GeriKadın Sağlığı Akupunktur İle Kilo Vermek Mümkün mü?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akupunktur İle Kilo Vermek Mümkün mü?

Akupunktur İle Kilo Vermek Mümkün mü?
Abone Olgoogle-news

"Günümüzün yeni trendi olan akupunktur hızla kulaktan kulağa yayılıyor. Dr. Necibe Nur Keleş, özellikle son dönemlerde zayıflatma yöntemleriyle ön plana çıkan bu sistemle nasıl kilo verilebileceğini anlattı."

Tarihte ilk kez Çinliler tarafından geliştirilip uygulanan bir tedavi yöntemi olan Akupunkturun insan vücudunda hemen hemen her noktaya faydası olduğu artık kanıtlanmış durumda. Özellikle son dönemlerde zayıflatma yöntemleriyle ön plana çıkan bu sistem beslenme rutini ve yaşam tarzının daha doğru şekillenmesi gibi yeni alışkanlıkların kazanılmasında destekleyici bir etkiye sahip.

İnsan vücudunda uyarı veren belirli bölgeler vardır. Bu bölgelere iğne yöntemleriyle akupunktur uygulanır. Bu bölgeler, hücresel uyarıların sinir termallerine ve vücudun her noktasına ulaşmamızı sağlar. Bu sayede kabızlık, idrar şikâyetleri, yorgunluk, kulak çınlaması, baş dönmesi, migren ve her türlü eklem ağrıları için akupunktur tedavisi uygulanabilir.

İştahı azaltıyor, tokluk hissi veriyor

Akupunktur aslında iştah azaltma ve doygunluk hissiyle alakalı bir durumdur. En bilinen ve verim alınan yöntemlerinden birisi akupunktur iğnelerinin kulağa uygulanmasıyla yapılır. Akupunkturun vagal sinirin kulaktaki kısmını canlandırdığını ve bunun da serotonin seviyesini yükselttiğini bilinmektedir. Bu sebeple midede bulunan kaslar biraz daha sıkılaşır ve iştah kapanmasına neden olur. Bu da otomatik olarak yeterli doygunluğa ulaştığımız hissini bizlere vermektedir.

Bu konuda en büyük pay hastamın kendisidir. Bu tedavi yöntemi uygulandıktan sonra tabii ki diyet ve sporla desteklenmelidir. Hastaların düzenli bir şekilde haftada en az iki kez akupunktur seansı alması gerekir. Bu en sağlıklı yöntem olacaktır.

False