EKSTRA
MENÜ

Favipiravir

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 89 haberi bulunmuştur.

Favipiravir Haberleri

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz: Restoran ve kafelerin açılmasında eşik değerlere bakılacak

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz: Restoran ve kafelerin açılmasında eşik değerlere bakılacak

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs enfeksiyon oranlarının il bazında açıklanmasının enfeksiyonun kontrolünün sağlanması açısından çok kritik bir aşama olduğunu söyledi.

20.02.2021Gündem
Yüzlerce koronavirüs hastası takip edildi Özellikle kadınlarda görülüyor...

Yüzlerce koronavirüs hastası takip edildi! Özellikle kadınlarda görülüyor...

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, koronavirüs tedavisi görmüş hastaların 9 aylık takipleriyle ilgili yaptığı açıklamada, 'Özellikle kadın hastalarımızda saç dökülmesi sorununa yüzde 10'lara varan bir oranda rastlamaya başladık' dedi. Tükek açıklamasının devamında ise "Türkiye'de tekrar hastaneye yatış oranları kesinlikle Avrupa ve ABD'deki kadar yüksek değil. En fazla yüzde 5-10 bandında. Bu da muhtemelen sağlık sistemimizin daha iyi olması ve tedavi algoritmalarımızın uyumlu bir şekilde yürütülmesiyle başarıldı" ifadelerini kullandı.

28.01.2021Gündem
Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz: İlaç kullanılmazsa hastalık ağırlaşıp, sepsise neden olabilir

Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz: İlaç kullanılmazsa hastalık ağırlaşıp, sepsise neden olabilir

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Türkiye'de koronavirüsle mücadelede, hastalarda erken dönemde kullanımına başlanan ilaçların önemini anlattı. İlaç kullanmaktan çekinenlere uyarılarda bulunan Gündüz, "İlacın kullanılmaması durumunda hastalık şiddetlenebilir. Sepsis dediğimiz bir hastalığa yol açabilir" dedi.

24.12.2020Gündem
Son dakika... Antalya için koronavirüsle ilgili dikkat çeken açıklama: Yüzde 55 düşüş...

Son dakika... Antalya için koronavirüsle ilgili dikkat çeken açıklama: Yüzde 55 düşüş...

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, alınan tedbirler, takipler sonucu kentteki vaka sayısında 8 Aralık tarihinden itibaren yüzde 55 düşüş yaşandığını söyledi.

18.12.2020Gündem
Son dakika... Bakan Varanktan aşı çalışmalarında son durum hakkında açıklama

Son dakika... Bakan Varank'tan aşı çalışmalarında son durum hakkında açıklama

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, video konferans yöntemiyle TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu Aşı ve İlaç Konferansı'na katıldı. Bakan Varank, aşı ve ilaç geliştirme projelerindeki son durumu anlattı ve "Dünyada çalışılan farklı aşı teknolojilerinin tamamına ve hatta daha yenilikçi yöntemlere COVID-19 Türkiye Platformu tarafından da çalışıldı. Tasarım, prototip aşı ve hayvan çalışmaları aşamaları sonrasında 4 aşı adayımız hayvan deneylerini başarıyla tamamlamış durumda" açıklamasında bulundu.

17.12.2020Ekonomi
Koronavirüsü atlatan doktor: Hastane odasında ağrıdan bağırdığımı hatırlıyorum

Koronavirüsü atlatan doktor: Hastane odasında ağrıdan bağırdığımı hatırlıyorum

Yıllardır kanser hastalarına şifa veren Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Özlem Sönmez, Ağustos ayında geçirdiği Kovid enfeksiyonunun ağır izlerini hala taşıdığını söyleyerek "Hastanede yatarken ağrıdan bağırdığımı hatırlıyorum. Gerçekten eskisi gibi olamıyorsunuz sonra. Dışarıdaki umursamazlığı görünce o anlarınıza üzülüyorsunuz. Çok canlar gitti. Biz sağlık çalışanları evde canımız sıkıldığı için buralarda değiliz. Halkımızdan duyarlı olmalarını bekliyoruz. Kurtuluş Savaşı verir gibi bu pandemi ile hep beraber mücadele etmemiz gerekiyor" dedi.

