GeriAşk Mutlu Bir İlişki İçin Yeni Nesil Tüyolar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mutlu Bir İlişki İçin Yeni Nesil Tüyolar

Mutlu Bir İlişki İçin Yeni Nesil Tüyolar

"Uzmanlar, aşk hayatınızın tüm artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurarak ilişkinizi başarıyla yönetmeniz için size yardımcı olacak yepyeni ilişki kuralları hazırladı."

Aşk oyununda başarılı olup kontrolü elinizde tutmanız artık eskisi kadar zor değil. İlişkinizi sağlam temeller üzerine kurmak ve heyecanı uzun süre korumak istiyorsanız, önerdiğimiz bu basit kuralları bir an önce hayata geçirmeye ne dersiniz?

En iyi diye nitelenebilecek bir ilişkiye bile yön vermeye çalışmak nereye gittiğinizi bilmeden araba kullanmaya benzetilebilir: Endişeye, hayal kırıklığına ve bazen de korkuya kapılabilirsiniz. Birlikte çıkılan yolculuğun heyecanını kaybetmemek için ilişkilerde ilgili bazı önemli gerçeklerin farkına varmak gerekiyor.

AYRI VAKİT GEÇİRMEK ARANIZDAKİ BAĞI GÜÇLENDİRİR

Evet, partnerinizle birlikte vakit geçirmek tabi ki önemli fakat uzmanlar arada sırada yalnız kalmak gerektiğini de söylüyorlar. İlişki koçu Jennifer Oikle, "Ayrı geçirdiğiniz zamanlar size düşünme fırsatı verir. Paylaşmak üzere yeni hikayeler ve fikirler biriktirmeniz için hepsi birer fırsattır" diyor. All the Good Ones Aren't Taken (Bütün İyi Erkekler Kapılmadı) kitabının yazan Debbie Magids, "Biriyle sürekli birlikte zaman geçirdiğinizde o insanı düşünmek için aslında pek de fazla zaman harcamıyorsunuz. Aranızda mesafe olduğu zaman ise onu düşünüyor ve görmek için can atıyorsunuz. Bir araya geleceğiniz zamanı iple çekiyorsunuz" diyor.Mutlu Bir İlişki İçin Yeni Nesil TüyolarEĞER KALBİNİZ SİZE BİR ŞEYLERİN YANLIŞ GİTTİĞİNİ SÖYLÜYORSA, KULAK VERMENİZDE FAYDA VAR

Kadınların doğal sezgileri vardır, dolayısıyla araya konulan herhangi bir mesafeyi hemen hissedersiniz. Fazlasıyla şüpheci ya da kıskanç bir insan olmadığınız sürece kalbinize güvenin. E-posta ya da SMS göndererek veya Facebook üzerinden iletişim kurmak artık çok kolay. Eğer partnerinize ulaşmakta zorluk çekiyorsanız bu çoğu kez iyiye işaret değildir. Oikle, "Bir erkek ayrılmak istediğinde, çoğunlukla araya mesafe koyar" diyor. Eğer böyle davranmaya devam ederse onunla yüzyüze gelip net ve suçlayıcı olmayan bir dille "Beni hiç aramadın, bu yüzden bizimle ilgili düşüncelerinin değiştiğini düşünüyorum" türünden bir konuşma yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer size cevap vermezse, o zaman bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş demektir.
Mutlu Bir İlişki İçin Yeni Nesil Tüyolar
BİR ERKEĞİN GEÇMİŞİNDE ÇAPKINLIK VARSA, SİZİ DE ALDATMASI YÜKSEK BİR İHTİMALDİR

Erkekler bazen bir ilişkideki duygusal ya da cinsel boşluğu doldurmak için aldatırlar. Ancak aldatmak çoğunlukla aldatan erkekte bir sorunun göstergesidir. Nasty Men (Yaramaz Erkekler) kitabının yazan Jay Carter'a göre birçok erkek, tavlama heyecanını yaşamak, egolarını tatmin etmek ya da sekse hayır demekte zorlandıkları için aldatırlar. Bu üç sorunu birleştirince ciddi bir seri monogami sorunu ortaya çıkıyor. Oikle "Bu sebepten dolayı bir kere aldatan erkekler genelde aldatmaya devam edebiliyorlar" diyor. Erkek arkadaşınız en son kız arkadaşını sizinle aldattıysa, bunun bir kereye mahsus bir davranış olduğunu düşünmeyin.

