EKSTRA
MENÜ

4. Sanayi Devrimi

4. Sanayi Devrimi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika 4. Sanayi Devrimi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 584 4. Sanayi Devrimi haberi bulunmuştur.

4. Sanayi Devrimi Haberleri

Schwab: Türkiye dijital dönüşüme öncülük edebilir

Schwab: Türkiye dijital dönüşüme öncülük edebilir

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Schwab "Ekonomik ve jeopolitik açıdan küresel olarak ve bölgesinde önemli bir aktör olan Türkiye, bu alanda (dijital dönüşüm) liderlik üstlenebilir ve dijital devrimin etkilerinin en üst seviyeye çıkartılması için öncülük edebilir" dedi.

27.01.2021Ekonomi
KOBİlerin dijital dönüşümü için yeni çağrıya çıkılacak

KOBİ'lerin dijital dönüşümü için yeni çağrıya çıkılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "KOSGEB vasıtasıyla yürüttüğümüz KOBİGEL programı kapsamında 2020 yılında ilan ettiğimiz çağrıyla, dijital dönüşüm odaklı 396 projeye 158 milyon lira katkıda bulunduk. KOBİGEL'in dijitalleşme odaklı yeni çağrısını da yakında ilan edeceğiz" dedi.

27.01.2021Ekonomi
‘Dijital dönüşümü hızlandırmalıyız’

‘Dijital dönüşümü hızlandırmalıyız’

4. Sanayi Devrimi Merkezi’nin açılışı dolayısıyla bir video mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dijital dönüşümün önemine dikkat çekerek, “Yazılımdan donanıma tüm üretim altyapımızın dijital dönüşümünü hızlandırmamız gerekiyor” dedi.

11.12.2020Ekonomi
Bakan Varank: Türkiye’yi 4. sanayi devriminin trendlerini belirleyen ülkelerden biri yapmakta kararlıyız

Bakan Varank: Türkiye’yi 4. sanayi devriminin trendlerini belirleyen ülkelerden biri yapmakta kararlıyız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Geliştirdiğimiz Ar-Ge ve yenilikçilik ekosistemi, niteliğini tahkim ettiğimiz insan kaynağımız, açılışını yaptığımız bu gibi merkezler sayesinde Türkiye hedeflerine artık çok daha yakın" dedi.

10.12.2020Ekonomi
Bakan Varank: 4. Sanayi Devrimi Merkezini ülkemize kazandırdık

Bakan Varank: 4. Sanayi Devrimi Merkezi'ni ülkemize kazandırdık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Ülkemizi biyoteknoloji, kuantum hesaplama, hızlandırıcılar ve yeni nesil nükleer reaktörler gibi çığır açıcı kritik teknolojilerde öncü ülkelerden biri yapmak istiyoruz" dedi.

9.12.2020Ekonomi
Mesleki eğitimde dönüşüm

Mesleki eğitimde dönüşüm

Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren ekonomik gelişme ve kalkınma için sanayileşme ilk hedef olarak belirlendi. mesleki ve teknik eğitim, ülkelerin kalkınma ve gelişmesiyle yakın ilişkisi nedeniyle hem hükümetlerin, hem de iş dünyasının odak noktası oldu. Ankara Sanayi Odası kurulduğu günden bu yana mesleki ve teknik eğitime katkı sağlamaya çalıştı ve birçok projeyi gerçekleştirdi. Yapılan doğru uygulamalar desteklendi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içeresinde olmaya önem verildi.

26.10.2020Eğitim
Dünya Ekonomik Forumu kurullarında, MESS ve Akkola yeni görev

Dünya Ekonomik Forumu kurullarında, MESS ve Akkol'a yeni görev

Teknoloji Merkezi ile Dünya Ekonomik Forumunun 4. Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı'na katılan MESS’e, Dünya Ekonomik Forumu bünyesindeki 4. sanayi devrimi ve ileri imalat teknolojileri alanlarındaki kurullarında görev verildi.