9.12.2020Gündem
Son dakika haberler: Koronovirüs geçiren hastalarda kritik 3 ay uyarısı

Son dakika haberler: Koronovirüs geçiren hastalarda kritik 3 ay uyarısı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Covid-19’u geçiren bir kişi teorik olarak 3 ay kadar bu hastalıktan korunabilir. Ama 3 ay geçtikten sonra vücudunuzda yeterli bir antikor oluşmamışsa yeniden hastalığa yakalanabilirsiniz, eğer tedbirsiz davranırsanız" dedi. Öte yandan uzmanlar, koronavirüs tedavisinde verilen ilaçları kullanmakta tereddüt eden vatandaşları uyardı. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "İlacı kullanmıyor, 3-4 gün sonra 112 ile acil servise başvuruyor. Bu sefer biz bu kişiyi yoğun bakıma alıyoruz. İlaç kullanılmadığı takdirde sonu ölüme kadar gidebiliyor" dedi.

1.12.2020Gündem
Favipiravir ilacı nedir Corona Virüs tedavisinde nasıl kullanılıyor İşte Sağlık Bakanlığından gelen açıklama

Favipiravir ilacı nedir? Corona Virüs tedavisinde nasıl kullanılıyor? İşte Sağlık Bakanlığı'ndan gelen açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarının ardından corona virüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının detayları tekrar gündeme geldi. T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya menşeili şirket Toyama Chemical tarafından RNA virüslerine karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaçtır. Favipiravir grip, Batı Nil ve sarıhumma virüslerinin yanı sıra flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alphavirüslere karşı da etkinlik göstermektedir. Gelen son dakika haberine göre; COVID-19 hastalarının tedavilerinde kullanılan ilaçların etkinliğinin sağlanması ve yanlış kullanımın önüne geçilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ile ilaç kullanım broşürleri gönderildi.

30.11.2020Gündem
Son dakika haberi: Uzmanlar uyardı Koronavirüs testi pozitif çıkanlar mutlaka kullansın..

Son dakika haberi: Uzmanlar uyardı! Koronavirüs testi pozitif çıkanlar mutlaka kullansın..

Son dakika haberi.. Koronavirüs tedavisinde kullanılan Hidroksiklorokin ve Favipiravir ilaçları tartışma konusu oldu.

29.11.2020Gündem
Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı duyurdu Koronavirüs ilaçlarının kullanımı hakkında uyarı...

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı duyurdu! Koronavirüs ilaçlarının kullanımı hakkında uyarı...

Son dakika haberi.. Koronavirüs hastalarının tedavilerinde kullanılan ilaçların etkinliğinin sağlanması ve yanlış kullanımın önüne geçilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ile ilaç kullanım broşürleri gönderildi.

29.11.2020Gündem
Uzmanlar uyardı: Pozitifler ilaçlarını kullansın

Uzmanlar uyardı: Pozitifler ilaçlarını kullansın

Koronavirüs tedavisinde kullanılan Hidroksiklorokin ve Favipiravir ilaçları tartışma konusu oldu. Dünyada ve Türkiye’de bu ilaçların işe yaramadığı iddiaları gündeme geldi. Ancak uzmanlar, “Testi pozitif çıkanlar, doktor verdiyse mutlaka ilaçlarını kullansın” diyor...

29.11.2020Gündem
Kovid-19 salgını, diyabet tedavisindeki ezberleri de bozdu

Kovid-19 salgını, diyabet tedavisindeki ezberleri de bozdu

CERRAHPAŞA Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, özellikle hastalığı hafif geçirdiği için tedavisi evde sürdürülen diyabetik Kovid hastalarının kullandığı "SGLT2 inhibitörü" olarak bilinen idrar söktürücü diyabet haplarının kullanılmaması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Gönen, "Çünkü bu haplar ekstra su kaybına yol açabilir. Kovid tedavisi gören bir diyabet hastası için en güvenlisi aslında kovid tedavisi bitene dek hekim kontrolünde, uzun etkili insüline geçmesidir. Çok sıkça kullanılan ’metformin’ etken maddeli diyabet haplarında bir sorun yok, ona devam edebilir hastalar" dedi.

