MENÜ

Türkiye Özel Okullar Derneği

Türkiye Özel Okullar Derneği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türkiye Özel Okullar Derneği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 846 Türkiye Özel Okullar Derneği haberi bulunmuştur.

Türkiye Özel Okullar Derneği Haberleri

Dernek üniversite iş birliğiyle ücretlerde indirim

Dernek üniversite iş birliğiyle ücretlerde indirim

TÖZOK ve bir vakıf üniversitesi arasında derneğin üyesi olan okulların öğrenci, mezun ve çalışanlarına yönelik iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında 30 Eylül’e kadar üniversitenin lisans, yüksek lisans ve belirli eğitim programlarına kayıt olanlara indirim uygulanacak.

16.05.2019Eğitim
Eğitimin bir süreç olduğu unutmamalı

Eğitimin bir süreç olduğu unutmamalı

Çocuğunu özel okula kaydettirmeyi düşünen veliler ya da ilk kez veli olacaklar, kurum arayışı telaşında. Velilerimizin unutmaması gereken en temel konu, eğitimin bir süreç olduğudur. Öncelikle aileler, sosyo-ekonomik durumlarını göz önünde bulundurarak bir okulu tercih etmeleri gerekiyor. Okul ile ev arasındaki mesafe, öğretmen kalitesi ve okulun eğitim politikaları da dikkat edilmesi gereken konulardan. Özel okul düşünen velilerin bu ay sonuna kadar sürecek erken kayıt avantajlarını da unutmamaları gerekiyor.

29.04.2019Eğitim
Okul tatilleri bölgesel olabilir

Okul tatilleri bölgesel olabilir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda bölgelere göre tatillerin olabileceğini açıkladı. Bunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla da görüştüklerini söyleyen Bakan Selçuk, “Tatillerin düzenlemesi, araya küçük tatiller koymakla ilgili bir açıklamamız olacak” dedi.

19.04.2019Eğitim
Eğitimde kavram eleştirisi

Eğitimde kavram eleştirisi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) düzenlediği ‘Avrupa’da Özel Okulların Geleceği ve Öğrenci Katılımı’ konferansının açılışına katıldı.

12.04.2019Eğitim
Bakan Selçuk: Eğitim, sosyal hayatın bir parçası haline geldi

Bakan Selçuk: Eğitim, sosyal hayatın bir parçası haline geldi

TÖZOK’un düzenlediği konferansta konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, eğitim seviyesi arttıkça obezite, açlığın ve çevre kirliliğinin arttığını söyledi. Bakan Selçuk, “Eğitim eğer etik bir değere sahip olmazsa insana, insanlığa zara veren bir kurum haline dönüşebilir” dedi.

11.04.2019Eğitim
TÖZOK Başkanı: Özel okullar zamda üst sınırı kullanmadı

TÖZOK Başkanı: Özel okullar zamda üst sınırı kullanmadı

Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, "Yeni eğitim-öğretim dönemi için özel okulların yüzde 32'ye kadar zam yapma potansiyeli varken kurumlarımızın ortalama fiyat artışları yüzde 16-17 bandında oldu. Okulların yüzde 99'u fiyat artışlarında bu üst sınırı kullanmadı" dedi.

8.04.2019Eğitim
Duyguların eğitime etkisi konuşulacak

Duyguların eğitime etkisi konuşulacak

Türkiye Özel Okullar Derneği, ortaokul ve lise komisyonu üyelerinin katkılarıyla ‘Eğitimde Duygular’ temalı ‘VII. Ortaöğretim Çalıştayı’ düzenleyecek. 27 Nisan’da düzenlenecek programın açılışını İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı yapacak.

4.04.2019Eğitim
TÖZOK Başkanı yeniden Nurullah Dal

TÖZOK Başkanı yeniden Nurullah Dal

Türkiye Özel Okullar Derneği'nin genel kurul toplantısı sonrası yönetim kurulu belirlendi. Buna göre, mevcut Başkan Nurullah Dal başkanlık görevine devam edecek.

