EKSTRA
MENÜ

Kdk

Kdk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kdk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 202 Kdk haberi bulunmuştur.

Kdk Haberleri

YKSde engelli öğrencilere çift soru kitapçığı

YKS'de engelli öğrencilere çift soru kitapçığı

Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) bir başvuru kapsamında yaptığı görüşmeler neticesinde, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavında (2021-YKS) engelli öğrenciler için çift soru kitapçığı uygulaması yapılması kararlaştırıldı.

22.05.2021Eğitim
Ödülümü verin

Ödülümü verin

Uluslararası resim yarışmalarında birincilik ve üçüncülük elde eden ilkokul öğrencisi Aleyna Okuyucu, 2 tam, 1 yarım Cumhuriyet altını ödülünü ‘kaynak yetersizliği’ gerekçesiyle alamayınca Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) başvurdu. KDK Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazarak ödülün verilmesini istedi.

17.05.2021Gündem
Muayene süreleriyle ilgili önemli düzenleme

Muayene süreleriyle ilgili önemli düzenleme

Bir vatandaşın muayene mağduriyeti üzerine KDK, karavan muayene sürelerinin yeniden düzenlenmesi yönünde tavsiye kararı verdi.

10.04.2021Ekonomi
Her 100 kişiden 69’u bankalardan şikâyetçi

Her 100 kişiden 69’u bankalardan şikâyetçi

Koronavirüs döneminde ekonomi, maliye ve vergiyle ilgili şikâyetler yüzde 4 bin 518 oranında artış göstererek, 90 bine ulaştı.

18.03.2021Ekonomi
Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı: 0,64den başlayan Vakıfbank Halkbank kredi oranları

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı: 0,64'den başlayan Vakıfbank Halkbank kredi oranları

Konut kredisi için 1 yıl geri ödemesiz olmak üzere 180 ay vade imkanı tanıyacak olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, 2 Haziran itibariyle kampanyalarını kullanıma açtı. Konut kredisi faiz oranları sıfır konutlar için 0,64, ikinci el konutlar için ise 0,74'ten geçerli olacak olan konut kredisi için banka şubelerinden bilgi alınabilecek. Peki, 100 bin liralık bir konut kredisi kullanımı halinde ne kadar geri ödeme yapılacak? İşte, Vakıfbank Halkbank Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları ve Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başkanı Şeref Malkoç'ın konut fırsatçıları için yaptığı uyarılar

5.06.2020Ekonomi
YKS ve MSÜ sınavına bir günlük ek başvuru hakkı verildi.. İşte detaylar

YKS ve MSÜ sınavına bir günlük ek başvuru hakkı verildi.. İşte detaylar

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavı başvurularını internet ortamında yaptıkları halde ödeme işlemi tamamlanmadığı için kayıt yaptıramayanlara bir günlük ek başvuru hakkı verildi.

3.06.2020Eğitim
Son dakika haberler: YKS adaylarına önemli duyuru

Son dakika haberler: YKS adaylarına önemli duyuru

ÖSYM Başkanı Aygün, "YKS'ye kaydını yapan ancak ödeme işlemlerini tamamlamayan adaylara yarın 09.00-23.59'da başvurularını tamamlama imkanı sağlandı" dedi.

3.06.2020Gündem
KDK’den vakıflara yeşil pasaport tavsiyesi

KDK’den vakıflara yeşil pasaport tavsiyesi

KDK, vakıf yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik personelin, devlet üniversitelerindeki akademik personel gibi "hususi pasaport" alabilmeleri için tavsiye kararı verdi.

12.04.2020Eğitim
Radyocular ombudsmana gitti

Radyocular ombudsmana gitti

Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği, Küçük Çamlıca TV-radyo kulesi için bir hak arama kurumu olan Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu. Radyocular aynı anda tüm vericilerin sökülmesinin ‘güvenlik zafiyeti’ yaratabileceği endişesi taşıyor. Test süreci olumlu sonuçlanana kadar, en az 1 yıl süreyle İstanbul’un siluetini bozmayacak iki noktada mevcut kulelerin sökülmeyerek yayınların kesintiye uğramaması için ‘tedbir’ alınmasını istiyorlar.

