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

27.08.2020Gündem
NASAnın paylaştığı Salda Gölünün beyaz kumu aslında fosil

'NASA'nın paylaştığı Salda Gölü'nün beyaz kumu aslında fosil'

Burdur'da jeofizik yüksek mühendisi Abdurrahman Arıkan, Salda Gölü’nün on binlerce yıl öncesinin bugüne yansıması olduğunu belirterek, "Salda Gölü’ndeki bu beyaz kum aslında fosil. Binlerce, on binlerce yıl önce yaşamış bakterilerin kalıntıları. O açıdan bir maden özelliği göstermekte. O madeni buradan çıkarıp satışa sunmak tamamıyla hırsızlıktır. Buradan götürülüp bir kum dışarıda satılamaz" dedi.

25.08.2020Teknoloji
Jeofizik yüksek mühendisi Arıkan: Salda Gölündeki beyaz kum aslında fosil

Jeofizik yüksek mühendisi Arıkan: Salda Gölü'ndeki beyaz kum aslında fosil

Burdur'da, jeofizik yüksek mühendisi Abdurrahman Arıkan, Salda Gölü'nün on binlerce yıl öncesinin bugüne yansıması olduğunu belirterek, "Salda Gölü'ndeki bu beyaz kum aslında fosil. Binlerce, on binlerce yıl önce yaşamış bakterilerin kalıntıları. O açıdan bir maden özelliği göstermekte. O madeni buradan çıkarıp satışa sunmak tamamıyla hırsızlıktır. Buradan götürülüp bir kum dışarıda satılamaz" dedi.

25.08.2020Seyahat
Jeofizik yüksek mühendisi Arıkan: Salda Gölündeki beyaz kum aslında fosil

Jeofizik yüksek mühendisi Arıkan: Salda Gölü'ndeki beyaz kum aslında fosil

Burdur'da jeofizik yüksek mühendisi Abdurrahman Arıkan, Salda Gölü'nün on binlerce yıl öncesinin bugüne yansıması olduğunu belirterek, "Salda Gölü'ndeki bu beyaz kum aslında fosil. Binlerce, on binlerce yıl önce yaşamış bakterilerin kalıntıları. O açıdan bir maden özelliği göstermekte. O madeni buradan çıkarıp satışa sunmak tamamıyla hırsızlıktır. Buradan götürülüp bir kum dışarıda satılamaz" dedi.

25.08.2020Gündem
8. Sınıf Fen Bilimleri Sürdürülebilir Kalkınma konu anlatımı

8. Sınıf Fen Bilimleri Sürdürülebilir Kalkınma konu anlatımı

Ülkemizin her açıdan daha fazla gelişmesi ve güçlenmesi için sürdürebilir kalkınma büyük öneme sahiptir. Şimdi sürdürülebilir kalkınma içerisinde neler olduğuna bakacağız ve bunun nasıl gerçekleşmesi gerektiğini inceleyeceğiz. İşte 8. sınıf fen bilimleri sürdürülebilir kalkınma konu anlatımı.

25.08.20208. SINIF
Güneş enerjisi konusunda ulusal düzeyde toplantı yapıldı

Güneş enerjisi konusunda ulusal düzeyde toplantı yapıldı

Ege Üniversitesi (EÜ) Gözlemevi, 18 üniversiteden 72 akademisyenin katıldığı güneş enerjisi konusunda ulusal düzeyde bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Pandemi nedeniyle internet üzerinden düzenlenen çalıştayda, Türkiye'nin güçlü bir ekonomiye sahip olmasında enerjinin önemi vurgulandı.

24.08.2020Teknoloji
Büyük Kanyon’da yaklaşık 313 milyon yıllık fosil ayak izi bulundu

Büyük Kanyon’da yaklaşık 313 milyon yıllık fosil ayak izi bulundu

ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Büyük Kanyon Ulusal Parkı’nda, 313 milyon yıllık fosil ayak izi bulundu. Ayak izinin, şu ana kadar parkta bulunan en eski kalıntı olduğu ifade edildi.

24.08.2020Seyahat
Büyük Kanyon’da yaklaşık 313 milyon yıllık fosil ayak izi bulundu

Büyük Kanyon’da yaklaşık 313 milyon yıllık fosil ayak izi bulundu

ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Büyük Kanyon Ulusal Parkı’nda 313 milyon yıllık fosil ayak izi bulundu. Ayak izinin şu ana kadar parkta bulunan en eski kalıntı olduğu ifade edildi.

