EKSTRA
MENÜ

Birliğin Durumu

Birliğin Durumu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Birliğin Durumu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 763 Birliğin Durumu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Birliğin Durumu Haberleri

AB Komisyonu Başkanı von der Leyenden flaş Türkiye açıklaması

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen'den flaş Türkiye açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geleneksel "Birliğin Durumu" konuşmasında, "Türkiye ile ilişkilerimizin farklı boyutları üzerinde çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

15.09.2021Dünya
IMF Başkanı Georgieva: Yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor

IMF Başkanı Georgieva: Yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, pandemi sürecinde dağıtılan paraların geri toplanması için yüksek faiz oranlarına hazır olunması gerektiğini söyledi.

7.05.2021Ekonomi
AB Komisyonu Başkanından Kovid-19 aşılarında fikri mülkiyet açıklaması

AB Komisyonu Başkanı'ndan Kovid-19 aşılarında fikri mülkiyet açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşıların fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasını tartışabileceklerini söyledi.

6.05.2021Dünya
AP de diyalog dedi

AP de diyalog dedi

Avrupa Parlamentosu (AP), Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ışığında hazırlanan tavsiye niteliğindeki Türkiye kararını dün kabul etti. Avrupa Birliği (AB) liderlerinin ilişkileri tüm boyutlarıyla ele alacakları 24-25 Eylül’deki zirveye az bir süre kala kabul edilen kararda, diyaloğa yoğun vurgu yapıldı.

18.09.2020Dünya
‘Türkiye önemli bir komşu ve her zaman öyle olacak’

‘Türkiye önemli bir komşu ve her zaman öyle olacak’

Doğu Akdeniz’deki gelişmeler konusunda şu ana kadar sessizliği ile dikkat çeken Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Türkiye önemli bir komşu ve her zaman öyle olacak ancak harita üstünde yakın olsak da aramızdaki mesafenin büyüdüğü görülüyor” dedi.

17.09.2020Dünya
ECB/Lagarde: GSYH’de yüzde 8.0 düşüş öngörüyoruz

ECB/Lagarde: GSYH’de yüzde 8.0 düşüş öngörüyoruz

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Birliği’nde gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 8.0 düşeceğini öngördüklerini söyledi.

8.05.2020Ekonomi
Elini sıkmadı Nancy Pelosı metni yırttı

Elini sıkmadı Nancy Pelosı metni yırttı

ABD’de başkanlık seçimleri öncesinde Trump’ın Kongre’de yaptığı son Birliğin Durumu konuşması gergin geçti. Trump, hakkında azil soruşturması başlatılmasına onay veren Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Pelosi’nin elini sıkmadı. Pelosi de konuşma sonrası Trump’ın metnini yırtarak tepkisini gösterdi.

6.02.2020Dünya
Pelosi, Trumpın konuşma metnini böyle yırttı

Pelosi, Trump'ın konuşma metnini böyle yırttı

ABD Başkanı Donald Trump, geleneksel "Birliğin Durumu" konuşmasını yaptı. Trump'ın Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin elini sıkmaması dikkat çekerken, konuşma biter bitmez Pelosi'nin Trump'ın konuşma metninin kopyasını yırtıp atması da kameralara yansıdı.

5.02.2020Haber
Son dakika haberler: Nancy Pelosinin Trumpın arkasından yaptığı hareket olay yarattı

Son dakika haberler: Nancy Pelosi'nin Trump'ın arkasından yaptığı hareket olay yarattı

Trump, 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde son kez geleneksel "Birliğin Durumu" konuşmasını yaptı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi konuşmadan önce elini uzatırken Trump'ın bunu görmezden gelmesi ve el sıkmaması dikkatlerden kaçmadı. Pelosi'nin Trump'a tepkisi ise dünya basınında manşet oldu.

5.02.2020Dünya
Trump: Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmış oluşunu görmek istiyoruz

Trump: Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmış oluşunu görmek istiyoruz

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’le 27-28 Şubat tarihlerinde Kuzey Kore ile yapılacak zirveye ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

20.02.2019Dünya
Abe, Trumpı Nobele aday gösterecek iddiası

'Abe, Trump'ı Nobel'e aday gösterecek' iddiası

Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin, ABD Başkanı Donald Trump'ı Washington yönetiminin "gayrıresmi ricasıyla" Nobel Barış Ödülü için aday gösterdiği öne sürüldü.

