EKSTRA
MENÜ

Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü

Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.222 Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü haberi bulunmuştur.

Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü Haberleri

Kariyerlerine 3.700 TL ile başlıyorlar

Kariyerlerine 3.700 TL ile başlıyorlar

Dünyada ve Türkiye’de pek çok şirket her yıl kendi bünyelerinde yetiştirmek için yeni mezunlar istihdam ediyor. Danışmanlık şirketi Willis Towers Watson, Türkiye dahil 18 ülkenin katılımıyla firmaların yeni mezunlara verdikleri ücretleri karşılaştıran bir rapor yayınladı. Araştırmaya göre Türkiye’de deneyimsiz üniversite mezunları aylık brüt ortalama 778,5 dolar yani 3.700 TL civarında ücretle kariyerlerine başlıyorlar.

OECD Bölgesinde işsizlik yüzde 5,2ye geriledi

OECD Bölgesi'nde işsizlik yüzde 5,2'ye geriledi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) üye ülkelerde işsizlik, mayısta bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 5,2'ye geriledi. Böylece OECD Bölgesi'nde işsizlik oranı üst üste 2 ay düşüş kaydetmiş oldu.

10.07.2018Ekonomi
Bin yıllık ücret açığı

Bin yıllık ücret açığı

ABD’de halka açık şirketlerin bu yıl yürürlüğe giren bir yasa kapsamında CEO’ların ve çalışanların aldıkları ortalama ücretleri açıklamaları ücret eşitsizliği konusunu yeniden gündeme taşıdı. Paylaşılan rakamlara göre, bazı şirketlerde çalışanların CEO’larının şu anki maaşına ulaşabilmeleri için bin yıldan fazla çalışmaları gerekiyor.

Brent petrolün varili 75,54 dolar

Brent petrolün varili 75,54 dolar 

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 75,54 dolardan işlem görüyor.

29.05.2018Ekonomi
Çalışma saatleri en uzun OECD ülkeleri

Çalışma saatleri en uzun OECD ülkeleri

Güney Kore Parlamentosu, haftalık çalışma süresinin üst sınırını 68'den 52'ye indirecek yasayı onaylayarak çalışanlara uzun yıllardır hak ettiği molayı verdi. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) göre, Güney Kore, gelişmiş ülkeler arasındaki en uzun çalışma saatlerine sahip.

25.04.2018Ekonomi
İşveren kadın arzusu

İşveren kadın arzusu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Perakendede Kadının Gücü” etkinliğinde konuştu. Kadının iş gücündeki konumunun güçlendiğini dile getiren Emine Erdoğan, “Kadınları sadece istihdam edilen değil, işveren konumunda görmenin herkesin ortak arzusu olduğunu görüyoruz” dedi.

20.04.2018Ekonomi
OECD: Korkulandan daha az iş robotların eline geçecek

OECD: Korkulandan daha az iş robotların eline geçecek

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) yayımladığı son raporunda korkulandan daha az işin ileride robotların eline geçeceğini açıkladı.

2.04.2018Teknoloji
Genç doktorlar daha az antibiyotik yazıyor

Genç doktorlar daha az antibiyotik yazıyor

Belçika Sosyalist Sağlık Sigorta Kurumunun 2008-2016 yılları arasındaki doktor reçetelerini inceleyerek yaptığı araştırma, 30 yaş altı doktorların, 60 yaş üstü meslektaşlarına göre yüzde 30 oranında daha az antibiyotik reçete yazdığını ortaya çıkardı.

27.03.2018Avrupa
Göçmen kökenli öğrencinin karnesi kırık dolu

Göçmen kökenli öğrencinin karnesi kırık dolu

OECD tarafından yaptırılan ve öğrencilerin başarısını ölçen PISA araştırmasında, Almanya’da göçmen kökenli her iki öğrenciden birinin okuldaki durumunun ‘oldukça zayıf’ olduğu tespit edildi.

20.03.2018Avrupa
OECDden Türkiyeye iyi haber

OECD'den Türkiye'ye iyi haber

OECD, Türkiye'nin büyüme tahminini 2017 için yüzde 6,9, bu yıl için yüzde 5,3 ve 2019 için yüzde 5,1'e yükseltti.