29.03.2019Eğitim
Kolejlere ‘yıldız’dan vazgeçildi

Kolejlere ‘yıldız’dan vazgeçildi

Özel öğretim kurumlarının önemli sivil toplum kuruluşu yöneticileri geçen çarşamba günü Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız ile buluştu.

23.03.2019Eğitim
Özel okullar zirvede ele alındı

Özel okullar zirvede ele alındı

İstanbul Eğitim Günleri ve Özel Okullar Zirvesi kapsamında 'Türk Eğitim Sisteminde Özel Okulların Yeri ve Gelecek Perspektifleri´ başlıklı çalıştay düzenlendi. Çalıştayda, 2023 vizyon belgesi çerçevesinde; özel öğretim kurumlarının mevcut durumları analiz edildi, sektördeki mevcut sorunlar ve çözümleri konuşuldu. Özel eğitim kurumlarının bugünü ve geleceği ele alındı.

17.03.2019Eğitim
Liseliler her tatilde staj yapsın

Liseliler her tatilde staj yapsın

Erdoğan Bozdemir, 42 yıllık eğitimci. Mudanya Lisesi’nden mezun oldu, Bursa Eğitim Enstitüsünden diplomayı alınca, mezun olduğu okula öğretmen olarak atandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenim görmek üzere Fransa’ya gönderildi. Öğrenimini tamamlayıp Türkiye’ye döndüğünde ilk görev yeri Galatasaray Lisesi oldu. Daha sonra Kopenhag Büyükelçiliği eğitim müşavirliği görevine atandı. 2000’de yurda dönerek iki özel okulun üst düzey yöneticiliğini yaptı.

17.03.2019Eğitim
VI. Eğitim Teknolojileri Konferansı 23 Martta

'VI. Eğitim Teknolojileri Konferansı' 23 Mart'ta

VI. Eğitim Teknolojileri Konferansı 2 binin üzerinde eğitimcinin katılımıyla 23 Mart’ta gerçekleştirilecek. Etkinlikte, teknolojinin eğitim ortamlarına entegre edilmesi; idareci, öğretmen ve öğrencilerin teknolojiyi etkin biçimde kullanması ve kurumların teknolojik yatırımlarının hedefine ulaşması konuşulacak.

12.03.2019Eğitim
Özel okullarda zam yüzde 17-18’lerde

Özel okullarda zam yüzde 17-18’lerde

Veliler gelecek eğitim öğretim dönemi için okul arayışında. TÖZOK Başkanı Nurullah Dal, velilere evlerine yakın okulları tercih etmelerini önerdi. Enflasyonla mücadele kapsamında zam oranlarının yüzde 17-18’lerde seyrettiğini belirten Dal, “Bu velilerimiz lehine bir karar. Enflasyonla mücadele kapsamında çok büyük indirim yapmış durumdayız” dedi.

21.02.2019Eğitim
Avrupa Parlamentosu’ndan özel okullara destek sözü

Avrupa Parlamentosu’ndan özel okullara destek sözü

Avrupa Birliği Ulusal Özel Okullar Birlikleri Derneği (ECNAIS), 5 Şubat’ta Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda ‘Avrupa Eğitiminin Modernizasyonunda Bir Köşe Taşı’ toplantısına katıldı.

13.02.2019Eğitim
Kurs sahipleri esneklik istedi

Kurs sahipleri esneklik istedi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurs ve temel liseleri kapatma kararının ardından gözler çıkacak yasada.

2.02.2019Eğitim
‘Öğretmenlik Meslek Kanununa çok önem veriyoruz’

‘Öğretmenlik Meslek Kanunu'na çok önem veriyoruz’

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, "Öğretmenlik Meslek Kanunu'na çok önem veriyoruz. Etik de öğretmenlik özlük hakları da bunun içerisinde olacak. Öğretmene bir bütün olarak bakan, topyekün ele alan ve öğretmeni değerli kılmamız gerektiğine inandığımız bir meslek kanunuyla ilgili çalışıyoruz" dedi.