17.02.2019Dünya
Japonya Trumpı Nobele aday gösterdi

Japonya Trump'ı Nobel'e aday gösterdi

ABD Başkanı Trump, Japonya Başbakanı Abe'nin Kuzey Kore ile diplomatik diyaloğun başlatılmasındaki rolü nedeniyle kendisini Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdiğini açıkladı.

16.02.2019Dünya
SDG’li İlham Ahmed ve Rahip Brunson’a özel davet

SDG’li İlham Ahmed ve Rahip Brunson’a özel davet

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu yıl ‘Birliğin Durumu’ konuşmasına özel olarak davet ettiği 15 konuk arasında 1969 yılında Ay’a Amerikan bayrağını diken Apollo 11 misyonunda görev yapan astronotlardan Buzz Aldrin ile geçen Ekim ayında Pittsburgh’daki ‘Hayat Ağacı’ sinagogunu hedef alan silahlı saldırıdan kurtulan Judah Samet vardı. Trump’ın konukları dışında, salonda bir de Kongre üyelerinin davetlileri yer aldı.

7.02.2019Dünya
Trump’ın 10 mesajı

Trump’ın 10 mesajı

ABD Başkanı Trump, Meksika sınırına duvar krizi nedeniyle ertelenen geleneksel ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasını önceki akşam yaptı. ABD kamuoyuna uzlaşı mesajı veren Trump, yine de sınıra duvar ısrarını sürdürdü. Dış politikada İran ve Rusya konusundaki sert tavrından taviz vermeyen Başkan Trump, Suriye ve Afganistan’dan asker çekeceklerini tekrarladı.

7.02.2019Gündem
Bunu yapmamalıydın

'Bunu yapmamalıydın'

ABD Başkanı Trump, beklenen konuşmayı yaptı.

6.02.2019Dünya
Son dakika: ABD Başkanı Trumptan Suriye açıklaması

Son dakika: ABD Başkanı Trump'tan Suriye açıklaması

ABD Başkanı Trump, başkanlık koltuğundaki ikinci "Birliğin Durumu" konuşmasını Temsilciler Meclisi Genel Kurul salonunda yaptı.

6.02.2019Dünya
SDG yöneticisi Kongre’ye davetli

SDG yöneticisi Kongre’ye davetli

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin omurgası üzerine oturan Suriye Demoratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi’nin önde gelen yöneticilerinden İlham Ahmed, ABD’nin başkenti Washington’da temaslarda bulunuyor.

30.01.2019Dünya
Trump Birliğin Durumu konuşmasını 5 Şubatta yapacak

Trump 'Birliğin Durumu' konuşmasını 5 Şubat'ta yapacak

ABD'de 35 gün süren federal hükümet krizinin aşılmasının ardından Başkan Donald Trump, Kongre'deki yıllık "Birliğin Durumu" konuşmasını 5 Şubat'ta yapacak.

29.01.2019Dünya
ABDde kapalı hükümet faturası Trumpın istediği fondan daha pahalıya patladı

ABD'de kapalı hükümet faturası Trump'ın istediği fondan daha pahalıya patladı

ABD Başkanı Donald Trump ile Demokratlar arasındaki Meksika sınırına örülmesini planlanan duvara 5,7 milyar dolar fon ayrılması konusunda çıkan uzlaşmazlık nedeniyle ABD hükümetinin 35 gün kapalı kalmasının ülke ekonomisine bedeli 6 milyar doları buldu.

27.01.2019Dünya
‘Trump PelosI’ye boyun eğdi’

‘Trump PelosI’ye boyun eğdi’

ABD Başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisi’nde ulusa sesleneceği geleneksel “Birliğin Durumu” (The State of the Union) konuşmasını, hükümetin yeniden açılmasının ardından yapacağını açıkladı.

25.01.2019Dünya
Küresel piyasalar ECBye odaklandı

Küresel piyasalar ECB'ye odaklandı

Küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ve sonrasında ECB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları takip edilecek.