13.03.2018Ekonomi
OECDden gelişmiş ülkelere uyarı

OECD'den gelişmiş ülkelere uyarı

OECD, faiz oranlarındaki yükseliş nedeniyle, artan borçların ve bütçe açığının zengin ülkeler için ciddi risk oluşturduğu uyarısında bulundu. OECD ülkelerinin 2008'de 25 trilyon dolar olan borcu, bugün 45 trilyon doları geçmiş durumda.

24.02.2018Ekonomi
PISA, öğrencilerin hoşgörüsünü ölçecek

PISA, öğrencilerin hoşgörüsünü ölçecek

Gençlerin okuma, matematik ve bilimdeki bilgisini ölçen uluslararası PISA testi, önümüzdeki yıl gençleri ‘küresel yeterlilik’ konusunda değerlendirecek. Öğrencilere yalan haber, küresel ısınma ve ırkçılık konusunda sorular sorulacak. ‘Küresel yeterlilik’ testinin ilki, önümüzdeki yıl 80 ülkede yapılacak.

14.12.2017Ekonomi
OECD: Türkiye eğitim refahında sınıfta kaldı

OECD: Türkiye eğitim refahında sınıfta kaldı

OECD; 41 ülkenin son 10 yıldaki ekonomi, sağlık ve eğitim gibi 50 başlıkta refah durumlarını inceledi. ‘Yaşam Nasıl?’ raporuna göre Türkiye; lise düzeyinde 2005’e göre eğitime katılımda ilerleme kaydetse de eğitim refahında ‘düşük performanslı’ ülkeler arasından sıyrılamayarak OECD ortalamasının altında kaldı.

16.11.2017Eğitim
AÇEV ve ERG’den okul öncesi eğitim raporu: Zenginler okul öncesine, fakirler ilkokula

AÇEV ve ERG’den okul öncesi eğitim raporu: Zenginler okul öncesine, fakirler ilkokula

ERG ve AÇEV’in yaptığı araştırmaya göre, okul öncesi eğitimde okullaşma oranı yoksullar arasında daha düşük. Varlıklı ailelerin ve eğitimli annelerin 5 yaşındaki çocukları okul öncesi eğitime devam ederken, en yoksul kesimin çocuklarının doğrudan ilkokula kaydolma olasılığı çok daha yüksek. 4 yaşta okul öncesin katılımı etkileyen en önemli üç neden ise ailenin ekonomik seviyesi, annenin eğitim düzeyi ve istihdam durumu.

1.11.2017Eğitim
Türkiye marka değerini artırdı

Türkiye marka değerini artırdı

Türkiye marka değerini yüzde 20 artırarak en değerli ülke markaları arasında bu yıl 24'üncü sıraya yükseldi.

25.10.2017Ekonomi
PISA’nın patronundan kaliteli eğitimin sırları: Para her şey değil

PISA’nın patronundan kaliteli eğitimin sırları: Para her şey değil

OECD’nin 3 yılda bir 15 yaş düzeyinde öğrencilere uyguladığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) direktörü Andreas Schleicher, kaliteli eğitim için gerekenleri anlattı. Eğitime ayrılan paranın her şey olmadığını vurgulayan direktör, “Önemli olan ne kadar değil, nasıl harcadığınız” dedi.

4.09.2017Eğitim
5 çocuktan 1i zorbalık görüyor

5 çocuktan 1'i zorbalık görüyor

OECD’nin ‘Okullarda zorbalık ne kadar problem’ raporuna göre Türkiye’de 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin yüzde 19’u ayda en az birkaç kez akranları tarafından fiziksel ya da sözel şiddete maruz kalıyor. Türkiye de OECD ortalamasında.

24.08.2017Eğitim
Türkiye hükümete güvende 7nci

Türkiye hükümete güvende 7'nci

EKONOMİK İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD); yeni yayınlanan ‘Bir Bakışta Hükümetler 2017’ raporu kapsamında 44 ülkeden 15-64 yaşındaki katılımcılara “Hükümetinize güveniyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

14.08.2017Gündem
Seçim yılında Alman ekonomisi ne durumda

Seçim yılında Alman ekonomisi ne durumda?

Seçmenlerin siyasi tercihlerinde ekonomik gidişat da son derece belirleyici oluyor. Peki, sonbaharda Almanya’da yapılacak genel seçimler öncesinde Almanya’da ekonomik durum nasıl?

