GeriKişisel Bakım Diş Fırçaları Nasıl Muhafaza Edilmeli?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diş Fırçaları Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Diş Fırçaları Nasıl Muhafaza Edilmeli?

"Nemli kalan diş fırçalarında bakteri ve mantarların üreyebileceğini söyleyen Diş Hekimi Zafer Kazak, diş fırçalarını nasıl muhafaza etmemiz gerektiğini anlattı."

"3 ayda bir diş fırçasını yenilemeyi unutmayın"

Fırçanızı fırçalamalar arasında kapalı kapta saklamayın. Kapalı ortamda nemli diş fırçasının kılları üzerinde bakteriler oluşacaktır. Diş fırçası kıllarının yıpranması kontrol edilerek en fazla 3 ayda bir değiştirilmelidir. Fırçanıza karşıdan ve yandan baktığınızda fırça kıllarında açılma görüyorsanız fırçanızı değiştirme vaktiniz gelmiştir. Bazı fırçalar, üzerine entegre edilmiş olan indikatörlü fırça kılları ile kullanım süresi dolan diş fırçalarında renk değiştirerek kullanıcıyı uyarmaktadır. Ağız bakımında en önemli olan mekanik temizliktir. Yani dişlerin diş fırçası ile etkin bir şekilde temizlenmesidir. Ancak diş macunlarının içeriklerindeki florür ile mine dokusundaki hasarları onarma ve abraziv partiküller ile bakteri plağını uzaklaştırma açısından ağız bakımına katkıları vardır. Bu amaçla yeterli özeliklere sahip herhangi bir marka diş fırçası ve diş macunu kullanılabilir. Sonuçta sağlıklı dişlere sahip olmanın yolu günde 2 kez düzenli olarak diş fırçalamaktan geçer.

Diş hassasiyetlerinde hassasiyet giderici diş macunları kullanılabilir. Diş eti hastalığına sahip bireyler diş etine yönelik diş macunlarını kullanabilirler.

Diş nasıl doğru fırçalanır? | Çocuklarla Bir Ömür Dişlerimizi doğru fırçalamadığımız için onları kaybediyoruz. Peki, nasıl doğru diş fırçalanır? Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Osman Çetin açıklıyor.

 

False