MENÜ

Ösys

Ösys ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ösys haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ösys haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.555 Ösys haberi bulunmuştur.

Ösys Haberleri

YÖK’ten engelli öğrencilere müjde

YÖK’ten engelli öğrencilere müjde!

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, sadece özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlar için geçerli olmak üzere, uygun görüldüğü takdirde ilgili yılın ÖSYS Kılavuzu’nda yayımlanan programların kontenjanının yüzde 10’unun engelli öğrenciler için ayrılmasına karar verildi.

30.03.2018Eğitim
Yeni sistemde OBP’nin hesaplanmasında bir değişiklik var mı ÖSYM yanıtladı...

Yeni sistemde OBP’nin hesaplanmasında bir değişiklik var mı? ÖSYM yanıtladı...

ÖSYM, YKS başvuru ve sınav süreciyle ilgili yayınladığı sıkça sorulan sorularda OBP’nin hesaplanması ve bu yıl bir değişiklik olup olmadığı konusuna da açıklık getirdi. Peki OBP’nin hesaplanmasında değişiklik var mı, geçen yıl bir yükseköğretim programına yerleşip bu sene tekrar sınava girecek adayların puanı nasıl etkilenecek?

2.03.2018Eğitim
YÖK’ten meslek yüksekokulu anketi: Bazı bölümlerin iş hayatında karşılığı yok

YÖK’ten meslek yüksekokulu anketi: Bazı bölümlerin iş hayatında karşılığı yok

YÖK tarafından düzenlenen ‘ Yükseköğretimden Endüstriye: Nitelikli İnsan Gücü Çalıştayı’nda açıklanan anket sonuçlarına göre,  bu okulların sektörle ilişkisi sınırlı, çoğu alanına uygun yerde kurulmuyor ve sosyal imkanları sınırlı, bazı ön lisans programlarının iş hayatında karşılığı yok. YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, "Meslek yüksekokullarında öğretim elemanı başına 58 öğrenci düştüğü görülüyor. Beceri eğitimine dayalı mesleki eğitim için bu rakamları oldukça yüksek. Bu yıldan itibaren MYO programlarında öğretim üyesi sayısını artırmayı hedefliyoruz. Yeni yasal düzenlemeyle meslek yüksekokullarının organize sanayi bölgelerinde açılması teşvik edilecek" dedi.

1.03.2018Eğitim
YKS’ye bir de bu pencereden bakın

YKS’ye bir de bu pencereden bakın

Liselerde verdiğim “Meslek Seçimi, Geleceğin Meslekleri ve Doğru Tercih” seminerlerinde, öğrenci ve velilerle yaptığım görüşmelerde, 2018 yılından itibaren uygulanacak “Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS)” hakkında öğrenci ve velilerin kafalarının karışık olduğunu gördüm. Aslında yeni sınav sistemini avantaja dönüştürebileceklerini anlatmaya çalışıyorum. Nasıl mı? Gelin hep beraber bakalım.

19.02.2018Eğitim
Öğrencinin ‘yaş sınırı’ sorununa KDK’dan çözüm

Öğrencinin ‘yaş sınırı’ sorununa KDK’dan çözüm

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencinin, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) kayıt yaptırmak istediği programda önüne çıkan yaş sınırı engeli, Kamu Denetimi Kurumu (KDK) yetkililerinin üniversiteyle yaptığı görüşmeler sonucu ortadan kaldırıldı.

30.01.2018Eğitim
OBP nedir OBP etkisi ne anlama gelmektedir

OBP nedir? OBP etkisi ne anlama gelmektedir?

