EKSTRA
MENÜ

Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik Kullanımı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Antibiyotik Kullanımı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 951 Antibiyotik Kullanımı haberi bulunmuştur.

Antibiyotik Kullanımı Haberleri

Blefarit (Göz Kapağı İltihabı) nedir, tedavisi nasıl yapılır

Blefarit (Göz Kapağı İltihabı) nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Blefarit her yaşta görülebilen göz kapağının uzun süreli, iltihabi hastalığıdır. Yaygın olarak izlenen blefarit süreğen bir hastalıktır ve tedaviye rağmen tekrarlayabilir.

19.01.2019Gündem
Bademcik ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli

Bademcik ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Bademcik ameliyatı çocuklarda genel (narkoz), erişkinlerde genel (narkoz) veya lokal (yerel) anestezi altında yapılır. Anesteziyi takiben ağız özel bir alet ile ağız açıldıktan sonra bademcikler çevredeki dokulardan sıyrılır ve bağlantı yerlerinden ayrılarak ağızdan çıkarılır. Eğer geniz eti alınması da gerekiyorsa, o da aynı esnada çıkarılır. Takiben kanama kontrolü yapılır.

19.01.2019Gündem
Yanaklarım Beni Olduğumdan Kilolu Gösteriyor Diyorsanız...

"Yanaklarım Beni Olduğumdan Kilolu Gösteriyor" Diyorsanız...

Güzellik algısı tıpkı moda gibi dönem dönem değişime uğruyor. Kilo ise güzellik algısındaki en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yüzdeki yuvarlak ve dolgun hatlar daha çok genetik geçişli oluyor ve kişi zayıfladığında dahi değişmiyor. Bu noktada son yıllarda gün geçtikçe yaygınlaşan 'Bişektomi' yani “Hollywood yanağı” uygulaması önem kazanıyor. Op. Dr. Atilla Eyüboğlu, bişektomi uygulaması hakkında merak edilenleri anlattı.

Antibiyotik kullanımı virüslerde etkili değil, boş yere içmeyin

Antibiyotik kullanımı virüslerde etkili değil, boş yere içmeyin

Son günlerde hastanelere başvuru oranlarının artması da bir salgın olduğunu gösteriyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar uyarıyor: “Hastalığın viral mi yoksa bakteriyel mi olduğu bilinmeden ve doktora danışmadan, bilinçsiz şekilde antibiyotik kullanılmaması gerekiyor. Virüsler antibiyotikle tedavi edilmez, antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.”

7.01.2019Sağlık
Antibiyotik Kullanmak İçin Acele Etmeyin

Antibiyotik Kullanmak İçin Acele Etmeyin

Hem dünyada, hem de ülkemizde kış aylarında sık olarak doktor ziyaretlerine sebep olan hastalıkların başında üst solunum yolu enfeksiyonları geliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar uyarılarda bulundu...

Kuru ve Şiddetli Öksürüğünüz Varsa Dikkat

Kuru ve Şiddetli Öksürüğünüz Varsa Dikkat!

Kuru ve şiddetli öksürüğünüzün sebebi trakeit olabilir. Op. Dr. Pınar Korlu, trakeit ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Griple İlgili Söylenen 11 Halk Efsanesi

Griple İlgili Söylenen 11 Halk Efsanesi

Grip, bir virüsün neden olduğu ve kolayca yayılan solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanıyor. Semptomlar arasında öksürme, aşırı yorgunluk, bitkinlik, baş ağrısı, ateş, burun akması, ciddi ağrı ve sızılar, hapşırma ve boğaz ağrısı yer alıyor. Epidemiyoloji Uzmanı Dr. Geetika Sood griple ilgili 11 efsaneyi açıkladı.

