EKSTRA
MENÜ

En Iyı Fılm

En Iyı Fılm haberleri sayfasında güncel ve son dakika En Iyı Fılm hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 29.764 En Iyı Fılm haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

En Iyı Fılm Haberleri

Elit İşcan kimdir, kaç yaşında, nereli Elit İşcanın oynadığı diziler ve filmler

Elit İşcan kimdir, kaç yaşında, nereli? Elit İşcan'ın oynadığı diziler ve filmler

Bir zamanların fenomen dizisi Küçük Kadınlar'ın Bilge'si olarak tanıdığımız genç oyuncu Elit İşcan Hamlet dizisinin afişine verdiği pozla gündem oldu. Verdiği cesur poz sonrası hayatı merak edilen Elit İşcan kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte Elit İşcan dizileri ve filmleri...

20.10.2021Televizyon
Bosnalı yönetmen Danis Tanovic, Boğaziçi Film Festivaline konuk olacak

Bosnalı yönetmen Danis Tanovic, Boğaziçi Film Festivali'ne konuk olacak

Oscar Ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic, Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak 9. Boğaziçi Film Festivali'nin bu yılki onur konuklarından olacak.

14.10.2021Keyif
Türk Film Festivali gün sayıyor

Türk Film Festivali gün sayıyor

21'inci Uluslararası Frankfurt Film Festivali, pandemi sonrası sinema salonlarında film gösterimi ve yüz yüze etkinliklere hazırlanıyor. Türkiye proje ortağı olarak destek veren FİLM-SAN Vakfı iş birliğiyle hazırlanan festival, Hessen Başbakanı Volker Bouffier, Hessen Bilim ve Sanat Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Asar, Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann ile Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer himayesinde 25-30 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

13.10.2021Avrupa
58. Antalya Altın Portakal Film Festivaline Nihal Yalçın ve Tamer Karadağlı arasındaki ödül gerginliği damga vurdu: Oscar’da da böyle olur

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne Nihal Yalçın ve Tamer Karadağlı arasındaki ödül gerginliği damga vurdu: Oscar’da da böyle olur

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali, ödül töreniyle sona erdi. Sanat dünyasının ünlü isimlerini buluşturan geceye damgasını vuran, Nihal Yalçın ve Tamer Karadağlı arasındaki ödül gerginliği oldu.

11.10.2021Magazin
58. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ödüller sahiplerini buldu

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda En İyi Film Ödülü, Ferit Karahan'ın yönettiği "Okul Tıraşı" filmine gitti.

9.10.2021Kitap Sanat
Oğuzhan Koç kimdir, kaç yaşında İşte O Ses Türkiye yeni sezonunun jüri üyesi Oğuzhan Koç hakkında detaylar...

Oğuzhan Koç kimdir, kaç yaşında? İşte O Ses Türkiye yeni sezonunun jüri üyesi Oğuzhan Koç hakkında detaylar...

O Ses Türkiye'nin yeni sezonunda jüri üyelerinden biri de Oğuzhan Koç oldu. Beyazıt Öztürk, Ebru Gündeş ve Murat Boz ile jüriliği paylaşan Oğuzhan Koç'un hayatına dair bilgiler merak ediliyor. Peki, Oğuzhan Koç kimdir, kaç yaşında? İşte O Ses Türkiye yeni sezonunun jüri üyesi Oğuzhan Koç hakkında detaylar...

9.10.2021Televizyon
Ceviz Ağacı 7. Balkon Panorama Festivalinden 2 ödülle döndü

'Ceviz Ağacı' 7. Balkon Panorama Festivali'nden 2 ödülle döndü

Faysal Soysal'ın son filmi "Ceviz Ağacı", Uluslararası 7. Balkon Panorama Festivali'nden "En İyi Oyuncu" ve "En İyi Film" ödüllerini kazandı.

5.10.2021Keyif
Kısa film yarışmasının kanaat önderi usta sinemacı Agnieszka Holland

Kısa film yarışmasının kanaat önderi usta sinemacı Agnieszka Holland

Sabancı Vakfı tarafından bu yıl “Konu Uzun Film Kısa” sloganı ile altıncı kez düzenlenen “Kısa Film Yarışması”nın kanaat önderi, ödüllü Polonyalı yönetmen Agnieszka Holland oldu.

