Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Üç ilin sınırındaki kanyon ziyaretçilerini büyülüyor
Gezgin
Türkiye'de ucuz ve keyifli tatil yapabileceğiniz rotalar
Karadeniz
Doğu Karadeniz'in Safranbolu'su
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kaderine terk edilmiş 10 yer! Biri Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’ın oynadığı filmde set olarak kullanıldı…
Gezgin
Deniz tatilinin en sakin adresi! Her yer bomboş, şimdi tam zamanı...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
'Lavanta Kokulu Köy' sezona hazır
Türkiye'de lavanta üretiminin yüzde 80'ini karşılayan Isparta'nın Kuyucak köyünde, sezon hazırlıkları tamamlandı.
Anadolu Ajansı | Fotoğraf: AA, Alamy
Gezgin
Sümela Manastırı’nın büyüsü
Trabzon’da 1300 metre yükseklikteki sarp kayalıklara kurulu, Anadolu’nun en etkileyici yapılarından Sümela Manastırı’nın bir bölümü, dört yıllık restorasyonun ardından 25 Mayıs’ta açıldı. Açıldığı gibi de ziyaretçi akınına uğradı. Tamamını gezmek için en az bir yıl daha beklememiz gerekecek. Ancak içinde bulunduğu muhteşem coğrafyayı görmek ve kapısının aralığından hayallere dalmak için Sümela Manastırı’nı yeniden rotaya koymaya kesinlikle değer.
Yazı: Zeynep BİLGEHAN | Fotoğraf: Selçuk ŞAMİLOĞLU
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
'Ata Yurdu'nda geleneklerini yaşatıyorlar
Van'ın Erciş ilçesindeki Kırgızlar, Van Gölü kenarında kurulan 'Ata Yurdu'nda kültürlerini ve binlerce yıllık geleneklerini yaşatıyor.
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye, ağaçlandırmada dünya üçüncüsü
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dünyada son yıllarda orman alanlarında azalma görüldüğünü belirterek, "Türkiye son 10 yılda yaptığı ağaçlandırma ile orman varlığını artıran ülkeler arasında üst sıralarda yer almıştır." dedi.
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yüzer platformda eşsiz göl manzarası
Burdur'daki Karacaören-2 Baraj Gölü, Antalya'ya tatile giden birçok yabancı turistin uğramadan geçmediği yerler arasında.
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Ağrı Dağı Milli Parkı su altı güzellikleriyle cezbediyor
Yeşili ve sulak alanlarıyla kartpostallık görüntüler oluşturan Ağrı Dağı Milli Parkı, su altı güzellikleriyle de ziyaretçilerini cezbediyor.
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hititler yaşamı Hattuşa'da kurulan köyle canlandırılacak
Çorum'un Boğazkale ilçesinde Hititlerin 3500 yıl öncesindeki yaşamlarının canlandırılacağı Hitit Köyü projesinde sona doğru yaklaşılıyor.
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
1500 yıllık 'cüceler köyü' şaşırttı! Bölgeye giden yazar öyle şeyler buldu ki...
Makhunik, İran'ın kuzeydoğusunda 1500 yıl önce kurulmuş bir köy. Afgan sınırından 75 km uzakta. 100 yıl önce burada yaşayan insanların boyu yaklaşık 1 metreydi, ortalama boydan 50 cm daha kısa. Nedeni ise oldukça ilginç… BBC yazarlarından Shervin Abdolhamidi İran’ın bir metre boyundaki insanların köyü olarak bilinen Makhunik’e gitti ve gözlemlerini yazdı. İşte Makhunik köyü hakkında ilginç bilgiler…
YazYaz
Sanki bir yağlı boya tablosu! Şimdi tam zamanı…
Ne zaman tatil dönemi başlasa Yunan Adaları Türkiye‘den turist akınına uğruyor. Adaların güzelliğinden midir, yoksa eskiden bizimdi o yüzden mi çekiyor bilemem ama artan Euro bile Yunan Adaları’na olan ilgiyi azaltmaya yetmiyor. Şu sıralar daha çok Thasos, Kos, Midilli, Sakız ve Samos ilgi görüyor. Ben size Yunanistan‘ın daha farklı adası Mikonos’u anlatacağım. İşte Mikonos hakkında detaylar…
Gezgin
Uzak Doğu'nun cenneti: Hong Kong
Hong Kong’dan bahsederken büyük bir şehir olarak mı yoksa küçük bir ada devleti olarak mı söze başlasam karar veremedim. Çünkü Hong Kong, özel statüye sahip bir yer. Ne Çin’den tam olarak bağımsız bir ülke ne de Çin’in diğer bölgelerine benzerlik gösteren bir şehir. İşte Hong Kong hakkında detaylı bilgiler…
36 Saat
36 saatte Mayorka
Kuzey Avrupalılar Mayorka’ya bayılır. İspanya kıyılarına 200 kilometre uzaklıktaki Akdeniz adasına en çok rağbet gösterenler kum, güneş, deniz üçlüsünün peşindeki İngiliz, Alman ve İskandinavlar. Temmuz-ağustosta, yani turizm sezonunun doruğunda ucuz turların çılgın partileri seven müşterileri dolduruyor adayı. Diğer dönemde ise Katalan kökenliler ağırlıkta. Adada, başkent Palma’nın Ortaçağ’dan kalma dar sokaklı tarihi merkezinden gözden uzak dağ köylerine, zeytin bahçelerine keşedecek pek çok detay var.