2.03.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Dilekçe Hakkı Çalıştayında konuştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Dilekçe Hakkı Çalıştayı'nda konuştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile milli iradenin üstünlüğü ilkesini demokrasinin merkezine yerleştirdiklerini belirterek, "Güçlenen demokrasimiz ve çeşitlenen hak arama mekanizmaları bugün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile daha da verimli şekilde işlemektedir." dedi.

12.02.2020Gündem
Test kitabı isteyen çocuk için KDK devreye girdi

Test kitabı isteyen çocuk için KDK devreye girdi

8'inci sınıf öğrencisinin test kitapları alamadığını söyleyerek başvurması üzerine KDK, çocuğun okulunun müdürüyle irtibata geçerek test kitabı sorununun çözümünü sağladı.

8.02.2020Eğitim
Kamu Denetçiliği Kurumu ve TÜBİTAK TÜSSİDE arasında iş birliği

Kamu Denetçiliği Kurumu ve TÜBİTAK TÜSSİDE arasında iş birliği

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ile yapılan iş birliğiyle halktan gelen şikayet başvurularına ilişkin yönetim süreçlerinin, uluslararası iyi uygulama örnekleri de referans alınarak iyileştirilmesinin amaçlandığını bildirdi.

30.01.2020Ekonomi
Telefon sahipleri dikkat Çok önemli uyarı

Telefon sahipleri dikkat! Çok önemli uyarı

Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) şikayette bulunan bir vatandaşın bilgisi dışında üzerine kayıtlı 10 GSM hattı numarası çıktı. KDK, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) bayilerin mevzuat dışı faaliyetlerine caydırıcı nitelikte cezalar getirilmesi için tavsiye kararı verdi.

5.12.2019Ekonomi
Ortaokul öğrencisi, öğretmenini KDK’ya şikayet etti

Ortaokul öğrencisi, öğretmenini KDK’ya şikayet etti

KDK’ya internet üzerinden başvuran bir ortaokul öğrencisi, ders işleyiş yöntemini beğenmediği öğretmenini şikayet etti. Şikayet sonrası görevli uzman, okula ziyaret gerçekleştirerek, okul müdürü ve rehber öğretmenle görüştü. Ardından başvuruyu yapan çocukla irtibat kurdu.

11.11.2019Eğitim
KDKden 5 bin liralık elektrik faturası için usulü uygun değil

KDK'den 5 bin liralık elektrik faturası için "usulü uygun değil"

Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuran abone, kendisine bilgi vermeksizin elektrik sayacını söken, ardından "sayaçla oynayarak kaçak elektrik kullandığı" iddiasıyla 5 bin 812 liralık fatura çıkaran elektrik dağıtım şirketinden şikayetçi oldu.

9.11.2019Ekonomi
KDKden TCDDye bisiklet tavsiyesi

KDK'den TCDD'ye "bisiklet" tavsiyesi

Kamu Denetçiliği Kurumu, banliyö trenlerine günün belli saatlerinde bisiklet alınmasına izin veren Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne saat sınırlamasının kaldırılması tavsiyesinde bulundu.

3.11.2019Ekonomi
‘Sınav ücretleri düşsün’

‘Sınav ücretleri düşsün’

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) sınav başvuru ücretlerini düşürmesini istedi. Açıklamada yüzlerce vatandaşın KDK’ya başvurarak ÖSYM’nin yaptığı sınavların başvuru ücretlerinin yüksekliğinden şikâyet ettiği belirtildi.

26.10.2019Eğitim
YKS sınavına gireceklere iyi haber KDK kararını verdi

YKS sınavına gireceklere iyi haber! KDK kararını verdi

Kamu Denetçiliği Kurumu, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na girecek olanlar için sınav ücretlerinin makul seviyelere çekilmesi tavsiyesinde bulundu.

25.10.2019Ekonomi
KDK’dan, ÖSYM’ye sınav ücretlerinde indirim talebi

KDK’dan, ÖSYM’ye sınav ücretlerinde indirim talebi

KDK, kuruma yapılan çok sayıda başvuru sonrası ÖSYM’den sınav başvuru ücretlerinin makul düzeye çekilmesi için düzenleme yapılması yönünde tavsiye kararı verdi.