OBP, Ortaöğretim Başarı Puanı'nı ifade etmektedir. Üniversite sınavına girerken TYT ve AYT puanlarına ilave olarak kullanılan OBP, son başarı puanının belirlenmesine olanak sağlıyor. Peki, OBP nedir ve sınav sonuçlarına etkisi ne kadar olacaktır? İşte, Ortaöğretim Başarı Puanı hakkında detaylı bilgiler

17.01.2018Eğitim
Puanı yanlış hesaplananların 275’i üniversiteli oldu

Puanı yanlış hesaplananların 275’i üniversiteli oldu

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "2017 ÖSYS'de yanlışlıkla bir bölüme yerleştirilen 1.499 adaydan, ek yerleştirme sonuçlarına göre 540'ı yeniden tercih yaptı, 275'i yerleşti" dedi.

6.12.2017Eğitim
ÖSYMden Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrenciler için sonuç açıklaması

ÖSYM'den Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrenciler için sonuç açıklaması

Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıflarında Başarısız Olan Öğrencilerin Türkçe öğretim yapan Yüksek öğretim programlarına yerleştirilmeleri işlemleri tamamlandı

16.11.2017Eğitim
AÖF muafiyet sonuçları nasıl öğrenilir Muafiyet itirazı nasıl yapılır

AÖF muafiyet sonuçları nasıl öğrenilir? Muafiyet itirazı nasıl yapılır?

AÖF muafiyet sonuçları, Anadolu Üniversitesi internet sitesi üzerinden açıklandı. Resmi sayfa üzerinden yapmış olduğu açıklamada, AÖF muafiyet sonuçları için itiraz işlemi yapmak isteyen adayların, belirtilen tarihler aralığında bu işlemi gerçekleştirmeleri gerektiği duyuruldu. İşte, AÖF muafiyet sonuçları ve itiraz işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabı

16.11.2017Eğitim
YKS’deki belirsizlik adayları yoruyor

YKS’deki belirsizlik adayları yoruyor

“Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir” demiş Heraklitos. Doğru bir söz ama bu, milyonlarca gencin hayallerinin başlangıç noktası olan üniversite sınav sisteminde uygulandığında büyük sorunlara yol açar. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihe sürekli güncellenen bir sınav olarak geçti bile. Daha önce de sınavlarda güncellemeler olmuştu ama YKS hiç uygulanmadan birçok değişikliğe uğradı.

13.11.2017Eğitim
ÖSYSden YKSye üniversite sınav maratonu

ÖSYS'den YKS'ye üniversite sınav maratonu

Az sayıda kişinin lise mezunu olduğu, bu nedenle herkesin istediği bölüme girebildiği Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne üniversiteye giriş sisteminde ihtiyaçlar doğrultusunda birçok değişiklik oldu. İşte dünden bugüne yükseköğretim öğrenci seçme sistemi.

14.10.2017Eğitim
Hazırlıkta başarısız olanlara bir şans daha

Hazırlıkta başarısız olanlara bir şans daha

ÖSYM, zorunlu yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrencilerin Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilmeleri işlemleriyle ilgili başvuru kılavuzu yayınladı. Buna göre, başarısız olduğu için ilişiği kesilen öğrenciler, başvurmaları halinde kayıtlarının olduğu ya da başka bir üniversitede, Türkçe öğretim yapılan programların birinci sınıflarına yerleştirilecek. Başvurular 16-19 Ekim  arasında alınacak.

14.10.2017Eğitim
AÖF not birleştirme nedir AÖF not birleştirme işlemi nasıl yapılır

AÖF not birleştirme nedir? AÖF not birleştirme işlemi nasıl yapılır?

AÖF not birleştirme işlemi, DGS kapsamında kayıt yaptıran öğrencileri yakından ilgilendirecek. Güz döneminde kayıt yeniletecek öğrencileri de ilgilendiren konu, Genel Not Birleştirme işlemi adı altında gerçekleştirilecek. Bu işlem yapıldıktan sonra ders seçimi yapılarak kayıt yeniletebilecek. İşte, AÖF not birleştirme işlemi hakkında bazı bilgiler

11.10.2017Eğitim
AÖF DGS kayıtları ne zaman yapılacak DGS ek yerleştirme işlemi ne zaman

AÖF DGS kayıtları ne zaman yapılacak? DGS ek yerleştirme işlemi ne zaman?

