Bugün neler oldu?

Viranşehir

Güncelleme Tarihi:

Viranşehir haberleri sayfasında Viranşehir hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2511 Viranşehir haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Viranşehir ilçesi Şanlıurfa'nın en bilinen ilçeleri arasında yer alır. Viranşehir'de vatandaşlar geçimlerini hayvancılık ve tarım faaliyetleri ile sağlarlar. Viranşehir'e ulaşım da oldukça kolaydır.

Viranşehir Nerede ve Hangi İlde?

Şanlıurfa'nın en büyük ve gelişmiş dördüncü ilçesi Viranşehir olarak biliniyor. Viranşehir'in batısında Şanlıurfa'nın merkezi doğusunda ise Mardin yer alır. Bu ilçenin kuzeyinde Diyarbakır ve güneyinde de Ceylanpınar bulunmaktadır. Suriye sınırına da yakın olan Şanlıurfa'nın nüfus olarak dördüncü büyük ilçesi Viranşehir olarak ortaya çıkmıştır. Viranşehir'de yerleşim zamanı ise çok eskilere dayanır. Viranşehir'deki yaşamın Sümerliler döneminden beri var olduğuna inanılır. Sonrasında ise Hititler egemenliğine geçen Viranşehir hızlı gelişmeler göstermiştir. Pers İmparatorluğundan Asurlulara kadar pek çok döneme ev sahipliği yapan Viranşehir önemli bir tarihi birikime de sahiptir.

Viranşehir Nüfusu ve Hakkında Bilgi

Şanlıurfa'nın en yüksek nüfuslu dördüncü ilçesi olan Viranşehir'de 1965'li yıllarda 11 bin nüfuslu küçük bir kent olarak ortaya çıkmaktaydı. Sonrasında ise gerek tarımsal faaliyetler gerekse şehirdeki gelişim ilçeyi de derinden etkilemiştir.1990 yılında Viranşehir'in nüfusu 57 binli rakamlara dayanmıştı. Özellikle Doğu bölgesinden de gelen göçler ile birlikte 2000'li yıllarda Viranşehir'de nüfus iki kattan fazla artarak 121 bin 382 oldu. Viranşehir özellikle 2008 yılından itibaren büyük kentlere göç vermeye başladı. Bu nedenle nüfus 87 bin 605'e kadar düştü. Nüfustaki bu gerileme 2012 yılına kadar sürdü. 2016 Yılında elde edilen verilere göre ise Viranşehir'in nüfusu 189 bin 174 olarak belirlendi.

Güneydoğu'nun en çok gelişen illerinden bir tanesi de Şanlıurfa olarak bilinmektedir. Şanlıurfa'nın da en çok gelişen ilçelerinden olan Viranşehir'de geçim kaynakları da farklılık gösterir. Genellikle karasal iklimin görüldüğü Viranşehir düz bir ovada bulunur. İlçenin çevresinde bir kaç tepe bulunuyor. Bu tepeler dışında ilçe geneli ovalık bölgededir. Viranşehir dağlık bir alanda olmadığı için tarıma elverişli bir durumdadır. Özellikle bölgede ortaya çıkan GAP Projesi sayesinde her çiftçi tarlasına kuyu açtırdığı için su sıkıntısı çekilmez. Bu bölgede yılda 2 ve ya 3 defa ekim yapılmaktadır. Bu ekimler sayesinde de çiftçi pek çok ürünü ekebilir. Dolayısı ile Viranşehir'de çiftçiler tarlalarına buğday, pamuk, mısır, arpa, mercimek, karpuz, kavun gibi ürünler ekerler. Bunun yanı sıra tarıma elverişli topraklarda salatalık, domates, biber ve patlıcan ekilir.

Şanlıurfa ve Viranşehir'de yemek kültürü oldukça gelişmiştir. Özellikle bölgede çiğköfte ön plana çıkmaktadır. Tüm Türkiye genelinde bilinen çiğ köfteler Şanlıurfa ve Viranşehir'e has bir yemektir. Bu bölgede sogilme ve tereyağı yemeği çok ünlüdür. Ayrıca Şanlıurfa'da saç kavurma ve et yemekleri de çok yenilir. Özellikle karasal iklimin hakim olduğu Viranşehir bölgesinde kışlar oldukça uzun ve soğuk geçer. Bu nedenle bölge halkı beslenmesinde çoğunlukla et ve hayvansal gıdaları tercih ederler. Bu sayede çetin kış mevsiminden de korunurlar.

Şanlıurfa'nın ilçesi olan Viranşehir'de kültürel ve aile bağları da oldukça gelişmiştir. Büyük aşiretlerin olduğu akraba toplulukları bölgenin gelişmesinde önemlidir. Viranşehir halkı kendi arasındaki akrabalık bağlarını genişleterek çeşitli aşiretleri oluşturur. Bölgede Arap, Türk ve Kürt kültürü ile bütünleşik bir etkileşim bulunmaktadır. Yüzyıllar boyu farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Viranşehir önemli bir kültür merkezi konumundadır. Burada insanlar her kültürden birlikte yaşarlar. Bu nedenle Viranşehir'de aşiret kolları da oldukça öne çıkmış durumdadır.

Viranşehir, Şanlıurfa'nın en çok bilinen ilçelerinden bir tanesidir. Güneydoğu bölgesinde yer alan Viranşehir Şanlıurfa'nın en büyük dördüncü ilçesi konumundadır. Türkiye'deki ilk yerleşim yerlerinden bir tanesi de Viranşehir olarak ortaya çıkar. Bu ilçede geçim kaynağı genellikle tarım ve hayvancılıktır. Pek çok kültürden insanın bir arada yaşadığı ilçede nüfus oranı da her geçen gün artış göstermektedir.

Viranşehir haberleri

DAHA FAZLA #VİRANŞEHİR HABERLERİ

Viranşehir’a ait tüm site haberleri