28.09.2021Keyif
Altın Portakal Film Festivali ne zaman İşte ayrıntılar

Altın Portakal Film Festivali ne zaman? İşte ayrıntılar

Bu yıl 58'incisi düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda yer alacak 10 film ile jüri üyeleri belirlendi. Öte yandan festivalin tarihi de merak konusu oldu. Peki, Altın Portakal Film Festivali ne zaman?

21.09.2021Keyif
58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Uzun Metraj Film Yarışmasının filmleri belirlendi

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Uzun Metraj Film Yarışması'nın filmleri belirlendi

Bu yıl 58'incisi düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda yer alacak 10 film ile jüri üyeleri belirlendi.

21.09.2021Keyif

24 Aralık hangi burç ve burcu ne? 24 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

22 Aralık - 20 Ocak tarihleri arasında doğanlar oğlak burcudur. Oğlak burcu başak ve boğa ile birlikte toprak grubunda yer alır. Bu burcun gezegeni disiplin ve otoritenin simgesi olan Satürn'dür. Akrep, balık ve ikizler, oğlak burcunun anlaşamadığı burçlar arasında yer alır. En iyi anlaştığı burçlar ise aslan ve kovadır. 24 Aralık hangi burç? Tarihte bugün doğan Türk ve yabancı ünlüler kim? İşte, merak edilen tüm detaylar.

20.09.2021Burçlar
24 Haziran hangi burç ve burcu ne 24 Haziran tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

24 Haziran hangi burç ve burcu ne? 24 Haziran tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

24 Haziran günü doğan kişilerin hangi burca dahil oldukları en çok araştırılan ve merak edilen konular arasında yer alır. 24 Haziran gününde doğan kişiler Yengeç Burcuna sahip olur. 23 Haziran ile 22 Temmuz tarihleri arasında doğan herkes Yengeç Burcuna mensuptur. 23 Haziran ve 22 Temmuz günleri arasında doğanlar ise, Yengeç burcuna mensuptur. 24 Haziran hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.09.2021Burçlar
16 Mayıs hangi burç ve burcu ne 16 Mayıs tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

16 Mayıs hangi burç ve burcu ne? 16 Mayıs tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji pek çok kişi tarafından yakından takip edilen gizemli ve keyifli bir yolculuktur. Astroloji ile birlikte geleceğe dair önemli yorumlar ve kişisel özelliklerin tespiti yapılır. Güneş takvimine göre belirlenmiş olan 12 farklı burç bulunuyor. 16 Mayıs hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

12.09.2021Burçlar
Mehmet Erdem kimdir, nereli, kaç yaşında Mehmet Erdem şarkıları ve albümleri

Mehmet Erdem kimdir, nereli, kaç yaşında? Mehmet Erdem şarkıları ve albümleri

Mehmet Erdem, şarkıları ve albümleri ile pek çok kişinin yakından tanıdığı ünlüler arasında yer almaya devam ediyor. 9 Eylül tarihinde Vildan Atasever ile evlenen Mehmet Erdem, kariyeri boyunca pek çok albüm ve şarkıya imza attı. Leyla ile Mecnun, Çalgı Çengi gibi yapımların müzikleri de Mehmet Erdem imzasını taşıdı. Peki, Mehmet Erdem kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

10.09.2021Gündem
Tomris Hatun kimdir Türk tarihinin ilk kadın hükümdarını anlatan Tomris Hatun filminin oyuncuları

Tomris Hatun kimdir? Türk tarihinin ilk kadın hükümdarını anlatan Tomris Hatun filminin oyuncuları

Tomris Hatun’un hayatı bir sinema filmiyle yeniden gündeme geldi. Saka Türkleri'nin başına geçerek Pers İmparatorluğu'nu yenen, Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun'un hayatını ve zaferlerini anlatan film, Altın Küre Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde yarışma listesine girmişti. Peki, Tomris Hatun kimdir? Türk tarihinin ilk kadın hükümdarını anlatan Tomris Hatun filminin oyuncuları

4.09.2021Televizyon
Bir Düş Gördüm filmi İspanyadan ödülle döndü

'Bir Düş Gördüm' filmi İspanya'dan ödülle döndü

Yönetmen Murat Çeri'nin ilk uzun metrajlı filmi "Bir Düş Gördüm", İspanya'da düzenlenen "12. Picknic (Santander) Uluslararası Film Festivali"nde, "En İyi Film" ödülünü kazandı.

