GeriKişisel Bakım A'dan Z'ye Parfüm Tutkusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

A'dan Z'ye Parfüm Tutkusu

A'dan Z'ye Parfüm Tutkusu

"Birçok insan için parfüm vazgeçilmez bir unsurdur. Özellikle kişiler kendilerine uyan kokuyu bulduktan sonra adeta bir parfüm tutkusu içlerinde oluşur ve o koku onların vazgeçilmezi olur. Bazı insanlardan etkilenmemizin sebebi de kullandıkları parfümler olur."

Bilim adamlarına göre koku, hafızadan en son silinen his olduğu için duyduğumuz herhangi bir parfüm kokusu bize farklı anıları hatırlatır. Eğer parfümünüzü doğru seçerseniz, kokunuzla insanların zihinlerinde siz de imzanızı bırakabilirsiniz.

Doğru Parfümü Bulmak İçin

Sizin teninize en çok uyan parfümü seçmek için en doğru zaman aslında sabah saatleridir. Gündelik hayata dair birçok koku henüz havaya karışmadığı için parfümünüzün kokusunu daha net bir şekilde alabilirsiniz. Genel görüş olarak 3 kokudan sonra burnun diğer kokuları pek ayırt edemediği söylenir. Bir bakıma bu doğrudur, ancak alt notalardaki kokuları burnunuz algılayabilir. Eğer daha fazla koku denemek istiyorsanız kahve aromasından yardım alabilirsiniz. Sizin kişiliğinizi yansıtacak ve parfüm tutkusu oluşturacak doğru kokuya ulaşmak için kahve ile koku duyunuzu temizleyebilirsiniz.

Adan Zye Parfüm Tutkusu

Parfüm Kullanmanın Belli Bir Zamanı Var Mıdır?

Kan dolaşımının hızlı olduğu zamanlarda parfüm kullanmak her zaman daha kalıcı etki bırakır. Bunun için de en verimli zaman dilimi duş sonrasıdır. Aldığınız parfümün kokusunun üzerinizde bozulmadan durmasını istiyorsanız parfümü kullanma şekliniz de oldukça önemlidir. Önce parfümü havaya sıkın ve hemen o parfüm bulutunun içerisine girin. Bu şekilde parfüm molekülleri bozulmadan teninize işlemiş olacaklar. Bileğinize sürüp ovuşturduğunuzda parfümler özelliklerini bir derece kaybederler, ancak teninize uzaktan sıktığınızda kokularını hala taşırlar.Adan Zye Parfüm Tutkusu

Parfümü Hangi Bölgelere Sıkarsam Daha Kalıcı Olur?

Parfüm tutkusu hissini en uzun süre yaşamak isteyenler için hangi bölgelerde daha kalıcı olduğunu bilmekte fayda vardır. Şakaklar, iki göğüs arası ve kol içleri en çok öne çıkan yerler arasındadır. Buralarda kokunun daha kalıcı olmasının sebebi kan damarlarının cilde daha yakın bölgeler olmasıdır. Kan damarları cilde yaklaştıkça bu bölgelerde vücut ısısı artar ve kokunun tende daha yoğun bir şekilde hissedilmesi sağlanır. Oluşan bu sıcaklık kokunun tende daha uzun süre tutunmasına da olanak sağlar. Genel alışkanlıklardan biri olan kulak arkasına koku sürmek ise hatalı bir davranıştır. Bu bölgede yağ dokusu oldukça fazla olduğu için parfümün içeriğini değiştirici etkisi vardır.Adan Zye Parfüm Tutkusu

Her Parfüm Her Tende Aynı Kokar Mı?

Eğer parfüm tutkusu olan biriyseniz bu sorunun cevabının hayır olduğunu biliyorsunuzdur. Peki, bunun cevabını hiç merak etmiş miydiniz? Parfümlerin içerisinde birçok aromatik yağ ve su bulunur. Her kişinin hormonları, cilt tipleri, vücudunda ürettikleri yağların özelliği farklı olduğu için parfümlerin içerikleri de tenlerde farklı özellikler gösterirler. Bazı tenlerde hafif olan bir koku başka bir tende oldukça ağır hissedilebilir.Adan Zye Parfüm Tutkusu

Gün İçerisinde Farklı Parfüm Kullanabilir Miyim?

Sabah işe giderken kullandığınız bir kokuyu akşam çıkacağınız özel bir yemekte kullanmak istemeyebilirsiniz. Duşa girecek vaktiniz de olmayabilir. Gönül rahatlığı ile farklı bir koku kullanabilirsiniz. Parfümler genel olarak 4 saatte notalarının büyük bir kısmını kaybederler. Bu nedenle yeni sıkacağınız parfüm baskın olarak kendini hissettirecektir. Yani yeni bir parfüm sıkmak için duş almanıza gerek yoktur.

Adan Zye Parfüm Tutkusu

Parfümümü Kalıcı Hale Nasıl Getirebilirim?

Tüm gün boyunca parfüm şişenizi yanınızda taşımak istemiyorsanız parfüm tutkusu hissini en uzun süre yaşatmanız için size harika bir tavsiyemiz olacak. Özellikle kuru bir cilde sahip olanlar için bu püf noktası çok işlerine yarayacak. Parfümünüzü sıkmadan önce cildinizin küçük bir bölgesine hafif yağlı ve kokusuz bir losyon sürün. Daha sonra parfümünüzü de bu bölgenin üzerine sıkın. Yağlı yapı kokunun vücudunuzda daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır.

Kaynak: Kadin.com 

False