31.01.2019Eğitim
Bakan Ziya Selçuk: Etkin denetim yapacağız

Bakan Ziya Selçuk: Etkin denetim yapacağız

Kapatılmasına karar verilen özel kurslar ile temel liseler konusunda net bir yol haritasına sahip olduklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrenci ve velilere rahat olmaları çağrısında bulundu.

31.01.2019Eğitim
Milli Eğitim Bakanı: Kurslarla ve temel liselerle ilgili yol haritamız hazır

Milli Eğitim Bakanı: Kurslarla ve temel liselerle ilgili yol haritamız hazır

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin her yıl düzenlediği Geleneksel Eğitim Sempozyumu başladı. Açılışta konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, temel liseler ve özel öğretim kurslarının kapatılmasıyla ilgili yerine ne koyacaklarına yönelik net bir yol haritası olduğunu söyleyerek, “Ne getirdiğimiz ve buradaki ihtiyacı, talebi nasıl karşılayacağımız konusunda çok net bir yol haritasına sahibiz. Bunu da önümüzdeki haftalarda bir lansmanla açıklayacağız” dedi.

30.01.2019Eğitim
Dershanecilik tarihe karışıyor

Dershanecilik tarihe karışıyor

MEB’in girişimiyle, özel öğretim kurslarının bu eğitim yılının sonunda kapatılmasıyla birlikte ‘dershanecilik’ tarihe karışacak. Kurslar yalnızca devlet eliyle yürütülecek, özel sektör kurs veremeyecek.

30.01.2019Eğitim
Hormonlu büyümeden kapanıyorlar

Hormonlu büyümeden kapanıyorlar

Bu aralar hangi eğitim kurumuna gitsem bu konuşuluyor: “Çok sayıda okul yakında kapanacak”. Başta küçük okullar olmak üzere zincir eğitim kurumlarının zayıf halkalarında ciddi sorunlar yaşanıyor.

8.12.2018Eğitim
Temel eğitim sempozyumu 1 Aralık’ta

Temel eğitim sempozyumu 1 Aralık’ta

Türkiye Özel Okullar Derneği, ‘IX. Temel Eğitim Sempozyumu’nu 1 Aralık’ta ‘Eğitimde değerler’ temasıyla düzenleyecek. Sempozyuma 600 civarında okul öncesi ve ilkokulun yönetici ile öğretmenleri katılacak.

20.11.2018Eğitim
Kaynaştırma öğrencilerinin ‘okul bulma’ sorunu

Kaynaştırma öğrencilerinin ‘okul bulma’ sorunu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) verilerine göre, 2017-2018 öğretim yılında 257 bin 819 öğrenci tam zamanlı kaynaştırma eğitimi aldı.

20.11.2018Eğitim
Eğitim hedefleri: Vizyon güzel ama altı iyi doldurulmalı

Eğitim hedefleri: Vizyon güzel ama altı iyi doldurulmalı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) önceki gün açıkladığı ‘2023 Eğitim Vizyonu’ eğitim camiasında heyecanla karşılandı. Sendika ve STK liderleri genel olarak vizyonu olumlu buluyor. Ancak eleştirilere göre kâğıt üzerinde güzel olan düzenlemelerin altının doldurulması gerekiyor.

24.10.2018Eğitim
Kolejden nakilde ücret kesintisi karmaşası

Kolejden nakilde ücret kesintisi karmaşası

Milli Eğitim eski Bakanı İsmet Yılmaz’ın, bakanlık görevini Prof. Dr. Ziya Selçuk’a devretmeden önce, özel okuldan devlete nakil yaptıracak 9’uncu sınıf öğrencilerinden, yüzde 10’luk ücret kesintisi yapılmaması talimatı verdiği ortaya çıktı. Özel okullar bunun yönetmeliğe aykırı olduğunu ve isteyenlerin kesinti yapabileceğini savunuyor.

