EKSTRA
MENÜ

Veri İhlali

Veri İhlali ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Veri İhlali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 365 Veri İhlali haberi bulunmuştur.

Veri İhlali Haberleri

AB’den kişisel veri tasarısına bağımsızlık itirazı

AB’den 'kişisel veri' tasarısına 'bağımsızlık' itirazı

Adalet Bakanlığı'nın Kişisel Verilerin Korunması Tasarısı’na AB’den “bağımsızlık” itirazı geldi. AB Türkiye Delegasyonu Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı İreneusz Fidos, AB müktesebatının, tasarıyla oluşturulacak Kişisel Veri Koruma Kurulu’nun tam bağımsız olmasını öngördüğüne dikkat çekerek, “Adalet Bakanlığı ile ilişkilendirilmesi kurulun tam bağımsız olmamasına yol açabilecek. Kurulun hükümetten ayrılmasına yönelik daha fazla adım görmek arzusundayız” dedi.

15.01.2015Dünya
Passolig’e iptal mi geliyor

Passolig’e iptal mi geliyor?

Anayasa Mahkemesi Passolig'de insan haklarına aykırı maddeler olduğu yönünde Ankara 16. Tüketici Mahkemesin'nin yaptığı başvuruyu esastan inceleme kararı aldı.

25.12.2014Futbol
Balyozcuların Balyoz özeti

Balyozcuların Balyoz özeti

Balyoz davasının ana delilini dijital veriler oluşturuyor. Ancak davaya bakan ilk mahkeme, sanıkların taleplerine rağmen dijital verilerin çoğunluğu için bilirkişi incelemesine izin vermemişti. Sanıklar, kendi incelemelerini kendileri yaptırdılar. Ve ortaya, davanın dayandığı dijital delillerin "sonradan üretilmiş" olduğuna ilişkin pek çok rapor çıktı. Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararından sonra davaya yeniden bakan mahkeme ise, ilk mahkemenin tam tersi tutum izledi; Dijital veriler konusunda sanıkların taleplerini haklı bulup, bilirkişi incelemesi istedi. İşte Balyoz davasının "dijital hikayesi"...

5.11.2014Gündem
Facebooktan isyan ettiren özellik

Facebook'tan isyan ettiren özellik

Facebook videoları otomatik oynatması kullanıcılara yaramadı; internet kotaları kısa sürede tükenen kullanıcılar fazladan internete para ödemeye başladı. Şikayetler artınca Facebook da konuyla ilgili açıklama yapma gereği hissetti.

12.09.2014Avrupa
Facebooktan isyan ettiren uygulama

Facebook'tan isyan ettiren uygulama

Facebook'un videoları otomatik oynatması kullanıcılara yaramadı; internet kotaları kısa sürede tükenen kullanıcılar fazladan internete para ödemeye başladı. Şikayetler artınca Facebook da konuyla ilgili açıklama yapma gereği hissetti.

4.09.2014Teknoloji
Türk bankaları siber saldırı altında

Türk bankaları siber saldırı altında!

Antivirüs devi Trend Micro’nun 2014 yılı ikinci çeyrek raporunda Türkiye’de bankaların yoğun siber saldırı altında olduğuna ve saldırı altında olan Avrupa’daki ülkeler sıralamasında 6'ncı sıraya çıktığına dikkat çekti.

20.08.2014Teknoloji
Kerry’den Davutoğlu’na telefon İsrailli askeri kurtarın

Kerry’den Davutoğlu’na telefon İsrailli askeri kurtarın

Hamas’ın İsrailli bir askeri kaçırması Amerika’yı harekete geçirdi. Kerry, Davutoğlu ve Katar Dışişleri Bakanı’nı arayarak İsrailli askerin kurtarılması için devreye girmelerini istedi. Davutoğlu, konuyla ilgili açıklamasında yardıma hazır olduklarını belirtirken, İsrail saldırılarında ölen Filistinlilere dikkat çekti. Bakan Davutoğlu, ateşkes için çaba göstermekten vazgeçmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

1.08.2014Dünya
Hırsızlar da sosyal medyayı takip ediyor

Hırsızlar da sosyal medyayı takip ediyor

Ankara Barosu Avukatlarından Meltem Banko, bayram tatiline çıkan vatandaşların sosyal medya aracılığıyla yer bildiriminde bulunmaları veya tatil fotoğraflarını paylaşmalarının olası hırsızlık olaylarına davetiye çıkardığını belirterek, "Eğer eviniz ya da iş yeriniz siz uzaktayken yeterince korunmuyor ve güvenli değil ise sosyal medyada yer bildirimi yaparken bir kez daha düşünün" dedi.