23.08.2020Dünya
6. Sınıf Fen Bilgisi Yakıtlar konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Yakıtlar konu anlatımı

Günlük hayatımızda farklı sebeplerden dolayı yakıtlardan faydalanırız. Bunlar içerisinde ısınma, ısıtma, pişirme ve eritme ile sıcak su gibi unsurlar söz konusudur. Depolanmış enerji kaynakları yakıt olarak bilinmektedir ve gün içerisinde yoğun şekilde kullanılır. Şimdi kullandığımız yakıt çeşitlerini inceleyeceğiz ve bu konu hakkında bilgi alacağız. İşte 6. sınıf fen bilgisi yakıtlar konu anlatımı.

21.08.20206. SINIF
6. Sınıf Fen Bilgisi Soba Ve Doğal Gaz Zehirlenmeleri konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Soba Ve Doğal Gaz Zehirlenmeleri konu anlatımı

Isınmak için genelde soba ve doğalgaz kullanırız. Bunların her ikisi de doğal ve yenilenmeyen kaynaklarla çalışır. Yani kömür ve doğalgazdan faydalanırız. Fakat eğer dikkat edilmez ise bu doğal kaynaklar zehirlenmelere yol açabilir. Şimdi bu kaynakların nasıl zehirlenme yarattığına ve nasıl korunmamız gerektiğini bakacağız. İşte 6. sınıf fen bilgisi soba ve doğal gaz zehirlenmeleri konu anlatımı.

21.08.20206. SINIF
Son dakika haberi: Merakla beklenen açıklama geldi Uzmanlar hurriyet.com.trye değerlendirdi…

Son dakika haberi: Merakla beklenen açıklama geldi! Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kamuoyunun merakla beklediği "müjde"yi açıkladı. Erdoğan, "Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün kamuoyuna açıkladığı müjdeye dair uzmanlar açıklamalarda bulundu. Uluslararası haber ajansları da bu konuda haberler yaparak Türkiye’nin önemli miktarda (20 yıllık tüketimini karşılayacak kadar) enerji kaynağı bulduğunu duyurdular.

21.08.2020Gündem
Sur sokaklarında faytonla nostalji

Sur sokaklarında faytonla nostalji

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde yerini alan faytonlar, vatandaşlara adeta nostaljiyi yaşattı. Elektrikli faytonların yerini aldığı Sur Gazi Caddesi'nde vatandaşlar, caddenin araç trafiğine kapatılıp, eskiyi andıran projelerin olmasının daha güzel olacağını dile getirdi.

21.08.2020Seyahat
Erdoğan, Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli fabrikasının açılışında konuştu: Ekonomide salgın öncesine dönüş

Erdoğan, Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli fabrikasının açılışında konuştu: Ekonomide salgın öncesine dönüş

Türk ekonomisinin salgın öncesi ivmesini tekrar yakaladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu süreçte bize düşen, işi gücü karamsarlık aşılamak olan muhalefete aldırmadan yatırımlara, üretime devam etmektir. Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde çok önemli bir yatırımın adımını atıyoruz. Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası güneş sektöründe ülkemizi zirveye taşıyacak. Bunlar yan gelip yatarak olmadı, çalışarak oldu” diye konuştu.

20.08.2020Ekonomi
Son dakika... Türkiye için tarihi gün Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cuma günü bir müjde vereceğiz, yeni bir dönem açılacak

Son dakika... Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Cuma günü bir müjde vereceğiz, yeni bir dönem açılacak'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkent Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni'nde konuştu. ''Son dönemde vaka sayılarında kısmi bir artış yaşansa da salgın halen kontrolümüz altındadır'' diyen Erdoğan, ''Ülkemiz kaynaklı olmayan bazı sıkıntılarla karşılaşsak da, Türk ekonomisi salgın öncesi ivmesini tekrar yakalamış görünüyor'' ifadelerini kullandı. Konuşmasında Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili de konuşan Erdoğan, ''Bir asır önce nasıl millet olarak Sevr’i yırtıp atmışsak bugün de Doğu Akdeniz’de dayatılmak istenen Sevr’e boyun eğmeyeceğiz'' dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma günü verecekleri müjde ile Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağını da söyledi.

19.08.2020Gündem
Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası bugün açılıyor

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası bugün açılıyor

Güneş paneli üretiminin entegre olarak tek çatı altında toplayan ve bu özelliği ile dünyada tek olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla bugün açılıyor.