16.07.2018Eğitim
Özel okul seçiminde bunlara dikkat.. Sınav başarısına odaklanmayın

Özel okul seçiminde bunlara dikkat!.. Sınav başarısına odaklanmayın

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokula başlayacak öğrencilerin kayıtları MEB tarafından e-Okul üzerinden yapıldı. Ancak çocuğunu özel okula göndermek isteyen veliler ise kendilerine uygun bir eğitim kurumu arayışını sürdürüyor. Peki özel okul seçiminde nelere dikkat edilmeli, hangi sorulara cevap aranmalı? Uzmanlar, okulun merkezi sınavlarda kaç birinci çıkardığının veli için önemli bir kriter olmaması gerektiğini belirtiyor.

14.07.2018Eğitim
LGSde yabancı dil düzeltmesi

LGS'de yabancı dil 'düzeltme'si

LİSELERE Geçiş Sınavı’nda (LGS) yabancı dil testinde puanların hatalı hesaplandığı gerekçesiyle yaklaşık 800 öğrencinin puanı yenilendi.

6.07.2018Eğitim
Özel okul kayıtlarında veliler net olmalı

Özel okul kayıtlarında veliler net olmalı

Özel okullara kayıt süreci 27 Haziran’da başladı. Devlet liseleri için tercihler de 2-11 Temmuz arasında. Bu süreçte özel okul tercihinde bulunacak ailelerin ve öğrencilerin net olması gerekiyor. Çünkü özel okula kesin kayıt yaptıracak öğrenci, devlet okulları tercih sisteminden çıkarılacak.

2.07.2018Eğitim
Velilere öneriler... Okulu araştırın

Velilere öneriler... Okulu araştırın

Okul seçerken neye dikkat etmeli? Sözleşme yaparken neleri sormalı? Bunlar, okul arayışındaki velilerin akıllarındaki başlıca sorulardan birkaçı. Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, velilerin merak ettiği bu soruları yanıtladı.

24.06.2018Eğitim
Sınav bitti, sırada tercihler var

Sınav bitti, sırada tercihler var

1 milyon adayın katıldığı LGS, 2 Haziran’da yapıldı. Sonuçları 26 Haziran’da açıklanacak. LGS ile bir liseye giremeyenler, adrese dayalı yerleştirme için tercih yapacak. Soruları değerlendiren uzmanlara göre, matematik bilgisini günlük hayat kazanımlarıyla birleştirebilen öğrenciler başarılı olacak. Ayrıca “Bu sınavda tüm soruları yapan ya az çıkar ya da hiç çıkmayabilir” diyen uzmanlar, üniversite adaylarının sayısal sorularını çözmesini öneriyor.

3.06.2018Eğitim
Yeni liselere giriş sistemi... Yüzde 90 adrese dayalı, yüzde 10 sınavla yerleşecek

Yeni liselere giriş sistemi... Yüzde 90 adrese dayalı, yüzde 10 sınavla yerleşecek

Bu yıl ilk kez uygulanacak liselere giriş sistemi için geri sayım başladı. Yeni sistemde birçok değişiklik yer aldı. Artık öğrencilerin liseye geçiş için iki farklı yolu var: Evine yakın okula adrese dayalı olarak yerleşme ya da merkezi sınav puanıyla öğrenci alacak okullar için yarışma. 1.367 okula girişte kullanılacak LGS, 2 Haziran’da yapılacak.

29.05.2018Eğitim
LGS’ye bir hafta kaldı... Özel okullar nasıl öğrenci alacak

LGS’ye bir hafta kaldı... Özel okullar nasıl öğrenci alacak?