AÖF DGS kayıtlarının ne zaman yapılacağı binlerce öğrenci tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer aldı. DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Peki, AÖF DGS kayıtları ne zaman yapılacak? DGS ek yerleştirme işlemi ne zaman?

10.10.2017Eğitim
AÖF kayıt yenileme işlemi için son gün DGS devam ediyor

AÖF kayıt yenileme işlemi için son gün! DGS devam ediyor!

AÖF kayıt yenileme işlemi yapmak isteyen öğrenciler, Anadolu Üniversitesi internet sitesi üzerinden işlemlerin son gününde 45 krediye kadar derslerini seçebilecek. AÖF DGS kayıt işleminde süreç ise 10 Ekim tarihine kadar devam edecek. Peki, AÖF DGS kayıt işlemi nasıl yapılacak? İşte, adayların merakla beklediği AÖF kayıt yenileme işlemi ve DGS kayıt işlemi için gerekli olan belgelerin listesi

5.10.2017Eğitim
Alternatif sistemde eşitsizlik uyarısı

Alternatif sistemde eşitsizlik uyarısı

Eğitimciler, TEOG’a alternatif modellerin eşitsizliği artırabileceğini söylüyor. Adrese dayalı kayıt için yeterli altyapı olmadığına dikkat çekerken, ailelerin taşınması gibi durumların yaşanabileceğini vurguluyorlar.

2.10.2017Eğitim
Akademideki ilk ‘üstün başarı sınıfları’ oluşturuldu

Akademideki ilk ‘üstün başarı sınıfları’ oluşturuldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl ilk kez başlattıkları ve üstün bilim adamları yetiştirmeyi amaçlayan YÖK-TEBİP başvuru sürecinin tamamlandığını ve program kapsamında üstün başarı sınıfları’nın oluşturulduğunu açıkladı.

27.09.2017Eğitim
YÖKten ‘üstün başarılılara üstün eğitim’

YÖK'ten ‘üstün başarılılara üstün eğitim’

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretim tarihinde daha önce görülmeyen YÖK-Temel Bilimler Programları (TEBİP) kapsamında, fizik, kimya, matematik ve biyoloji programlarında üstün başarı sınıfları oluşturduklarını belirtti.

21.09.2017Eğitim
AÖF kayıt işlemi nasıl ve ne zaman yapılır Kayıt yenileme ne zaman

AÖF kayıt işlemi nasıl ve ne zaman yapılır? Kayıt yenileme ne zaman?

AÖF kayıt yenileme işlemi için geri sayım devam ediyor. Öğrenim gördükleri bölümde eğitim almaya devam eden öğrenciler, AÖF kayıt yenileme işlemini gerçekleştirerek yeni döneme başlayacak. Üniversiteye yeni başlayacak olan ve AÖF yeni kayıt işlemini gerçekleştirmeye hazırlanan vatandaşlar ise 25 Eylül tarihine kadar bu işlemi tamamlayabilecek. İşte, AÖF kayıt be kayıt yenileme işlemi hakkında detaylı bilgiler

19.09.2017Eğitim
2017-ÖSYS Milli Sporcu Yerleştirme sonuçları açıklandı

2017-ÖSYS Milli Sporcu Yerleştirme sonuçları açıklandı

ÖSYS Milli Sporcu Yerleştirme sonuçları bugün açıklandı. Sonuçlar ÖSYM'nin resmi adresinden bugün erişime açılmış bulunuyor. İşte 2017-ÖSYS Milli Sporcu Yerleştirme sonuçları sorgulama sayfası

15.09.2017Eğitim
LYS 2017 ek yerleştirme sonuçları açıklandı... Ek yerleştirme kayıtları ne zaman

LYS 2017 ek yerleştirme sonuçları açıklandı... Ek yerleştirme kayıtları ne zaman?

