EKSTRA
MENÜ

Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik Kullanımı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Antibiyotik Kullanımı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 951 Antibiyotik Kullanımı haberi bulunmuştur.

Antibiyotik Kullanımı Haberleri

Baharı üst solunum yolu enfeksiyonu ile karşılamayın

Baharı üst solunum yolu enfeksiyonu ile karşılamayın

Çok sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı uyarılarda bulunan KBB Uzmanı Prof. Dr. Emre Üstündağ, doğru tedavi için doktor kontrolünde olmadan ilaç kullanılmamalı gerektiğinin altını çizdi.

24.03.2017Sağlık
Sofranızda probiyotiklere yer açın

Sofranızda probiyotiklere yer açın

Hatalı beslenme ve stres bağırsak hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Ancak probiyotik tüketimini artırarak bunun önüne geçebilirsiniz.

8.03.2017Sağlık
Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Sağlıklı beslenmek, hijyene dikkat etmek, işlenmiş gıdalardan uzak durmak, spor yapmak; hasta olmamak için yapılması gerekenlerin başında sayılıyor. Ancak bunların dışında önemli bir nokta daha var, o da bağışıklık sisteminiz. İşte onu güçlendirmek için yapabilecekleriniz.

26.02.2017Eğitim
Antibiyotik direncinde hayvan eti tespiti

Antibiyotik direncinde hayvan eti tespiti

Antibiyotik tüketiminin azaltılması ve akıllıca kullanımı ile igili çalışma başlatan ve beta testini devreye sokan Sağlık Bakanlığı, antibiyotik kullanılan hayvanların etlerinin tüketilmesi sonucunda insanlarda antibiyotik direncinin arttığını açıkladı.

24.01.2017Gündem
5 dakikalık testle antibiyotik

5 dakikalık testle antibiyotik

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Akılcı Antibiyotik Kullanımı Lansman Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de antibiyotiklerin çoğu zaman gereksiz biçimde kullanıldığının altını çizdi.

23.01.2017Gündem
Sağlık Bakanı açıkladı Antibiyotik kullanımında yeni dönem

Sağlık Bakanı açıkladı! Antibiyotik kullanımında yeni dönem

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, doktorların artık hastanın antibiyotik kullanıp kullanmayacağına 5 dakikada sonuç veren hızlı tanı testi ile karar vereceğini söyledi. Bakan Akdağ, "Aile hekimi, çocuk hekimi, kulak, burun, boğaz ve acil hekimlerine beta mikrobunu muayene sırasında tespit edecekleri test verilecek ve bu testle antibiyotik kullanılıp kullanılmayacağına karar verilecek" dedi.

23.01.2017Gündem
Bu besinlerin hepsi doğal antibiyotik

Bu besinlerin hepsi doğal antibiyotik

Vücudunuzda hastalık belirtilerinin ilk ortaya çıktığı anda ya da çıkmadan önce bazı gıdalara beslenme düzeninizde yer vererek doğal antibiyotik etkisi yaratabilirsiniz.

19.01.2017Sağlık
İşte en tehlikeli hastalık 350 farklı hastalığı taklit ediyor

İşte en tehlikeli hastalık! 350 farklı hastalığı taklit ediyor

İzmir Bergama'da 12 yıldır Epilepsi tedavisi gören genç Lyme hastası çıktı. 350 hastalığı taklit eden Lyme hastalığı teşhis edilemiyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin "Her ay onlarca kişi bu sebeple bana ulaşıyor. Elimizdeki bilimsel çalışmalara göre, Türkiye’de yaklaşık 3-7 milyon kişi vücutlarında bu bakteri ile yaşıyor. Acilen bu hastalık tanınmalı. Lyme doktorları yetiştirilmeli ve Lyme klinikleri açılmalı" dedi.

19.12.2016Gündem
Grip hakkında bilinen 10 hurafe

Grip hakkında bilinen 10 hurafe

Basit bir hastalık sanılıyor, aslında…

24.11.2016Saglik
Her boğaz ağrısı için antibiyotiğe başvurmayın

Her boğaz ağrısı için antibiyotiğe başvurmayın!

Her mevsim yaşanabilen boğaz ağrısı, havaların soğuduğu kış aylarında daha fazla görülüyor.

16.11.2016Saglik
Süt dişlerinin bakımı daha çok özen istiyor

Süt dişlerinin bakımı daha çok özen istiyor

Çocuklarda ilk süt dişleri ortalama 6-8 aylıkken çıkmaya başlıyor. İlk çıkanlar kesici dişlerdir. 2.5-3 yaşlarında ikinci süt azıların sürmesiyle süt dişlenme dönemi tamamlanıyor. Süt dişlenme döneminin sonunda ağızda toplamda 20 diş bulunur.

14.11.2016Eğitim
Her üç reçeteden birinde antibiyotik yazılıyor

Her üç reçeteden birinde antibiyotik yazılıyor

Türkiye'de her üç reçeteden birinde antibiyotik yazıldığı, özellikle güneydeki illerin antibiyotik kullanımında ilk sırada yer aldığı belirtildi.Türkiye'de her üç reçeteden birinde antibiyotik yazıldığı, özellikle güneydeki illerin antibiyotik kullanımında ilk sırada yer aldığı belirtildi.

24.09.2016Sağlık
Eski ilaçları çöpe atmayın

Eski ilaçları çöpe atmayın

Çöpe atılan ilaçlar hayvanları zehirliyor, doğaya büyük zarar veriyor.

16.09.2016Sağlık

Yazar Sonuçları

Bu bakteriler çok şirin

Çocukların sağlıklı bir geleceğin olması için en önemli şeylerden biri probiyotikler. Türkiye’de yeni yeni keşfediliyorlar. Sezaryenle doğmuş olan bebekler, antibiyotik kullananlar, anne sütü emmemiş olanlar ve alerjisi olanlar mutlaka probiyotik desteği almalı! Sebeplerini Prof. Dr. Ateş Kara ile konuştuk.

14.04.2017

En iyi ve en kötü ilk 10

Beslenmenin önemini hepimiz öğrendik. Ağzımıza attığımız her lokmanın sağlığımızı etkilediğini, özellikle 50 yaş sonrasında “can boğazdan gelir” cümlesinin “can boğazdan gider” şeklinde değiştirilmesi gerektiğini fark ettik. Beslenme tedbirlerinin sadece tuzu, şekeri, unu azaltmaktan ibaret olmadığını da anladık. Ama bazı ek bilgilere daha ihtiyacımız olduğu kesin. Biz de bugün o bilgilerden birine, besin seçimlerinde “en iyi ve en kötü ilk 10’a” yer verelim dedik. Buyurun...

28.01.2017

Antibiyotik bir biyolojik bomba mı?

Antibiyotikler bağırsaklardaki her türlü mikrobu yok edebiliyor. “Faydalı mı, zararlı mı?” ayrımı yapmadan önüne gelen bakteriyi öldürüyor. Neticede de vücudun biyolojik dengesi –iç denge- bozuluyor.

4.10.2016
Organik diye satılan açık sütlere dikkat

Organik diye satılan açık sütlere dikkat!

Sağımından tüketimine kadar sütün kalitesinin korunması gerekiyor.

27.09.2016