23.11.2020Sağlık
Favipiravir ilacı nedir koronavirüs (corona) tedavisinde kullanılış yöntemi nasıl

Favipiravir ilacı nedir koronavirüs (corona) tedavisinde kullanılış yöntemi nasıl?

Koronavirüs salgının artması ile birlikte tedavide kullanılan ilaçlarda merak ediliyor. Bunlardan en öne çıkanı ise Favipiravir ilacı.. Sağlık Bakanlığı yayınladığı makale ile Favipiravir ilacının koronavirüs tedavisinde nasıl kullanıldığını açıkladı. Peki Favipiravir ilacı nedir ve corona virus tedavisinde nasıl etki eder? İşte detaylar

16.11.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmazdan ev ziyaretinde bulunmayın uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz'dan 'ev ziyaretinde bulunmayın' uyarısı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Kış aylarında ev içerisindeki misafirlikler zorunlu değilse kesinlikle yapılmamalı." uyarısında bulundu.

8.11.2020Gündem
Favipiravir ilacı nedir Corona Virüs tedavisinde nasıl kullanılıyor

Favipiravir ilacı nedir? Corona Virüs tedavisinde nasıl kullanılıyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarının ardından corona virüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının detayları tekrar gündeme geldi. T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya menşeili şirket Toyama Chemical tarafından RNA virüslerine karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaçtır. Favipiravir grip, Batı Nil ve sarıhumma virüslerinin yanı sıra flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alphavirüslere karşı da etkinlik göstermektedir.

2.11.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova: Grip  aşısı mutlaka yeni tarihli olmalı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova: Grip aşısı mutlaka yeni tarihli olmalı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Grip virüsü her sene farklılık gösterdiği için, grip aşısı olmadan önce ‘Bu senenin aşısı mı?’ diye sormak lazım. Bu sene virüste çok büyük bir değişiklik olursa, şimdilik onun sinyali yok ama bu sene olacağımız aşı da fayda sağlamayabilir” dedi.

16.10.2020Haber
Bilim Kurulu üyesi uyardı Grip aşısı olurken mutlaka bunu sorun...

Bilim Kurulu üyesi uyardı! Grip aşısı olurken mutlaka bunu sorun...

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Grip virüsü her sene farklılık gösterdiği için, grip aşısı olmadan önce ‘Bu senenin aşısı mı’ diye sormak lazım. Bu sene virüste çok büyük bir değişiklik olursa, şimdilik onun sinyali yok ama bu sene olacağımız aşı da fayda sağlamayabilir” dedi.

16.10.2020Gündem
Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığının Koronavirüs Erişkin Hasta Tedavi Rehberi güncellendi

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığının "Koronavirüs Erişkin Hasta Tedavi Rehberi" güncellendi

Sağlık Bakanlığınca güncellenen "Koronavirüs Erişkin Hasta Tedavi Rehberi"nde, son dönemde yapılan bazı çalışmalarda gebelerde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha ağır seyredebileceğinin görüldüğü belirtilerek, "hidroksiklorokin" ve "lopinavir/ritonavir"in gebelerde kullanımının güvenli olduğu, "Favipiravir"in ise gebelerde ve emzirenlerde kullanılmaması gerektiği bildirildi.

10.10.2020Gündem
Son dakika... Bakan Varank açıkladı Salgına rağmen yüzde 30 fazla

Son dakika... Bakan Varank açıkladı! Salgına rağmen yüzde 30 fazla

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Reel sektörün bu yılın 8 ayındaki yatırım talebi salgın koşullarına rağmen geçen yıla göre yüzde 30 daha fazla." dedi.

2.10.2020Ekonomi
Türkiye’deki aşı denemelerinde son durum Müjdeyi Bakan Varank verdi...

