GeriGüzellik Reçeteleri Lekesiz Ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lekesiz Ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lekesiz Ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

"Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, herkesin hayali olan lekesiz ve sağlıklı cilt için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı."

Ciltteki lekeler en basit haliyle yanlış tedaviler, sivilceler veya güneşe maruz kalma sonucu oluşur. Güneş lekeleri en yaygın sorunlardan biridir. Güneş lekeleri, cildin yapısını etkileyen zararlı güneş ışınlarından kaynaklanır. Güneşten gelen ultraviyole ışınları, cilt pigmentasyonundan sorumlu olan melanositlerin artmasına neden olabilir. Bu artışın sonunda ciltteki melanin seviyesi yükselir ve ciltte lekeler oluşmaya başlar. Bu lekelerin yoğunluğu zaman zaman azalabilir veya artabilir.

Ancak cilt güneşe maruz kalmaya devam ettikçe yeni lekeler oluşur ve mevcut lekeler daha koyu ve görünür hale gelir. Güneş lekesi oluşumunu etkileyen bir diğer faktör de genetik yatkınlıktır. Güneş lekeleri, açık tenli, hassas tenli ve genetik olarak yatkın kişilerde daha sık görülür. Ayrıca hormon seviyelerindeki değişiklikler ve kozmetiklerin yanlış uygulanması da kolayca lekeli cilde yol açabilir.

Etkili yöntemler nelerdir?

Lazer cilt bakımı cildi yenilemek için kullanılır. Bunu yapmak cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermez. Lazer etkisinin neden olduğu kızarıklık yaklaşık 30 dakikada kendiliğinden geçer. Lazer ışınlama sonrasında cildin ihtiyaç duyduğu bileşenler doktor tarafından belirlenerek belirlenir ve ciltte açılan mikro kanallardan cilt altı dokuya iletilir. İçten dışa doğru yenilenmeye başlar. Cilde parlaklık verir, sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm için koyu gözenekleri temizler ve küçültür. Lazer teknolojisi, epidermis ve dermis arasındaki alanı etkileyen bir tekniktir. Cilt bakımının yanı sıra güneş yanıkları ve çiller için de başvurulacak bir tedavi yöntemidir.

Kimyasal peeling yöntemi: Açık renkli cilt lekelerinde kimyasal peeling tercih edilir. Operasyon sırasında cilt soyucu tedavi hedeflenecektir. Kimyasal peeling kontrollü bir şekilde cilde zarar verebilir. Bu hasar kendi kendine iyileşerek var olan lekelerin yok olmasını sağlayacaktır.

Enzimatik peeling yöntemi: Bu tedavide ciltte melanin oluşturabilen tirozinaz hedeflenerek iyileşme sağlanır. Melanin oluşumu baskılandıkça cilt tonu daha açık hale gelecek ve lekelerin görünümü azalacaktır.

PRP yöntemi: Hastanın kendi kan örneğini PRP kitinin ile trombositten zengin plazma kısmını enjekte edilerek tedavi sağlanır.

 

False