8.08.2017Ekonomi
Milli Eğitim Bakanı: PISA doğru bir ölçü değil

Milli Eğitim Bakanı: PISA doğru bir ölçü değil

MİLLİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) uluslararası öğrenci değerlendirme programı PISA için, “doğru bir ölçü değil” dedi.

1.06.2017Gündem
Üstün zekalılar mutsuz

Üstün zekalılar mutsuz

Türkiye'de 650 bin civarında olduğu tahmin edilen üstün zekalı ve dahi çocuğun, kendilerine özel okul ve müfredat olmaması nedeniyle normal okullarda okumak zorunda kalmasının, başarısızlığın yanı sıra mutsuzluğa neden olduğu belirtildi.

30.04.2017Eğitim
En fazla Belçikalı, en az Şilili ödüyor

En fazla Belçikalı, en az Şilili ödüyor

OECD’de en fazla vergiyi Belçikalı, en az vergiyi Şilili ödüyor - OECD raporuna göre, Türkiye’de işçilerin vergi ve kesintisi OECD ortalamasına yakın seyrediyor

13.04.2017Dünya
Enerjinin modernizasyonunda dijital dönüşüm neden önemli

Enerjinin modernizasyonunda dijital dönüşüm neden önemli?

Ekonomik ve çevresel unsurlar, enerjinin modernizasyonda dijital dönüşümün önemli olduğuna işaret ediyor. Peki bu dönüşüm belli riskleri ortadan kaldırmak için ne kadar önemli?

25.01.2017Dijital Sanayi
5 trilyon dolarlık dev ekosistem

5 trilyon dolarlık dev ekosistem

ENERJİ ekosistemi bir yandan eşi benzeri görülmemiş değişimden geçerken, diğer yandan hızlı büyümesini sürdürüyor.

18.01.2017Dijital Sanayi
Bütçede ‘aslan payı’ MEBin

Bütçede ‘aslan payı’ MEB'in

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, 2017 bütçesinde 120 milyar liralık ödenek ile en fazla payın MEB'e ayrıldığını belirtti.

28.12.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

OECD: Güvenilir makroekonomik çerçeve gerekiyor

EKONOMİK İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye ekonomisiyle ilgili yayınladığı analizde, “Türkiye için güvenilir bir makroekonomik çerçevenin hayati önemi bulunduğu” belirtti.

3.06.2018

Girişimcilikten başka çare yok!

Son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmalar yürüten MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, aynı zamanda ülkemizde üniversite içindeki ilk hızlandırıcı, kuluçka merkezini açan isim. Özellikle bu alanda kariyer planlayanlar tarafından aranan isimlerin başında gelen Prof.Erkut ile Kalite ve Başarı Sempozyumu için geldiği Bursa’da girişimcilik üzerine önemli mesajlar içeren bir söyleşi gerçekleştirdik. Prof.Dr. Erhan Erkut, Türkiye’nin istihdam sorununun giderek büyüdüğüne dikkat çekerek, girişimcilikten başka çare olmadığının altını çizdi.

28.05.2018

Asıl tehlikenin farkında mıyız?

Yeni yıla iki önemli ziyaretle başladık. Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa'yı, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Almanya'yı ziyaret ettiler. Bu iki ziyaretin önemi Türkiye'nin 2017 yılında ilişkilerinin ciddi bir duraklama dönemine girdiği Avrupa ile yeni bir hareketlilik  işaretini vermelerinden kaynaklanıyordu.

10.01.2018

Club Med, Antalya’da 80 milyon Euro’luk yenileme düşünüyor

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Turizm Komitesi toplantısı sonrası yangında hayatını kaybeden 3 çocuğun ailelerine ziyaret için Paris’ten Mulhouse’e geçerken Müsteşar Yardımcısı Ziya Taşkent’e talimat verdi:

5.10.2017

Hazine üstündeyiz turizmde zirveye 2019’da döneriz

EKONOMİK İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, Turizm Komitesi’nin 100’üncü oturumunda konuşurken İspanya delegesine sordu:

3.10.2017

İstanbul’un balık lokantaları

İstanbul’un dört bir yanına yayılmış, özellikle de Boğaz ve deniz kıyılarına sıralanmış balık lokantaları hakkında roman yazılır. Kiminden “iyi ki var” düşüncesiyle, yüzünüzde bir gülümsemeyle çıkarsınız, kiminden de bin pişman, “bir daha mı asla” düşüncesiyle.

14.07.2017