Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Şaka gibi ama gerçek! Ölmenin yasak olduğu ilginç yer...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Çocukla seyahat edilebilecek en güzel şehir
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İstanbul'un saklı adaları! Biri ünlü bir iş insanına ait...
YazYaz
Yazın buralarda güneş bir başka güzel batıyor
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tesadüfen keşfedilen yeraltı şehri! Öyle şeyler bulundu ki...
YazYaz
Gelibolu’dan sonra, Gökçeada’dan önce: Eceabat ve gizli koyları
Eceabat bölgesi Çanakkale Şehitliği’nin burada yer alması sebebiyle hep tarih ve kültür kokmuştur. Genellikle deniz turizmi olarak ön plana çıkartılmış bir yer olarak adına rastlamazsınız. Dolayısıyla, bir destan yazılı olan bu bölgede, Çanakkale Şehitliği’ni çevreleyen koyları pek fazla bilen yoktur. Bu yazımızda koy koy gezip, ıssız kumsallarda dinlenerek, Çanakkale Boğazı’nın serin sularına kendinizi teslim edeceğiniz bir hafta sonu önerisinde bulunmak istiyoruz.
Duygu ve Merve Yiğit / Instagram: @gezikumbarasi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Birkaç günde oluştu! 1963’ten beri girişler yasak...
İzlanda'nın güney kıyısından yaklaşık 32 km uzaklıktaki bir volkanik ada Surtsey… 1963 ile 1967 yılları arasında 130 metre derinlikte okyanus tabanından başlayarak meydana gelen volkanik püskürmelerle oluşmuş… O günden bu yana bölgede sık sık görülen dalga ve rüzgâr erozyonu nedeniyle adacığın boyutları hızla küçülüyor. İnsan etkilerinden uzak olan Surtsey, yeni toprakların bitki ve hayvan hayatıyla kolonileşme süreci konusunda uzun süreli eşsiz bilgiler sağlamakta… İşte Surtsey Adası ile ilgili ilginç bilgiler.
Hürriyet Haber
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Karadeniz’in keşfedilmemiş cevheri
Türkiye'de gezilecek yerler deyince aklınıza son gelecek yerlerden biri herhalde Gümüşhane'dir. Halbuki Karadeniz yaylalarının hemen arkasında, maden açısından olduğu kadar kültürel açıdan da zengin bir şehir olan Gümüşhane, hem coğrafik hem de bilinirlik açısından Trabzon'un gölgesinde kalmış. Gümüşhane il sınırlarında yer alan Santa Harabeleri ise kelimenin tam anlamıyla gizli kalmış bir cevher!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Amerikalıları çıldırtan tüneller! Turistlerin ilgi odağı haline geldi…
Modern tarihin en kanlı savaşlarından birini yaşayan Vietnam, savaşın getirdiği yeraltı tünelleri sayesinde turistlerin ilgi odağı haline geldi. Vietnamlıların kullandığı Cu Chi tünellerinin uzunluğu 200 kilometreyi buluyor. 1940 yılında sadece küreklerle kazılmaya başlanan tüneller, 25 yılda tamamlanabilmiş. İşte Cu Chi tünellerinin ilginç hikâyesi…
YazYaz
Bodrum’a bu yaz can katacak yenilikler, mekânlar
Tarihin akışı içinde Halikarnassos, Petrius ve son olarak Bodrum adını alan bu küçük balıkçı ve süngerci kasabası, Heredot’un, Kaptan-ı Derya Turgut Reis’in yeri olmuş. Kıraç tepelerini yeşil renkle buluşturan, mavi yolculukla onu dünyaya tanıtan şairi kendi adıyla özdeşleştirmiş. Halikarnas Balıkçısı’nı Neyzen Tevfik ve Zeki Müren gibi başka sanatçılar takip etmiş yıllar içinde. Bugün artık buranın Türk turizminin başkenti olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu iddiasını sürekli yenilenerek ve değişerek koruyan Bodrum’a bu yıl da birçok yenilik can katacak. İşte yılın yenilikleri…
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yurt dışına ilk kez çıkacaklar için 10 altın tavsiye
Yurt dışına çıkma planınız varsa özellikle ilk defa yurt dışına çıkacaksanız önceden bir takım tavsiyelere bakmak fayda sağlıyor. Aksi halde olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Yurt dışı maceranızın kötü sonuçlanmaması için hayat kurtarıcı tavsiyeleri online seyahat markası Biletall.com,blog derledi. İşte detaylar...
36 Saat
36 saatte Napa Vadisi
Napa Vadisi, kilometrelerce uzanan tepelere serpiştirilmiş bağları, rengârenk yaban çiçeklerinin açtığı çayırlarıyla çok sayıda filme, edebiyat eserine konu oldu. Avrupa’nın önde gelen şarap yarışmalarında çok sözü edildi. Kuzey Kaliforniya’daki bu küçük alan, ABD’nin ilk ve tek tarımsal koruma sahası, resmen tanımlanmış bağcılık bölgesi. Ülkenin en gözde şaraphane ve restoranlarından bir kısmı burada. Asırlık şatoların, malikanelerin arasında son birkaç yılda çok sayıda çağdaş tasarımlı tadım salonu, otel, SPA açıldı. Eski tesisler restore edildi. Geçen ekimde bölgeyi vuran orman yangınları bile bu gelişmeyi yavaşlatamadı.