YazYaz
Türkiye'nin doğal havuz cenneti
Adını duymadığınız birçok güzelliği barındırıyor.
1
YazYaz
Türkiye’nin görülmesi gereken saklı plajları! Çoğunu ilk kez duyacaksınız...
1
Hafta sonu Hafta sonu
Türkiye'de huzur bulacağınız adresler! İster denize girin isterseniz doğada keşfe çıkın...
1
YazYaz
Ege'nin el değmemiş koylarıyla ünlü adası! Sessiz sakin deniz tatili için en doğru adres...
1
Hafta sonu Hafta sonu
Türkiye'nin yeşil cennetleri! Hepsi hem doğayla iç içe hem de bol aktiveli...
1
Gezgin
Türkiye'nin en sakin plajı! İnsan kalabalığından uzak, hafta sonu için deniz tatili...
1
YazYaz
Mavi yolculuğun sakin kalmış 10 koyu
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kadın kadına efsane yolda macera
Amerikan Kültürü’nün sembollerinden biri olan ünlü ve tarihi yol Route 66, birçok Hollywood filmine hem konu olmuş, hem de ev sahipliği yapmış. Amerika seyahatinin olmazsa olmazı olan bu rota, 1920’li yıllarda yapıldığında ülkenin tam kalbinden geçerek Chicago’dan Los Angeles’da bulunan Santa Monica’da son buluyormuş. 1985 yılında Route 66, ABD karayolları sisteminden ayrılsa da halen orjinal olan yoldan geçebileceğiniz kısımlar bulunuyor. Sadece 2 şeridi bulunan Route 66 Teksas, Arizona ve Kaliforniya’nın dahil olduğu 8 eyaletten ve 3 zaman diliminden geçiyor. Günümüzde ise yüzde 85’lik bir kısmı halen kullanılıyor.
Yazı: Hande ÇİLEK / @hande.cilek | Fotoğraflar: Münteha Pac
Gezgin
Hem şaşırtıcı hem de çok güzel: İran
İran imajını ve bütün medya manipülasyonlarını unutmanızı istiyorum. İnsan gördüğünü ister, bilmediğini değil. Şiraz’da bir köy evinde Almanya’dan şehirler gösteren bir oyuncak gördüğümde kültür emperyalizmin önemini anladım. O oyuncak buraya nasıl gelmiş, beş yaşındaki bir çocuğun kafasına nasıl girmişti? Çocuk büyüdüğünde Almanya’ya mı yoksa Etiyopya’ya mı gitmek isterdi? Kaçımız farsça müzik dinliyor, kaçımız İran sinemasına âşık? Kaçınız sırf pasaportunda İran damgası olmasın diye seyahatten kaçınıyor? Geçen yıl itibarıyla ülkenin şah damarı turizm vurgunu yemiş, Mezapotamya’nın kurucuları kaderine terk edilmişti. İşte tam da o günden itibaren İran’a gitmek bir cesaret meselesine dönüşmüştü. Medya manipülasyonları ve oryantalist seyahat bloggerlarının tuzağına düştüm ve İran’a gitmek iki senemi aldı. İşte size İran izlenimlerim…
Yazı ve fotoğraflar: Sıdal Ergüder / Instagram: @sidalherself
YazYaz
Lavanta diyarı Isparta
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Evlilik sonrası yurt dışına seyahat edecek kadınlar için zorunlu işlemler
Yeme&İçmeYeme&İçme
Antalya’nın en lezzetli durakları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Ayasofya hakkında en ilginç üç bilgi...
Gezgin
Müze kent Safranbolu...