15.08.2020Ekonomi
BTMnin hedefi 1000 yatırımcı 10 bin girişimci yetiştirmek

BTM'nin hedefi 1000 yatırımcı 10 bin girişimci yetiştirmek

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, koronavirüs pandemisinin dünya kamuoyunu bazı soruları sormaya mecbur ettiğini belirterek, "Eğer bu virüs Kuzey Amerika'yı ve Avrupa'yı vurmamış olsaydı, dünyanın gündeminde bu kadar yer edinebilecek miydi? Ebola dünyanın gündeminde ne kadar yer tutabildi? Önümüzdeki dönemde ümit ederim ki dünya, bugüne kadar olduğundan daha adil bir dünya olsun. Ümit ederim ki bunu sağlayacak küresel mekanizmaları, küresel iş birliği mekanizmalarını dünya, el birliğiyle inşa etsin." dedi.

16.05.2020Ekonomi
Yeni tip koronavirüs dijitalleşmeyi hızlandıracak

Yeni tip koronavirüs dijitalleşmeyi hızlandıracak

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19), en basit tabirle gündelik yaşamı komple değiştirdi. Meydana gelen değişimlerin hangilerinin kalıcı hangilerinin geçici olduğu ise merak konusu olmaya devam ediyor. Pek çok firma evden çalışma sistemine geçti. Uzmanlar, bu süreçte online çalışmaların çözümcül ve güvenilir olması için gerekli olan alt yapının geliştirilme sürecini hızlandıracağına dikkat çekiyor.

21.04.2020Teknoloji
Yeni tip koronavirüs dijitalleşmeyi hızlandıracak

Yeni tip koronavirüs dijitalleşmeyi hızlandıracak

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19), en basit tabirle gündelik yaşamı komple değiştirdi. Meydana gelen değişimlerin hangilerinin kalıcı hangilerinin geçici olduğu ise merak konusu olmaya devam ediyor. Pek çok firma evden çalışma sistemine geçti. Rockwell Automation Türkiye Ülke Direktörü Ediz Eren, bu süreçte online çalışmaların çözümcül ve güvenilir olması için gerekli olan alt yapının geliştirilme sürecini hızlandıracağını açıkladı.

16.04.2020Teknoloji
Korona komploları

Korona komploları

Koronavirüs tüm dünyayı kasıp kavururken, sosyal medya komplo teorileriyle çalkalanıyor. Üstelik bu komplolar sadece bize özel değil. İşte hem Türkiye’den hem dünyadan birbirinden ‘parlak’ teoriler...

15.03.2020Gündem
Hedefimiz teknolojileri alanında da kadınların istihdam oranını artırmak

'Hedefimiz teknolojileri alanında da kadınların istihdam oranını artırmak'

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bakanlık olarak en büyük hedeflerinden birinin, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında da kadınların istihdam oranlarını artırmak olduğunu söyledi.

5.03.2020Teknoloji
Samsung İnovasyon Kampüsü kapılarını açıyor

Samsung İnovasyon Kampüsü kapılarını açıyor

Samsung’un Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Vakfı’yla birlikte hayata geçirdiği “Samsung İnovasyon Kampüsü” eğitim programı için imza töreni Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi, İTÜ Rektörü Mehmet Karaca ve TBV Genel Sekreteri Çağdaş Ergin’in katılımıyla gerçekleştirildi. 240 saat sürecek ücretsiz eğitimler sayesinde öğrenciler, uygulamalı projeler ile yarışmaya girme hakkı, kariyer danışmanlığı desteği, proje yapılması için gerekli tüm ekipmanlar ve mentor kılavuzluğu fırsatlarından faydalanacak.

18.02.2020Teknoloji
Avrupa Dijital Kadın Çeşitlilik Bildirgesi tanıtıldı

Avrupa Dijital Kadın Çeşitlilik Bildirgesi tanıtıldı

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Önümüzdeki 5 yıl büyük teknolojik gelişmeler olacak, toplumu ve bireyleri etkileyecek ve dönüştürecektir. Kadınlarımız bu dönüşümü fırsata çevirerek hedeflerine giden çözümü burada bulmalılar.” dedi.