Türkiye’deki aşı denemelerinde son durum! Müjdeyi Bakan Varank verdi...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Covid-19 ile ilgili aşı çalışmalarında hayvan denemelerinin tamamlandığını, insan denemeleri kısmına gelindiği müjdesini verdi.

27.09.2020Gündem
Favipiravir ilacı nedir Koronavirüs tedavisinde Favipiravir ilacı nasıl kullanılıyor İşte Sağlık Bakanlığı açıklaması

Favipiravir ilacı nedir? Koronavirüs tedavisinde Favipiravir ilacı nasıl kullanılıyor? İşte Sağlık Bakanlığı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarının ardından corona virüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının detayları tekrar gündeme geldi. T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya menşeili şirket Toyama Chemical tarafından RNA virüslerine karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaçtır. Favipiravir grip, Batı Nil ve sarıhumma virüslerinin yanı sıra flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alphavirüslere karşı da etkinlik göstermektedir.

24.09.2020Gündem
Rusyadan koronavirüs ilacı açıklaması

Rusya'dan koronavirüs ilacı açıklaması

Rusya'da (Covid-19) hastalarının tedavisinde kullanılan 3 ilacın eczanelerde satışına izin çıktığı bildirildi. İlaçlardan Areplivir'in eczanede satış fiyatının bin 200 TL olacağı ifade edildi.

19.09.2020Dünya
Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz: 125 bin kişi toplum sağlığını tehlikeye attı

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz: 125 bin kişi toplum sağlığını tehlikeye attı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, 125 bin karantina kaçağı tespit edilmesine ilişkin, "İzolasyonda olması gereken bir kişi toplum hayatına karışıyorsa, toplu taşıma araçlarını kullanmaya kalkıyorsa veya markete gidiyorsa sağlıklı insanların hayatını tehlikeye atmış demektir" dedi.

15.09.2020Gündem
Favipiravir ilacı nedir Koronavirüs tedavisinde nasıl kullanılıyor.. İşte Favipiravir özellikleri

Favipiravir ilacı nedir? Koronavirüs tedavisinde nasıl kullanılıyor?.. İşte Favipiravir özellikleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarının ardından Koronavirüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının detayları tekrar gündeme geldi. T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya menşeili şirket Toyama Chemical tarafından RNA virüslerine karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaçtır. Favipiravir grip, Batı Nil ve sarıhumma virüslerinin yanı sıra flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alphavirüslere karşı da etkinlik göstermektedir. İşte Favipiravir ilacının koronavirüs tedavi sürecindeki kullanımı ve detaylar

14.09.2020Gündem
Bakan Varank Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilacı üreten fabrikayı ziyaret etti

Bakan Varank Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilacı üreten fabrikayı ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Kovid-19'un tedavisinde kullanılan Favicovir, tüm Türkiye'de hastalara veriliyor. İlaç endüstrisinin savunma sanayisi kadar önemli olduğuna inanıyoruz. Bu endüstriyi stratejik olarak destekliyoruz" dedi.

13.09.2020Ekonomi
Koronavirüs Tedavisinde Kullanılan Ağrı Kesiciler Böbrek Hasarına Sebep Olabilir

Koronavirüs Tedavisinde Kullanılan Ağrı Kesiciler Böbrek Hasarına Sebep Olabilir

Bilinçsiz ağrı kesici kullanımı böbreklere zarar verebiliyor. Son günlerde koronavirüsün farklı etkileri ve tedavi süreçlerinin detayları sıklıkla konuşuluyor. Nefroloji Uzmanı Dr. Bilal Görçin, konuyla ilgili bilgiler veriyor.