25.10.2019Eğitim
Bursu kesilen öğrenciye KDK çözümü

Bursu kesilen öğrenciye KDK çözümü

Okuduğu üniversiteden not dökümünü alamayınca TDK’dan bursu kesilen Türk dili ve edebiyatı bölümü öğrencisinin sorununu KDK çözdü.

12.10.2019Eğitim
Belediye işçilerine ek ödemenin yolu açıldı

Belediye işçilerine ek ödemenin yolu açıldı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) belediye şirketlerinde çalışan yaklaşık 400 bin kişinin ilave ek ödeme (tediye) almasını sağlayacak bir karara imza attı.

4.10.2019Ekonomi
KDKden ‘yüksek lisans sınavı’ kararı

KDK'den ‘yüksek lisans sınavı’ kararı

KDK, yüksek lisans sınavıyla ilgili sadece kazanan öğrencileri açıklayan, puanlara ait bilgi vermeyen üniversitenin uygulamasının hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu sonucuna ulaştı.

4.09.2019Eğitim
KDK, emeklinin bayram ikramiyesi için aracı oldu

KDK, emeklinin bayram ikramiyesi için aracı oldu

KDK, "dostane çözüm yolu" kapsamında SGK ile yaptığı görüşmelerle bir emeklinin bayram ikramiyesinin ödenmesi sağlandı.

11.08.2019Ekonomi

KDK 40 yaşını geçmiş yüksek lisans öğrencilerini haklı buldu

KDK, yaşlarını gerekçe göstererek öğrenim kredisi ve burs başvurularını reddeden Kredi ve Yurtlar Kurumu hakkında kendilerine başvuran 40 yaşını geçmiş yüksek lisans öğrencilerini haklı buldu. Kurum, ilgili idarenin kredi, burs verme süreç ve imkânlarını iyileştirmek, geliştirmekle yükümlü olduğu belirterek Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, kredi ve burs tahsislerindeki yaş sınırı mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde tavsiye yazısı gönderdi.

26.06.2019Eğitim
KDKden emekli maaşından hacize karşı tavsiye kararı

KDK'den "emekli maaşından haciz"e karşı tavsiye kararı

KDK, vergi borcundan dolayı emekli maaşının üçte biri kesildiği için şikayetçi olan vatandaşı haklı bularak, haczin kaldırılması, yapılan kesintilerin anaparasının iade edilmesine ilişkin tavsiye kararı verdi.

21.06.2019Ekonomi
KDK haklı buldu, ÖSYM kabul etmedi

KDK haklı buldu, ÖSYM kabul etmedi

YKS’ye girmek için ücretini internet üzerinden yatıran; ancak ödeme işlemi tamamlanmadığı gerekçesiyle başvurusu iptal edilen Merihan Neris Canak’ın mağduriyetinin giderilmesi için KDK'ya başvurdu. KDK, öğrencinin YKS’ye girmesine izin verilmesi yönünde ÖSYM’ye tavsiye kararı verdi. Ancak ÖSYM, hatanın öğrenciye ait olduğunu belirterek, talebi kabul kabul etmedi.

11.06.2019Eğitim
KDKden ‘öğretmen mülakatı’ kararı

KDK'den ‘öğretmen mülakatı’ kararı

KDK, öğretmen mülakatlarında yöneltilen soruların cevap anahtarlarının hazırlanmasına, başarılı olamayanlara itiraz yollarının gösterilmesine yönelik tavsiye kararı verdi.

4.06.2019Eğitim
KDK eşi ağır engelli emeklinin mağduriyetine son verdi

KDK eşi ağır engelli emeklinin mağduriyetine son verdi

Kamu Denetçiliği Kurumu, bayramlarda verilen ikramiye tutarı nedeniyle geliri muhtaçlık sınırının üstüne çıktığı gerekçe gösterilerek evde bakım yardımı kesilen vatandaşın mağduriyetini önledi.