21.11.2019Ekonomi
Chatham House-Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısının üçüncüsü düzenlendi

Chatham House-Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı'nın üçüncüsü düzenlendi

Dünyanın en etkili düşünce kuruluşları arasında yer alan Chatham House ile Koç Holding'in kurumsal ortaklığı kapsamında gerçekleştirilen "Chatham House-Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı"nın üçüncüsü gerçekleştirildi.

28.10.2019Ekonomi
Son dakika... Bakan Varank: 2023e kadar teknoloji tabanlı işlere yapılan yatırımlar 5 milyar liraya ulaşacak

Son dakika... Bakan Varank: 2023'e kadar teknoloji tabanlı işlere yapılan yatırımlar 5 milyar liraya ulaşacak

Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu teknolojik gelişime katkı sağlayacak yatırım projeleri, uçtan uca yönetişim ve destek modeliyle Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında hayata geçirilecek. Program kapsamında tanımlanan destekler, Öncelikli Ürün Listesi'ndeki ürünlerin üretilmesine ilişkin yatırım projelerine münhasıran kullandırılacak. Destek başvurusu yapılan yatırım projelerini değerlendirmek, desteklenmesine dair karar almak ve projelerin destek sürecini izlemek ve izleme sürecinde karar almak üzere komite oluşturulacak.

18.09.2019Ekonomi
Almanya ve Türkiye yapay zekada buluşacak

Almanya ve Türkiye yapay zekada buluşacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ile Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Altmaier’in katılımının beklendiği "Almanya-Türkiye Yapay Zeka Konferansı" 22 Ağustos'ta Berlin'de gerçekleştirilecek.

9.08.2019Teknoloji
WEF Başkanı Brende: 4. Sanayi Devriminde büyük fırsatlar var

WEF Başkanı Brende: 4. Sanayi Devrimi'nde büyük fırsatlar var

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Başkanı Borge Brende "Dördüncü sanayi devriminin de zorlukları var. Ama aynı zamanda çok büyük fırsatları da var. Sadece zorluklara değil, bununla ilgili fırsatlara da bakalım" dedi.

26.04.2019Ekonomi
Emine Erdoğan Ürdünde Sıfır Atık Projesini anlatacak

Emine Erdoğan Ürdün'de Sıfır Atık Projesi'ni anlatacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi EmineErdoğan, 6-7 Nisan'da Ürdün'de düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu(WEF) – Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesel Toplantısı'na katılarak Sıfır Atık Projesi'ni anlatacak.

3.04.2019Gündem
Larkin: Türkiye, önemli bir uluslararası aktör

Larkin: "Türkiye, önemli bir uluslararası aktör"

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Avrupa ve Avrasya Bölgesel Stratejiler Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Martina Larkin, Türkiye'nin yeni dönemde çok önemli bir rol oynadığını belirterek, "Türkiye, önemli bir uluslararası aktör ve bölgede güçlü bir etkiye sahip. Bu sadece hızlı büyüyen bir G-20 ekonomisi olduğu için değil, aynı zamanda güçlü kültürel, tarihi ve siyasi köklerinin yanı sıra Boğaziçi Köprüsü gibi Batı'yı Doğu'ya veya Doğu'yu Batı'ya bağlayan kendine özgü konumu var." dedi.

22.01.2019Ekonomi
Süper şehir kurulacak

Süper şehir kurulacak

Japonya hükümeti en son teknolojilerin test edileceği ‘süper şehir’ kurmaya hazırlandığını açıkladı. Yetkililer, kurulacak ‘süper şehir’ için, ülkedeki eski sanayi sitelerinden birinin kullanılacağını belirtti.

25.11.2018Ekonomi
Sanayide insiyatif alan robot dönemi başlıyor

Sanayide 'insiyatif alan robot' dönemi başlıyor

Türk şirketlerinin ‘Endüstri 4.0’ı üretimlerine entegre etmeyi başardıklarını söyleyen TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu “Akıllı ve yapay zekaya sahip makineler üretmek; ülkemiz için bir hayal değil. Bunu yapacak potansiyelimiz var” dedi.