2017 LYS ek yerleştirme sonuçları 12 Eylül Salı günü ÖSYM'nin resmi sayfası üzerinden açıklandı. Ek yerleşmeyle üniversite eğitimine hak kazanan adaylar şimdi büyük bir merakla 'LYS ek yerleştirme kayıtları ne zaman?' sorusuna yanıt arıyor.

13.09.2017Gündem
LYS ek yerleştirme sonuçları açıklandı... 2017 ÖSYM LYS ek tercih sonuç sorgulama sayfası

LYS ek yerleştirme sonuçları açıklandı... 2017 ÖSYM LYS ek tercih sonuç sorgulama sayfası

LYS ek yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Yüz binlerce öğrenci tarafından merakla beklenen LYS ek yerleştirme sonuçlarının, öğrencilerin erişimine açılmasının ardından ÖSYM'nin sonuç sorgulama sayfasında yoğunluk yaşandı. Öğrenciler, 2017-2018 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemlerinin üniversiteler tarafından ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyorlar. Peki, üniversite kayıtları ne zaman olacak? İşte, LYS ek yerleştirme sonuçları sorgulama.

12.09.2017Gündem
YÖK’ten engelli öğrencilere müjde...Özel yetenek sınavı için YGS puanları iki yıl geçerli olacak

YÖK’ten engelli öğrencilere müjde...Özel yetenek sınavı için YGS puanları iki yıl geçerli olacak

YÖK’ün aldığı kararla, engelli adayların özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvuru yapabilmesi için gerekli YGS puanı, sınavın yapıldığı yıl dahil iki yıl süreyle geçerli olmasına karar verildi.

11.09.2017Eğitim
LYS ek yerleştirme sonuçları bugün açıklanır mı ÖSYM 2017 takvimi

LYS ek yerleştirme sonuçları bugün açıklanır mı? ÖSYM 2017 takvimi

LYS ek yerleştirme işlemleri üzerinden 5 gün geçmesi nedeniyle sonuç araştırmaları hızlandı. Yeni eğitim-öğretim yılına çok az bir zaman kala herhangi bir üniversiteye yerleşip yerleşemediklerini merak eden öğrenciler, 'LYS ek yerleştirme sonuçları bugün açıklanır mı?' sorusuna ÖSYM'nin resmi sayfası üzerinden yanıt arıyor. Peki ÖSYM 2017 takviminde konuyla ilgili bir bilgi var mı? İşte LYS ek yerleştirmelerinde son durum!

11.09.2017Gündem
Son dakika... Yetenekli Nuriyeden ilk açıklama: Olay araştırılsın ve haksızlık bir an önce giderilsin

Son dakika... 'Yetenekli' Nuriye'den ilk açıklama: Olay araştırılsın ve haksızlık bir an önce giderilsin

Meslek lisesinde okurken günde 2 saat uykuyla idare edip çok çalışarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığını söyleyen Nuriye Kalkmaz’ın, ÖSYS belgelerinde sahtecilik yaptığı iddia edilmişti. ‘Sınav başarısı’nın duyulmasıyla Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından da kabul edilen Nuriye'nin aslında İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği’ni kazandığı ortaya çıkmıştı. Nuriye Kalkmaz, suçlamaları kabul etmeyerek haksızlığa uğradığını öne sürdü. Kalkmaz, Tıp Fakültesi’ni kazandığını gösteren belgede kendisinin hiçbir değişiklik yapmadığını iddia ederek, "Ekranda gördüğümün çıktısını aldım. Hata varsa benim değil ÖSYM’nindir" dedi.

9.09.2017Gündem
YÖK adayların neden tercih yapmadığını araştırdı: Puanı yetmeyen aday seneye sınava girecek

YÖK adayların neden tercih yapmadığını araştırdı: Puanı yetmeyen aday seneye sınava girecek

YÖK, bu yıl üniversite sınavları sonrasında gerekli baraj puanını geçmesine rağmen tercihte bulunmayan üniversite adaylarıyla yaptığı anket sonuçlarını açıkladı. Ankete göre, adayların tercihlerini etkileyen en önemli neden istihdam. İkinci sırayı ilgili bölümün giriş puanı, üçüncüyü ise üniversitenin bulunduğu şehir alıyor. Adayların önemli bir bölümünün ise puanı yetmediği için tercih yapmadığı ve seneye tekrar sınava girme kararı aldığı görüldü.