24.01.2019Ekonomi
Trump Birliğin Durumu konuşmasını hükümet açılınca yapacak

Trump 'Birliğin Durumu' konuşmasını hükümet açılınca yapacak

ABD Başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi ile arasında uzun süredir gerilime neden olan "Birliğin Durumu" konuşmasını, hükümet açıldıktan sonra yine Kongrede yapacağını bildirdi.

24.01.2019Dünya
Trump ile Pelosi arasında mektup tartışması

Trump ile Pelosi arasında mektup tartışması

ABD Başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi'ye bir mektup yollayarak, Pelosi'nin daha önceki mektubunda erteleneceğini duyurduğu "Birliğin Durumu" konuşmasını, 29 Ocak'ta Kongrede yapacağını açıkladı.

24.01.2019Dünya
ABD Kongre üyesinden Esed ile görüşme açıklaması

ABD Kongre üyesinden 'Esed ile görüşme' açıklaması

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Tulsi Gabbard, Amerikan CNN kanalında yayınlanan "Birliğin Durumu" programında başkan aday adaylığı ile ilgili sorulara yanıt verdi.

21.01.2019Dünya
PelosI’ye yok MelanIa’ya var

PelosI’ye yok MelanIa’ya var

ABD’de Trump’ın Meksika sınırına inşa etmek istediği duvar nedeniyle tam anlamıyla bir bilek güreşi yaşanıyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Trump’ın 29 Ocak’ta Kongre’de yapması beklenen konuşmasını iptal etme çağrısı üzerine Trump, Pelosi’nin Kabil ve Brüksel gezilerini parasızlıktan iptal ettiğini açıkladı. Ancak First Lady’nin tatil için Florida’ya askeri jetle uçması tepki çekti.

19.01.2019Dünya
Trumptan Pelosiye seyahat engeli

Trump'tan Pelosi'ye seyahat engeli

ABD Başkanı Donald Trump, hükümetin kapalı olması dolayısıyla kendisinden "Birliğin Durumu" konuşmasını ertelemesini isteyen Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi'nin Belçika, Mısır ve Afganistan'ı kapsayan seyahatini ertelediğini duyurdu.

18.01.2019Dünya
Trumptan ABDyi şoke eden mektup... Erteliyorum dedi ortalık karıştı

Trump'tan ABD'yi şoke eden mektup... 'Erteliyorum' dedi ortalık karıştı

ABD Başkanı Donald Trump, hükümetin kapalı olması dolayısıyla kendisinden "Birliğin Durumu" konuşmasını ertelemesini isteyen Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi'nin Belçika, Mısır ve Afganistan'ı kapsayan seyahatini ertelediğini duyurdu. Trump'ın, kararı Amerikan medyasında tartışma yarattı.

17.01.2019Dünya
ABde sınır ordusu çatlağı

AB'de 'sınır ordusu' çatlağı

Brüksel'in yasa dışı göçü azaltmak için 2020'ye kadar 10 bin kişilik sınır polis gücü kurma hedefi, bazı üye devletler tarafından sorgulanıyor.

7.12.2018Dünya
‘Gelmeyin ordusu’ daha  kurulmadan AB’yi böldü

‘Gelmeyin ordusu’ daha kurulmadan AB’yi böldü

Avrupa Birliği’nin, yasa dışı göçü azaltmak için 2020’ye kadar 10 bin kişilik sınır polis gücü kurma hedefi, tartışma çıkardı. Polonya ve Çekya, AB bütçesinin 10 bin polise değil altyapı projelerine ayrılması gerektiğini savunurken İtalya, Yunanistan ve İspanya kendi sınırlarında yabancı güvenlik gücü istemediğin açıkladı.

7.12.2018Avrupa
Trump’ın bağlantılarını araştırmak istiyoruz

Trump’ın bağlantılarını araştırmak istiyoruz

ABD Temsilciler Meclisi’nin İstihbarat Komitesi’nin yeni başkanı olması beklenen Demokrat partili Adam Schiff, ‘ABD dış politikasını gizli eller mi belirliyor’ diye ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya ve Suudi Arabistan bağlantılarını araştırmak istediklerini söyledi.

27.11.2018Dünya
AB, göçü kıtanın dışında tutmaya çalışıyor

AB, göçü kıtanın dışında tutmaya çalışıyor

AB, üçüncü ülkelerle yaptığı anlaşmalarla göç dalgasını Avrupa kıtasının dışına itmeye odaklandı.