9.09.2020İyi Yaşam
Sağlık Bakanlığı grip ve koronavirüsü ayırt eden tanı testleri geliştirdi

'Sağlık Bakanlığı grip ve koronavirüsü ayırt eden tanı testleri geliştirdi'

SAĞLIK Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, sonbahar mevsiminin başlamasıyla grip ve koronavirüs vakalarının artış göstereceği uyarısında bulunarak, Sağlık Bakanlığı'nın her ikisini de ayırt edebilecek şekilde tanı testlerini geliştirdiğini kaydetti. Taşova, Türkiye'de de üretimine başlanan ve koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan 'favipiravir' ilacın, grip tedavisinde de etkili olacağını kaydetti.

31.08.2020Gündem
80 yaşındaki hasta, kronik rahatsızlıklarına rağmen koronavirüsü yendi

80 yaşındaki hasta, kronik rahatsızlıklarına rağmen koronavirüsü yendi

ANKARA'da, koronavirüse yakalanan diyabet, böbrek yetmezliği, tansiyon ve kalp rahatsızlıkları bulunan Hacer Dinçsoy (80), Ankara Şehir Hastanesi'nde gördüğü tedaviyle hastalığı yenerek, sağlığına kavuştu.

25.08.2020Gündem
Son dakika: Bakan Kocadan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası flaş açıklamalar

Son dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası flaş açıklamalar

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca, '21 Eylül'de yüz yüze eğitim başlayacak mı?' sorusuna, "21 Eylül'de okulların temelde açılmasından yana bir yaklaşım içindeyiz. Bu kademelendirme tarzında olur" şeklinde cevapladı

19.08.2020Gündem
TÜBİTAK Başkanı: 2021 başlarında aşıyı çıkarmak çaba içindeyiz

TÜBİTAK Başkanı: 2021 başlarında aşıyı çıkarmak çaba içindeyiz

TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu’nda yürütülen aşı ve ilaç projelerinde gelinen son aşamayı paylaşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 2021 yılının başlarında aşıyı çıkartmak için çaba içerisinde olduklarını söyledi.

12.08.2020Teknoloji
TÜBİTAK Başkanından çok önemli koronavirüs açıklaması

TÜBİTAK Başkanı'ndan çok önemli koronavirüs açıklaması

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, Kovid-19 Türkiye Platformu hakkında, "Platformun ilaç ve aşı geliştirme projelerimizde hedeflenen ve beklenen sonuçlara ulaşmak üzere var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz." dedi.

10.08.2020Teknoloji
Son dakika haberler... Türkiye için tarihi gün Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika haberler... Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezi'nin açılış töreninde konuştu. "Bilimsel araştırmalara ilgi duyan yetenekli evlatlarımıza bir müjde vermek istiyorum." diyen Erdoğan, "TÜBİTAK fen lisemiz inşallah 2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci almaya başlayacak." ifadelerini kullandı. Erdoğan, Koronavirüs aşısı ve ilacıyla ilgili de "2 aşı adayımız hayvan deneylerini başarıyla tamamladı. Hatta bunlardan birisi etik kurulu onayını da alarak insanlar üzerinde klinik çalışma safhasına geldi." diye konuştu. Öte yandan, Erdoğan, tören öncesinde TÜBİTAK desteği ile üretilen yüzde yüz yerli dünyanın ilk lastik tekerlekli 7 ton kapasiteli elektrikli iş makinasını test etti.

9.08.2020Gündem
Gebze Teknik Üniversitesi koronavirüs ilacı için sona yaklaştı

Gebze Teknik Üniversitesi koronavirüs ilacı için sona yaklaştı

Gebze Teknik Üniversitesinde yeni tip koronavirüs tedavisinde yaygın kullanılan "Favipiravir" ilacının sentezi ve üretimine yönelik geliştirilen yöntemler, proje ortağı Milli Savunma Bakanlığına sunulacak.

7.08.2020Teknoloji
Son dakika haberi... Koronavirüsle mücadelede yeni uygulama: İstanbul, Ankara ve İzmir...

Son dakika haberi... Koronavirüsle mücadelede yeni uygulama: İstanbul, Ankara ve İzmir...