9.09.2017Eğitim
Yetenekli Nuriye hepimizi kandırmış

'Yetenekli' Nuriye hepimizi kandırmış

Meslek lisesinde okurken günde 2 saat uykuyla idare edip çok çalışarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığını söyleyen Nuriye Kalkmaz’ın, ÖSYS belgelerinde sahtecilik yaptığı ortaya çıktı. ‘Sınav başarısı’nın duyulmasıyla Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından da kabul edilen Nuriye, aslında İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği’ni kazanmış.

8.09.2017Eğitim
Hacettepeyi kazandım demişti, gerçek ortaya çıktı...

"Hacettepe'yi kazandım" demişti, gerçek ortaya çıktı...

Meslek lisesi mezunu Nuriye K. 2 saat uykuyla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığını iddia edip  başta okul müdürü olmak üzere ilçe ve il müdürleri, ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından ağırlandı. Ancak Nuriye K’nın belgelerinin sahte olduğu ortaya çıktı.

8.09.2017Eğitim
LYS 2017 ek tercihleri bugün açıklanır mı ÖSYM tarih verdi mi

LYS 2017 ek tercihleri bugün açıklanır mı? ÖSYM tarih verdi mi?

LYS 2017 tercih sonuçları için heyecan dolu bekleyiş devam ederken ÖSYM'nin geçtiğimiz yılki sınav takvimini inceleyen adaylar büyük heyecan yaşadı. Geçen yılki tarihlere bakıldığında sonuçların bugün açıklanabileceği öngörüsü oluştu. ÖSYM, herhangi bir önlisans, lisans veya açıköğretim bölümüne yerleşememiş olan öğrenciler 29 Ağustos-5 Eylül 2017 tarihleri arasında tercihte bulunmuştu. Pekii LYS 2017 ek tercihleri bugün açıklanır mı? ÖSYM tarih verdi mi?

7.09.2017Eğitim
e-kayıt yapamayan yeni üniversitelilere YÖK’ten müjde

e-kayıt yapamayan yeni üniversitelilere YÖK’ten müjde

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2017 ÖSYS e-kayıt işlemlerinde öğrencilerin e-kayıt sırasında e-devlet kapısına girip kaydını tamamlamayan öğrencilere kolaylık sağladı. Bu öğrencilerin kayıt işlemleri yapılmış olarak kabul edilecek.

7.09.2017Eğitim
Üniversite adayları dikkat Ek yerleştirme için son gün

Üniversite adayları dikkat! Ek yerleştirme için son gün

 Üniversitelerde boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme tercih başvuruları 5 Eylül'de sona eriyor.

5.09.2017Eğitim
Ek yerleştirme işlemleri tamamlanıyor Ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

Ek yerleştirme işlemleri tamamlanıyor! Ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Ek yerleştirme işlemleri 5 Eylül Salı günü ÖSYM internet sitesi üzerinden tamamlanıyor Ek tercih kılavuzu üzerinden boş kontenjanları tespit eden öğrenciler, ÖSYM internet sitesi aracılığıyla bu başvurularını tamamlayacak. Peki, ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili bazı bilgiler

4.09.2017Gündem
370 bin boş kontenjan

370 bin boş kontenjan

Üniversitelere ek yerleştirme tercihleri 5 Eylül’de sona eriyor. ÖSYM’nin 2017 Ek Yerleştirme Kılavuzu’na göre lisans programlarında en fazla boş kontenjan 8 bin 691 ile işletmede ortaya çıkarken; mühendislik, mimarlık ve öğretmenliklerde de yer var. Ön lisansta bulunan bilgisayar programcılığında ise yaklaşık 17 bin kontenjan dolmadı. Açıköğretim dahil toplam boş kontenjan sayısı ise 370 bin civarında.