31.08.2021Keyif
Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivaline başvurular başladı

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali'ne başvurular başladı

27-29 Ağustos'ta ilki düzenlenecek festivale başvurular 30 Temmuz'a kadar festivalin internet sitesinden yapılabilecek

18.07.2021Keyif
Altın Palmiye’nin gözyaşları

Altın Palmiye’nin gözyaşları

74’üncüsü düzenlenen Cannes Film Festivali’nde dün gece ödüller sahiplerini buldu.

18.07.2021Dünya
Altın Portakal başvuruları başladı

Altın Portakal başvuruları başladı

Bu yıl 58’incisi düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Ulusal Uzun Metraj’, ‘Belgesel’ ve ‘Kısa Film’ dallarında yarışacak filmlerin başvuruları başladı.

14.07.2021Keyif
Cahide Sonku kimdir, ne zaman öldü İşte hayatı film yapılacak olan Cahide Sonku’nun biyografisi

Cahide Sonku kimdir, ne zaman öldü? İşte hayatı film yapılacak olan Cahide Sonku’nun biyografisi

Türk sinemasının ilk kadın yıldızı ve ilk kadın yönetmeni Cahide Sonku'nun hayatının film olacağı haberleri medyada yer aldı. Cahide Sonku, Yıldız dergisinin 1951 yılında açtığı yarışmada Vatan ve Namık Kemal "En İyi Film", başrol oyuncularından Cahide Sonku da "En İyi Kadın Oyuncu" seçilmişti. Peki, Cahide Sonku kimdir, ne zaman öldü? İşte hayatı film yapılacak olan Cahide Sonku’nun biyografisi

29.06.2021Magazin
40. İstanbul Film Festivalinin ulusal yarışma gösterimleri 1 Temmuzda

40. İstanbul Film Festivali'nin ulusal yarışma gösterimleri 1 Temmuz'da 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen "40. İstanbul Film Festivali" kapsamındaki Ulusal Yarışma filmleri, 1–13 Temmuz tarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak.

25.06.2021Keyif
Züğürt Ağanın oyuncuları kimler Züğürt Ağa nerede çekildi İşte Züğürt Ağa filmi hakkında ayrıntılar

Züğürt Ağa'nın oyuncuları kimler? Züğürt Ağa nerede çekildi? İşte Züğürt Ağa filmi hakkında ayrıntılar

Züğürt Ağa filmi 1895 yılında sinemalarda yayınlandı. Türkiye'de feodalizmin çöküşünü konu alan film, 1986 İstanbul Film Festivali'nde 'En İyi Film' ödülüne layık görüldü. Öte yandan Antalya Film Festivali’nde "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu", "En İyi Senaryo", "En İyi Müzik" ödüllerini de almıştır. Peki, Züğürt Ağa'nın oyuncuları kimler? Züğürt Ağa nerede çekildi?

24.06.2021Televizyon
9. Boğaziçi Film Festivali 23 Ekimde başlayacak

'9. Boğaziçi Film Festivali' 23 Ekim'de başlayacak

"Boğaziçi Film Festivali", bu yıl 23-30 Ekim tarihleri arasında 9. kez sinemaseverlerle buluşacak.

8.06.2021Keyif
Semih Kaplanoğlunun Bağlılık Hasan filmi, Cannesda Türkiyeyi temsil edecek

Semih Kaplanoğlu'nun 'Bağlılık Hasan' filmi, Cannes'da Türkiye'yi temsil edecek

Ödüllü yönetmenin "Bağlılık Üçlemesi"nin ikinci filmi "Bağlılık Hasan", 74. Cannes Film Festivali'nin resmi bölümlerinden "Belirli Bir Bakış" seçkisinde yer alacak.

4.06.2021Keyif
Diyarbakır Kısa Film Festivali başlıyor

Diyarbakır Kısa Film Festivali başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği tarafından 1-4 Haziran 2021 tarihlerinde düzenlenecek “1. Diyarbakır Kısa Film Festivali”ne geri sayım başladı.

4.06.2021Keyif
MTV Sinema ve TV Ödüllerini kazananlar açıklandı

MTV Sinema ve TV Ödülleri'ni kazananlar açıklandı

Gösteri dünyası yavaş yavaş pandemi suskunluğundan kurtulup eski ışıltılı günlerine dönmeye başlıyor. Sıkı önlemler altıda olsa da yine ünlüler yılın önemli ödüllerinde kırmızı halıda boy göstermeye başladı. Önce Oscar derken şimdi de MTV Sinema ve Müzik Ödülleri fiziksel katılımla gerçekleştirildi. Törenin sunuculuğunu Leslie Jones üstlendi.