12.10.2018Dünya
ABde İdlibten göç endişesi

AB'de İdlib'ten göç endişesi

AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, İdlib'ten gelebilecek olası göç dalgasına karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere Yunanistan'ı ziyaret edecek.

17.09.2018Dünya
Juncker: Avrupanın faturasını dolarla ödemesi saçmalık

Juncker: Avrupa'nın faturasını dolarla ödemesi saçmalık

Dünya ekonomisi 'dolar'a tepki göstermeye devam ediyor. Rusya'nın dolarla ilgili sert açıklamalarının ardından bir darbe de Avrupa Birliği'nden geldi. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Strasbourg'daki toplantıda dolar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

13.09.2018Dünya
‘İdlib’de Sessiz kalamayız’

‘İdlib’de Sessiz kalamayız’

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, geleneksel hale getirdiği “Birliğin Durumu” (SOTEU) konuşmasında, İdlib için “insani felaket” uyarısı yaptı. AB Komisyonu Başkanı Suriye’deki durumla ilgili “İnsani felaket karşısında sessiz kalamayız” dedi.

12.09.2018Dünya
ABden tek saat teklifi

AB'den tek saat teklifi

AB Komisyonu, üye ülkelerde yaz ve kış aylarında saat değişikliği yapılmamasını teklif etti.

12.09.2018Dünya
Google, Facebook ve Twittera 1 saat süre: Kaldırmayan yandı

Google, Facebook ve Twitter'a 1 saat süre: Kaldırmayan yandı!

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, teknoloji devleri Google, Facebook ve Twitter'ın aşırılık yanlısı mesajları bir saat içinde kaldırmamaları halinde ağır para cezalarına çarptırılması çağrısında bulundu.

12.09.2018Teknoloji
ABD bu adamı konuşuyor 13 yaşındayken...

ABD bu adamı konuşuyor! 13 yaşındayken...

ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptığı ilk ulusa seslendiği 'Birliğin Durumu' konuşması sırasında değindiği Kuzey Koreli genç ülke basınında büyük yankı uyandırmaya devam ediyor.

10.02.2018Dünya
Belge savaşı

Belge savaşı

ABD Başkanı Trump, göreve geldiğinden beri ters düştüğü FBI ile yeni bir krizin eşiğinde. Washington yönetimi, Rusya’nın Trump kampanyasıyla bağlantılarına dair süren soruşturmayı itibarsızlaştırma potansiyeline sahip bir FBI belgesini yayınlamaya hazırlanıyor. FBI ve Demokrat Parti ise Cumhuriyetçilerin söz konusu belgenin üzerinde değişiklik yaptığını ve bunun belgenin doğruluğunu temelden etkileyeceğini iddia ediyor.

1.02.2018Dünya
ABD’den Suriyeli göçmenlere kötü haber

ABD’den Suriyeli göçmenlere kötü haber

ABD Başkanı Donald Trump’ın salı gecesi yaptığı ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında göçmenlerin ABD’ye gelişini kısıtlamaya yönelik yeni planını açıklamasının ardından ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Suriyeli göçmenlere oturma ve çalışma izni sağlayan ‘Geçici Koruma Statüsü’ için 31 Mart’tan itibaren yeni başvuru kabul edilmeyeceğini duyurdu.

1.02.2018Dünya
ABD’ye göçü zorlaştıracak: Trump’tan dört aşamalı yeni göçmen planı

ABD’ye göçü zorlaştıracak: Trump’tan dört aşamalı yeni göçmen planı

Beyaz Saray’daki birinci yılını 20 Ocak’ta tamamlayan ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Kongresi’nde ilk geleneksel ‘Birliğin Durumu’ konuşmasını yaptı. Trump, ülkede ekonomik göstergelerin iyi gittiğini anlatırken, ülkeye göçmen alımı konusunda yeni kısıtlamaların işaretini verdi. Dış politikada ise hedefinde Kuzey Kore ve İran vardı.