31.08.2017Eğitim
Tercihlerde taban puanlar önemli

Tercihlerde taban puanlar önemli

Ek yerleştirme döneminde adayların hayallerindeki üniversiteye yerleşmek için dikkat etmesi gereken noktalar var. Öncelikle ilk merkezi yerleştirmede tercih yapsın ya da yapmasın hiçbir programa yerleşmeyenler ek yerleştirme tercihi yapabiliyor. 2017 ÖSYS yerleştirmesinde bir bölüme giren ancak kayıt yaptırmayanlara ise şans verilmiyor. Adaylar tercih listelerini oluştururken Ek Yerleştirme Kılavuzu’nda belirtilen programların taban puanlarını dikkate almalı. İşte dikkat edilmesi gerekenler:

31.08.2017Eğitim
Özel okul zammı enflasyonla yarışıyor

Özel okul zammı enflasyonla yarışıyor

2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kılavuzu’ndan elden edilen verilere göre, bu yıl vakıf üniversitelerinde öğrenim ücretleri yüzde 8 ile 17 arasında değişen oranlarda arttı. Anaokulu, ilk ve ortaöğretim düzeyinde ise artış enflasyona yakın bir oranla yüzde 10 civarında.

26.08.2017Eğitim
2017 AÖF kayıt yenileme işlemi ne zaman başlayacak AÖF yeni kayıt nasıl yapılır

2017 AÖF kayıt yenileme işlemi ne zaman başlayacak? AÖF yeni kayıt nasıl yapılır?

2017 AÖF kayıt yenileme işleminin ne zaman başlayacağı yüz binlerce vatandaş tarafından en çok merak edilen ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini koruyor. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde okuyan yüzlerce öğrenci kayıt yenileme işleminin ne zaman başlayacağı hakkında internetten araştırmalarını sürdürüyorlar. Öte yandan AÖF yeni kayıt işlemleri geçtiğimiz hafta başlamıştı. AÖF yeni kayıt işleminin bitmesine çok az bir zaman kaldı. Peki, 2017 AÖF kayıt yenileme işlemi ne zaman başlayacak? AÖF yeni kayıt nasıl yapılır?

26.08.2017Eğitim
2017 üniversite ek yerleştirme kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı (Üniversite boş kontenjanlar)

2017 üniversite ek yerleştirme kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı! (Üniversite boş kontenjanlar)

Üniversite ek yerleştirme işlemlerinin ne zaman yapılacağı milyonlarca öğrenci tarafından büyük bir merakla bekleniyordu. ÖSYM tarafından yapılan açıklamayla birlikte üniversite ek yerleştirme işlemlerinin başladığı duyuruldu. Ek yerleştirme işlemlerinin başlamasının ardından üniversite yerleşemeyen adaylar, üniversitesin boş kontenjan listesini araştırmaya başladılar. Peki, üniversite ek yerleştirme başvuruları nasıl yapılacak? Başvurular ne zaman bitecek? İşte detaylar.

25.08.2017Eğitim
Üniversite ek yerleştirme başvuruları başladı... ÖSYM ek yerleştirme başvurusu nasıl yapılır (Üniversite boş kontenjan)

Üniversite ek yerleştirme başvuruları başladı... ÖSYM ek yerleştirme başvurusu nasıl yapılır? (Üniversite boş kontenjan)

Üniversite ek yerleştirme başvuruları milyonlarca öğrenci tarafından bekleniyordu. ÖSYM tarafından üniversite ek yerleştirme başvuruları başladı. 2017-ÖSYS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilemeyen adayların başvuru yapacağı ek yerleştirme başvurularının nasıl yapılacağı merak ediliyor. Öte yandan ek yerleştirme kılavuzu da merak ediliyor. Peki,