17.05.2021Keyif
TRT ortak yapımı Gölgeler İçinde Los Angelestan ödülle döndü

TRT ortak yapımı 'Gölgeler İçinde' Los Angeles'tan ödülle döndü

TRT Ortak Yapımı "Gölgeler İçinde" filmi, Los Angeles'ta düzenlenen Güney Doğu Avrupa Film Festivali'nde En İyi Sinematografi Ödülü'nün sahibi oldu.

10.05.2021Keyif
Klasikleşen filmlerin yönetmeni: Atıf Yılmaz

Klasikleşen filmlerin yönetmeni: Atıf Yılmaz

Özellikle köy ve pastoral yaşamı anlatan, sosyolojik, toplumsal konular içerikli filmlerde başarı sağlayan Atıf Yılmaz, kariyeri boyunca 110'dan fazla filmin yönetmenlik koltuğunda oturdu.

4.05.2021Keyif
Oscar galibi Nomadlandi Çin sansürledi

Oscar galibi Nomadland'i Çin sansürledi

Oscar'da en iyi film ödülünü kazanan "Nomadland" filminin yönetmeni Zhao'un başarısı doğduğu ülke Çin'de sansürlendi.

27.04.2021Keyif
Oscar 2021in kazananları belli oldu

Oscar 2021'in kazananları belli oldu

Oscar 2021'in kazananları belli oldu. İki aydır koronavirüs nedeniyle ertelenen Oscar'da ödülleri Nomadland ve Mank topladı. 6 dalda aday olan Nomadland En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri olmak üzere toplam 3 Oscar kazandı. Chloe Zhao, Oscar tarihinde en iyi yönetmen ödülünü kazanan ilk Asyalı kadın yönetmen unvanını da aldı. Çin asıllı Zhao, 2010'da aynı ödülü evine götüren Kathryn Bigelow'dan sonra bu ödülü kazanan ilk kadın yönetmen aynı zamanda. Peki, Oscar'da başka hangi filmler kazandı? İşte Oscar 2021'in kazananları

27.04.2021Televizyon
Oscarda en iyi film seçilen Nomadlandin yönetmeni Zhaonun başarısı, ülkesi Çinde sansüre uğradı

Oscar'da en iyi film seçilen "Nomadland'in" yönetmeni Zhao'nun başarısı, ülkesi Çin'de sansüre uğradı

Oscar'da en iyi film ödülünü kazanan "Nomadland" filminin yönetmeni Chloé Zhao'un (Cao Ting) başarısı doğduğu ülke Çin'de sansürlendi.

26.04.2021Dünya
Nomadland nereden izlenir Nomadland Netflix ve Amazon Prime da var mı

Nomadland nereden izlenir? Nomadland Netflix ve Amazon Prime 'da var mı?

Nomadland, Oscar ödülünü kazanmasının ardından gündemdeki yapım oldu. 26 Nisan tarihinde gerçekleşen Oscar töreninde en iyi film ödülüne layık görülen Nomadland, Netflix ve Amazon Prime'da olup olmadığı ile gündemde yer almaya başladı. Peki, Nomadland nereden izlenir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

26.04.2021Televizyon
93üncü Akademi Ödüllerini (Oscar Ödülleri) kazananlar açıklandı: İkisi de tarihe geçti

93'üncü Akademi Ödülleri'ni (Oscar Ödülleri) kazananlar açıklandı: İkisi de tarihe geçti

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi) tarafından bu yıl 93'üncü kez düzenlenen Oscar Ödülleri (Akademi Ödülleri) koronavirüs pandemisi gölgesinde yapıldı. Akademi bu kez uzun süre konuşulacak kararlara imza attı. Genellikle erkek sanatçıların baskın olduğu en iyi yönetmen kategorisinde ödül Chloe Zhao'nun oldu. Zhao, aynı zamanda bu ödülü alan ilk Asyalı yönetmen olarak da tarihe geçti. Yine tarihe geçen bir başka kişi ise Minari filminin oyuncusu Yuh-jung Youn oldu. En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazanan Yuh-jung Youn bu dalda ödül olan ilk Koreli oldu aynı zamanda.

