GeriCinsellik Evlilik = Özgür seks
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evlilik = Özgür seks

"Evlilik seksi öldürüyor bir efsane mi? 100 kadınla söyleşi yapan yazar Mandi Norwood, aksini söylüyor. Evli kadınlar yatakta daha rahat davranabiliyorlar."

Yaygın kanının aksine, evlilikle beraber çiftlerin seks hayatı da canlanıyor. Yıllarca aynı kişiyle beraber olmanın sıkıntı vereceği gibi bir kanı da olsa, pek çok evli çift, bekar hallerine oranla yatak odasında daha çok daha iyi vakit geçirdiklerini söylüyorlar. Kitabı Sex and the Married Girl (Seks ve Evli Kız) için 100 Amerikalı ve İngiliz kadınla röportaj yapan Mandi Norwood'a göre; evli kadınlar uzun yılların tecrübesiyle kendilerini daha az bastırıp, yatakta inisiyatifi ellerine alabiliyorlar.

Eski Cosmopolitan editörü, daha iyi bir seks hayatına giden yolun belli oranda bencillikten geçtiğini söylüyor ve bir kadının bizden önce ben diyebilmesinin, kadının kimliğini ve macera duygusunu korumasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

Daha güvenli

Evli kadınlar, eşleriyle kendilerini daha güvenli hissediyor ve ne istediklerini ifade etmekte çekingenliğe kapılmıyorlar. Kitaba göre, evliliklerin daha tatmin edici olmasının sebeplerinden biri, çiftlerin evliliği daha sonraya bırakması.

1970'lerdeki evliliklere bakıldığında, bunların yüzde 30'unun gençler tarafından yapıldığı ve çoğunlukla boşanmayla sonuçlandığı görülüyor. Günümüzde ise yapılan evliliklerin sadece yüzde 4'ü 20 yaş öncesinde gerçekleşiyor. Şu an kadınlarda ortalama evlenme yaşı 28. Bu rakam erkeklerde 30 oluyor.

İşin püf noktası: Deneyim

Kendisi de evli ve iki çocuklu olan yazar, evlenmeden önce farklı kişilerle ilişki yaşanmasının, kişinin kendi güvenini ve yatak odasında duyduğu tatmini artırdığını söylüyor.

Evli kadınlar seks hayatlarına daha ciddi yaklaşıyorlar ve bu konu hakkında bekar kadınlar kadar çok konuşup dedikodu yapmıyorlar. Kadınlar bekarken seks hakkında konuşuyorlar. Çünkü bu eğlenceli. Oysa evlendiklerinde bu konu hakkında konuşmuyorlar. Evli bir kadın için kocası hayatının tümünü beraber geçireceği adam. Bu nedenle olayın boyutu da daha ciddi oluyor.

Evli kadın, mutlu kadın

Kitapta geçen ve röportaj yapılan evli kadınların çoğu son derece mutlular. Her ne kadar karamsarlık yayan yüksek boşanma oranları herkesin gözünü korkutsa da, evlilik hala çoğu kişinin istediği bir şey. Bu ay basılan kitap, Cosmopolitan'ın kurucusu Helen Gurley Brown'ın 1960'larda yazdığı ve büyük beğeni toplayan Sex and the Single Girl (Seks ve Bekar Kız)'ın bir devamı niteliğinde. Kitapta, günümüzde 40 yaş üstü kadınların her önceye oranla çok daha sık seks yaptığı iddia ediliyor.

Kitapta yazılanlara bakılacak olursa, belli bir yaş üzerindeki evli kadınlar seks hayatlarını canlandırmak için çok daha cesur davranıyor, kendilerine sınır koymuyorlar. Mülakat yapılan kadınların yarısından çoğunun tercihi ise cesur iç çamaşırları ve masaj yağlarından yana. Bunların üçte biri mumlarla aydınlatılmış banyoda en az bir kez seks yapmış. Gene üçte birlik bir grup mutfak masası üzerinde ve kadınların yarısından çoğu arabada seks yapmış.

False