Zelenski, sığınaktan tüm dünyaya seslendi: Durum çok ciddi, bir filmin içinde değilim

Güncelleme Tarihi:

Zelenski, sığınaktan tüm dünyaya seslendi: Durum çok ciddi, bir filmin içinde değilim
Oluşturulma Tarihi: Mart 02, 2022 07:13

Rusya-Ukrayna savaşından son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, CNN International'a Kiev'deki sığınaktan özel bir röportaj verdi. Zelenski, ABD Başkanı Joe Biden'a çağrı yaparak, yapacağı 'Birliğin Durumu' konuşmasında Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline yönelik güçlü ve 'faydalı' bir mesaj vermesini istedi.

Haberin Devamı

Rusya Ukrayna savaşının altıncı gününde kan dökülmeye devam ediyor, masum siviller ölüyor. Kiev Yönetimi, Rus güçlerinin saldırılarına direnirken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski dünyaya mesajlar vermeye devam ediyor.

CNN International'a Kiev'deki bir sığınaktan röportaj veren Zelenski, "Durum çok ciddi, bir filmin içinde değilim" dedi. Zelenski, "Simgesel olan ben değilim. Ukrayna'nın simgesel olduğunu düşünüyorum. Ukrayna Avrupa'nın kalbidir ve şimdilerde inanıyorum ki Avrupa, Ukrayna'yı dünya için özel bir şey olarak görüyor. Bu nedenle dünya bu özel şeyi kaybedemez" ifadelerini kullandı.

Zelenski, sığınaktan tüm dünyaya seslendi: Durum çok ciddi, bir filmin içinde değilimBarış görüşmelerine ilişkin konuşan Zelenski, "Duruma ilişkin konuşmaya başlama kararı aldılar. Gerçekten ben de istiyordum ve onları teşvik ettim, yapmalısınız, her şeyden önce herkes savaşmayı durdurmak ve beş, altı gün öncesindeki noktaya dönmek zorunda. Yapabileceğiniz temel şeyler olduğunu düşünüyorum ve bu çok önemli bir nokta. Bunları yaparsanız ve taraflar hazırsa, bu demektir ki barışa hazırlar. Eğer hazır değilseniz, bu zamanı boşa harcıyorsunuz demektir" dedi.

Haberin Devamı

CNN muhabiri Matthew Chance'in "Zamanınızı boşa harcadığınızı ya da onların hazır olduğunu düşünüyor musunuz" sorusuna ise Zelenski, "Göreceğiz" yanıtını verdi.

UKRAYNA İŞGAL EDİLİRSE...

Rusya'nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda bunun Avrupa için büyük bir tehdit olacağını savunan Zelenski, “Batılı hükümetler Ukrayna’ya yardım ederek aslında kendilerini savunmalı. Çünkü Rus işgalciler kazanırsa, Rus işgali tehdidiyle karşılaşacak ve tek başlarına bununla başa çıkmak zorunda kalacaklar” ifadelerini kullandı.

BATI YAPTIRIMDA GEÇ KALDI

Batılı ülkelerin Rusya’ya yaptırım uygulama konusunda geç kaldığını ifade eden Zelenski, “Batı, ciddi bir yaptırım paketi uygulasaydı, büyük ihtimalle Rus ordusunun Ukrayna'yı işgali olmayacaktı” ifadelerini kullandı.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!