Akılcı antibiyotik kullanımının üç kuralı

Güncelleme Tarihi:

Akılcı antibiyotik kullanımının üç kuralı
Oluşturulma Tarihi: Kasım 18, 2018 00:08

Nezle ve grip gibi hastalıklarda antibiyotik etkili mi? Gereksiz antibiyotik kullanımının zararları nelerdir? Antibiyotik kullanırken nelere dikkat etmeli? Medikal Direktör Dr. Fulya Erman, uygun olmayan antibiyotik kullanıma bağlı enfeksiyon rahatsızlıklarının ölümcül olabileceğine dikkat çekerek önerilerde bulundu.

Haberin Devamı

18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Medikal Direktör Fulya Erman, antibiyotik direncinin 2050 yılından itibaren en büyük insan sağlığı problemlerinden biri olacağını kaydetti. Uygun olmayan antibiyotik kullanımına bağlı olarak bakterilerin geliştirdiği antibiyotik direncinin enfeksiyonla seyredebilecek rahatsızlıkları ölümcül hale getireceğini belirten Erman “Dünya Sağlık Örgütünün hesaplamalarına göre 2050 yılından itibaren her yıl 10 milyon insanın antibiyotik direnci dolayısıyla hayatını kaybedeceği tahmin ediliyor” dedi.

Akılcı antibiyotik kullanımının üç kuralı

ANTİBİYOTİK, NEZLE VE GRİP GİBİ VİRÜS KAYNAKLI RAHATSIZLIKLARI TEDAVİ ETMEZ

Bazı bakteriler antibiyotiklere karşı savaşabilir ve hayatta kalabilir. Yanlış antibiyotik kullanımı bakterilerin daha da güçlenmesine yol açar. Antibiyotikler hayati tehlikesi de olanların da aralarında olduğu enfeksiyon çeşitlerini tedavi etmek üzere kullanılan hayati ilaçlardır ve dikkatle kullanılmaları gerekir. 

Haberin Devamı

Bir başka önemli ve dikkatten kaçan konu da şudur: Antibiyotikler sadece bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlarda kullanılır. Virüslerin yol açtığı soğuk algınlığı (nezle), grip gibi rahatsızlıklarda antibiyotikler tedavi edici değildir” dedi.

Akılcı antibiyotik kullanımının üç kuralı

ANTİBİYOTİK KULLANMADAN ÖNCE ÜÇ KURALI ANIMSAYIN

Bu durumu önlemek için en etkili yolun akılcı antibiyotik kullanımı olduğunu belirten Fulya Erman, antibiyotik kullanımında hastaların üç kurala bağlı kalması gerektiğinin altını çizdi:

• Sadece doktorun yazdığı antibiyotikleri kullanın.
• Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile size verilmiş olan antibiyotik kutusunun tamamını bitirin.
• Kullandığınız antibiyotikleri kimseye tavsiye etmeyin veya vermeyin. Başka birinin elinde kalmış olan “fazla” antibiyotikleri de kullanmayın.

BAKMADAN GEÇME!