6.11.2018Teknoloji
Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri gerçekleşti

Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri gerçekleşti

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, Türkiye sanayisinin halen ağırlıkla düşük ve orta-düşük teknoloji ile üretim yaptığını kaydederek, "Artık bizim yüksek kalitede üretime geçmemiz gerekiyor." dedi.

18.09.2018Ekonomi
GEO Koleji, Eylül ayında kapılarını açıyor

GEO Koleji, Eylül ayında kapılarını açıyor

Dünyanın eğitimde önde gelen ülkelerinin eğitim içeriklerini, öğrenme ortamlarını, eğitim reformlarını ve ölçme-değerlendirme araçlarını inceleyerek bambaşka bir gelecek anlayışıyla kurulan GEO Koleji, 2018-2019 eğitim öğretim yılında kapılarını açıyor.

11.09.2018Advertorial
İşverenler yeni mezunlarda ne arıyor

İşverenler yeni mezunlarda ne arıyor?

4. Sanayi Devrimi’nin getirdiği hızlı dönüşüm nedeniyle bugünün ve geleceğin iş dünyası değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak (VUCA) olarak tanımlanıyor. Bundan şirketlerin işe alım politikaları da nasibini alıyor. Firmalar, yeni mezun işe alımlarında VUCA dünyasında başarılı olabilecek yetkinlikte çalışanlar arıyor.

‘İnsanlar işsiz kalmayacak’

‘İnsanlar işsiz kalmayacak’

KPMG’nin ‘2018 Küresel Üretim Sektörünün Geleceğine Bakış’ raporu yayınlandı. Amerika, Avrupa ve Asya’dan üretim sektöründe faaliyet gösteren 300 şirketin CEO’larının verdiği cevaplar liderlerin iyimserliğini ortaya çıkardı. CEO’ların yarısından fazlası yapay zekanın insanların işlerini elinden alamayacağını savundu.

Sanayi Bakanı Varank, TÜSİAD yönetim kurulu üyelerini kabul etti: ‘Yeni dönemde iş dünyasından azami katkı bekliyoruz’

Sanayi Bakanı Varank, TÜSİAD yönetim kurulu üyelerini kabul etti: ‘Yeni dönemde iş dünyasından azami katkı bekliyoruz’

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dün Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

26.07.2018Ekonomi
Y ve Z kuşağı danışma kurullarında

Y ve Z kuşağı danışma kurullarında

Önceki kuşaklara göre farklı özelliklere sahip olan ve dijital dünyaya daha yatkın Y kuşağının talepleri de ezber bozuyor. Şirketler bu hızlı değişime uyum sağlayabilmek için farklı yollar deniyor. Yeni kuşağı daha iyi tanımak ve kendilerini onların yerine koymak isteyen yöneticiler, artık gençlerden oluşan geleceğin danışma kurullarından yardım istiyor.

Seçim tamam reform zamanı

Seçim tamam reform zamanı

İş dünyası temsilcileri Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin ardından, Türkiye’nin gündeminin ekonomi ve yapısal reformlar olmasını istiyor. Seçimlere katılım oranına dikkat çeken iş dünyası temsilcileri, “Yüksek katılımla Türkiye adeta demokrasi dersi vermiştir. Uzun süredir Türkiye’nin gündeminde seçim vardı. Artık bu engel de kalkmış oldu. Ülkemizin hedeflerine ulaşması için tüm ekonomik ve yapısal reformlara destek vermek üzere hazırız” dedi.

25.06.2018Ekonomi
TÜSİAD: Şimdi toplumsal uzlaşma içinde reform zamanı

TÜSİAD: Şimdi toplumsal uzlaşma içinde reform zamanı

TÜSİAD'da yapılan açıklamada "Seçim sonuçları ülkemize hayırlı olsun; şimdi toplumsal uzlaşma içinde reform zamanı" denildi.

25.06.2018Ekonomi
Şimşekten çok önemli kur açıklaması

Şimşek'ten çok önemli 'kur' açıklaması

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, döviz kurundaki gelişmelere ilişkin, "Bu son dalga küresel. Türk lirasının başka para birimlerine oranla nispeten dirençli kaldığı bir süreç." dedi.