ERKEK ARKADAŞINIZ SİZE YETEBİLDİĞİNİ DÜŞÜNMEK İSTER

Kadınlar, üniversitelerde ve işyerlerinde erkeklerden daha üstün performans göstermelerine rağmen Love Secrets Revealed (Aşkın Sırları Çözüldü) kitabının yazarı Allen Berger'a göre, birçok erkeğin erkeklik ve özdeğer duyguları sevdikleri insana karşı kendilerini değerli hissetmelerinden kaynaklanıyor. O kişi için bir şey yaptıklarında kendilerini son derece değerli hissediyorlar. Örneğin, birlikte yediğiniz bir yemeğin hesabını ödemesi onun ön plana çıkmasını sağlar ve bu, ilişkiniz için yararlı olabilir. Eğer bu sizin için kabul edilmeyecek bir senaryo ise o zaman şu şekilde düşünmeye çalışın: Size itina göstermesine izin vermek sizin de ona karşı beslediğiniz duyguların yansımasıdır.Mutlu Bir İlişki İçin Yeni Nesil TüyolarBAĞLANAMAYACAĞINI SÖYLÜYORSA O ZAMAN BU GERÇEKTİR

Oikle "Eğer erkek arkadaşınız sizi karşısına alıp, bir ilişkiye hazır olmadığını söylüyorsa o zaman niyeti gerçekten de budur" diyor. İstememesinin birçok açıklaması olabilir fakat varılan sonuç hep aynıdır. Sizin erkek arkadaşınız olmak istemiyor ve fikrini değiştirmeye kesinlikle niyeti yok. The Complete Idiot's Guide to Intimacy (İlişki Rehberi)'nin yazan Paul Coleman'a göre "Bir erkek hayatındaki kadını nasıl görmek istediğine karar verdikten sonra bunun dışına çıkması gerçekten de zordur" diyor.

Dikkat: Bir erkek size bunu söyledikten sonra yine de peşinde gezmenizi bu yaklaşımını kabullendiğinizin göstergesi olarak algılar. Bu düşünce emin olun sadece seksle sonuçlanabilir, dolayısıyla gerçekten kabullendiğinizden emin olun.

İLİŞKİ GELİŞTİKÇE SEKS İYİYE GİDER

Eskiden insanlar ciddi bir ilişki yaşamanın muhteşem bir seks hayatına veda etmekle eşdeğer olduğuna inanırlardı. Ancak yapılan araştırmalar bu durumun aksini gösteriyor. Seks terapisti Barbara Keesling, "Bir ilişkinin ilk 18 ayında seks genelde testosteron ve dopamin hormonları sayesinde tetiklenir ve sık sık birlikte olduğunuz kişiyle seks yapmayı istersiniz. İlk 18 aydan sonra seks boyut değiştirir ve genelde daha iyi bir yöne doğru gider. Uzun bir süredir birlikte olan çiftler fantezilerini paylaşmak ve yeni pozisyonlar denemek konusunda başta olduğundan daha rahat olurlar" diyor.Mutlu Bir İlişki İçin Yeni Nesil TüyolarEMİN OLMADIĞINIZ İÇİN AYRILMAKTAN PİŞMANLIK DUYMAYACAKSINIZ

Bugünlerde erkeklerle seks yapmak konusunda daha rahatız, fakat işler kötü gidip ayrılık gündeme geldiğinde tam tersi, paniklemiş davranışlar sergiliyoruz. Uzmanlara göre birçok kadın ilişkilerinin bitmesini istemediklerinde gereğinden fazla çaba sarfediyor. Amerika'da ilişkiler üzerine yapılan yeni bir araştırmaya göre birlikte olduğu kişiden kısa bir süre önce ayrılanlar, düşündükleri ve korktukları kadar üzgün olmuyorlar. Eğer yanlış insanla birlikte olduğunuzu hissediyorsanız daha uygun bir sevgili bulmak üzere ilişkinizi bitirmek konusunda cesur olabilirsiniz.Mutlu Bir İlişki İçin Yeni Nesil TüyolarÖNEMLİ KONUŞMALARI BAŞLATAN HEP SİZ OLACAKSINIZ

Erkekler, kadınlardan farklı olarak ilişkinin durumunu ortada ciddi bir sorun olmadığı sürece düşünme gereği duymuyorlar. Dolayısıyla ilişkinizle ilgili bir konuşma başlatırken bilinmeyenin erkeklere rahatsızlık verdiğini göz önünde bulundurun. Onu rahatlatmak için Oikle'ın "kompliman sandviçi" dediği yöntemi deneyebilirsiniz. Konuşmayı pozitif bir konuyla başlatıp, araya endişenizi ekleyip, tekrar pozitif bir konuyla bitirmeye çalışın. Eğer bir erkeğin sizinle ilişkisini önemseyip önemsemediğini öğrenmek istiyorsanız "Ben senden çok hoşlanıyorum. Aramızdaki ilişkiyi uzun vadeli bir şey olarak görebiliyor musun? Birlikte güzel zaman geçiriyoruz, cevabının olumlu olmasını çok isterim" demeyi deneyebilirsiniz. Bu yöntem "Beni kız arkadaşın olarak görüyor musun?" sorusunu sindirmeye çalışmasından daha kolaydır.

False