Önerilere Uyun, Sinüzitten Korunun

Önerilere Uyun, Sinüzitten Korunun

Nezle gibi burun içinde bir enfeksiyon oluştuğunda burun içi ödemlenir ve şişer. Bu durum mukusun burun içine geçişine engel olup sinüs içinde birikmesine ve sinüs içerisi basınç artışına yol açar. Sinüs içerisi artmış basıncın baş ağrısına yol açtığını söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç Deniz Kaya sinüs hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Çocukların sık yakalandığı 5 kış hastalığı

Çocukların sık yakalandığı 5 kış hastalığı

Bağışıklık sistemi yetişkinlere oranla daha hassas olan çocuklar, bir ısınıp bir soğuyan havalarda kış hastalıklarından olumsuz etkileniyor. Bulaşıcılık riski yüksek olan çoğu kış hastalığı, okulda çocuklar arasında hızla yayılıyor ve fiziksel yıpranmanın ötesinde derslerinin de aksamasına yol açıyor.

Gereksiz antibiyotik kullanımı kronik hastalık nedeni

Gereksiz antibiyotik kullanımı kronik hastalık nedeni

Araştırmalar her yıl verilen 235 milyon doz antibiyotiğin yüzde 20 ila 50'sinin gereksiz olduğunu gözler önüne sererken, çocuklarda gereksiz antibiyotik kullanımı ile astım, depresyon, obezite ve diğer kronik hastalıkların artması arasındaki bağlantı gittikçe güçleniyor.

Uzmanlar Uyardı: Uzun Süre Tutmak Çok Tehlikeli

Uzmanlar Uyardı: Uzun Süre Tutmak Çok Tehlikeli!

İdrar yolu enfeksiyonu denildiğinde ilk olarak akla halk arasında sistit olarak adlandırılan mesane iltihabının geldiğini belirten Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, akut bakteriyel sistitin belirtilerinin idrar yaparken yanma, mesanede ağrı, sık idrara çıkmak ve bazen kanlı idrar yapmak olduğunu ifade etti. Piyelonefrit olarak adlandırılan böbrek iltihaplarında ise ateş, halsizlik ve yan ağrısının ön planda olduğunu vurguladı.

İdrarı uzun süre tutmak tehlikeli

İdrarı uzun süre tutmak tehlikeli!

İdrar yolu enfeksiyonu denildiğinde ilk olarak akla halk arasında sistit olarak adlandırılan mesane iltihabının geldiğini belirten Prof. Dr. Tufan Tarcan, akut bakteriyel sistitin belirtilerinin idrar yaparken yanma, mesanede ağrı, sık idrara çıkmak ve bazen kanlı idrar yapmak olduğunu ifade etti. Piyelonefrit olarak adlandırılan böbrek iltihaplarında ise ateş, halsizlik ve yan ağrısının ön planda olduğunu vurguladı.

19.11.2018Sağlık
Bu gidişle hapı yutacağız

Bu gidişle hapı yutacağız

- Hatalı antibiyotik kullanımı, dirençli bakteriler yani ‘süper mikroplar’ı çoktan yarattı bile. Sadece Avrupa ülkelerinde her yıl yaklaşık 33 bin, tüm dünyada da 700 bin kişi bu süper mikropların yol açtığı enfeksiyonlardan yaşamını kaybediyor. Sorun bu hızla büyürse 2050 yılından itibaren her yıl toplam 10 milyon kişinin dirençli bakteri enfeksiyonları nedeniyle öleceği hesaplanıyor. Bu tabloya ‘antibiyotik kıyameti’ de deniyor.

18.11.2018Gündem
Akılcı antibiyotik kullanımının üç kuralı

Akılcı antibiyotik kullanımının üç kuralı

Nezle ve grip gibi hastalıklarda antibiyotik etkili mi? Gereksiz antibiyotik kullanımının zararları nelerdir? Antibiyotik kullanırken nelere dikkat etmeli? Medikal Direktör Dr. Fulya Erman, uygun olmayan antibiyotik kullanıma bağlı enfeksiyon rahatsızlıklarının ölümcül olabileceğine dikkat çekerek önerilerde bulundu.

17.11.2018Sağlık
Faranjit nedir Faranjit tedavisi nasıl olur

Faranjit nedir? Faranjit tedavisi nasıl olur?

Mevsime bağlı hastalıklardan biri olarak nitelendirilebilecek farenjit, boğazın farinks ve farenks adı verilen kısımlarının iltihaplanması sonucu oluşur ve genellikle kış mevsiminde yaygın olarak görülür. Havaların soğuması ve bu tarz hastalıkların artmasıyla birlikte, faranjitin ne olduğu ve nasıl geçtiği vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki, faranjit nedir? Faranjit tedavisi nasıl olur?