19.08.2020Ekonomi
5. Sınıf Fen Bilimleri İnsan Ve Çevre İlişkisi konu anlatımı

5. Sınıf Fen Bilimleri İnsan Ve Çevre İlişkisi konu anlatımı

Yaşadığımız çevreyi ve doğayı her zaman korumalıyız. Bunu yapmak için çevremizi temiz tutmalı ve elimizden geldiği kadar insanlara bunu anlatmalıyız. Şimdi çevre ve insan arasındaki ilişkiyi ele alacağız ve inceleyeceğiz. İşte 5. sınıf fen bilimleri insan ve çevre İlişkisi konu anlatımı.

18.08.20205. SINIF
Çankırıda bulunan 8,5 milyon yıllık fosillerin temizliği için titiz çalışma

Çankırı'da bulunan 8,5 milyon yıllık fosillerin temizliği için titiz çalışma

ÇANKIRI'da 'Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi'nde 2001 yılından bu yana yapılan çalışmalarda bulunan 40'ın üzerinde türe ait 4 binden fazla tanımlanabilen fosiller, titizlikle temizleniyor. 10 kişilik ekibiyle 8,5 milyon yıllık fosillerin temizliğini yapan Kazı Başkanı Prof. Dr. Ayla Sevim Erol, Daha önce çıkardığımız fosilleri tekrar gözden geçirerek, gerekli olanların onarımı ile konservasyonunu yapıyoruz dedi. Çankırı-Yapraklı Karayolu üzerinde 'Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi'nde 2001 yılında kazı çalışmaları başlatıldı. Kazılarda, bugüne kadar fil, gergedan, zürafa ve kılıç dişli kaplan başta olmak üzere 40'ın üzerinde türe ait 4 binden fazla tanımlanabilen fosil bulundu. Kazı çalışmalarını bu yıl koronavirüs nedeniyle sürdüremeyen Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol ve ekibi, 8,5 milyon yıllık fosillerin temizliğini yapıyor. 10 kişilik ekip, kazı evinde oluşturulan laboratuvara getirilen fosilleri titizlikle tek tek temizliyor.

17.08.2020Haber
Çankırıda bulunan 8,5 milyon yıllık fosillerin temizliği için titiz çalışma

Çankırı'da bulunan 8,5 milyon yıllık fosillerin temizliği için titiz çalışma

ÇANKIRI'da 'Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi'nde 2001 yılından bu yana yapılan çalışmalarda bulunan 40'ın üzerinde türe ait 4 binden fazla tanımlanabilen fosiller, titizlikle temizleniyor. 10 kişilik ekibiyle 8, 5 milyon yıllık fosillerin temizliğini yapan Kazı Başkanı Prof. Dr. Ayla Sevim Erol, "Daha önce çıkardığımız fosilleri tekrar gözden geçirerek, gerekli olanların onarımı ile konservasyonunu yapıyoruz" dedi.

17.08.2020Gündem
Pancar melasıyla güneş panellerinin verimini arttırdı... TÜBİTAK şampiyonu bilim insanı olmak istiyor

Pancar melasıyla güneş panellerinin verimini arttırdı... TÜBİTAK şampiyonu bilim insanı olmak istiyor

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda fizik alanında ‘güneş panellerinin verimliliğini arttırma’ projesiyle Türkiye birincisi olan Malatyalı 17 yaşındaki lise öğrencisi Feridun Balaban, bilim insanı olmak istiyor.

17.08.2020Eğitim
TÜBİTAK şampiyonu genç, bilim adamı olmak istiyor

TÜBİTAK şampiyonu genç, bilim adamı olmak istiyor

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda fizik alanında "güneş panellerinin verimliliğini artırma" projesiyle Türkiye birincisi olan Malatyalı 17 yaşındaki lise öğrencisi Feridun Balaban, bilim adamı olmak istiyor.

17.08.2020Teknoloji
Böylesine ilk defa rastlandı...7,5 milyon yıllık olduğu ortaya çıktı

Böylesine ilk defa rastlandı...7,5 milyon yıllık olduğu ortaya çıktı

Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Yamula Barajı kıyısında devam eden kazı çalışmalarında ilk kez 7,5 milyon yıllık kaplumbağa fosili bulundu. Uzman Antropolog Özge Kahya, "Daha önce bulunduğumuz alandaki fosiller arasında, filler, üç toynaklı atlar, gergedanlar ve boş boynuzlular dediğimiz ailelere ait canlıların fosillerini bulduk. Bu sefer ilk defa Yamula Barajı kıyısında kaplumbağa fosiline rastladık" dedi.