25.04.2021Magazin
Mank filmi oyuncuları kimdir, konusu nedir Oscar adayı Mank filminin oyuncuları

Mank filmi oyuncuları kimdir, konusu nedir? Oscar adayı Mank filminin oyuncuları

Mank filmi oyuncuları ve konusu merak ediliyor. Bu yıl 93'üncüsü verilecek Oscar Ödülleri için Mank, en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmenin de aralarında bulunduğu 10 dalda, en fazla kategoride aday gösterilen yapıt oldu. İşte Mank oyuncuları ve konusu hakkında bilgiler

25.04.2021Televizyon

Yazar Sonuçları

Armageddon Turk ile Pastoral Ve Futuristik Bir Dünyada Saz Çalan Kızı Tanıyoruz

Armageddon Turk, türküleri ve anonim eserleri ‘lo-fi hiphop’’ ‘chillbeat’ soundlarda yorumladığı Anadolu Lo-fi adlı ilk albümünü yaz başında dinleyiciyle paylaştı. Orkun Tunç ve Zag Erlat’tan oluşan prodüktör ikili, pandeminin ilk karantina günlerinden beri üzerinde çalıştıkları albümün tüm prodüksiyonunu İstanbul ve Londra’daki evlerinde mobil olarak gerçekleştirdi. İkili, bu albümü yapma nedenlerinden biri olarak şöyle diyor: “Anonimlerin zamansızlığını da göstermekti amaç. Yıllar öncesinde yazılmış bu melodiler, hala dinç ve zamansız.” Sevgili Orkun ve Zag, Anadolu Lo-fi albümü hakkında sorularımı yanıtladılar.

29.09.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Anthony Hopkins’e “Kuzuların Sessizliği”nden 30 yıl sonra ikinci Oscar’ını getiren baba-kız draması “Baba” sinemalarda haftanın en iyi seçeneği. Dan Brown’ın meşhur roman karakteri Robert Langdon’ın maceralarını ekranlara taşıyan dizi “The Lost Symbol” ve Metin Akdemir’in sinemamızdaki sansür ve oto sansür kavramlarını tartışmaya açan belgeseli “Hayalimdeki Sahneler”, bu haftanın ekran seçenekleri. Müzikleri ülkenin sınırlarını aşmış elektronik müzik grubu Islandman’in beklenen yeni albümü “Godless Ceremony”, müzikte haftanın en iyisi.

17.09.2021

‘Anılar, anılar şimdi gözümde canlandılar...’

Kayıp anılara ya da geçmişteki mutlu yaşanmışlıklara tekrar dönmek isteyenlere hizmet veren bir dedektif... Günün birinde bürosuna gelen gizemli bir kadın, hayatını allak bullak ediyor. ‘Bilimkurgusal’ dokunuşlara sahip ‘Zihin Gezgini’, eski dedektif romanlarının tadını veriyor. Lisa Joy’un yönettiği filmi Hugh Jackman, Rebecca Ferguson ve Thandiwe Newton sürüklüyor.

21.08.2021

‘Bu sahilde, bu sahilde’…

Cennet gibi görünen ama zamanın çok hızlı aktığı bir sahil... Buraya gelen ve içine düştükleri çemberden kurtulmaya çalışan bir grup insan... ‘Altıncı His’in yönetmeni M. Night Shyamalan, son filmi ‘Zamanda Tutsak’ta yine hislerimizle oynamaya çalışmış ama bu kez finali yeterince ikna edici değil...

14.08.2021

İstanbul’un en serin noktası

Aşağıda şehir adeta kavrulurken Mecidiyeköy’deki Fairmont Quasar otelinin sonsuzluk havuzunda bambaşka bir iklim yaşanıyor. Aralıksız esiyor ve Adalar’dan Taksim’e kadar bütün kent ayaklar altında. Tabii fiyatı da ona göre...

14.08.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Dev Patel ile Alicia Vikander’ı buluşturan fantastik macera “Yeşil Şövalye”, Polonya’nın Oscar adayı kara komedi “Bir Daha Asla Kar Yağmayacak” ve meşhur oyuncak serisi G. I. Joe’nun sevilen karakterlerinden birini perdeye taşıyan “Snake Eyes”, sinemalarda bu haftanın öne çıkan seçenekleri. Elektronik sahnelerin en iyilerinden Ah! Kosmos’un orman yangınlarına karşı destek toplayan şarkısı “Heartseed”, müzikte haftanın seçimi.

