GeriKadın Sağlığı Yüksek Topuklu Ayakkabılar Nasıra Neden Olur mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüksek Topuklu Ayakkabılar Nasıra Neden Olur mu?

Yüksek Topuklu Ayakkabılar Nasıra Neden Olur mu?
Abone Olgoogle-news

"El ve ayakta basma ve sürtünmeye bağlı deri bölgelerinde meydana gelen nasırlar derinin kendi kendini koruma mekanizmasıdır. El ve ayak gibi bölgelerde derinin sürekli sürtünerek zamanla kalınlaştığını ve ağrıya neden olduğunu belirten Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, nasır oluşumunda topuklu ayakkabının etkisinden bahsetti."

Ayaktaki nasırlardan korunmak için ayağa uygun ayakkabı giymek, çalışırken eldiven kullanmak bir hayli önemli. El ve ayak bakımının düzenli olarak yapılması nasırlardan korunmada oldukça önemli. Oluşan nasırlar çeşitli dekstrüktif tedaviler ile giderilebilir. Cerrahi olarak çıkarılması da bir seçenek.

Nasırların oluşumundaki en önemli neden yanlış ayakkabı seçimi. Ellerde görülen nasırlar, müzik aleti çalan müzisyenlerde, bahçe işleri ile ilgilenenlerde, ağır yük taşıyan işçilerde, ayaklardaki nasırlar uzun süre ayakta kalarak çalışanlarda, topuklu ayakkabı giyenlerde, ortopedik kusuru olan kişilerde görülür. 

Nasıra neden olan etken ortadan kaldırılmazsa tekrarlayabilir

Domates, ananas, limon sürme gibi tedaviler, bu bitkilerin asidik özelliklerinden yararlanma esasına dayanır. Asit o bölgedeki sert dokuyu yumuşatıp eriterek alttaki dokuya fazla zarar vermeden kolayca kazınmasını sağlar. Nasır ortadan kalktıktan sonra o bölgenin tekrar sertleşmesine izin vermemek için ölü dokunun düzenli olarak temizlenmesi önemli. Nasıra neden olan etken ortadan kaldırılmazsa tekrarlayabilir.

Ayaklar doğal yağlarla rahatlatılmalı

Ayaklar sürekli ayakkabı travması altında olduğundan ayak bakımı oldukça önemli. Ayaklar düzenli olarak yağlar veya nemlendiriciler ile nemlendirilmeli. Özellikle banyo sonrası zeytinyağı gibi doğal yağlar ile masaj yapmak oldukça rahatlatıcı bir uygulamadır.

Yüksek Topuklu Ayakkabılar Nasıra Neden Olur mu

Topuklu ayakkabılar ayağa zarar veriyor

Ayakkabı seçimi de ayak sağlığı için oldukça önem taşıyor. Ayakkabı ayağı tam olarak kavramalı ve ayak parmakları ayakkabı içinde rahat hareket edebilmeli. İleri yaş gruplarında kronik ayak ve tırnak bozuklukları kadınlarda daha sık gözleniyor. Bunun nedeni kadınlarda ayakkabı seçiminin ortopedik ayak yapılarına göre yapılmamasından kaynaklanıyor. Özellikle önü dar, yüksek topuklu ayakkabılar zamanla ayağa oldukça zarar veriyor.

Yüksek topuklu ayakkabılar yürüme sırasında ayakların ön kısımlarının yani parmak ve ayak tırnaklarının ön kısma itilmesine neden oluyor. Bu da tırnağa ve ayak parmaklarına sürekli travma demektir. Bu nedenle topuk yüksekliği 30-35 mm‘yi geçmemeli. Ayakkabı seçimi diyabetik hastalarda da oldukça önemli. Ayakkabı vurma alanlarında çok kolay nasırlar ve diyabetik yaralar gelişebiliyor ve tablo uzuv kaybına kadar gidebiliyor.

False