GeriKadın Sağlığı Gençlere taze sebze takviyesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gençlere taze sebze takviyesi

Gençlere taze sebze takviyesi

"Prof. Dr. Gülden Pekcan, yeterli ve dengeli beslenmenin, büyüme ve gelişme, yaşamın sürdürülebilmesi, hastalıkların önlenmesi, sağlığın korunması ve yaşam kalitesinin arttırılması açısından büyük önem taşıdığını belirtiyor..."

Özellikle çocukluktan yetişkinliğe geçişte, fiziksel, psikolojik ve sosyal değişiklikler yaşandığını, bu dönemde gençlerin enerji ve besin öğelerine gereksiniminin daha fazla olduğunu ifade eden Pekcan, şöyle konuştu:

Gençlere taze sebze takviyesi

“Gençler fiziksel büyüme ve gelişmelerindeki hızlı artış sonucu daha fazla enerjiye ve besine gereksinim duyar. Gençlerin sportif faaliyetlere katılması, alkol ve sigara kullanımı ve yaptıkları diyetler de özel bazı besin öğelerine gereksinimlerini arttırır. Gençlerde enerji gereksinimi, cinsiyete, yaşa, vücut ağırlığına ve fiziksel aktivite düzeyine göre değişiyor.”

Gülden Pekcan, gençlik döneminde özellikle sağlıklı gelişim için protein,vitamin ve minerallere ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Gençlerde genellikle taze sebze ve meyve tüketiminin düşük olduğunu dile getiren Pekcan, bu dönemde taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Gençlere taze sebze takviyesi

Bu dönemde ayrıca kas, iskelet ve endokrin sisteminin gelişimi için kalsiyuma da ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Pekcan, “Kemik kitlesi çocukluk ve gençlik döneminde birikmekte ve 20’li yaşlarda en üst düzeye ulaşmaktadır. Gençlik döneminde kalsiyum alımında artışa bağlı olarak kemik mineral kitlesi de artmaktadır. İskelet kitlesinin yüzde 45’i gençlik döneminde oluştuğu için bu dönemde yeterli derecedekalsiyum alınmalı” diye konuştu.

Pekcan, çocukluk ve gençlik döneminde süt tüketim miktarı yetersiz olan kişilerde yetişkin dönemde kemik kitlesinin düştüğünü ve kırılma riskinin arttığını, diş çürüklerinin de gençlerde sıkça görülen bir sorun olduğunu kaydetti.

Gençlere taze sebze takviyesi


Diyet.com.tr

False