28.07.2014Teknoloji
İnterseksler sesleniyor: İzinsiz bedenime dokunma

İnterseksler sesleniyor: İzinsiz bedenime dokunma!

Aslında her 2000 doğumda bir vaka olarak ortaya çıkıyor. Fakat ancak LGBT hareketine eklenen ‘İ’ harfiyle daha görünür olan ‘interseksüel bireyler’e yapılan ‘normalleştirme’ ameliyatları tüm dünyada tartışma konusu. En son The Atlantic dergisinin gündeme taşıdığı izinsiz ameliyatlar interseks bireylerde büyük travmalara yol açabiliyor. Türkiye’deki interseks bireyler de haklarını savunmak için örgütleniyor.

11.07.2014Keyif
AYM: Yeniden yargılayın

AYM: Yeniden yargılayın

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ile dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman gibi davanın en kilit isimlerinin mahkeme -tarafından ‘tanık’ olarak dinlenmemesi HAK İHLALİdir.Tavandan mikrofon sarkıtılıp, sanıklarla avukatlarının gizli görüşme haklarının çiğnenmesi de USUL HATASIdır.

18.06.2014Gündem
Akıllı telefonda yüksek faturaya dikkat

Akıllı telefonda yüksek faturaya dikkat

Akıllı telefonu ile internet kullanan tüketicilerin yüksek faturalara dair şikayetler giderek artıyor.

10.06.2014Teknoloji
İşte Başbakanı sinirlendiren konuşma

İşte Başbakan'ı sinirlendiren konuşma

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na tepki gösterip salonu terk etti. İşte Başbakan Erdoğan'ı kızdıran o konuşma.

10.05.2014Gündem
Yöneticilerin gözüyle etik

Yöneticilerin gözüyle etik

Yöneticiler Gözüyle Etik araştırması, Etik Değerler Merkezi adına Xsights Araştırma tarafından farklı sektörler, bölüm ve seviyelerde çalışan yöneticilerin etik değer algısı, etik konusundaki duyarlılığı ve farkındalığını ölçümlemek üzere yapıldı.

RSA’den siber tehditlere karşı yeni nesil güvenlik hizmetleri

RSA’den siber tehditlere karşı yeni nesil güvenlik hizmetleri

RSA, işletmelerin ileri düzeyde tehditleri daha iyi tespit etmeleri ve karşılık verebilmelerine yardımcı olmasını hedeflediği yeni güvenlik çözümlerini tanıttı.

14.03.2014Teknoloji
Erdoğan yerel medya temsilcileri ile buluştu

Erdoğan yerel medya temsilcileri ile buluştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde örneği görülmeyen, başka ülkelerde de bugüne kadar örneğine rastlanmayan hukuk ihlaliyle hatta ihanet girişimiyle karşı karşıya olduklarını belirterek, "Bazıları bu dinlemelerin yayınlanmasına, 'bunlar yasal dinleme' diyerek, kılıf uyduruyor. Bu yayınlanan dinlemeler yasal dinleme değildir. Arkadaşlar, Türkiye'de dinleme yapmanın belli kuralları vardır. Bu kurallar ihlal dilmiştir" dedi.

5.03.2014Gündem
Gül’den şartlı onay

Gül’den şartlı onay

Cumhurbaşkanı Gül, çok tepki çeken internet yasasını iki maddesinin yeni bir kanunla değiştirilmesi şartıyla onayladı. Gül, yasayı onayladığını Twitter'dan ''Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım'' diyerek duyurdu. İnternet yasasında tartışılan maddeler yeniden düzenlenecek. Gül'ün yasayı onaylamasının ardından Twitter'da Cumhurbaşkanı'nın takipçi sayısında düşüş yaşandı. Dün akşamdan bu yana 96 bin kişi 596 kişi Gül'ü takip etmeyi bıraktı.

19.02.2014Ekonomi
88 bin kişi Gülü bıraktı

88 bin kişi Gül'ü bıraktı

Cumhurbaşkanı Gül, çok tepki çeken internet yasasını iki maddesinin yeni bir kanunla değiştirilmesi şartıyla onayladı. Gül, yasayı onayladığını Twitter'dan ''Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım'' diyerek duyurdu. İnternet yasasında tartışılan maddeler yeniden düzenlenecek. Gül'ün yasayı onaylamasının ardından Twitter'da Cumhurbaşkanı'nın takipçi sayısında düşüş yaşandı. Dün akşamdan bu yana 88 bin kişi Gül'ü takip etmeyi bıraktı.

