GeriKişisel Bakım Kış Aylarında Cilt Bakımının Püf Noktaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kış Aylarında Cilt Bakımının Püf Noktaları

Kış Aylarında Cilt Bakımının Püf Noktaları

"Cildimizin canlılığı, diriliği ve parlaklığı en önemli sağlık göstergeleridir. Oysa kış aylarında soğuk hava, sert rüzgar ve kirli havaya maruz kalan cildimiz kurur, nemini kaybeder. Kış aylarında cilt bakımınızda bazı püf noktalara dikkat ederek cildinizi onarıp, dış etkenlere karşı koruyabilirsiniz. İşte soğuk havalarda cilt bakımının püf noktaları…"

CİLDİNİZİ TEMİZ TUTUN

Kış Aylarında Cilt Bakımının Püf Noktaları

Kış aylarında maruz kaldığımız soğuk hava, sigara dumanı, hava kirliliği ve stres gibi faktörler cildimizin daha hızlı yaşlanmasına sebep oluyor ve gözeneklerimizi tıkıyor. Oksijen alamayan cildimiz canlılığını ve ışıltısını kaybediyor. Bu nedenle her gün mutlaka cildimize uygun temizleyiciler ve bakım kremleri ile cildimizi bu olumsuz etkilerden arındırmamız gerekiyor.

Detoks Etkili Yaşlanma Karşıtı Bakım Serisi cildi onarır ve dış etkenlere karşı korur.

BOL SU İÇİN

Kış Aylarında Cilt Bakımının Püf Noktaları

Kışın yaz aylarına göre daha az su ihtiyacımız olduğunu hissetsek de soğuk ve kuru hava nedeniyle vücut su kaybına uğrar. Bu da cildin nemini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle genel vücut sağlığımız ve cildimiz için bol bol su içmeliyiz.

HER SABAH NEMLENDİRİN

Kış Aylarında Cilt Bakımının Püf Noktaları

Cildimiz doğrudan soğuk havaya maruz kaldıkça nem kaybeder. Nem kaybı ise birçok cilt problemine neden olur. Ciltte pullanma, çatlama ya da kırışıklık gibi cilt sağlığınızı bozacak etkenlere maruz kalmamak için her sabah temizleme sonrası cildinizi nemlendirmelisiniz. Nemlendiriciler, cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Her sabah düzenli kullanıldığında cildin görevini daha sağlıklı şekilde yerine getirmesine destek olur; cildi pürüzsüz ve yumuşak yapar. Seçeceğiniz nemlendiricinin silikon, paraben ve renklendirici gibi kimyasallar içermediğinden mutlaka emin olun.

Detoks Etkili Yaşlanma Karşıtı Gündüz Kremi cildin derinlemesine ferahlamasına yardımcı olur.

UYKUNUZU DÜZENE SOKUN

Kış Aylarında Cilt Bakımının Püf Noktaları

Düzenli ve kaliteli uyku cilt sağlığı üzerinde doğrudan etkilidir. Düzenli uykuyla hormonlarımız dengelenir ve cildimiz yenilenir.

Yetersiz uyku ise cildin esnekliğini ve canlılığını sağlayan kolajen yapısını bozar. Bu yapının bozulmasıyla cilt savunmasız hale gelir, kırışıklıklar artar ve toksinler kolayca birikir. Bu nedenle her gün mutlaka yeterli ve kaliteli uyku aldığımızdan emin olmalıyız.

BESLENMEYE DİKKAT!

Kış Aylarında Cilt Bakımının Püf Noktaları

Canlı ve ışıldayan bir cilt, sağlıklı bedenin yansımasıdır. Kışın cildimizi zararlı etkenlerden korumak için bol bol meyve ve sebze tüketmeliyiz. Meyve ve sebzeler, serbest radikallerin neden olduğu hasarlara karşı cildi koruyan güçlü antioksidanlar içerir. Örneğin C vitamini hem cildi gençleştirme hem de nemlendirme özelliğine sahiptir. Güçlü bir bağışıklığın yanında cilt sağlığınız için de beslenmenize bol bol meyve sebze eklemelisiniz.

ÇOK SICAK SUYLA DUŞ ALMAYIN

Kış Aylarında Cilt Bakımının Püf Noktaları

Sıcak suyla yıkanmayı seviyorsanız, soğuk kış aylarında muhtemelen suyun ısısı biraz daha artacaktır. Fakat çok sıcak suyla yıkanmanın cildimize yaptığımız bir kötülük olduğunu belirtelim. Belirli bir ısının üzerindeki su, teninizdeki ‘lipit’ yani yağ bariyerini kaldırarak cildinizi kurutur ve dış etkenlere açık hale getirir. Cildin nemini söküp atan sıcak su, ciltte çatlamalardan tahrişe kadar birçok olumsuz etkiye neden olur. Bu nedenle duş sırasında suyun ısısını dengelemeyi ve duş sonrası vücudunuzu nemlendirmeyi unutmayın.

False