Sağlık Bakanlığı koronavirüs salgınında görülen artışın hastanelerde yoğunluğa neden olmaması için filyasyon konusunda yeni bir uygulama başlattı. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde artık evde tedavi süreci öne çıkacak. Hastane yerine evde yapılacak çalışmayla temaslıdan örnek alınacak, testi pozitif olanlara hidrosiklorokin ve favipiravir ilaçlarına başlanacak.

5.08.2020Haber
Son dakika haberi... Koronavirüsle mücadelede yeni uygulama: İstanbul, Ankara ve İzmir...

Son dakika haberi... Koronavirüsle mücadelede yeni uygulama: İstanbul, Ankara ve İzmir...

Sağlık Bakanlığı koronavirüs salgınında görülen artışın hastanelerde yoğunluğa neden olmaması için filyasyon konusunda yeni bir uygulama başlattı. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde artık evde tedavi süreci öne çıkacak. Hastane yerine evde yapılacak çalışmayla temaslıdan örnek alınacak, testi pozitif olanlara hidrosiklorokin ve favipiravir ilaçlarına başlanacak.

5.08.2020Gündem
Gıda tedarik güvenliği ile biyogüvenliği önceliklerimiz arasında olmalı

'Gıda tedarik güvenliği ile biyogüvenliği önceliklerimiz arasında olmalı'

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, "Pandemi durumu aynı zamanda önceliklerimiz arasına gıda tedarik güvenliğini ve biyogüvenliği almamız gerektiğini gösterdi." dedi.

31.07.2020Teknoloji
Türkiye’nin gözü kulağı buradan gelecek haberde İlk kez görüntülendi...

Türkiye’nin gözü kulağı buradan gelecek haberde! İlk kez görüntülendi...

Kovid 19 tedavisinde kullanılan tüm ilaçların üretimi ve aşı çalışmasının tek çatı altında toplandığı Türkiye’deki tek tesis, ilk kez Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından görüntülendi. Aşının geliştirildiği yüksek biyogüvenlikli BSL 3 laboratuvarında yüzbinlerce doz aşının üretimi de sağlanabilecek. Tesis, bu özelliğiyle de ülkemizde tek olma özelliği taşıyor.

28.07.2020Gündem
Herkes film izlerken biz ilaç yaptık

Herkes film izlerken biz ilaç yaptık

Koronavirüs tedavisinde kullanılan ‘Favipiravir’ isimli ilacın yerli sentezini 40 günde üretmeyi başaran Atabay İlaç’ın bu başarısının arkasındaki isimlerden Zeynep Atabay Taşkent, “Pandemide herkes ‘Hangi filmi izleyelim, evde ne pişirelim’ derken biz gece gündüz çalışıp ilaç ürettik. Türkiye ilaç sektörü olarak dışa bağımlılığı mümkün olduğunca azaltmamız gerekiyor. Bu dönemde alınan en önemli ders bu olmalı. Çünkü ne yaparsanız yapın ilk kullanacağınız hammaddeyi üreten kimya sektörü. Bu salgın dışa bağımlılığımızı azaltmak için bir fırsat olabilir” diye konuştu.

20.07.2020Ekonomi
Kovid tedavisinde dışa bağımlılığı bitirecek ilacın üretimi resmen başladı

Kovid tedavisinde dışa bağımlılığı bitirecek ilacın üretimi 'resmen' başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz ay açıkladığı Kovid-19 ilacının sentezlendiği laboratuvarlar ve üretim tesisleri, ilk kez Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından görüntülendi. 40 gün gece gündüz laboratuvardan çıkmayan ekipler sayesinde Kovid tedavisinde kullanılan bir ilacın Türkiye'de ilk kez "hammaddeden kutuya", her aşamasında tamamen yerli ve milli üretimi başarıldı. Salgının başlarında Çin'den ithal etmek zorunda kaldığımız Favipiravir, herhangi bir ikinci salgın durumunda, dışa bağımlı olmadan Gebze'de üretilebilecek.

14.07.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı Bakandan flaş açıklama

Son dakika haberi: Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bakan'dan flaş açıklama

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Koca, 'Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?' sorusuna, "Bugün kısmen Bilim Kurulu'nda gündeme geldi. Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalarda salgının seyrine göre netleşmiş olur. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Birtakım tedbirler olabilir, özellikle il bazında kısıtlamalar gündeme gelebilir." şeklinde cevap verdi.