6.08.2021

Bugün ne yapsak

Haydi konsere!Vadi İstanbul Açıkhava Sahnesi’nin bugün konuğu Berkay olacak, Uniq Açıkhava sahnesinde ise Melek Mosso var.

2.08.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Amerikan versiyonu için çalışmalar süredursun Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg’in bu yıl Oscar’larda En İyi Uluslararası Film seçilen karakomedisi ‘Körkütük’ sinemalara geliyor. Tye Sheridan ile Lily Rose’u buluşturan bilim kurgu ‘Gezginler’, etkileyici konusu kadar karanlık atmosferiyle de merak uyandırıyor. Yeşim Ustaoğlu’nun 2008 yapımı klasiği ‘Pandora’nın Kutusu’ ve ikinci sezonuyla geri dönen komedi dizisi ‘Ted Lasso’, ekranlardan tavsiyelerimiz.

23.07.2021

Festivalimiz sinema salonlarına döndü

İstanbul Film Festivali sinemalara geri döndü. Festival filmleri Atlas 1948 Sineması’nda ve Kadıköy Sineması’nda 4 Temmuz’a kadar seyircilerini bekleyecek. Biz de yapımlar arasından ‘mutlaka izlenmeli’ dediğimiz 10 filmi seçtik.

19.06.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Antalya ve İstanbul film festivallerinin en iyisi “Maddenin Halleri”, klasik belgeselciliğin ayarlarıyla oynayan, hipnotik ve unutulması güç bir yapım. 90’lardan sarsıcı başyapıt “Yağmurdan Önce”, babalar gününe özel Kevin Hart’lı komedi “Bir Eksik” ve 6 filmlik seçki “İlham Perileri”, haftanın diğer ekran seçenekleri... Raflarda bu hafta, Pınar Öğünç’ün salgın zamanları Türkiyesinin ve emekçilerinin hafızasını kaydettiği “Pandemi Zayiatı-Bir Yıldan 35 Hayat Hikâyesi” adlı kitabı var.

18.06.2021

İnsanlığımızı kaybettiğimiz zamanların filmleri

İkinci Dünya Savaşı insanlık tarihinin gördüğü en büyük yıkımlardan biriydi. 1939’da başlayan bu bela 1945’te Alman ordusunun nisandan başlayarak mayıs sonuna kadar Müttefik Kuvvetler’e ve Sovyetler Birliği’ne teslim olmasıyla Avrupa’da sona erdi. Bu vesileyle sinema tarihinde yer etmiş İkinci Dünya Savaşı filmlerini derledik.

29.05.2021

Bugün ne yapsak?

Ücretsiz mayıs konserleri devam ediyor. ‘online.zorlupsm.com’da bugün Sedef Sebüktekin sahnede. Kaçırmayın!

11.05.2021

Peki ama kimdir Elia Kazan - İyi sinemacı ve ne yazık ki bir ‘ihbarcı’...

Elia Kazan... Yönetmendi ama hayat öyküsü son derece çarpıcı bir film gibiydi. Dünyaya Türkiye’de ‘Merhaba’ demişti. Dedelerinin kökleri Kayseri’ydi, o Rum kökenli bir ailenin çocuğu olarak 7 Eylül 1909’da, Kadıköy’de (Fener) dünyaya geldi. Dört yaşındayken Amerika’ya göç ettiler.

7.05.2021

Canlı ama sönük bir Oscar gecesi

“Film sinemada izlenir” derdik.

27.04.2021

Akademi’nin ‘bağımsız’lık gecesi...

93’üncü Oscar ödülleri bu gece sabaha karşı sahiplerini buluyor. Ünlü yönetmen Steven Soderbergh’in yapımcılığında düzenlenecek tören, üç saatlik bir film konseptiyle hazırlandı. Aday yapımların ‘bağımsız sinema’ karakterli olması dikkat çekiyor. Geceye bütçesi 5 milyon dolar olan ve ABD’deki derin yoksulluğu anlatan ‘Nomadland’in ve yönetmeni Chloé Zhao’nun damga vurması bekleniyor... Anthony Hopkins’li ‘The Father’ ve Carey Mulligan’lı ‘Promising Young Woman’ın da sürpriz yapması muhtemel...

25.04.2021