19.02.2014Gündem
Gül’ü ikna yönetmeliği

Gül’ü ikna yönetmeliği

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün TBMM’de kabul edilen internet düzenlemesini onaylayıp onaylamayacağı merak edilirken hükümet, Gül’ün ve düzenlemeye tepki gösteren Avrupa Birliği’nin kaygılarını gidermek için kritik bir adım attı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan’ın Hürriyet’e verdiği bilgiye göre, en kritik itiraz noktası olan “internet trafiğinin iki yıl saklanması” konusunda uygulama yönetmeliğinde, “Servis sağlayıcıların sakladığı internet trafiğine ilişkin kayıtlar, Mahkeme kararı olmadan TİB’e verilemez” şartı getirilecek.

14.02.2014Gündem
Dünya devi kendine isim bulamıyor

Dünya devi kendine isim bulamıyor!

Microsoft'a bir isim şoku daha! Popüler hizmetin yeni ismi de hedef tahtasına çıkmaktan kurtulamadı.

1.02.2014Teknoloji
Üskül eski komisyonundan yardım istedi

Üskül eski komisyonundan yardım istedi

ESKİ Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül, haklarının ihlal edildiği iddiasıyla geçmişte başkanlığını yaptığı komisyondan yardım istedi.

9.01.2014Gündem
Taylan K.nın tutukluluğuna itiraz

Taylan K.'nın tutukluluğuna itiraz

Redhack’e yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü operasyonda “Manyak” adlı bilgisayar korsanı olduğu iddia edilen Taylan K.’nın tutukluluğuna avukatları itiraz etti.

2.12.2013Gündem
Kredilerde yeni dönem

Kredilerde yeni dönem

Tüketicinin korunmasına ilişkin tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kanun, tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri, reklamlar gibi birçok alanda, tüketici haklarını ve kanuna uymayanlar hakkında uygulanacak yaptırımları düzenliyor. Kanunla, bankalara, üyelik aidatı olmayan kredi kartı imkanı da sunma zorunluluğu getiriliyor.

7.11.2013Ekonomi
ABDden Türkiyeye Sizi dinlemedik garantisi yok

ABD'den Türkiye'ye 'Sizi dinlemedik' garantisi yok

NSA’in eski çalışanı Edward Snowden’ın tetiklediği dinleme krizi ABD’yi her geçen gün daha çok sıkıştırıyor. Ülkeler iddialar sonrası Washington’dan teker teker hesap sorarken, Obama da dünya liderlerine telefon edip “Sizi dinlemiyoruz” garantisi veriyor.

25.10.2013Avrupa
ABDden Türkiyeye Sizi dinlemedik garantisi yok

ABD'den Türkiye'ye 'Sizi dinlemedik' garantisi yok

NSA’in eski çalışanı Edward Snowden’ın tetiklediği dinleme krizi ABD’yi her geçen gün daha çok sıkıştırıyor. Ülkeler iddialar sonrası Washington’dan teker teker hesap sorarken, Obama da dünya liderlerine telefon edip “Sizi dinlemiyoruz” garantisi veriyor. ABD Dışişleri Sözcüsü, garantilerin her müttefik için geçerli olmadığını açıklarken, Türk Başbakan’ın ofisinde geçen sene bulunan böceklerle ilgili, “Bu türden dinleme faaliyetlerine Amerikalıların dâhil olmadığı garantisini Türklere verdiniz mi” sorusuna, “Ben bunu duymadım” yanıtını verdi ancak “Dinlemedik” demedi.

25.10.2013Gündem
Dikkat Mobil EDS hizmete başladı

Dikkat "Mobil EDS" hizmete başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince geliştirilen Mobil Elektronik Denetleme Sistemi (Mobil EDS) aracıyla trafik ihlalleri tespit edilerek, sürücülere ceza kesilecek. Yaklaşık 225 bin liraya mal olan proje kapsamında tasarlanan gözlük tipi kamerayla da aracın giremediği dar sokaklarda hizmet verilecek.

11.10.2013Gündem
Stadyumlarda “Person of Interest” devrine doğru

Stadyumlarda “Person of Interest” devrine doğru

KAMERALAR her yerde! İzliyorlar, dinliyorlar, kaydediyorlar... Sizin hakkınızda her şeyi biliyorlar! Peki siz onlar hakkında ne biliyorsunuz?