9.07.2020Gündem
Koronavirüs tiroit dokusuna karşı antikor fazlalığı oluşturuyor

Koronavirüs tiroit dokusuna karşı antikor fazlalığı oluşturuyor

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde Kovid-19 sürecinde kurulan İzlem Merkezi'nde, salgına yakalanan hastalar üzerinde yapılan incelemeler, hastalığa ilişkin yeni bulgular ortaya koydu

22.06.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Koronavirüs ilaçları süte geçer mi?

Koronavirüs pandemisi baş döndürücü bir hızda yeni veriler ortaya koyarken, son güncel verileri takip etmek oldukça değerlidir. Emziren annelerin en çok merak ettikleri konuların başında; Koronavirüs ilaçlarını emziren anneler kullanabilir mi? Koronavirüs aşısı emziren anneler için güvenli mi? gibi sorular geliyor. Sevgili anneler, iste bu yazıyı sizler için koronavirüs salgınında doğum sonu bakım ve emzirme konusunu en güncel öneriler ve kılavuzlar eşliğinde sunabilmek amacıyla hazırladım.

11.01.2021

Aşı ve ilaçta tartışmayı abartıyor muyuz

Altını yeniden çiziyor, inat ve ısrarla uyarmaya devam ediyorum.

5.12.2020

Bu karar doğru karar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı son açıklamalar ve alınan kararlar son derece önemli.

2.12.2020

Aşıda imzalar tamam

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile uzunca bir konuşma yaptım, kafamdaki pek çok soruya da cevap alma imkânı buldum.

23.11.2020

COVID-19’da ölüm oranları neden düştü

Sadece bizde değil, hemen her ülkede COVID-19’a bağlı ölüm oranlarında fark edilir bir düşme var.

2.11.2020

Bakan müjdeyi verdi... Koronada Çin aşısı aralıkta Türkiye’de

Bakan Koca, koronavirüs için ilk aşamada daha güvenli bulduğu Çin menşeili “CoronaVac” ile işe başlamayı düşünüyor. Bence bu iş bitmiş. 5 milyon doz Çin kökenli koronavirüs aşısı aralıkta devreye girecek. Arkasından da 5’er milyon dozluk yeni uygulamaların başlayacağı anlaşılıyor.

25.10.2020

Türkiye’de günlük kaç COVID-19 vakası var, gelin hesaplayalım...

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 29 Temmuz’dan sonraki dönemde COVID-19 testi pozitif çıkanlardan yalnızca belirti gösterenlerin ‘hasta’ olarak açıklandığı, belirti göstermeyen pozitif ‘vakalar’ın kamuoyu ile paylaşılmadığı yolundaki beyanıyla birlikte herkesin zihnine aynı sorular düştü:

8.10.2020

Çocuklar için kampanya çağrısı

Sevgili okurlarım, son yazımda virüs nedeniyle yüz yüze eğitimin ertelenmesi, uzaktan eğitim kararı konularında görüşlerimi paylaştım. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Türkiye genelinde bilgisayar hatta televizyon sorunu yaşayan çocuklar olduğunu hatırlatıp iş dünyasına ve imkânı olan tüm bireylere kampanya başlatmak için çağrıda bulundu. Bilim Kurulu üyesi Afşin Emre Kayıpmaz ise sonbaharda tüm dünyada vaka sayılarının artma ihtimali olduğunu belirterek, “Vaka artış hızının yükselmesi durumunda okulların açılma kararı yeniden gözden geçirilebilir” dedi. Sizlere hem bu kampanyanın başlatılmasının önemini, hem de virüsle ilgili son durumu anlatacağım...

18.08.2020

Sağlık Bakanı: İpin ucunu bırakmayacağız

Bayramın ilk günü, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile oldukça uzun bir sohbet fırsatı yakaladık.

3.08.2020