2.06.2019Ekonomi
Yargı reformu ne zaman açıklanacak

Yargı reformu ne zaman açıklanacak?

2023'e kadar yargı alanında yapılacak reformların ne zaman açıklanacağı, hukukçular başta olmak üzere pek çok vatandaş tarafından merak ediliyor. Söz konusu yargı reformunun detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak. Peki, yargı reformu ne zaman açıklanacak?

30.05.2019Gündem
Kaydı silinen öğrenci KDK kararıyla okuluna döndü

Kaydı silinen öğrenci KDK kararıyla okuluna döndü

Atatürk Üniversitesi’nde ders sonucu kaydında yanlışlık yapıldığı için ilişiği kesilen yüksek lisans öğrencisi, KDK kararıyla okula yeniden kabul edildi.

14.05.2019Eğitim
Eğlence için sahiplenme

Eğlence için sahiplenme

Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK), ismi açıklanmayan bir kişi, Çankaya Belediyesi’nin çocuklara, semt sakinlerine saldırdığını belirttiği sokak köpekleriyle ilgili önlem almadığını iddia ederek şikâyette bulundu.

14.05.2019Gündem
Kira yardımı almak isteyenler dikkat KDK kararını verdi

Kira yardımı almak isteyenler dikkat! KDK kararını verdi

Kamu Denetçiliği Kurumu, yıkılma riski bulunan evini boşaltan ve kira yardımı talebi belediye tarafından reddedilen vatandaş için devreye girdi.

29.04.2019Ekonomi
Hem okuyan hem de çalışanlara müjde

Hem okuyan hem de çalışanlara müjde

Kamu Denetçiliği Kurumu, aynı zamanda üniversite eğitimini sürdürebilmek için iş yerindeki nöbetlerinin düzenlenmesi talep eden sağlık çalışanının sorununu çözüme kavuşturdu.

29.04.2019Kampüs
KDKya başvurdu, nöbeti eğitimine göre düzenlendi

KDK'ya başvurdu, nöbeti eğitimine göre düzenlendi

KDK, üniversite eğitimini sürdürebilmek için iş yerindeki nöbetlerinin düzenlenmesi talep eden sağlık çalışanının sorununu çözüme kavuşturdu.

27.04.2019Eğitim
KDKye başvurdu, nöbeti eğitimine göre düzenlendi

KDK'ye başvurdu, nöbeti eğitimine göre düzenlendi

Kamu Denetçiliği Kurumu, aynı zamanda üniversite eğitimini sürdürebilmek için iş yerindeki nöbetlerinin düzenlenmesini talep eden sağlık çalışanının sorununu çözüme kavuşturdu.

27.04.2019Ekonomi
KDK öğrenim kredisini bursa çevirdi

KDK öğrenim kredisini bursa çevirdi

KDK, yüzde 79 engelli yüksek lisans öğrencisinin kredisinin bursa dönüştürülmesini sağladı.

26.04.2019Eğitim
Okul öncesi öğretmenleri için ‘dinlenme’ tavsiyesi

Okul öncesi öğretmenleri için ‘dinlenme’ tavsiyesi

KDK, Türk Eğitim Sen’in, teneffüslerde dinlenme haklarını kullanamayarak, çocuklara gözetmenlik görevlerini sürdüren okul öncesi öğretmenler ile ilgili şikayetini haklı bularak, MEB’e koşulların iyileştirilmesini tavsiye etti.

3.04.2019Eğitim
Engelli öğrenci KDK’ya başvurdu, katkı payını geri aldı

Engelli öğrenci KDK’ya başvurdu, katkı payını geri aldı

Engelli öğrenciden alınan katkı payı, KDK'nin girişimiyle iade edildi.

9.03.2019Eğitim
KDKden noterlere pos cihazı kullanma tavsiyesi

KDK'den noterlere pos cihazı kullanma tavsiyesi

KDK, Türkiye Noterler Birliğine bildirdiği tavsiye kararında, noterlerde kredi ve banka kartı ile internet ortamında ödemenin önünün açılması ve yeni noterlerde pos cihazı bulunması gerektiğini bildirdi.