25.08.2017Gündem
YÖK’ten üniversitelere kayıt analizi: Bu yıl daha fazla aday kayıt yaptırdı

YÖK’ten üniversitelere kayıt analizi: Bu yıl daha fazla aday kayıt yaptırdı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 2017 ÖSYS yerleştirmeleri sonrası üniversitelere kayıtları değerlendirdi. YÖK’ün analizine göre bu yıl hak kazarak 14-18 Ağustos’ta üniversiteye kayıt yaptıranların sayısı 2016’ya göre arttı. 2016’da tüm üniversitelerde ön lisans ve lisans programlarında toplamda 77 bin 464 aday kayıt olmazken, bu yıl sayı 59 bin 313’e düştü.

25.08.2017Eğitim
Ek yerleştirmeyle üniversiteli olabilirsiniz

Ek yerleştirmeyle üniversiteli olabilirsiniz

2017 ÖSYS yerleştirmeleri sonrasında boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme tercih dönemi 25 Ağustos’ta başlıyor. Hiçbir programa yerleşmeyen adaylar 5 Eylül’e kadar boş kalan kontenjanlar için tercihlerini yapabilir. Uzmanlar 214 bin 430 boş kontenjanın üniversitelere kayıt yaptırmayanlarla birlikte 300 bine ulaşmasını beklediklerini söylüyor. Eğitim uzmanı Servet Gülsün Şirin ise aday öğrencilere ‘krizi fırsata çevirin’ tavsiyesinde bulunuyor.

24.08.2017Eğitim
AÖF kayıt yenileme ne zaman yapılacak AÖF yeni kayıt nasıl yapılacak

AÖF kayıt yenileme ne zaman yapılacak? AÖF yeni kayıt nasıl yapılacak?

AÖF kayıt yenileme işlemi için üniversitelilerin araştırması devam ediyor. ÖSYM'nin yerleştirme işlemi ile birlikte tercih etmiş oldukları bölümlere yeni kayıt gerçekleştirecek olan adaylarla birlikte, halihazırda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nde eğitim görenlerin gerçekleştireceği kayıt yenileme işlemi sorgulanmaya başlandı. Peki, AÖF yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemi ne zaman gerçekleşecek? İşte, detaylı bilgiler

23.08.2017Eğitim
AÖL kayıt yenileme ve kayıt işlemi nasıl yapılacak AÖL ek sınav ne zaman

AÖL kayıt yenileme ve kayıt işlemi nasıl yapılacak? AÖL ek sınav ne zaman?

AÖL kayıt yenileme işlemi için detayları araştıran vatandaşlar, çeşitli sebepler dolayısıyla açıktan almak zorunda oldukları eğitimleri için yeni dönem kayıtlarını tamamlayacak. AÖL kayıt yenileme ve yeni kayıt işlemlerinin yanı sıra mezuniyetlerini tamamlayan adayların merakla sorguladığı ek sınav konusu da araştırılmaya devam ediyor. İşte, AÖL kayıt yenileme ve ek sınav konusu hakkında öğrencilerin merak ettiği bazı detaylar

23.08.2017Eğitim
ÖSYM ek yerleştirme başvurusunu o tarihte mi duyuracak

ÖSYM ek yerleştirme başvurusunu o tarihte mi duyuracak?

Ek yerleştirme başvurusunda bulunarak üniversite yaşamına giriş yapmak isteyen adaylar, ÖSYM'nin yayımlayacağı kılavuz aracılığıyla bu tercih işlemlerini tamamlayacak. İlk yerleştirmeyi kıl payı kaçıranlar ve istediği bölüme yerleşemeyenler için ikinci bir şans niteliği taşıyan ek yerleştirme tercih işlemi, ÖSYM tarafından alınacak. Peki, ek yerleştirme başvuru işlemi ne zaman gerçekleşecek? İşte, tarih hakkında kısa bir bilgi

23.08.2017Eğitim