16.11.2018Sağlık
Antibiyotik Kullanımında Dikkat Etmeniz Gereken 7 Hayati Faktör

Antibiyotik Kullanımında Dikkat Etmeniz Gereken 7 Hayati Faktör

Türkiye, Avrupa’da en fazla antibiyotik kullanan ülke konumunda bulunuyor. Son yıllarda bilinçli antibiyotik kullanımı konusundaki farkındalık çalışmaları ve reçetesiz antibiyotik alınamaması gibi tedbirlere rağmen rakamlar hala yüksek seyrediyor. İç Hastalıkları Uz. Dr. Aytaç Karadağ, antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gereken faktörleri anlattı.

Gereksiz antibiyotik fayda değil zarar getiriyor

Gereksiz antibiyotik fayda değil zarar getiriyor

Antibiyotikler, yüzyıla yaklaşan bir süredir insanlığın mikroorganizmalara karşı kullandığı en önemli silah. Ancak ne yazık ki, yanlış kullanımına bağlı antibiyotik direncinin artması nedeniyle etkili antibiyotiklerin sayısı da gittikçe azalıyor.

12.11.2018Sağlık
Okul çocuklarında görülüyor: Beşinci hastalık

Okul çocuklarında görülüyor: Beşinci hastalık

Döküntüler ile başlayarak çeşitli bulaşıcı hastalıklarla karıştırılabilen beşinci hastalık, sıklıkla 5-15 yaş arası çocuklarda görülür. Yanaklarda oluşan döküntülerden dolayı ‘tokatlanmış yanak sendromu’ adıyla da bilinir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Aykol, beşinci hastalık nedenleri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi.

Gripten korunmanın en etkili yolları

Gripten korunmanın en etkili yolları

Nezle ve grip gibi enfeksiyonlarında artışın yaşandığı bu günlerde salgınlardan etkilenmemek için bazı önlemler alınabilir. İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Kemal Özkan gripten korunmanın en etkili yollarını anlatıyor.

24.10.2018Sağlık
Erken doğum hakkında doğru bilinen yanlışlar

Erken doğum hakkında doğru bilinen yanlışlar

Bebek bekleyen annelerin en büyük endişesi, erken doğum. Gelişiminin tamamlanmadan doğumun başlaması, bebek doğduktan sonra bazı sorunlarla karşılaşılması anlamına da gelebiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Doç. Dr. Hülya Dede, erken doğum ile ilgili toplumda pek çok yanlış bilginin yaygınlığına dikkat çekerek doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

23.10.2018Yenidoğan
Bağırsak dostu iyi bakteriler ve probiyotikler

Bağırsak dostu iyi bakteriler ve probiyotikler

Günümüzde hepimiz iyi bakterilere ve probiyotiklere daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Antibiyotik kullanımı, stres, uykusuzluk, düzensiz beslenme gibi faktörler, vücudumuzdaki iyi bakterilerin sayısını azaltıyor ve bu gibi durumlarda insan vücudu iyi bakterilere daha çok ihtiyaç duyuyor.

18.10.2018Sağlık
KOAH hastalarında geleneksel ve tamamlayıcı tedaviler

KOAH hastalarında geleneksel ve tamamlayıcı tedaviler

Göğüs Hastalıkları I Geleneksel ve Tamamlayıcı Tedaviler Uzmanı Dr. Şule Bademli, KOAH hastalarında uygulanan geleneksel ve tamamlayıcı tedaviler hakkında açıklamalarda bulundu.

15.10.2018Sağlık
GDO nedir GDOlu ürünler nelerdir

GDO nedir? GDO'lu ürünler nelerdir?

GDO nedir sorusunun yanıtı birçok vatandaş tarafından büyük bir merakla araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Genetiği değiştirilmiş organizma anlamına gelen GDO birçok besinde bulunuyor. Peki, GDO nedir? GDO'lu ürünler nelerdir?

8.10.2018Sağlık
Gribal enfeksiyon sırasında kalp krizi oluşabiliyor

Gribal enfeksiyon sırasında kalp krizi oluşabiliyor

Özellikle mevsim geçişlerinde kalp problemi olanların daha dikkatli olması gerekiyor. Bilinen kalp damar hastalığı olan veya olma ihtimali yüksek riskli hastalarda gribal enfeksiyon sırasında kalp krizi oluşabilmekte.