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
“Hayvana şiddet suçtur” deyip, yollara düştüler
Sertaç Sustam (32) ve Görkem Duman (32), iki motorcu arkadaş… Sertaç dijital reklam ajansı sahibi, Görkem ise bilgisayar mühendisi. İki arkadaş işlerinden vakit ayırdılar sokak hayvanları için yola koyuldular. Bir hafta boyunca 10 şehir gezip ‘hayvana şiddet suçtur’ diyerek, gezilen şehirlerde sokak hayvanlarına mama desteği sağlayacak.
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Nepal’de âşık oldular dünya turuna çıktılar
Özlem Çakır (30) ve Alphan Fiçor (33), hem İstanbul’un kalabalığı hem de yoğun iş temposundan sıkılıp çok istedikleri dünya turu için adım attılar. Özlem özel bir şirkette finans müdürüydü, Alphan ise yabancı bir havayolu şirketinde müdür yardımcısı… İkili önce istifalarını verdi, gerekli hazırlıkları tamamladı ve 4 Ekim 2017’de yola çıktı. İlk durakları Sri Lanka oldu. Macera boyunca 10 ülke gezdiler. Şu an Meksika’dalar. Serüvenin ne zaman biteceği belli değil. Tur boyunca çok ilginç şeyler yaşadılar. En önemlisi Özlem evlilik teklifini dünya turunda aldı.
En İyi
Türkiye’nin en iyi 10 vegan mekânı
Vejetaryen ve vegan mutfak kültürüne sahip ancak damak tadınıza uygun restoran ve kafeleri bulamıyorsanız listemiz tam size göre! Raw beslenme anlayışı, vegan, vejetaryen, glütensiz ve paleo gibi mutfak arayışları için Türkiye’de seçenekler kısıtlı ancak biz en iyilerini seçtik. Beş jüri üyesinin ilk tercihi Zencefil restoran oldu.
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Üç farklı şehriyle Toskana
Yemyeşil doğası, sanat dolu şehirleri, birbirinden lezzetli yemekleri, iyi şarapları ve şirin kasabalarıyla ne ararsanız bulabileceğiniz bir yer Toskana... Ben çok keyifli bir İtalya seyahati geçirdim ve tüm detayları sizlerle paylaşmak istiyorum çünkü Toskana havaların ısındığı ve güneşin ışıl ışıl parlamaya başladığı bu günlerde gidilecek en güzel ve en mutlu edecek rotalardan biri.
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Eşi istedi diye Osmanlı kalesini öyle bir şeye dönüştürdü ki...
Bosna Hersek'te Bihaç Valisi'nin eşinin isteği üzerine romantik bir şatoya dönüştürülen Osmanlı kalesi Ostrozac, hikayesiyle öne çıkıyor.
30
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye’nin en güzel 10 butik oteli! 200 TL'ye doğanın içinde hafta sonu tatili...
23
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hem dünyayı geziyor hem de para kazanıyor
31
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyadaki en ilginç ülke sınırları
31
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Altı yaşındaki çocukla adrenalin dolu macera
28
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye'nin en güzel 10 adası! Deniz tatili buralarda bir başka güzel...
19
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
1963’ten beri girişlerin yasak olduğu ada! Nedeni ise çok ilginç...
GezginGezgin
Kanadalı iki çılgın gezginin hedefi: 60 ayda 195 ülke
Michael Graziano (28) ve Alex Hennessy (36) Kanadalı iki sırt çantalı gezgin. Dünyayı gezip, yeni kültürler tanımayı bir üniversite eğitimi gibi düşünüyorlar. Bu yüzden projelerine ‘Dünya Diploması’ anlamına gelen ‘Global Degree’ adını verdiler. Dünya diplomalarını almak için Birleşmiş Milletler’e üye 195 ülkeyi tek tek gezerek tamamlamaları gerekiyor. Bunun için kendilerine 60 ay süre koydular. Şu ana kadar Orta ve Güney Amerika, Avustralya, Avrupa ve Asya’nın büyük bölümünü bitirdiler. En güzel anları da Türkiye’de yaşadılar.
Zeynep ARDAĞ
GezginGezgin
İzlediği filmlerin izinde dünyayı geziyor
Görkem Temelkaya (34) reklam satış direktörü. Yaklaşık 13 yıldır İstanbul’da kurumsal hayatın rutini içinde. Nefes aldığı tek zamanlar seyahatleri... Kazandığını gezilerine harcıyor. Gideceği yerleri izlediği filmlerden seçiyor. İspanya’ya da gitti âşık olduğu İtalya’ya da... Bugüne kadar 4 kıtada 27 ülke ve 73 şehir gezdi.
İsmail SARI / isari@hurriyet.com.tr
GezginGezgin
Hong Kong’da hayat 24 saat akıyor
Hafta sonu Hafta sonu
İçinizi ısıtacak samimiyetiyle otantik bir semt
GezginGezgin
Dünya barışı için yollara düşen gezgin
GezginGezgin
Tayland sokaklarını yalın ayak arşınlayan gezgin Türk
GezginGezgin
Cennetten düşen bir damla: Ohrid