Yaklaşık 1 milyon ortaokul son sınıf öğrencisi 2 Haziran Cumartesi günü LGS’ye girecek. Bu öğrencilerin bazıları sınavla öğrenci alacak devlet okullarına, bazıları da kolejleri tercih edecek. Peki özel okullar nasıl öğrenci alacak, hangi kolejler LGS puanıyla kayıt yapacak, sınavla öğrenci alacak özel ve devlet okulları hangileri?

25.05.2018Eğitim
Sınavla alacak 596 lisede pansiyon yok

Sınavla alacak 596 lisede pansiyon yok

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıkladığı merkezi sınavla öğrenci alacak okullar listesinde, liselerin pansiyonlarına da yer verildi.

19.04.2018Eğitim
Singapur eğitimini dünyaya anlatan Duriye Aziz Türkiye’ye geliyor

Singapur eğitimini dünyaya anlatan Duriye Aziz Türkiye’ye geliyor

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından 28 Nisan’da İstanbul’da özel bir okulda düzenlenecek ‘Singapur Matematik Eğitimi’ seminerinin konuğu Duriya Aziz olacak. Aziz, özellikle Singapur modeli matematik eğitimi çalışmalarıyla tanınıyor.

18.04.2018Eğitim

Yeni liseye giriş sisteminde özel okullar nasıl kayıt alacak? Türkiye Özel Okullar Derneği açıkladı…

60’a yakın özel okul, Türkiye Özel Okullar Derneği’nde bir araya gelerek, nasıl öğrenci alacaklarının detaylarını konuştu. Buna göre, özel liseler, devlet okullarından önce kayıt alacak. Özel okulların ön ve kesin kayıt tarihleri ise, MEB’in kayıt takvimini açıklamasından sonra netleşecek.

17.04.2018Eğitim
Gözde kolejlere MEB sınavıyla giriş için komisyon

Gözde kolejlere MEB sınavıyla giriş için komisyon

MEB tarafından sınavla öğrenci alacak devlet liseleri için düzenlenecek merkezi sınav sonuçları, yabancı özel okullarla köklü Türk kolejleri tarafından da kullanılacak.

12.04.2018Eğitim
O okullar da LGS ile öğrenci alacak

O okullar da LGS ile öğrenci alacak

MEB tarafından düzenlenecek, LGS sonuçları, yabancı özel okullar ile köklü Türk kolejleri tarafından da kullanılacak. Türkiye Özel Okullar Derneği, 18 Nisan'da İstanbul'da merkezi sınav sonuçlarının özel liselerde öğrenci alımında kullanılmasıyla ilgili konuların ele alınacağı bir toplantı düzenleyecek.

12.04.2018Eğitim
MEB liseye geçiş yönergesini hazırladı... Hangi okullar sınavla öğrenci alacak, sorular nasıl olacak

MEB liseye geçiş yönergesini hazırladı... Hangi okullar sınavla öğrenci alacak, sorular nasıl olacak?

MEB, özel ve devlet liselerine geçişte uygulanacak yeni sistemle ilgili kriterleri düzenleyen 'Ortaöğretime Geçiş Yönergesi’ni hazırladı. Yönergede sınavlı ve sınavsız öğrenci alan okullarla ilgili genel bilgilere yer verildi. Peki merkezi sınavla hangi liselere girilecek, adrese dayalı kayıtlar nasıl olacak, merkezi sınavda nasıl sorular çıkacak? Lise adaylarının merak ettiği soruların yanıtlarını derledik.

28.03.2018Eğitim
‘Eğitim Teknolojileri Konferansı’nın 5’incisi düzenlendi

‘Eğitim Teknolojileri Konferansı’nın 5’incisi düzenlendi

‘Eğitim Teknolojileri Konferansı’nın bu yıl 5’incisi düzenlendi. Konferansın açılışında konuşan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, “Eğitim sistemi içerisinde öğrenen ve öğreten mutlaka olacak ama bu öğrenen ve öğretenlerin rolleri zaman zaman değişecek” dedi. Konferansa 400 okuldan 2 binin üzerinde eğitimci katıldı.