24.09.2013Futbol
Aşamalı Devamsızlık Yönetimi uygulamasına Danıştay’dan durdurma

Aşamalı Devamsızlık Yönetimi uygulamasına Danıştay’dan durdurma

Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretim çağındaki çocukların okula devamlarının sağlanması amacıyla uyguladığı Aşamalı Devamsızlık Yönetimi’nin (ADEY), yürütmesini durdurma kararı verdi.

27.08.2013Eğitim
Twitter ve Facebookta başkasının telefonunu fotosunu paylaşmayın

'Twitter ve Facebook'ta başkasının telefonunu fotosunu paylaşmayın'

Milyonlarca sosyal medya kullanıcısı... Paylaştığınız mesajlar, fotoğraflar şiddet, hakaret ve tehdit içeriyor mu, hukuka aykırı bir kayıt mı, fotoğraftaki kişinin bu paylaşımdan haberi var mı, cinsel içerikli mi, çocuk pornosuna giriyor mu? Bu ve diğer sorulara yanıt vermeden dolayısıyla bu haberi okumadan, düğmeye basmayın!

20.06.2013Teknoloji
Kampüsteki ‘güvenlik sistemi’ kazaları azalttı

Kampüsteki ‘güvenlik sistemi’ kazaları azalttı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit Yerleşkesi'nde farklı noktalara hareket sensörlü ve hız algılayan 81 güvenlik kamerası yerleştirildi. Ardından, kampüs içerisindeki trafik kazaları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 23 azaldı.

25.04.2013Eğitim
Google ve Facebookun hayali gerçekleşiyor

Google ve Facebook'un hayali gerçekleşiyor

AB üyeleri, Facebook, Google gibi internet devlerinin Avrupa’daki reklam gelirlerinin artmasındaki en büyük engellerden biri olan ‘özel hayatın gizliliği’ kurallarının yumuşatılması için Brüksel üzerinde baskı kurulmaya çalışıyor.

7.03.2013Ekonomi
AK Partili vekilden telefon dinlemenin şifreleri

AK Parti'li vekilden telefon dinlemenin "şifreleri"

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, telefon dinlemenin “şifrelerini” anlattı. Telefon açıksa, kişinin nerede olduğunun metre metre görülebileceğini belirten Ercoşkun, telefon kapalı iken, aranarak açılmadan ortamdaki konuşmaların dinlenebileceğini kaydetti.

19.01.2013Gündem
YÖKten siber saldırıya suç duyurusu

YÖK'ten siber saldırıya suç duyurusu

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), elektronik belge yönetim sisteminin siber saldırıya uğraması, veri tabanında yer alan ve gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgelere hukuk dışı yollarla ulaşılarak paylaşılmasına ilişkin suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

10.01.2013Teknoloji
İzinli çekilen çıplak görüntüyü dağıtana ceza

İzinli çekilen çıplak görüntüyü dağıtana ceza

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, evli sevgilisinin bilgisi dahilinde çıplak görüntü ve fotoğraflarını, rızası olmadan farklı kurumlara gönderen sanığa verilen beraat kararını bozdu.

9.01.2013Gündem
Amaç halkı fişlemek mi

'Amaç halkı fişlemek mi'

İstanbul Tabip Odası yeni yönetmeliğe sert çıktı. Hastaların tüm özel bilgilerinin Sağlık Bakanlığı'na gönderilmesinin talep edilmesi üzerine hekimler bir basın açıklaması yaparak bu duruma karşı çıktıklarını dile getirdi.

20.12.2012Sağlık
Hastalığımı ilk öğrenmesi gereken çevrem değil bendim

Hastalığımı ilk öğrenmesi gereken çevrem değil bendim

60 yaşındaki C.T. üç çocuk ve iki torun sahibi. Çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaptı, üniversitede öğretim görevlisi. Meme büyümesi rahatsızlığından şikayetçi. Hastaneye gidiyor, bayıltılıyor, ameliyata alınıyor ve tam o sırada gelen kan testi sonuçları herkesi şoke ediyor: HIV Pozitif! Apar topar dışarı çıkarılıyor, iddiasına göre, ameliyatı da yarım bırakılıyor. Kendine geldiğinde ne olduğunu anlamaya çalışıyor. O hariç herkes hastalığını öğrenmiş durumda.

11.08.2012Kelebek
HIV pozitif olduğumu nasıl öğrendim

HIV pozitif olduğumu nasıl öğrendim

60 yaşındaki C.T. üç çocuk ve iki torun sahibi. Çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaptı, üniversitede öğretim görevlisi.

