GeriKişisel Bakım Liposuction Hakkında Merak Ettikleriniz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liposuction Hakkında Merak Ettikleriniz

Abone Olgoogle-news

"International Hospital'dan Op.Dr. Nezail Demirciler liposuction hakkında bizleri aydınlatıyor. İşte merak ettikleriniz..."

İnsan vücudundaki yağ hücreleri belirli sayıdadır. Şişmanlayınca bu hücreler şişer, zayıflayınca büzüşürler. Özellikle vücudun bazı bölgelerinde diyetle kaybolmayan yağ birikimleri olur.

Liposuction vücutta şekil bozukluğuna neden olan bu fazla yağ dokularının alınması demektir.Liposuction ile vücuttaki mevcut yağ hücresi sıyısı azalır.

Liposhaving, Liposculpture ve Liposuction farklı kelimeler olup hepsinin anlamı ve işlemi aynıdır. Liposuction bir zayıflama yöntemi değil, şekil verme yöntemidir.

Liposuctionın diğer cerrahi yöntemlere üstünlüğü izsiz olması ve daha kısa zamanda hastanın kendini toparlamasıdır. Liposuction yapılacak bölgede 0.5 cm'lik bir kesiden girilerek negatif basınç yaratan bir vakum aleti ve bir kanül ile yağlar dışarı alınır.

Kullanılan tumescent (liposuction yapılacak alanın özel bir sıvı ile doldurulması) teknik ile kanamaya neden olmadan güvenli olarak 4 – 5 litreye kadar vücuttan yağ alınabilmektedir. Bayanlar daha çok bel, basen,karın ve bacak bölgelerindeki yağların alınmasını talep etmektedirler.

Genel olarak diz, bacak, basen, bel, karın, sırt, kollar ve gıdık bölgelerinden liposuction yapılabilir. Liposuctionun selülite olumlu etkisi vardır. Liposuction yapılmadan önce hastaların iyi bir diyet ve spor yapmaları sonuçların daha da güzel olmasını sağlar. Ameliyattan iki hafta önce hastalara aspirin almamaları, sigara içmemeleri ve günde 3 litre su içmeleri önerilir.

Liposuction genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Hastanemizde yağın daha iyi alınması ve operasyon sonrası iyileşmeyi kolaylaştırması nedeniyle dıştan ultrasound yöntem kullanılmaktadır. Operasyon bölgesine uygulanan damar daraltıcı sıvılar ve kan yoğunluğunu azaltan serumların kullanılması ile kanama ve emboli (damarların pıhtı ile tıkanması) gibi komplikasyon olasalığı en aza indirilir.

Liposuction yapılan hasta hastanede bir gün yatırılır. Ameliyat sonrası birkaç gün ağrı kesicilere cevap veren ağrılar olabilir. Uyuşukluk ve hafif ağrılar devam edebilir. Yürüyüşler ve fizik tedavi bu şikayetlerin çabuk kaybolmasına yardımcı olur.

Ameliyatta cilde yapıştırılan koruyucu bantlar ameliyatın birinci haftasında çıkarılır ve sonrasında bir,birbuçuk ay korse kullanılması önerilir. Şişlik ve morluklar hastaya ve liposuction yapılan bölgeye göre değişik miktarlada olabilir.

Ameliyat sonrası tartılan hasta şişlikler nedeniyle ameliyat öncesi kilosundan bir veya iki kilo fazla çıkabilir. Morluklar bir iki haftada iyileşir, şişliklerin(ödem) kaybolması bir birbuçuk ayı bulur. İyi ellerde yapılan liposuction sonrası deride dalgalanmalar veya pürüzlenmeler görülmez. Deri elastisitesinin (büzüşme kapasitesini) kaybettiği bölgelere liposuction yapılırsa deride kalıcı sarkmalar olabilir.

Bu nedenle hastanın ameliyat öncesi deri büzüşme kapasitesi kontrol edilip gerekirse başka cerrahi yöntemler önerilir. Liposuction işlemi yaptıran kişi daha sonra kilo alırsa liposuction yapılan alanlarda şekil bozuklukları olmaz ve hatta bu bölgelerde yağ hücreleri azaldığı için vücudun diğer bölgelerine göre daha az kilo alır.

Liposuction diyet ve egzersiz yoluyla sağlanabilecek kilo kaybı yerine uygulanabilecek bir yöntem olmadığı gibi şişmanlık için çare değildir. Sadece şekil düzeltme işlemidir.

International Hospital
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Op. Dr. Nezail Demirciler

False