31.01.2018Dünya
ABDyi sallayan porno yıldızı... Canlı yayında açıkladı

ABD'yi sallayan porno yıldızı... Canlı yayında açıkladı

İlk kez Kongre'de Birliğin Durumu konuşmasını yapan Trump'ın evlilik durumu iyi gözükmüyor. Trump'ın 2006'da cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen porno yıldızı Stormy Daniels'dan ''Böyle bir ilişki hiç olmadı'' açıklaması geldi. Ama Melania Trump, Kongre'ye eşinden ayrı araçla gitti.

31.01.2018Dünya
1.5 trilyon dolarlık çılgın proje

1.5 trilyon dolarlık çılgın proje

ABD Başkanı Trump, başkanlık koltuğuna oturduktan sonraki ilk Birliğin Duruşması konuşmasında kritik mesajlar ve kongreyi 1,5 trilyon dolarlık altyapı yatırımı planını oylamaya çağırdı.

31.01.2018Ekonomi
İşte Trumpın Birliğin Durumu konuşmasındaki satır başları

İşte Trump'ın 'Birliğin Durumu' konuşmasındaki satır başları

Başkanlık koltuğuna oturduktan sonraki ilk "Birliğin Durumu" konuşmasını yapan Donald Trump, ağırlıklı olarak ilk yılındaki ekonomik adımlarından bahsettiği konuşmasında dış politikadan DEAŞ'la mücadeleye kadar iç ve dış politikayı ilgilendiren birçok konuda önemli mesajlar verdi.

31.01.2018Dünya
First Ladyden ayrılık iddialarını güçlendirecek hamle

First Lady'den ayrılık iddialarını güçlendirecek hamle!

First Lady Melania Trump, kocası ABD Başkanı Donald Trump'ın evliliği sırasında bir porno yıldızı ile birlikte olduğuna yönelik iddialarının ortaya çıkmasının ardından ilk kez 'Birliğin Durumu' (State of the Union) konuşmasına katıldı. Melania Trump'ın kocasının konuşma yapacağı yere ayrı bir araçla gitmesi dikkat çekti.

31.01.2018Dünya
Büyük tartışmalara neden olmuştu Trump kararını açıkladı

Büyük tartışmalara neden olmuştu! Trump kararını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, uzun süredir tartışılan Guantanamo Körfezi'ndeki kampın açık kalması için başkanlık kararnamesi imzaladığını açıkladı.

31.01.2018Dünya

Yazar Sonuçları

ABD’de neler oluyor?

Geçtiğimiz hafta gözler Vaşington’daydı. Vaşington’dan gelen en önemli haber Senato’da sürdürülen Azil Duruşmasının Başkan Trump’ın suçsuz bulunması ile bitmesi oldu. Böylece ABD’de muhalefette olan Demokrat Partinin Kongre üst yönetimince başlatılan Başkan Trump’ı “Azil Süreci” başarısızlıkla sonuçlandı. Bu durum Başkan Trump ve destekçileri tarafından “zafer” olarak yorumlandı.

11.02.2020

İngiliz anıtının önünde sekiz aslanımızı anmak

7’si asker biri sivil sekiz şehidimizin cenazesi kaldırılırken, dün Londra’da otelimin yakınındaki bu anıtın önünden geçtim.

7.02.2020

Kalıyoruz demeden kalmanın arayışı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu’daki denklemi değiştirme potansiyeli taşıması bir yana, Amerikan devleti içindeki güç savaşlarını da tetikleyen Suriye’den derhal çekilme kararını ilan etmesinin üzerinden bir buçuk ay geçti. Çekilmenin takvimi ve parametreleri hala muğlak. Bu arada Amerikan ulusal güvenlik bürokrasisi ‘kalıyoruz demeden kalmanın’ formülünü arıyor. Başkan Trump’ı yasal açılardan kuşatarak çekilmeyi yavaşlatacak kilit kurum ise Kongre olacak.

3.02.2019

King Kong Godzilla’ya karşı

Vaşington’daki siyasi görünüm giderek daha kaotik bir görünüm kazanıyor. Bütün belirtiler ABD’nin 2020 Başkanlık seçimleri menziline girdiğini; Başkan Trump’ın, kendisinden önceki bütün Başkanlar gibi, ikinci kez seçilmeyi ve Başkanlık görevini 2. kez alarak, 8 yıllık bir dönemi tamamlamayı istediğini gösteriyor.

24.01.2019