20.06.2018Ekonomi
Çalışanların dijital kapasitesini ölçüyorlar

Çalışanların dijital kapasitesini ölçüyorlar

Artık, pek çok şirketin dijitalleşmeye ilişkin bir stratejisi bulunuyor. Tabii, sonuçta bu stratejileri geliştirip uygulayacak olanlar da çalışanlar. Buradan hareketle ‘dijital olgunluk endeksi’ni geliştiren Siemens Türkiye, çalışanlarının dijitalleşme kapasitesini ölçüyor. Türkiye’de geliştirilen endeks artık globalde de kullanılıyor.

Japonya, Güney Kore ve Çin arasında 5G iş birliği

Japonya, Güney Kore ve Çin arasında 5G iş birliği

Japonya, Güney Kore ve Çin arasında bilgi ve iletişim teknolojileri arasında iş birliği ve yeni nesil mobil iletişim ağlarının ortak ticari kullanımı konusunda mutabakat zaptı imzalandı.

28.05.2018Teknoloji
Yerlileştirme programı meyvelerini vermeye başladı

"Yerlileştirme programı" meyvelerini vermeye başladı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "İthal Sanayi Ürünlerinin Yerlileştirilmesi Programı" kapsamında yürütülen çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını belirterek, "Gelecek 5 yıllık süreçte cari açığın kapatılmasına, bu çerçevede geliştirilen Modüler Trafik Radar Sistemi (Trafidar) 210 milyon dolarlık, 3D Metal Yazıcı ve Metal İşleme Cihazları ise 100 milyon dolarlık katkı sağlayacak." dedi.

20.05.2018 Ekonomi
‘3 bin robotlu’ yarışma başladı

‘3 bin robotlu’ yarışma başladı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, teması ‘Endüstri 4.0 Yenilenebilir Enerji Kaynakları’, sloganı da ‘Ahican Sivas Yollarında’ olarak belirlenen ve 3 binin üzerinde robotun katılımıyla düzenlenen 12. Uluslararası Robot Yarışması'nın açılışını gerçekleştirdi. Bakan Yılmaz, "(Endüstri 4.0) Böylesine önemli bir aşamada olduğumuzun farkında olarak kendimizi ve gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Bu süreçte en önemli avantajımız, teknolojiyle iç içe yaşayan, araştıran, üreten, öğrenen, geliştiren, sorgulayan genç ve çalışkan bir nesle sahip olmamız. Bu gençlerimiz başta olmak üzere, tüm gençlerimizin canla başla çalışmasını istiyorum" dedi.

9.05.2018Eğitim
Büyük veri büyük kariyer

Büyük veri büyük kariyer

Büyük veri, şirketler için giderek daha değerli oluyor. Elde ettikleri dataları kazanca çevirmeyi hedefleyen firmalar bu bilgilerin doğru analizi ve yönetimi için ‘veri yöneticileri’ne yöneliyor. P&G’nin ilk Global Veri Yöneticisi Guy Peri ile veri alanında kariyeri konuştuk.

Yazar Sonuçları

Küreselleşme kime yaradı?

Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık Davos Zirvesi dün başladı.

23.01.2019

Estonya’nın “dijital kimliğini” kimler almış?

Sovyetler Birliği’nden 1991 yılında bağımsızlığını elde eden 1.3 milyonluk Estonya Avrupa Birliği’nde 4.  Sanayi Devrimi’ne en hızlı hazırlanan ülkelerden biri.

20.10.2018

“roBTÜ 2018” ile gelecek yarıştı

Güzel bakmak ve güzel görmek önemlidir. Hem sizi negatiflikten uzaklaştırır, hem daha güzel bir bakış açısı yakalamanızı sağlar.Ben de bu yüzden bu köşede eleştirmekten çok, yapılan güzel işleri, projeleri paylaşmaktan yanayım.Eğer illa ki eleştiri olacaksa da yıkıcı değil, yapıcı eleştiriden yanayım.

1.05.2018