28.09.2018Sağlık
Frengi nedir Frengi belirtileri ve tedavisi

Frengi nedir? Frengi belirtileri ve tedavisi

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan frengi hakkındaki araştırmalar son günlerde hız kazandı. 1940’larda penisilinin yaygın bir şekilde bulunması sayesinde çarpıcı biçimde azalan hastalık günümüzde de görülmeye devam ediyor. Peki, frengi nedir?

1.08.2018Sağlık
Bebeklerde mantar: Belirtileri, nedenleri, tedavisi

Bebeklerde mantar: Belirtileri, nedenleri, tedavisi

Bebeklerde mantar genellikle bez bölgesinde meydana gelir. Özellikle sıcak havalarda sık görülen bu problem pişik ile karıştırılabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay; bebeklerde mantar belirtilerini, nedenlerini, tedavisini detaylarıyla anlattı.

Sifiliz nedir Sifiliz anlamına gelen frengi ne demektir

Sifiliz nedir? Sifiliz anlamına gelen frengi ne demektir?

Sifiliz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bir diğer adı frengi olan sifiliz, doğru tedavi edilmediği takdirde uzun dönemde çok ciddi komplikasyonlara (istenmeyen sonuçlara) neden olan cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır. Hastalık etkeni Treponema pallidum adı verilen bir bakteridir. İşte, sifiliz hakkında detaylı bilgiler

23.07.2018Gündem
Vajinal mantar enfeksiyonuna dikkat

Vajinal mantar enfeksiyonuna dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özlen Emekçi Özay, kadınların sık yaşadığı vajinal mantar enfeksiyonu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu hastalığa birçok faktörün neden olduğunu, en önemli belirtinin de vajinada kaşıntı olduğuna dikkat çeken Özay "Geniş spektrumlu olarak tabir edilen güçlü antibiyotiklerin vajinanın pH dengesini bozarak mantar enfeksiyonunu tetikleyebilir" dedi.

23.07.2018Sağlık
Tifo nedir Tifo hastalığı belirtileri

Tifo nedir? Tifo hastalığı belirtileri

Bulaşıcı bir hastalık olan tifo, insanlara su ve yiyecek yoluyla geçiyor. Tifo, özellikle temiz su sıkıntısının yaşandığı Güney Asya ve Afrika'da oldukça yaygın şekilde görülüyor. 'Salmonella Typhi' adındaki bir bakterinin yol açtığı tifo hastalığı, halk arasında 'kara humma' olarak da biliniyor. Peki, tifo nedir?  Tifo hastalığının belirtileri neler?

18.07.2018Gündem
Blefarit (göz kapağı iltihabı) nedir, neden olur

Blefarit (göz kapağı iltihabı) nedir, neden olur?

Blefarit (göz kapağı iltihabı) her yaşta görülebilen göz kapağının uzun süreli, iltihabi hastalığıdır. Yaygın olarak izlenen blefarit süreğen bir hastalıktır ve tedaviye rağmen tekrarlayabilir. Çeşitli virüslerin yol açtığı, çeşitli göz ilaçlarının ya da kozmetiklerin kullanımına karşı gelişen alerji tepkilerinden de kaynaklanan blefarit, kirpiklerin içe dönmesine ve ağ tabakaya sürtünmesine yol açarak çok rahatsız edici olabilir. Peki

13.07.2018Gündem
Dizanteri hastalığı nedir Basilli dizanteri ne demek

Dizanteri hastalığı nedir? Basilli dizanteri ne demek?

Dizanteri, ishalle birlikte görülen bulaşıcı ve salgın bir kalın bağırsak hastalığıdır. Basilli dizanteri, su kaynaklarının ve gıdaların insan kaynaklı fekal kontaminasyonu (dışkı ile kirlenme) sonucu yayılır. Basilli dizanteriye yakalanan kişilere uygun antibiyotik ve sıvı-elektrolit desteği yanında sindirimi kolay besinler ve bol su verilmelidir. Peki, Basilli dizanteri nedir?