10.08.2012Sağlık
Meğerse ortayı görmüyormuş

Meğerse ortayı görmüyormuş

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent'te yılın genç girişimcileri, trafik sorununu çözecek yeni sistemler üzerinde çalışma yaparken, sürücülerin korkulu rüyası trafik kameralarının büyük zaafını buldu. Trafik kamerasının, şerit ihlali yapan araçların hatalarını göremediği ortaya çıktı.

19.07.2012Gündem
Özel yetkili mahkemeler kaldırıldı

Özel yetkili mahkemeler kaldırıldı

Kamuoyunda, “3. Yargı Paketi” olarak bilinen Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5.07.2012Gündem
Şehrin her tarafını radarla donattılar

Şehrin her tarafını radarla donattılar

Osmaniye'de kentin 46 noktasına 65 kamera yerleştirildi. Artık 24 saat boyunca radar kontrolü yapılacak.

16.04.2012Gündem
Pirelli test aracı sorunun çözmek üzere

Pirelli test aracı sorunun çözmek üzere

Pirelli Motor Sporları Sorumlusu Paul Hembery, yeni sezon lastiklerinin geliştirilmesinde ihtiyaç duyulan 2010 şasisinin tedariki meselesini çözmek üzere olduklarını bildirdi.

10.02.2012Spor
Okul servisleri internetten takip edilebilecek

Okul servisleri internetten takip edilebilecek

Okulların açılmasına kısa bir zaman kala çocuklarını servis araçları ile okula gönderecek olan ailelerin kaygıları da bir derece artıyor. Araç takip sistemleri üreticisi Arvento Mobile Systems, aileleri biraz da rahatlatmak amacı ile İstanbul’daki 3 bin servis aracını, geliştirdiği Servis Araçları Takip ve Kontrol Sistemi ile kontrol ediyor.

14.09.2011Ekonomi
Sıra geldi Applea

Sıra geldi Apple'a

Apple'ın birilerini dava etmesine alıştık ama bu kez başı dertte olan, Apple'ın kendisi...

15.06.2011Teknoloji

Yazar Sonuçları

Hem reklam için ara hem suratıma kapat

Reklam mesaj ve aramalarına son verecek olan elektronik ticaret yasası onaylandı fakat yürürlüğe 1 Mayıs’ta girecek.

29.12.2014

AYM’nin Balyoz kararı (2): Mahkûmiyetin gerekçesi yeterli ve makul değil

ANAYASA Mahkemesi’nin (AYM) Balyoz davasında verdiği “adil yargılanma hakkı” ile ilgili “ihlal” kararını anlayabilmek için önce bu hükmün dayandığı hukuksal çerçeveye odaklanalım.

8.07.2014

Anayasa Mahkemesi’nin kararına kadar yel değirmenlerine karşı yalnızdık!

İlker Başbuğ ve 3 emekli orgeneralin avukatı İlkay Sezer.

25.06.2014

Dinlemede özel hayat ihlallerine yine önlem yok

İKTİDAR partisi tarafından TBMM’ye sunulan ve özel yetkili mahkemelerin yanı sıra telefon dinlemeye ilişkin mevzuatta da değişiklik yapan yasa teklifi pek çok önemli düzenleme getiriyor.

10.02.2014

500 bin öğrenci dershane bursu için yarıştı

“Biz SBS’nin kaldırılacağını, dershanelerin kapatılacağını söyledik. Fakat dershaneye ve sınava ihtiyaç duyulan sistemi ortadan kaldırmadan, bu söylediklerimizi yapmak mümkün değil.”

12.01.2013

Özel hayatın dokunulmazlığı sözde Anayasa emri ama...

ANAYASAMIZIN 20. maddesi şöyle başlıyor: ‘Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir.

28.06.2012

Telefon dinleme sorununda çözüm

İKİ gün önceki yazımızda Odatv iddianamesindeki temel bir çelişkiye dikkat çektik. Savcı, iddianameyi yazarken, dinlemeye takılan davayla ilgisi olmayan kişileri korumak için isimlerini rumuzla yazıyor, bu kayıtların özel hayata ilişkin bölümlerini metne dahil etmediğini belirtiyordu.

30.09.2011

Bugünlerde Kürtlerin dostu kim?

BİLDİĞİMİZ, daha çok da bilmediğimiz sebeplerle terör yeniden artışa geçti, sadece önceki gün yedi sivil vatandaşın canını aldı.

22.09.2011