24.03.2018Eğitim
Eğitim teknolojilerinde 300 sunum sizi bekliyor

Eğitim teknolojilerinde 300 sunum sizi bekliyor

5’inci Eğitim Teknolojileri Konferansı, 24 Mart’ta düzenlenecek. Konferans boyunca eğitim teknolojileriyle ilgili yaklaşık 300 sunum yapılacak. Yaklaşık 2 bin ziyaretçinin katılması bekleniyor.

16.03.2018Eğitim
40 yıllık eğitimciden velilere okul seçim tüyoları

40 yıllık eğitimciden velilere okul seçim tüyoları

İbrahim Taşel, yaklaşık 40 yıllık eğitimci. TÖDER ve Final Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı.

2.03.2018Eğitim
LGS ne zaman 2018 LGS tarihi belli oldu mu

LGS ne zaman? 2018 LGS tarihi belli oldu mu?

Milyonlarca öğrencinin beklediği, 2018 Liselere Geçiş Sınavının (LGS) ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın, merkezi sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumları için yapacağı LGS sınavının yapılacağı tarih MEB tarafından daha önce açıklanmıştı. Peki 2018 LGS ne zaman yapılacak? LGS başvuruları ne zaman?

21.02.2018Gündem
Özel okullarda erken kayıt dönemi başladı... Seçim yaparken bunlara dikkat

Özel okullarda erken kayıt dönemi başladı... Seçim yaparken bunlara dikkat!

Özel okullara erken kayıt dönemi başladı. Veliler okul okul gezerek çocuğuna ve bütçesine uygun eğitim kurumu bulmaya çalışıyor. Ancak bazen okul seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar gözden kaçabiliyor. Velileri uyaran Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal, “Okulun sınav başarısına göre karar vermek doğru değil. Çocuğun mutlu olabileceği ortamı yaratacak kurumları seçmek gerekiyor” diyor.

16.02.2018Eğitim
Yeni liseye giriş sisteminin detayları belli oldu... Sınav ne zaman yapılacak

Yeni liseye giriş sisteminin detayları belli oldu... Sınav ne zaman yapılacak?

TEOG kaldırıldı, ortaöğretime geçişte seçici liseler için ‘merkezi sınav’ ile ‘adrese dayalı yerleştirme sistemi’ getirildi. Yeni sistemin bazı ayrıntıları kasım ayında netlik kazandı. Henüz adrese dayalı yerleştirmede kullanılacak eğitim bölgeleri açıklanmadı ve sistemle ilgili 8’inci sınıfların kafasına takılan bazı sorular var. MEB’in açıkladığı bölümleri gelin, hep birlikte hatırlayalım.

14.02.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Kolejlere ‘yıldız’dan vazgeçildi

Özel öğretim kurumlarının önemli sivil toplum kuruluşu yöneticileri geçen çarşamba günü Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız ile buluştu.

23.03.2019

Kurs sahipleri esneklik istedi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurs ve temel liseleri kapatma kararının ardından gözler çıkacak yasada.

2.02.2019

Hormonlu büyümeden kapanıyorlar

Bu aralar hangi eğitim kurumuna gitsem bu konuşuluyor: “Çok sayıda okul yakında kapanacak”. Başta küçük okullar olmak üzere zincir eğitim kurumlarının zayıf halkalarında ciddi sorunlar yaşanıyor.

8.12.2018

Özel okullar alımında sürpriz yok

Türkiye Özel Okullar Derneği, sınavla öğrenci alacak okulları ve sistemi belirlemek için geçtiğimiz çarşamba günü toplandı.

1.12.2018

İstibdatsız ‘Hall’

Padişahın ‘hall’i üzerine (tahtan indirilmesi konusunda) bir karar alındıysa da gizli tutuldu.

21.04.2018

40 yıllık eğitimciden velilere okul seçim tüyoları

İbrahim Taşel, yaklaşık 40 yıllık eğitimci.

1.03.2018