12.07.2018Gündem
Yaz mevsimi çocuklarda bu hastalıkları tetikliyor

Yaz mevsimi çocuklarda bu hastalıkları tetikliyor

Kışın olduğu gibi yazın da çocuklar birçok hastalıkla karşı karşıya kalıyor. Ortak kullanım alanlarında geçen sürenin artması, havuz ve denize giren çocukların belli hijyen kurallarını yerine getirmemesiyle hastalıklar da kendini göstermeye başlıyor.

10.07.2018Sağlık
Frengi ne demek Frengi hastalığının belirtileri nedir

Frengi ne demek? Frengi hastalığının belirtileri nedir?

Frengi ya da diğer bir adıyla Sifiliz, tedavisi gerçekleştirilmediği takdirde problem yaratabilecek bulaşıcı hastalıklar arasında yer almaktadır. Bir bakteri kaynağıyla ortaya çıkan Frengi, cinsel ilişki yoluyla bulaşmaktadır. Anneden bebeğe geçme riski de bulunan bu rahatsızlığın belirtileri, lenf bezi büyümesi, ağrısız yara olarak gözlenebilir. Peki, Frengi nedir ve belirtileri nelerdir? İşte, bu rahatsızlık hakkında detaylı bilgiler

5.07.2018Sağlık
Faranjit nedir Faranjit nasıl geçer

Faranjit nedir? Faranjit nasıl geçer?

Boğazın farinks ve farenks adı verilen kısımlarının iltihaplanması sonucu oluşan ve genellikle kış mevsiminde daha sık görülen bir hastalık olan Faranjitin ne olduğu ve nasıl geçtiği vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Bulaşıcı bir boğaz enfeksiyonu olan bu hastalık, kapalı ortamlarda çalışanlarda daha çok rastlanır. Peki, faranjit nedir? Faranjit nasıl geçer?

1.06.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Sinüzit Nedir? Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Soğuk havaların kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde grip ve soğuk algınlığının yanında en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan sinüzit, ihmal edildiğinde veya doğru tedavi edilmediğinde birçok ciddi sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Seyhan Alkan sinüzit ve tedavisi hakkında çeşitli bilgilendirmelerde bulundu.

16.01.2019

Enfeksiyona karşı önlem alın

Sonbahar ve kış aylarında enfeksiyonlarla daha sık karşılaşıyoruz. Havasız, kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen zamanın artması, dolayısıyla pek çoğu solunum yoluyla bulaşan enfeksiyon etkenleriyle buluşmak kolaylaşıyor.

5.11.2018

Karaciğer yağlanması neden önemli

Karaciğer yağlanmasına paçasını kaptıranların sayısı artıyor. Daha da kötüsü, uzmanlar yeni doğan bebeklerin bile karaciğerlerinin yağlı olduğunu söylüyor. Kısacası sorun giderek önemli bir sağlık tehdidine dönüşme yolunda ilerliyor. İşte bu nedenle hepimizin bu mühim tehdit hakkında bilgilenmemizde fayda var. Detaylar için buyurun...

11.07.2018

Bağırsak ikinci beyin olabilir mi?

Beyin ve bağırsak arasında ciddi bir iletişim olduğu kesin. Ama en azından şimdilik -eldeki verilerle- beynin bağırsakları değil de, bağırsakların beyni yönettiğine beni kimse kolay kolay inandıramaz.

10.07.2018

10 bin adım neden yetmez!

İngiliz Kamu Sağlığı Kurumu, “günde 10.000 adım” yürüme hedefinin yeterli olmadığını açıkladı ve yaşlılığın önemli sorunlarından kas ve kemik kaybını azaltmak için “KAS GÜÇLENDİRİCİ” aktivitelerin de yapılması gerektiğini ilan etti.

8.07.2018

Antibiyotikler hayat kurtarıcı mı yoksa zehir mi?

Son yıllarda toplumda antibiyotikleri zehir olarak düşünen bir düşünce tarzı oluştuğu gibi tam tersine ateş düşürücü kadar kolay kullanılabilen kurtarıcı olarak gören bir yaklaşım da var. Oysa bu iki yaklaşım da ciddi yanlışlar içermekte....

21.05.2018