6.03.2019Ekonomi
KDKnin girişimiyle idari para cezalarına alt ve üst limit geldi

KDK'nin girişimiyle idari para cezalarına alt ve üst limit geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Kamu Denetçiliği Kurumunun verdiği tavsiye kararına uyarak, idari para cezaları konusunda değişiklik yaptı.

5.03.2019Ekonomi
Cüceler engelli statüsüne alındı

'Cüceler' engelli statüsüne alındı

Halk arasında "cücelik" olarak bilinen akondroplazili vatandaşların engelli sınıfında tanımlanması ve pozitif ayrımcılıktan yararlanması için Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) çalışmalarının sonuca ulaştığı bildirildi. KDK'den yapılan açıklamada, 2016 yılında gerçekleştirilen ilk başvuruda, akondroplazili bireylerin "Özür Oran Cetveli"nde yüzde 40 engel oranı ile yer almasının talep edildiği anımsatıldı. Açıklamada, bu ve buna benzer çok sayıda talebi değerlendiren "ombudsman"ın, "Engellilik Ölçütü, Sınıflandırması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" taslağına ilişkin çalışma yaparak bunun yayınlanması hususunda tavsiye kararı verdiği aktarıldı. İzmir'de yaşayan akondroplazili Umut Kösemen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engelli sınıfında tanımlanması için KDK'ye 6 yıl önce ilk kez kendisinin başvurduğunu söyledi. Yapılan çalışmalar sonucu mutlu haberi aldıklarını kaydeden Kösemen, "Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayınlandığını görünce çok mutlu oldum. Aileler de beni aradı, çocuklarının geleceğini artık daha güvencede hissettiklerini söylüyorlar. Bu da beni çok mutlu ediyor. Bundan sonra da mücadeleye devam edeceğim." dedi.

26.02.2019Haber
Son dakika: Cüceler engelli statüsüne alındı

Son dakika: Cüceler engelli statüsüne alındı

Halk arasında "cücelik" olarak bilinen akondroplazili vatandaşların engelli sınıfında tanımlanması ve pozitif ayrımcılıktan yararlanması için Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) çalışmalarının sonuca ulaştığı bildirildi.

26.02.2019Gündem
KDKdan tavsiye kararına uyan ÖSYMye teşekkür

KDK'dan tavsiye kararına uyan ÖSYM'ye teşekkür

KDK, tavsiye kararına uyarak ‘nöbetçi nüfus müdürlüğü’ uygulamasını tüm sınavları kapsayacak şekilde genişleteceğini açıklayan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) kararını memnuniyetle karşıladı.

16.02.2019Eğitim

Yazar Sonuçları

Ombudsman kulak çekti-Somut delil sun, nazik ol

Kamu kurumlarında çalışanların, yönetimle yaşadığı sorunları çözmek için arabuluculuk yapan Kamu Denetçiliği Kurumu, aylar önce idarenin çalışanlarına karşı nasıl olması gerektiğinin kurallarını açıkladı.

7.02.2021

AİHM'nin ardından Kamu Denetçiliği Kurumu da 'PFDK ve Tahkim değişmeli' dedi

TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu, 20 sayfalık gerekçeli kararında Türkiye Futbol Federasyonu’ndan, yargı organları Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu’nun tarafsız ve bağımsızlığını sağlayacak gerekli düzenleme ile değişikliklerin 30 gün içinde yapılmasını istedi.

9.01.2021

Maske ve eldiven ‘evsel atık’ mı?

Deniz, göl, orman, park, sokak... Tüm çevreye saçılan maske ve eldivenler ‘evsel’ mi yoksa ‘tıbbi atık’ mı? Yetkililere sordum.

19.10.2020

Maskeyi yere atanı Ombudsman’a şikayet edin

Okurlarımın “Maske takana ceza var, yere atana niye yok” şeklindeki haklı şikâyetlerini en kısa yoldan idareye duyurup çözmek için bilin bakalım ne yaptım? Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsmanlık) başvurdum. Polise, zabıtaya şikâyetleri sonuçsuz kalan tüm duyarlı okurlarımı da KDK’ya başvuru yaparak hak aramaya çağırıyorum.

10.08.2020