17.08.2020Seyahat
Deniz üstü rüzgar santralleri 900 bin kişiye iş kapısı olacak

Deniz üstü rüzgar santralleri 900 bin kişiye iş kapısı olacak

Deniz üstü (offshore) rüzgar santrallerinin ülkelerin elektrik sistemine dahil olmaya devam etmesiyle küresel anlamda yaklaşık 900 bin kişiye yeni iş imkanı ve istihdam yaratacağı öngörülüyor.

16.08.2020Ekonomi
Göbeklitepenin kalıntıları TÜBİTAKta tarihlendiriliyor

Göbeklitepe'nin kalıntıları TÜBİTAK'ta tarihlendiriliyor

TÜBİTAK Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde, Göbeklitepe ve Çatalhöyük’ten getirilen kalıntılar analiz yapılarak tarihlendiriliyor. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Karbon 14 Laboratuvar Sorumlusu Dr. Turhan Doğan, mercimek tanesinin yarısındaki kalıntıyı 50 bin yıla kadar tarihlendirebildiklerini, ayrıca kazı yapılan bölgelerde, insanların nasıl beslendiklerini de araştırdıklarını söyledi.

15.08.2020Gündem
Kayserideki ilk kez 7,5 milyon yıllık kaplumbağa fosili bulundu

Kayseri'deki ilk kez 7,5 milyon yıllık kaplumbağa fosili bulundu

KAYSERİ'nin Kocasinan ilçesi Yamula Barajı kıyısında devam eden kazı çalışmalarında ilk kez 7,5 milyon yıllık kaplumbağa fosili bulundu. Uzman Antropolog Özge Kahya, "Daha önce bulunduğumuz alandaki fosiller arasında, filler, üç toynaklı atlar, gergedanlar ve boş boynuzlular dediğimiz ailelere ait canlıların fosillerini bulduk. Bu sefer ilk defa Yamula Barajı kıyısında kaplumbağa fosiline rastladık" dedi.

13.08.2020Gündem
Geçmişe ışık tutan buluntular TÜBİTAKta tarihlendiriliyor

Geçmişe ışık tutan buluntular TÜBİTAK'ta tarihlendiriliyor

Arkeoloji alanında son yılların en büyük keşifleri olan Göbeklitepe ve Çatalhöyük yerleşimlerinde gün yüzüne çıkarılan kalıntıların tarihlendirme analizleri, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezinde (TÜBİTAK MAM) yer alan Karbon 14 Laboratuvarı'nda gerçekleştiriliyor.

12.08.2020Teknoloji
İngilterede T-Rexin kuzeni yeni bir dinozor türü keşfedildi

İngiltere'de T-Rex'in kuzeni yeni bir dinozor türü keşfedildi

İngiltere'nin güneyindeki Wight Adası'nda yeni bir dinozor türü keşfedildi. Southampton Üniversitesi paleontologları geçen yıl Shanklin sahilinde bulunan dört kemiğin yeni bir teropod türüne ait olduğuna inanıyor.

12.08.2020Teknoloji
Sedef Taşı Nedir, Nerelerde Ve Nasıl Bulunur Sedef Taşı Nasıl Anlaşılır Özellikleri Ve Faydaları

Sedef Taşı Nedir, Nerelerde Ve Nasıl Bulunur? Sedef Taşı Nasıl Anlaşılır? Özellikleri Ve Faydaları

Sedef taşı doğada bulunan ve merak edilen taşlardan birisidir. Özellikle hem denizde hem de karada bulunması sebebiyle pek çok kişi tarafından merak uyandırmaktadır. Pek çok alanda kullanılan sedef taşı nedir? Nasıl bulunur? Özelliklerini ve faydalarını sizlere detaylıca açıkladık.

11.08.2020İyi Yaşam
O dönemin Afrikasıydı...Bulunan fosiller Anadolu tarihine ışık tutuyor

O dönemin Afrika'sıydı...Bulunan fosiller Anadolu tarihine ışık tutuyor

Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde 2 yıldır devam eden kazılar sonucunda ortaya çıkan 7 buçuk milyon yıl öncesine ait hayvan fosilleri, Anadolu'nun o dönemin günümüz Afrikası olduğunu ifade ederken, Kazı Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu; çıkartılan fosillerin dünyadaki tek örnek olduğunu ve yeni örnekler çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

11.08.2020Seyahat

Yazar Sonuçları

Utanmaz alçak son sığınağına sığınamadı

Eğer 20 yıl öncesinde yaşıyor olsaydık...

4.09.2020

Yüzümüzü güneşe dönelim

Aylar sonra ilk kez sinema salonuna girme cesareti gösterdim.

1.09.2020