GeriKadın Sağlığı Kaşıntıya Karşı 10 Etkili Yöntem
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaşıntıya Karşı 10 Etkili Yöntem

Kaşıntıya Karşı 10 Etkili Yöntem
Abone Olgoogle-news

"Yaz aylarıyla birlikte pek çok kişi böcek ve sinek ısırıklarının yol açtığı kaşıntıdan yakınıyor. Hele de sivrisinek ısırığıyla gelen kaşıntı kişiyi adeta canından bezdiriyor. Sinek ve böcek ısırıkları bir yana kaşıntının altında bazen de egzama, yetersiz beslenme, alerji, kurdeşen hatta iç organ hastalıkları gibi ciddi nedenler de yatabiliyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu, kaşıntıya karşı 10 etkili yöntemi açıkladı."

Kaşıntı kaşıntıyı getiriyor, minik bir alanda ortaya çıksa da bir bakmışsınız bütün vücudunuzu sarmış, sizi adeta canınızdan bezdirir bir hal almış. Özellikle yaz aylarında sivrisinek başta olmak üzere böcek ve sinek ısırıklarıyla yaygınlaşan kaşıntı sorunu çocuk-yaşlı herkesi olumsuz etkiliyor. 

Bazı durumlarda da kaşıntının, cilt kuruluğundan alerjiye, egzamadan yetersiz beslenmeye, mantar hastalıklarından kurdeşene, psikiyatrik sorunlardan iç organ hastalıklarına dek birçok nedeni olabiliyor. Pek çok farklı nedenin sonucunda merkezi sinir sisteminden çıkan uyarılar periferik sinir sistemi yoluyla cildimize ulaşıyor ve kaşınma hissi başlıyor. Kaşınmak, beyinde serotonin hormonu salınımına neden olarak bireyi rahatlatsa da tekrarlayan kaşıntılar, hayat kalitesini belirgin biçimde azaltır ve bu durum dayanılmaz bir sıkıntıya dönüşebiliyor. 

Diyabet ve kansızlık da yol açabiliyor

Kaşıntı nedenini araştırırken hastanın anlattıkları, teşhise yönelik önemli ipuçları veriyor. Teşhis konulurken, kaşıntının şiddetinden gece-gündüz saatleri arasında değişiklik göstermesine, hastanın psikolojik durumundan son zamanlarda kilo kaybı yaşamasına dek birçok faktörün dikkate alınması gerekiyor. Gerekli gördükleri bazı durumlarda uzmanlar hastadan tam kan sayımı, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile idrar tetkiki istiyor. 

Kaşıntıya karşı 10 etkili yöntem

1. Isırılan bölgeyi ılık suyla yıkayıp nemlendirici sürün.

2. Çok sıcak suyla duş almayın; cilt temizliğinde sert kese ve liften uzak durun.

3. Kolonya, ıslak mendil gibi kimyasal maddelerin cilde temasından kaçının.

4. Sentetik kumaşlar tercih etmeyin.

5. Çamaşır yıkarken çift durulama yapın, yumuşatıcı kullanmamaya çalışın.

6. Oda sıcaklığı ve nem oranına dikkat edin.

7. Aşırı terlemeye yol açacak unsurlardan kaçının.

8. Stresinizi yönetmeye çalışın.

9. Günde en az 5-6 su bardağı su için.

10. Sağlıklı beslenin; özellikle tüm yeşil yapraklı sebzeleri ve A, D, E, K vitaminlerini içeren besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

False